Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Болести на щитовидната жлеза Болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък, и сродни състояния

Болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък, и сродни състояния МКБ E01

от 25 апр 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Болести на щитовидната жлеза,  свързани с йоден недоимък,  и сродни състояния МКБ E01 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Лечения
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

При болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък, и сродни състояния се наблюдават промени в нивата на щитовидните хормони, водещи до нарушения в архитектониката на щитовидната жлеза, изразяващи се клинично в различни по тежест прояви.

Йодът е съществена съставна част на щитовидните хормони, като при дефицит се развиват съответните промени, нарушава се нормалното функциониране на щитовидната жлеза, възможни са увреди на репродуктивните способности и понижаване на имунологичната резистентност.

В човешкия организъм основните количества от този микроелемент се складират в щитовидната жлеза и се използват в процесите на образуване на нейните хормони.

Ежедневно човешкият организъм се нуждае от приблизително 100 до 150 микрограма йод, като по време на бременност нуждите нарастват до 220 микрограма, а в периода на лактация са около 290 микрограма.

Основните източници на йод са водата (доставя приблизително десет процента от дневните нужди) и храната (доставя приблизително 90 процента от дневните нужди), като особено богати са морските дарове и водорасли, мляко и яйца, по-ниски количества се набавят с някои плодове (грозде, ягоди), зеленчуци (картофи, моркови, чесън) и зърнени храни.

Прием на достатъчно йод

В много райони по света се наблюдава намаление на съдържанието на йод в почвата, съответно намаление до липсващо съдържание в съответните култури. Рискови са планинските и полупланинските райони, като изложени на риска са милиони хора в глобален план.

За предпазване от развитие на йоден недоимък в множество страни е въведено йодиране на готварската сол, продукт, използван във всяко домакинство, който при нормална консумация набавя необходимите количества йод за организма.

Йоден дефицит се развива при продължителен прием на по-малко от сто микрограма йод дневно, а риск от заболяване (гуша, струма) е налице при хроничен прием под 50 микрограма.

Освен недостатъчен внос на йод с храната и водата рискови фактори и причини за развитие на болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък, и сродни състояния, са следните:

  • генетична предиспозиция (наследственост): по данни на различни източници при около една трета от световното население са налице многобройни мутации в тиреоидеята, които при леко понижен внос на йод с храната водят до увреждания
  • малнутриция: понижен внос на хранителни източници
  • недоимъчно хранене, грешки в диетата: непълноценното меню лишава организма от редица важни аминокиселини, микроелементи и витамини, като например тирозин, селен, растителни флавоноиди, повишаващи риска от болестни изменения
  • прием на медикаменти: някои лекарства, като например амиодарон (отличава се със структурна близост с тироксин), флуориди, литиев карбонат и други, съдържат йод и при продължителен прием повишават риска от патология на жлезата
  • бременност
  • женски пол: след пубертета засягането на женския пол е няколко пъти по-често
  • вредни навици: тютюнопушенето оказва негативен ефект, поради съдържащите се в цигарения дим субстанции, задълбочаващи йодния недоимък в организма

Щитовидна жлеза

Заболяването протича най-често с развитието на гуша (струма), като се наблюдават различни форми на протичане в зависимост от редица особености.

По същество струмата представлява увеличение на обема на щитовидната жлеза, като в зависимост от морфологичните особености се различават дифузна струма (симетрично увеличение на цялата жлеза), нодозна струма (асиметрично увеличение на размерите на конкретен участък).

В зависимост от функционалната активност на жлезата се различават токсична струма (налице е повишена функция на жлезата и съответно хипертиреоидизъм) и нетоксична струма (липсва промяна във функцията на жлезата, пациентите са еутиреоидни).

Терминът "ендемична", използван за определяне на струмата, обозначава, че състоянието е причинено от общ за даден географски район етиологичен фактор, като в масовия случай се касае за дефицит на йод.

Болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък, и сродни състояния, включват следните форми:

  • Дифузна (ендемична) гуша, свързана с йоден недоимък
  • Полинодозна (ендемична) гуша, свързана с йоден недоимък
  • Гуша (ендемична), свързана с йоден недоимък, неуточнена
  • Други болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък и сродни състояния

Основните хормони, продуцирани от щитовидната жлеза, са тироксин (Т4) и трийодтиронин (Т3), необходими и есенциални за невроналното развитие, репродуктивното здраве, растежа, терморегулацията, енергийната хомеостаза.

При намален внос на йод нивата на тироксин в серума спадат значително, което от своя страна активира редица процеси, целящи възстановяване на баланса.

Хипофизната жлеза стартира продукция на тиреостимулиращ хормон (TSH), който стимулира растежа и метаболитната активност на тироидните фоликуларни клетки и тяхната чувствителност към йод.

Повишените нива на TSH и редукцията на йодните запаси в щитовидната жлеза води до повишена продукция на Т3, който е с между 20 и 100 пъти по-висока биологична активност от Т4 и изисква по-малки количества йод за своята биосинтеза. Този защитен механизъм осигурява поддържане на хормоналната хомеостаза на щитовидната жлеза в условията на йоден недоимък.

С напредване на състоянието и хронифициране на процеса е налице хиперплазия, хипертрофия и нарушена васкуларизация на жлезата (увеличение на размерите на тиреоидята и нарушаване на кръвоснабдяването).

Симптоми при увеличена щитовидна жлеза (гуша) в резултат от йоден дефицит

Клиничната картина при ендемична гуша зависи до голяма степен от тежестта на йодния дефицит и давността на състоянието.

Сам по себе си хроничният недоимък на йод може да причини когнитивни нарушения, инфертилитет, спонтанни аборти, патологична бременност и мъртвораждания.

Увеличени размери на щитовидната жлеза - гуша

Струмата представлява предимно козметичен дефект, който в зависимост от тежестта се забелязва с просто око и/или се палпира (опипва се при лек натиск в областта). Характеризира се с нарастване обема на щитовидната жлеза симетрично или само в определена област (съответно цялостно увеличение на зоната в шията или само в определени участъци).

Сериозни оплаквания могат да възникнат в резултат от усложнения, свързани с нарастващите размери на жлезата и симптоми, свързани с притискане на съседните структури:

  • изместване и притискане на трахеята, водещо клинично до задух, затруднено дишане с инспираторен задух (задух при вдишване, известен още като стридор)
  • изместване и притискане на хранопровода, водещо до дисфагия (затруднено преглъщане)
  • засягане на гласните връзки с развитие на дисфония
  • развитие на синдром на v. cava superior при нейното засягане
  • синдром на Horner, протичащ с птоза (падане на клепача), миоза (свиване на зениците) и енофталм (хлътване на очната ябълка)

При известен процент от пациентите при наличие на подлежащи болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък, и сродни състояния е възможно развитие на неоплазми, като в районите с йоден дефицит се описва по данни от различни източници повишена честота на карциноми на щитовидната жлеза с тежко и агресивно протичане.

За поставяне на диагнозата при гуша (струма) са необходими подробна анамнеза и преглед на болния, лабораторни, образни и в някои случаи и инструментални изследвания.

Анамнезата (разпитът на болния) включва уточняване на давността на симптомите, фамилната обремененост (наличие на член от семейството със заболяване на щитовидната жлеза), йодния внос (хранителни навици, пребиваване в ендемичен район, бременност и раждане).

Физикалният преглед е неизменна част при диагностицирането на болестта, като е необходимо определяне и уточняване на състоянието на жлезата (размери, симетричност, плътност, консистенция, болезненост при допир и натиск).

Според СЗО въз основа на оглед и палпация при гуша се използва следната класификация:

  • нулева степен: липса на видима струма, липса на промени при палпация
  • първа А степен: при увеличена щитовидна жлеза от първа А степен струмата се палпира, но не се вижда с просто око при екстензия на шията назад
  • първа Б степен: струмата се палпира и се вижда с просто око при екстензия на шията
  • втора степен: гушата е видима и при нормална позиция на главата и шията
  • трета степен: гуша с изключително големи размери, видима и от разстояние и деформираща шийната област

Поставяне на диагнозата

Лабораторните изследвания включват определяне нивата на щитовидните хормони (общ и свободен Т3 и общ и свободен Т4), определяне нивата на тиреостимулиращия хормон, а при съмнения за автоимунен процес е необходимо изследване и за щитовидни антитела.

Образната диагностика се обосновава на информацията, получена от следните методи на изследване:

  • Ултразвуково изследване (ехография) на щитовидната и паращитовидните жлези
  • Рентгеново изследване на щитовидната жлеза
  • Радиоизотопно изследване на щитовидната жлеза
  • КТ на щитовидната жлеза (компютърна томография, скенер)
  • ЯМР на щитовидната жлеза (ядрено-магнитен резонанс)

При необходимост се извършва и тънкоиглена биопсия на щитовидната жлеза за патоморфологично охарактеризиране на процеса.

Диференциалната диагноза при болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък, и сродни състояния включва тиреоидит на Хашимото, Базедова болест, новообразувания с доброкачествен или злокачествен характер, възпалителни заболявания на щитовидната жлеза, кисти и други (практически в диференциалната диагноза се включват почти всички заболявания, засягащи щитовидната жлеза).

Лечението при ендемична гуша, дължаща се на йоден дефицит, бива консервативно и хирургично, като индивидуалният терапевтичен план се определя според състоянието на пациента, функционалната активност на жлезата, тежестта на симптомите, наличието на подлежащи заболявания, развитието на усложнения и давността на симптоматиката.

Възможностите за терапия включват:

  • хранителни добавки, съдържащи йод, витаминни добавки, обогатени със селен и магнезий, билки и лечебни растения, като например сибирски женшен, ехинацея. Полезна информация може да намерите в раздел Лечения (Лечебно действие на йода, Лекарства за щитовидната жлеза)
  • лекарства: заместителна терапия с левотироксин, който потиска хипертрофията на клетките на щитовидната жлеза и води до постепенно намаление на нейните размери
  • лечение с радиоактивен йод: прилага се ограничено при наличие на противопоказания за извършване на хирургична резекция
  • хирургично отстраняване (частично или пълно): при наличие на компресионна симптоматика, развитие на неоплазми

Терапия при струма (гуша)

Често медикаментозната терапия включва комбинация от ниски дози левотироксин и калиев йодид за постигане на оптимален ефект и намаляване риска от проява на нежелани ефекти.

При лица в млада възраст с еутиреоидна струма с малки размери често се препоръчва проследяване на състоянието, профилактично измерване нивата на щитовидните хормони и функционалната активност на жлезата, като се включват добавки, съдържащи йод или се налагат промени в храненето с наблягане на богати източници на микроелемента.

При наличие на полинодозна струма с големи размери суплементацията с йод не е достатъчна и са необходими допълнителни мерки.

Профилактиката при болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък и сродни състояния се изразява в редовно използване на йодирана готварска сол или йодни таблетки.

Основните профилактични мерки, необходими особено в ендемичните райони, включват йодиране на готварската сол, като е изчислено, че консумацията на десет грама йодирана сол доставят на организма почти двеста микрограма йод. При рискови пациенти (бременни, кърмачки, подрастващи) се препоръчва допълнителен прием на добавки, съдържащи йод под медицински контрол в необходимите дози.

Прогнозата се определя индивидуално за всеки пациент, тъй като редица фактори играят роля за развитието на процеса. Описани са случаи на спонтанно преминаване и отшумяване на проявите при част от пациентите, докато при други състоянието показва агресивен ход и води до развитие на карцином на щитовидната жлеза.

Още по темата:
  • E01.1 Полинодозна (ендемична) гуша, свързана с йоден недоимък E01.1 Полинодозна (ендемична) гуша, свързана с йоден недоимък
  • E01.0 Дифузна (ендемична) гуша, свързана с йоден недоимък E01.0 Дифузна (ендемична) гуша, свързана с йоден недоимък
  • E01.2 Гуша (ендемична), свързана с йоден недоимък, неуточнена E01.2 Гуша (ендемична), свързана с йоден недоимък, неуточнена
  • E01.8 Други болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък и сродни състояния E01.8 Други болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък и сродни състояния
4.1/5 10 оценки

Видове Болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък, и сродни състояния МКБ E01

  • E01.0 Дифузна (ендемична) гуша, свързана с йоден недоимък
  • E01.1 Полинодозна (ендемична) гуша, свързана с йоден недоимък
  • E01.2 Гуша (ендемична), свързана с йоден недоимък, неуточнена
  • E01.8 Други болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък и сродни състояния

Симптоми и признаци при Болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък, и сродни състояния МКБ E01

  • Изпъкнали очи
  • Гуша (увеличена щитовидна жлеза)
  • Бучка в предната част на врата

Лечение на Болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък, и сродни състояния МКБ E01

  • Лечение с помощта на минерали

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ТИРЕО СЪПОРТ сироп 250 мл
74.00лв.

ТИРЕО СЪПОРТ сироп 250 мл

ЕУТИРОКС таблетки 50 мкг *  90
6.53лв.

ЕУТИРОКС таблетки 50 мкг * 90

ЕУТИРОКС таблетки 75 мкг *  90
9.92лв.

ЕУТИРОКС таблетки 75 мкг * 90

Библиография

http://emedicine.medscape.com/article/122714-overview
https://www.symptoma.com/en/info/goiter
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2031356
http://www.thyroidmanager.org/chapter/multinodular-goiter/
http://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/goiter
Endocrinology: Adult and Pediatric (Seventh Edition)

Коментари към Болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък, и сродни състояния МКБ E01

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Болести на щитовидната жлеза,  свързани с йоден недоимък,  и сродни състояния МКБ E01
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 19:08
    Коментирайте "Болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък, и сродни състояния МКБ E01"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Йодна решетка или лечебните свойства на рисуването с йод по кожата
  • Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
  • E04.2 Нетоксична полинодозна гуша
  • Препоръчителна диета при хипотиреоидизъм
  • E04.1 Нетоксичен единичен възел на щитовидната жлеза
  • Лекарства за щитовидната жлеза
  • Бучиниш, Бардаран, Цвилуга, Дива мерудия
  • Ползата от дишане на йодни пари на морето
  • E04.0 Нетоксична дифузна гуша
  • Билки при увеличена щитовидна жлеза
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 7 часа и 12 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 22 часа и 12 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 22 часа и 24 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 22 часа и 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 6 дни, 22 часа и 38 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 13 часа и 26 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 13 часа и 26 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 7 дни, 22 часа и 19 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Как да контролирате хормоните си, за да постигнете красиво тяло Как да контролирате хормоните си, за да постигнете красиво тяло

Как да контролирате хормоните си, за да постигнете красиво тяло

от 30 апр 2025г. Прочети повече
Контрол на теглото при хипотиреоидизъм Контрол на теглото при хипотиреоидизъм

Контрол на теглото при хипотиреоидизъм

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Лечение с помощта на минерали Лечение с помощта на минерали

Лечение с помощта на минерали

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Физиологично значение на микроелементите Физиологично значение на микроелементите

Физиологично значение на микроелементите

от 24 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival