Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Болести на щитовидната жлеза Тиреоидит Хроничен тиреоидит с преходна тиреотоксикоза

Хроничен тиреоидит с преходна тиреотоксикоза МКБ E06.2

от 03 май 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Хроничен тиреоидит с преходна тиреотоксикоза МКБ E06.2 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Възпалителни заболявания, засягащи щитовидната жлеза, представляват голяма и разнородна група, включваща многообразие от форми. В зависимост от клиничния ход на болестта се различават най-общо остър тиреоидит, подостър тиреоидит и хроничен.

Хроничен тиреоидит с преходна тиреотоксикоза, представлява заболяване, което се характеризира с наличие на хроничен възпалителен процес в щитовидната жлеза, който персистира повече от шест месеца в съчетание с преходно увеличаване щитовидните хормони в кръвта.

Преходната тиреотоксикоза се дължи на разрушаването на клетките на щитовидната жлеза в резултат от възпалителния процес и освобождаването на високи количества щитовидни хормони в периферната кръв.

Процесът обикновено се последва от състояние на хипотиреоидизъм с характерните за него прояви.

Тази форма на възпалително заболяване на щитовидната жлеза се отличава с ниска честота, засягане по-често на представителите на женския пол, особено в активна възраст (изключително рядко се засягат деца), като се характеризира с неблагоприятна прогноза във връзка с увреждането на жлезата и дългосрочните последици.

Точните причини за възникването на заболяването не са известни, роля играят генетичната обремененост (наличие на близък родственик със заболяване на щитовидната жлеза), вредните въздействия от околната среда, инфекциозните и автоимунните заболявания.

Симптоми при хроничен тиреоидит с преходна тиреотоксикоза

В клиничното протичане на заболяването липсват специфични признаци, като най-често се описват прояви от страна на възпалителния процес в жлезата и увредената функционална активност на тиреоидеята (развитието на преходна тиреотоксикоза).

Болните се оплакват от болка и дискомфорт в шията, които се засилват при движение на главата, въпреки че се описват и редица случай на така наречения безболезнен тиреоидит. Възможни са локални прояви, включващи промяна в локалната чувствителност на кожата, затопляне на областта, засягане на регионалните лимфни възли, развитие на гуша, характеризираща се с увеличение размерите на жлезата.

Проявите на тиреотоксикоза са разнообразни и многобройни. Клинично състоянието се характеризира с наличие на екзофталм (при тежка тиреотоксикоза), който се изразява в изпъкване на едното или двете очи, обилно изпотяване и повишена чувствителност към топлина, отслабване и редукция на теглото на фона на повишен апетит, учестен пулс, слабост, отпадналост, хипертония, нарушения на паметта и съня, емоционална нестабилност, лесна раздразнителност.

Кожата е мека, топла и влажна, често се наблюдават прояви от страна на стомашно-чревния тракт, предимно гадене с или без повръщане, диария, ускорена перисталтика. Проявите от страна на сърдечно-съдовата система (ускорен пулс, увеличено кръвно налягане) могат при част от пациентите да доведат до развитие на аритмия, предсърдно мъждене и сърдечно-съдови инциденти.

Хроничният тиреоидит след преминаване на преходната тиреотоксична фаза води до развитие на хипотиреоидизъм, който при определен процент от пациентите е перманентен. Основните прояви, характерни за хипофункцията на жлезата, включват констипация (запек) и забавяне на цялостния метаболизъм, депресивни епизоди, сънливост, отпадналост, хронична умора, повишена чувствителност към студ (изразена зиморничавост).

Липсата на своевременна реакция и адекватна терапия повишава риска от сериозни увреждания, дори атрофични изменения на щитовидната жлеза.

Поставяне на диагнозата при хроничен тиреоидит с преходна тиреотоксикоза

При диагностициране на този вид тиреоидит с голямо значение са данните от клиничния преглед, лабораторната констелация на щитовидните хормони и тиреостимулиращия хормон и резултатите от образните изследвания.

Анамнезата (разпит на болния, събиране на информация относно състоянието му) е информативна относно наличие на подлежащи заболявания, наследствена обремененост, данни за прекарани инфекции и травми в областта на шията, данни за наличие на увреждания на щитовидната жлеза.

Физикалните находки при клиничния преглед показват различни по тежест промени в нормалните размери, плътност и консистенция на жлезата, възможно е наличие на болезненост и повишена чувствителност на тиреоидеята при натиск, наличие на гуша (увеличение на размерите на жлезата) при част от пациентите и други неспецифични промени.

С важно информативно значение при поставянето на диагнозата са резултатите от проведените изследвания по отношение нивата на щитовидните хормони (тироксин и трийодтиронин и техните свободни фракции), тиреостимулиращия хормон (TSH), при необходимост се извършва и тест за тиреоглобулин, изследват се тиреоидните антитела, като наличието им насочва към автоимунна генеза на процеса и подпомага различаването от другите причини за тиреоидит.

Образната диагностика, както и инструменталните методи на изследване, са важни във връзка с диференциалната диагноза и установяването на вида на процеса, засегнал щитовидната жлеза. Прилагат се следните техники и методики:

  • ултразвуково изследване или ехография на жлезата
  • радиоизотопно изследване
  • компютърна томография (КТ) на жлезата
  • ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) на тиреоидеята
  • тънкоиглена биопсия на жлезата

Диференциалната диагноза при хроничен тиреоидит е широка и налага разграничаване от другите видове тиреоидит, от тиреотоксикоза (хипертиреоидизъм), заболявания с автоимунна и неопластична етиология.

Лечение при хроничен тиреоидит с преходна тиреотоксикоза

Терапията е насочена към симптоматично овладяване проявите на заболяването и лечение на основната причина, довела до развитието му, като е необходим индивидуален подход.

Основните медикаменти, които се прилагат са лекарства за щитовидната жлеза и симптоматични средства за овладяване на локалните и системните признаци на заболяването.

Преходната тиреотоксикоза се повлиява добре от приложението на тиреостатици, каквито са пропилтиоурацил и метимазол, както и от бета блокери, които предотвратяват превръщането на трийодтиронин в тироксин в периферната кръв.

След преминаването на тиреотоксичната фаза се прекратява употребата на бета блокери и тиреостатици, като при развитие на хипотиреоидизъм се назначава заместителна хормонална терапия с левотироксин.

Левотироксин представлява синтетичен аналог на тироксин, който от своя страна е един от основните хормони, синтезирани от щитовидната жлеза.

Симптоматично при хроничен тиреоидит се прилагат лекарства за облекчаване на болката (аналгетици), витаминни добавки и други в зависимост от конкретните потребности на болния.

При развитие на перманентен хипотиреоидизъм терапията с левотироксин продължава до живот, като се препоръчва редовно проследяване на болния, профилактични прегледи, лабораторни и образни изследвания (обикновено ултразвук).

Прогнозата при хроничен тиреоидит с преходна тиреотоксикоза се определя индивидуално, но като цяло не е особено благоприятна във връзка с високия риск от развитието на трайни увреждания на структурата на жлезата.

Още по темата:
  • E06.1 Подостър тиреоидит E06.1 Подостър тиреоидит
  • E06.9 Тиреоидит, неуточнен E06.9 Тиреоидит, неуточнен
  • E06.0 Остър тиреоидит E06.0 Остър тиреоидит
  • E06.4 Медикаментозен тиреоидит E06.4 Медикаментозен тиреоидит
3.2/5 10 оценки

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

МАГНЕЗИЕВ ЦИТРАТ + ВИТАМИН B6 капсули * 30 VIRIDIAN
34.50лв.

МАГНЕЗИЕВ ЦИТРАТ + ВИТАМИН B6 капсули * 30 VIRIDIAN

БИОХЕРБА ЦИНКОВ ОРОТАТ капсули 10 мг. * 60
12.40лв.

БИОХЕРБА ЦИНКОВ ОРОТАТ капсули 10 мг. * 60

ТИРОИД КОД капсули * 30 ХЕРБАМЕДИКА
36.40лв.

ТИРОИД КОД капсули * 30 ХЕРБАМЕДИКА

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ СЕЛЕН 120 ДЕПО таблетки * 45
19.70лв.

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ СЕЛЕН 120 ДЕПО таблетки * 45

Нов
НУТРИКОСТ ЙОД таблетки 325 мкг * 240
49.00лв. 41.65лв.

НУТРИКОСТ ЙОД таблетки 325 мкг * 240

Нов ПРОМО
КАЛИВИТА СПИРУЛИНА И ХЛОРЕЛА ПЛЮС таблетки * 100
110.10лв.

КАЛИВИТА СПИРУЛИНА И ХЛОРЕЛА ПЛЮС таблетки * 100

Библиография

https://www.thyroid.org/thyroiditis/
https://en.wikipedia.org/wiki/Thyroiditis
https://emedicine.medscape.com/article/925249-overview

Коментари към Хроничен тиреоидит с преходна тиреотоксикоза МКБ E06.2

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хроничен тиреоидит с преходна тиреотоксикоза МКБ E06.2
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 23:51
    Коментирайте "Хроничен тиреоидит с преходна тиреотоксикоза МКБ E06.2"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
  • Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
  • От какво се повишава ТСХ (TSH)?
  • Препоръчителна диета при хипотиреоидизъм
  • Лекарства за щитовидната жлеза
  • Тиреоидектомия (отстраняване на щитовидната жлеза)
  • Щитовидни хормони
  • Как да тестваме функцията на щитовидната жлеза у дома
  • Използвайте ашваганда за справяне със стрес и хормонален дисбаланс
  • Съвети и естествени добавки полезни при болест на Хашимото
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Оперирана щитовидна жлеза и тройчатка

преди 1567 дни, 10 часа и 3 мин.

Помага ли Тирохелп при намалена функция на щитовидната жлеза?

преди 1802 дни, 3 часа и 59 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 11 часа и 55 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 2 часа и 55 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 3 часа и 7 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 3 часа и 14 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Функция и хормони на щитовидната жлеза Функция и хормони на щитовидната жлеза

Функция и хормони на щитовидната жлеза

от 19 сеп 2024г. Прочети повече
От какво се повишава ТСХ (TSH)? От какво се повишава ТСХ (TSH)?

От какво се повишава ТСХ (TSH)?

от 22 авг 2024г. Прочети повече
Жълтуга, Багрилна жълтуга, Бояджийска жълтуга, Цветило, Типец Жълтуга, Багрилна жълтуга, Бояджийска жълтуга, Цветило, Типец

Жълтуга, Багрилна жълтуга, Бояджийска жълтуга, Цветило, Типец

от 17 апр 2024г. Прочети повече
Метимазол Метимазол

Метимазол

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival