Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Симптоми Социална изолация

Социална изолация

от 13 март 2012г., обновено на 12 дек 2022г.
Автор: Ванеса Станева
Социална изолация - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Библиография
Коментари
Свързаност

Социална изолация: състояния, при които човек се отдръпва от околните, не желае да контактува, да създава нови познанства, да посещава обществени места и събития (т.е липсва контакт между него и обществото). В някои случаи може да се достигне до степен, в която човек избягва дори семейството, близките и приятелите си. Тези периоди могат да траят различен период от време.

Социалната изолация може да се дължи на:

  • Психични и поведенчески разстройства - тревожно разстройство, агорафобия, циклотимия, синдром на Аспергер (Asperger syndrome), булимия невроза, депресия, шизофрения, параноидно разстройство на личността, психични и поведенчески разстройства, дължащи се на алкохол и опиоиди, биполярно афективно разстройство, деменция, рецидивиращо депресивно разстройство, остра стресова реакция, посттравматично стресово разстройство, анорексия.
  • Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - сексуално насилие, физическо насилие върху дете.
  • Външни причини за заболеваемост и смъртност - злоупотреба с наркотични вещества.
  • Болести на кожата и подкожната тъкан - псориазис, акне.
  • Болести на нервната система - болест на Алцхаймер (Alzheimer's disease).
  • Болести на ухото и мастоидния израстък - пресбиакузис.
  • Фактори, влияещи върху здравното състояние - преумора, стресово състояние.

По-чести причини за социална изолация

Агорафобия

Агорафобията е вид тревожно разстройство, което се характеризира със страх и избягване на места или ситуации, които могат да доведат до изпадане в паника или чувство на капан, безпомощност или смущение. Наблюдава се страх се от действителна или очаквана ситуация (използване на обществен транспорт, престой в открити или затворени пространства, на опашка или в тълпа).

Повечето хора, които имат агорафобия, я развиват след преживяване на една или повече панически атаки, което ги кара да се притесняват от повторна атака и да избягват местата, където тя може да се повтори.
Страдащите от агорафобия трудно се чувстват в безопасност на всяко обществено място, особено там, където се събират тълпи. Страхът понякога е толкова смазващ, че може да доведе до чувство на неспособност за напускане на дома.

Циклотимия

Циклотимията е рядко разстройство на настроението, което се отличава с подобни характеристики като на биполярно разстройство, протичащи в по-лека и по-хронична форма. Страдащите от циклотимия изпитват циклични върхове и спадове, които са постоянни поне две години или повече. Минимумите се описват като лека форма на депресия, а високите стойности са класифицирани като симптоми на хипомания (по-лека форма на мания).

Към хипоманиалните признаци спадат еуфорично състояние, надута самооценка, прекомерен оптимизъм, раздразнителност и възбуда, намалена нужда от сън, състезателни мисли, проблеми с концентрацията и други.

Симптомите на лека депресия включват раздразнителност, социална изолация, песимизъм, ниска самооценка, социална изолация, самоубийствени мисли.

Посттравматично стресово разстройство

Посттравматичното стресово разстройство е често срещано психично разстройство, засягащо около 8% от населението. То е резултат от стресиращо преживяване, като битка във война, физическо или сексуално нападение, оцеляване при природно бедствие или друго събитие, което води до страх, остър стрес или безпокойство.

Един от най-забележимите симптоми за повечето от засегнатите е самоизолацията. Като се изолират, страдащите от посттравматично стресово разстройство се опитват да избегнат негативни реакции или непрекъснати усилия за обяснение на чувствата си.

Акне

Акнето може да има дълбоки социални и психологически ефекти. Те не са непременно свързани с клиничната му тежест. То може да засегне хора от всички възрасти, но се проявява предимно през тийнейджърските години.

Психологическото и социално въздействие на акнето предизвиква огромно безпокойство особено когато то засяга подрастващите в решаващ период, когато те развиват своята личност. През това време приемането на връстници е много важно за тийнейджъра и за съжаление е установено, че съществуват силни връзки между външния вид и привлекателността и статуса сред връстниците.

Акнето, особено когато засяга лицето, провокира жестоки подигравки от други тийнейджъри. Това води до социална изолация и ниско самочувствие. Те стават срамежливи и дори неуверени. Основната грижа е страхът от негативна оценка от другите. В екстремни случаи може да се развие социална фобия.

Кога да потърсите лекар?

Хората в социална изолация трябва до отърсят лекар или терапевт при наличие на признаци на депресия или други психологически разстройства.

Ако изолацията е в резултат на злоупотреба с наркотици, незабавният контакт с лекар е ключов в борбата със зависимостта.

В случай, че мислите, че Ваш близък се самоизолира, проверявайте дали той се храни, спи достатъчно и се грижи за себе си.

Как да си помогнете сами?

Ако социалната Ви изолация не е свързана с наличие на сериозно заболяване, а е в резултат на ежедневен стрес, можете да се отдадете на почивка и приятни за Вас дейности с близки хора.

Заглавно изображение: freepik.com

 

Още по темата:
  • Симптоми на абстиненция (отнася се за социална изолация) Симптоми на абстиненция (отнася се за социална изолация)
3.5/5 13 оценки

Заболявания при симптом Социална изолация

  • Акне
  • Артропатичен псориазис (M07.0-M07.3*, M09.0*)
  • Биполярно афективно разстройство
  • Болест на Алцхаймер
  • Генерализирани разстройства в развитието
  • Деменция, неуточнена
Всички

Библиография

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/agoraphobia/symptoms-causes/syc-20355987
https://www.psycom.net/depression.central.cyclothymia.html
https://fherehab.com/learning/reasons-ptsd-self-isolating/
https://dermnetnz.org/topics/psychological-effects-of-acne/

Коментари към Социална изолация

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 23 February 2024 в 15:17

    Мария Маринова

    А когато сте с диагноза Множествена Склероза и поради здравословни проблеми имате тази изолация пак ли се зачита като психологично заболяване

    Здравейте! В контекста на МС социалната изолация може да е следствие от физически ограничения, проблеми с мобилността, умора или други симптоми, които затрудняват ангажирането в социални дейности и поддържането на социални връзки.

    Освен това животът с хронично заболяване като МС може да бъде емоционално предизвикателство и хората могат да изпитат набор от психологически реакции, включително депресия, тревожност, които да доведат до социална изолация.

  2. Мария Маринова  
    на 22 February 2024 в 00:22

    А когато сте с диагноза Множествена Склероза и поради здравословни проблеми имате тази изолация пак ли се зачита като психологично заболяване

СИМПТОМА е свързан към

  • Проблемно поведение при възрастните хора – самоналожена изолация и липса на хигиенни навици
  • Схема на социална изолация – как да я разпознаете и деактивирате
  • Общуването между поколенията в офиса подобрява психичното здраве на служителите
  • Мозъкът на самотните хора изглежда "гладен" за социални контакти
  • Z60.4 Социална изолация и остракизъм
  • Има ли връзка между влошеното орално здраве и социалната адаптация
  • Синдромът на пещерния човек: Защо продължаваме да живеем в социална изолация дори след ваксинация
  • Самотата е глобален проблем пред общественото здраве
  • Симптоми на абстиненция (отнася се за социална изолация)
  • Социалната изолация допринася за загубата на памет в по-напреднала възраст
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

SANITAS - Нова Здравна Социална мрежа

преди 1076 дни, 14 часа и 28 мин.

Има ли смисъл от вътрешна изолация?

преди 2854 дни, 11 часа и 47 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 8 часа и 36 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 23 часа и 36 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 23 часа и 47 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 23 часа и 54 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Общуването между поколенията в офиса подобрява психичното здраве на служителите Общуването между поколенията в офиса подобрява психичното здраве на служителите

Общуването между поколенията в офиса подобрява психичното здраве на служителите

от 08 апр 2025г. Прочети повече
Има ли връзка между влошеното орално здраве и социалната адаптация Има ли връзка между влошеното орално здраве и социалната адаптация

Има ли връзка между влошеното орално здраве и социалната адаптация

от 07 юни 2024г. Прочети повече
Самотата е глобален проблем пред общественото здраве Самотата е глобален проблем пред общественото здраве

Самотата е глобален проблем пред общественото здраве

от 17 ное 2023г. Прочети повече
Z60.4 Социална изолация и остракизъм Z60.4 Социална изолация и остракизъм

Z60.4 Социална изолация и остракизъм

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival