Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Болести на щитовидната жлеза Тиреоидит Остър тиреоидит

Остър тиреоидит МКБ E06.0

от 03 май 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Остър тиреоидит МКБ E06.0 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Тиреоидитите са възпалителни заболявания на щитовидната жлеза, които имат различна етиология, патогенеза и еволюция. Според давността на процеса и хода на протичане са различават остри, подостри и хронични.

Острото възпаление на щитовидната жлеза се представя като остър гноен, пиогенен тиреоидит.

Остър тиреоидит като цяло се среща рядко в клиничната практика, като се причинява от бактериална или вирусна инфекция (системна) и попадането на микроорганизмите с кръвта в щитовидната жлеза или директно инфектиране и попадане на различни бактерии и вируси в жлезата при травма в областта или хирургична интервенция.

Най-често остър гноен тиреоидит се причинява от инфекции със Staphilococcus aureus, Streptococcus hemolyticus, пневмококи, аеробни и анаеробни бактерии.

Предразполагащи фактори за възникването му са напреднала възраст, понижена индивидуална имунологична резистентност, травми на жлезата, сепсис, локална инфекция на меките тъкани, която улеснява достъпа до щитовидната жлеза, подлежащи хронични заболявания, които сами по себе си водят до понижен имунитет.

Засягат се представители от всички възрастови групи, без съществени различия по отношение на пол и расова принадлежност.

Симптоми при остър тиреоидит

Заболяването протича с различна тежест в зависимост от редица фактори (етиология на болестта, здравословен статус на пациента и други).

Симптомите се проявяват остро, внезапно, в рамките на няколко часа до няколко дни, по изключение се проявяват бавно за около седмица. Липсват специфични за тиреоидит прояви, налице са неспецифични признаци, характерни за инфекциозните заболявания.

Обикновено се наблюдават неспецифични прояви, свързани с инфекциозното заболяване, като са възможни и промени в резултат от засягане и увреждане на функционалната активност на щитовидната жлеза.

Клинично острият тиреоидит се характеризира с висока телесна температура, студени тръпки, болки във врата, зачервено гърло, дрезгав глас, дисфагия (болезнено и затруднено преглъщане). Болката във врата често е едностранна и ирадиира към долната челюст, ушите и тила.

Локално се установява зачервена, топла кожа, повишена чувствителност, възможна е болезненост при натиск или без дразнене, самата жлеза е уплътнена. В зависимост от тежестта на процеса е възможно ангажиране и на регионалните лимфни възли (локална лимфаденомегалия).

В резултат от промените, настъпващи в резултат от инфекцията, макар и рядко е възможно увреждане на функционалната активност на жлезата и развитие на хипотиреоидизъм или тиреотоксикоза (повишени нива на щитовидните хормони в кръвта), с характерните за тях симптоми.

Едно от най-честите усложнения, развиващо се в хода на инфекцията (при продължително протичане и липса на ефективна терапия) е абсцес на щитовидната жлеза, който сам по себе си крие рискове за локални увреждания и системно разпространение на инфекцията.

Ранното откриване на болестта, преди развитието на абсцес, значително подобрява прогнозата.

Поставяне на диагнозата при остър тиреоидит

С важно значение за своевременното откриване на гноен, пиогенен тиреоидит е обстойният анализ на получената в резултат от различните методи на изследване информация, а именно:

  • разпит на болния: данни за прекарана наскоро вирусна или бактериална инфекция, информация относно скорошна травма или хирургична интервенция в областта на шията
  • физикални находки: при клиничния преглед се установяват налични промени в областта на шията, видими с просто око, като например зачервяване, затопляне на кожата локално в шийната зона, увеличени регионални лимфни възли, болезненост в областта на шията
  • резултати от лабораторните изследвания: за определяне на налични промени във функционалната активност на щитовидната жлеза е необходимо изследване на щитовидните хормони и тиреостимулиращия хормон. При острия тиреоидит нивата им обикновено са в норма на фона на изразена левкоцитоза и ускорена скорост на утаяване на еритроцитите (характерни белези на остра инфекция)
  • образна диагностика: провежда се ехография на щитовидната жлеза, при необходимост радиоизотопно изследване, компютърна томография (КТ) и ядрено-магнитен резонанс
  • инструментални методи на изследване: при някои пациенти е необходимо извършване на тънкоиглена биопсия на щитовидната жлеза с цел различаване на острия тиреоидит (локално възпаление) от неопластичен процес на жлезата (доброкачествен или злокачествен)

Своевременното поставяне на диагнозата при гноен тиреоидит и стартирането на адекватна терапия значително намалява риска от развитието на различни по тежест усложнения.

Диференциалната диагноза при остър гноен, пиогенен тиреоидит, включва различаване от различните болести на щитовидната жлеза, другите видове тиреоидит, заболявания на жлезата с неопластичен или автоимунен характер.

Лечение при остър тиреоидит

Лечението на острия тиреоидит се осъществява посредством прилагане на антибиотична терапия (пеницилин, ампицилин, цефалоспорини), пункция и дренаж на абсцеса (при наличие на такъв) и евакуация на гнойната колекция.

Своевременната антибиотична терапия подобрява прогнозата и ограничава пораженията върху жлезата. Във връзка с вида на най-честите причинители на остър тиреоидит антибиотиците от голямата група, известна като бета лактами, се използват най-често в клиничната практика.

Препоръчва се тяхното парентерално приложение, обикновено под формата на венозна инфузия с цел бързо постигане на ефект и ограничаване на инфекциозния процес. При наличие на свръхчувствителност (алергия) към пеницилини се прилагат цефалоспорини или макролиди.

Антибиотиците се прилагат в достатъчно високи дози, съобразени с индивидуалните особености на пациента, като курсът на лечение обикновено е в рамките на няколко седмици (варира между една и четири седмици според тежестта на състоянието на пациента и отговора към приложеното лечение).

Болковият синдром се овладява с помощта на различни аналгетици (болкоуспокояващи), най-често аспирин, ибупрофен и неговите различни производни. Аспирин се прилага с повишено внимание при пациенти със заболявания на стомашно-чревния тракт, хематологични увреждания, бъбречна патология, като е противопоказана употребата му при деца под 18 годишна възраст.

При късно откриване на болестта и наличие на оформен абсцес в щитовидната жлеза своевременно се предприема хирургично лечение и отстраняването му, поради риск от сериозни увреждания на жлезата и разпространение на инфекцията.

Оперативното лечение се осъществява според правилата и изискванията за антисептика, с цел намаляване риска от вторична инфекция.

При данни за промени във функционалната активност на жлезата, които са редки при острия тиреоидит, се назначават подходящи лекарства за щитовидната жлеза.

Прогнозата при остър тиреоидит е относително благоприятна при ранно откриване на болестта и назначаване на подходяща антибиотична терапия. Рядко се развиват сериозни усложнения и увреждане на жлезата или други структури.

Още по темата:
  • E06.1 Подостър тиреоидит E06.1 Подостър тиреоидит
  • E06.9 Тиреоидит, неуточнен E06.9 Тиреоидит, неуточнен
  • E06.2 Хроничен тиреоидит с преходна тиреотоксикоза E06.2 Хроничен тиреоидит с преходна тиреотоксикоза
  • E06.4 Медикаментозен тиреоидит E06.4 Медикаментозен тиреоидит
3.3/5 6 оценки

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

МАГНЕЗИЕВ ЦИТРАТ + ВИТАМИН B6 капсули * 30 VIRIDIAN
34.50лв.

МАГНЕЗИЕВ ЦИТРАТ + ВИТАМИН B6 капсули * 30 VIRIDIAN

БИОХЕРБА ЦИНКОВ ОРОТАТ капсули 10 мг. * 60
12.40лв.

БИОХЕРБА ЦИНКОВ ОРОТАТ капсули 10 мг. * 60

ТИРОИД КОД капсули * 30 ХЕРБАМЕДИКА
36.40лв.

ТИРОИД КОД капсули * 30 ХЕРБАМЕДИКА

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ СЕЛЕН 120 ДЕПО таблетки * 45
19.70лв.

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ СЕЛЕН 120 ДЕПО таблетки * 45

Нов
НУТРИКОСТ ЙОД таблетки 325 мкг * 240
49.00лв. 41.65лв.

НУТРИКОСТ ЙОД таблетки 325 мкг * 240

Нов ПРОМО
КАЛИВИТА СПИРУЛИНА И ХЛОРЕЛА ПЛЮС таблетки * 100
110.10лв.

КАЛИВИТА СПИРУЛИНА И ХЛОРЕЛА ПЛЮС таблетки * 100

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/925249-overview
https://www.thyroid.org/thyroiditis/
http://www.thyroidmanager.org/chapter/acute-and-subacute-and-riedels-thyroiditis/
http://www.healthcommunities.com/thyroid-disorders/thyroiditis.shtml

Коментари към Остър тиреоидит МКБ E06.0

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Остър тиреоидит МКБ E06.0
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 23:51
    Коментирайте "Остър тиреоидит МКБ E06.0"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
  • Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
  • От какво се повишава ТСХ (TSH)?
  • Препоръчителна диета при хипотиреоидизъм
  • Лекарства за щитовидната жлеза
  • Тиреоидектомия (отстраняване на щитовидната жлеза)
  • Щитовидни хормони
  • Как да тестваме функцията на щитовидната жлеза у дома
  • Използвайте ашваганда за справяне със стрес и хормонален дисбаланс
  • Съвети и естествени добавки полезни при болест на Хашимото
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Оперирана щитовидна жлеза и тройчатка

преди 1567 дни, 10 часа и 3 мин.

Помага ли Тирохелп при намалена функция на щитовидната жлеза?

преди 1802 дни, 3 часа и 59 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 11 часа и 55 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 2 часа и 55 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 3 часа и 7 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 3 часа и 14 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Функция и хормони на щитовидната жлеза Функция и хормони на щитовидната жлеза

Функция и хормони на щитовидната жлеза

от 19 сеп 2024г. Прочети повече
От какво се повишава ТСХ (TSH)? От какво се повишава ТСХ (TSH)?

От какво се повишава ТСХ (TSH)?

от 22 авг 2024г. Прочети повече
Жълтуга, Багрилна жълтуга, Бояджийска жълтуга, Цветило, Типец Жълтуга, Багрилна жълтуга, Бояджийска жълтуга, Цветило, Типец

Жълтуга, Багрилна жълтуга, Бояджийска жълтуга, Цветило, Типец

от 17 апр 2024г. Прочети повече
Метимазол Метимазол

Метимазол

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival