Социална изолация
Социална изолация: състояния, при които човек се отдръпва от околните, не желае да контактува, да създава нови познанства, да посещава обществени места и събития (т.е липсва контакт между него и обществото). В някои случаи може да се достигне до степен, в която човек избягва дори семейството, близките и приятелите си. Тези периоди могат да траят различен период от време.
Социалната изолация може да се дължи на:
- Психични и поведенчески разстройства - тревожно разстройство, агорафобия, циклотимия, синдром на Аспергер (Asperger syndrome), булимия невроза, депресия, шизофрения, параноидно разстройство на личността, психични и поведенчески разстройства, дължащи се на алкохол и опиоиди, биполярно афективно разстройство, деменция, рецидивиращо депресивно разстройство, остра стресова реакция, посттравматично стресово разстройство, анорексия.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - сексуално насилие, физическо насилие върху дете.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - злоупотреба с наркотични вещества.
- Болести на кожата и подкожната тъкан - псориазис, акне.
- Болести на нервната система - болест на Алцхаймер (Alzheimer's disease).
- Болести на ухото и мастоидния израстък - пресбиакузис.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - преумора, стресово състояние.
По-чести причини за социална изолация
Агорафобия
Агорафобията е вид тревожно разстройство, което се характеризира със страх и избягване на места или ситуации, които могат да доведат до изпадане в паника или чувство на капан, безпомощност или смущение. Наблюдава се страх се от действителна или очаквана ситуация (използване на обществен транспорт, престой в открити или затворени пространства, на опашка или в тълпа).
Повечето хора, които имат агорафобия, я развиват след преживяване на една или повече панически атаки, което ги кара да се притесняват от повторна атака и да избягват местата, където тя може да се повтори.
Страдащите от агорафобия трудно се чувстват в безопасност на всяко обществено място, особено там, където се събират тълпи. Страхът понякога е толкова смазващ, че може да доведе до чувство на неспособност за напускане на дома.
Циклотимия
Циклотимията е рядко разстройство на настроението, което се отличава с подобни характеристики като на биполярно разстройство, протичащи в по-лека и по-хронична форма. Страдащите от циклотимия изпитват циклични върхове и спадове, които са постоянни поне две години или повече. Минимумите се описват като лека форма на депресия, а високите стойности са класифицирани като симптоми на хипомания (по-лека форма на мания).
Към хипоманиалните признаци спадат еуфорично състояние, надута самооценка, прекомерен оптимизъм, раздразнителност и възбуда, намалена нужда от сън, състезателни мисли, проблеми с концентрацията и други.
Симптомите на лека депресия включват раздразнителност, социална изолация, песимизъм, ниска самооценка, социална изолация, самоубийствени мисли.
Посттравматично стресово разстройство
Посттравматичното стресово разстройство е често срещано психично разстройство, засягащо около 8% от населението. То е резултат от стресиращо преживяване, като битка във война, физическо или сексуално нападение, оцеляване при природно бедствие или друго събитие, което води до страх, остър стрес или безпокойство.
Един от най-забележимите симптоми за повечето от засегнатите е самоизолацията. Като се изолират, страдащите от посттравматично стресово разстройство се опитват да избегнат негативни реакции или непрекъснати усилия за обяснение на чувствата си.
Акне
Акнето може да има дълбоки социални и психологически ефекти. Те не са непременно свързани с клиничната му тежест. То може да засегне хора от всички възрасти, но се проявява предимно през тийнейджърските години.
Психологическото и социално въздействие на акнето предизвиква огромно безпокойство особено когато то засяга подрастващите в решаващ период, когато те развиват своята личност. През това време приемането на връстници е много важно за тийнейджъра и за съжаление е установено, че съществуват силни връзки между външния вид и привлекателността и статуса сред връстниците.
Акнето, особено когато засяга лицето, провокира жестоки подигравки от други тийнейджъри. Това води до социална изолация и ниско самочувствие. Те стават срамежливи и дори неуверени. Основната грижа е страхът от негативна оценка от другите. В екстремни случаи може да се развие социална фобия.
Кога да потърсите лекар?
Хората в социална изолация трябва до отърсят лекар или терапевт при наличие на признаци на депресия или други психологически разстройства.
Ако изолацията е в резултат на злоупотреба с наркотици, незабавният контакт с лекар е ключов в борбата със зависимостта.
В случай, че мислите, че Ваш близък се самоизолира, проверявайте дали той се храни, спи достатъчно и се грижи за себе си.
Как да си помогнете сами?
Ако социалната Ви изолация не е свързана с наличие на сериозно заболяване, а е в резултат на ежедневен стрес, можете да се отдадете на почивка и приятни за Вас дейности с близки хора.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Социална изолация
- Акне
- Артропатичен псориазис (M07.0-M07.3*, M09.0*)
- Биполярно афективно разстройство
- Болест на Алцхаймер
- Генерализирани разстройства в развитието
- Деменция, неуточнена
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/agoraphobia/symptoms-causes/syc-20355987
https://www.psycom.net/depression.central.cyclothymia.html
https://fherehab.com/learning/reasons-ptsd-self-isolating/
https://dermnetnz.org/topics/psychological-effects-of-acne/
СИМПТОМА е свързан към
- Проблемно поведение при възрастните хора – самоналожена изолация и липса на хигиенни навици
- Самотата е глобален проблем пред общественото здраве
- Z60.4 Социална изолация и остракизъм
- Има ли връзка между влошеното орално здраве и социалната адаптация
- Ироничен парадокс: Социалните медии ни карат да се чувстваме по-малко социално свързани
- Схема на социална изолация – как да я разпознаете и деактивирате
- Мозъкът на самотните хора изглежда "гладен" за социални контакти
- Синдромът на пещерния човек: Защо продължаваме да живеем в социална изолация дори след ваксинация
- Симптоми на абстиненция (отнася се за социална изолация)
- Социалната изолация допринася за загубата на памет в по-напреднала възраст
Коментари към Социална изолация
Мария Маринова
А когато сте с диагноза Множествена Склероза и поради здравословни проблеми имате тази изолация пак ли се зачита като психологично заболяване
Здравейте! В контекста на МС социалната изолация може да е следствие от физически ограничения, проблеми с мобилността, умора или други симптоми, които затрудняват ангажирането в социални дейности и поддържането на социални връзки.
Освен това животът с хронично заболяване като МС може да бъде емоционално предизвикателство и хората могат да изпитат набор от психологически реакции, включително депресия, тревожност, които да доведат до социална изолация.
А когато сте с диагноза Множествена Склероза и поради здравословни проблеми имате тази изолация пак ли се зачита като психологично заболяване