Други болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък и сродни състояния МКБ E01.8
Към други болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък и сродни състояния, принадлежи придобитият хипотиреоидизъм вследствие на дефицит на йод.
Недостатъчният внос на микроелемента с храната и питейната вода е проблем, засягащ милиони хора в световен мащаб, водещ до различни по тежест увреждания на щитовидната жлеза и синтезираните от нея хормони.
Необходимите дневни количества йод се изчисляват на приблизително 150 микрограма, като нуждите се определят от редица фактори. При бременност изискванията към организма нараства, съответно нарастват и нуждите от внос на йод на 220 микрограма, а в периода на лактацията препоръчителният внос се изчислява на 290 микрограма.
Основните източници на йод за хората са храната и водата, като в редица географски райони, особено в планинските и полупланинските зони, се описва ендемичен характер на заболяванията на щитовидната жлеза, дължащи се на дефицит на йод, като гуша (струма), кретенизъм, придобит хипотиреоидизъм.
Причините се крият в тревожно намаляващите нива на йод в почвата в тези (и много други) райони, в резултат от което и земеделската продукция е с ниско съдържание на йод.
Човек си набавя с водата приблизително една десета от необходимото количество, а останалото се осъществява посредством растителни и животински източници, като особено богати са риба, морски дарове, водорасли, яйца, мляко и млечни продукти, ядки и други.
Причини и рискови фактори за развитие на придобит хипотиреоидизъм, причинен от йоден недоимък:
- намален внос на йод посредством питейната вода
- намален внос на йод с храната
- малнутриция, малабсорбция, анорексия, заболявания, водещи до влошено усвояване на микроелемента
- тютюнопушене: съдържащите се в дима субстанции влошават усвояването на йода
- генетична предразположеност: мутациите в определени гени са причина за повишената чувствителност на определени индивиди към дефицит на йод
- прием на определени медикаменти (например амиодарон, литий), излагане на професионални вредности, водещи до влошено усвояване на йод
В резултат от понижения внос на микроелемента в организма се задействат определени компенсаторни механизми, целящи временно поддържане на оптимални нива на основните хормони на щитовидната жлеза, а именно тироксин (познат още като Т4) и трийодтиронин (познат още като Т3).
По данни от различни източници продължителният прием на по-ниски от 100 микрограма дневни дози йод повишава риска от развитие на дефицит, докато гуша и хипотиреоидизъм се развиват при хроничен прием на по-ниски дози от 50 микрограма.
Хормоните на щитовидната жлеза са отговорни за поддържането на многобройни процеси в организма, включително енергиен метаболизъм, имунологична резистентност, терморегулация, репродуктивно здраве и други.
Намаленият внос води до ниски нива на Т4, в резултат от което се подава сигнал към съответните структури за повишаване продукцията на тиреостимулиращ хормон (известен още като TSH). Той мобилизира клетките на щитовидната жлеза (тиреоцитите), повишавайки техния метаболизъм и чувствителността им към йод.
В резултат от тези процеси тиреоцитите увеличават своите размери, което води и до нарастване размерите на щитовидната жлеза. Настъпва хипертрофия, хиперплазия и повишена васкуларизация на тиреоидеята.
Лекият йоден дефицит се компенсира успешно за определен период от време с помощта на този механизъм, но при тежък дефицит с голяма давност настъпва хипотиреоидизъм с характерните за него симптоми.
Симптоми при други болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък и сродни състояния
Клиничната картина се определя в зависимост от няколко основни фактора, а именно:
- тежестта на йодния дефицит
- степента на увеличение на щитовидната жлеза
- функционалната активност на жлезата
- наличието на подлежащи хронични заболявания, които могат да влошат протичането
Дефицитът на йод дълго време може да остане незабелязан и недиагностициран, като се асоциира с увреждания на репродуктивното здраве (честа причина за затруднения при забременяване, спонтанен аборт, патологично протичане на бременността), понижен имунитет (чести и тежко протичащи банални инфекции), емоционална лабилност, депресивни епизоди и други.
Уголемената щитовидна жлеза (гуша, струма) представлява преди всичко козметичен дефект, но при значително увеличение може да предизвика прояви на компресия, в резултат от притискане на разположени в съседство структури, органи, съдове и нерви. Най-честите симптоми в резултат от притискане са затруднено преглъщане (при притискане на хранопровода), затруднено дишане, задух (при притискане на трахеята), синдром на Horner (протичащ с птоза, миоза и енофталм).
При придобит хипотиреоидизъм, причинен от йоден недоимък, пациентите най-често се оплакват от симптоми като усещане за студ (повишена зиморничавост), суха кожа, запек, подпухналост на лицето, дрезгав глас, увеличаване на телесната маса, повишение на холестерола в кръвта, мускулни болки, нарушения в менструацията, депресия и други.
Полезна информация за различните заболявания на щитовидната жлеза, развиващи се в резултат от дефицит на йод, може да намерите в раздел Заболявания:
Поставяне на диагнозата при други болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък и сродни състояния
Основно значение за диагностицирането на придобит хипотиреоидизъм, причинен от йоден недоимък, имат данните от разпита на болния, физикалните находки, хормоналните показатели, образните методи на изследване.
Анамнезата е информативна за вноса на йод посредством храната, пребиваването в ендемичен район, наличието на фамилна обремененост, някои субективни оплаквания от страна на пациента.
Физикалният преглед се осъществява посредством оглед и палпация (внимателно методологично опипване на жлезата), като целта е определяне на налични промени в размерите, симетричността, консистенцията, плътността, както и за наличието на болка в областта.
За улесняване на лекарите и стандартизиране на критериите е въведена класификацията на СЗО, която категоризира резултатите от физикалния преглед в няколко основни степени.
При степен нула липсват видими промени, не се палпира увеличена щитовидна жлеза. Първа степен се подразделя на две, като при първа А степен жлезата не се вижда при екстензия на шията назад, докато при първа Б степен се вижда, като и при двете се палпира леко уголемената жлеза. Втора степен включва уголемена щитовидна жлеза, видима при обичайната позиция на шията (без да е необходима екстензия на шията), а при трета степен се вижда от разстояние (размерите са силно увеличени и водят до деформация в областта на шията).
За определяне на функционалната активност на жлезата е необходимо изследване на щитовидните хормони и тиреостимулиращия хормон.
С високо диагностично значение са резултатите от различните образни изследвания, като в зависимост от състоянието на болния се предпочита един или друг от следните методи:
- ултразвуково изследване (ехография) на щитовидна жлеза
- КТ на щитовидна жлеза (скенер)
- ЯМР на щитовидна жлеза
- рентгеново изследване на щитовидна жлеза
- радиоизотопно изследване на щитовидна жлеза
При съмнения за неоплазма или диагностични затруднения и необходимост от патоморфологично определяне на процеса се извършва тънкоиглена биопсия на щитовидната жлеза с последващо хистолгично типизиране на получения материал.
Лечение при други болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък и сродни състояния
Терапевтичният план при придобит хипотиреоидизъм, причинен от йоден недоимък, се определя индивидуално и се назначава от специалист (ендокринолог).
Най-често се прилага заместително лечение с лекарства за щитовидната жлеза, а именно левотироксин, който нормализира нивата на щитовидните хормони и води до намаляване размерите на жлезата.
Представлява синтетичен хормон, идентичен на синтезирания от щитовидната жлеза тироксин. Прилага се самостоятелно или в комбинация с калиев йодид, като се препоръчва започване с възможно най-ниската доза и постепенно повишение до достигане на адекватната доза, облекчаваща проявите на болестта.
Препаратът се отличава с добра поносимост и ефективност, като може да се използва дори по време на бременност. При част от пациентите терапията е продължителна, като част от симптомите отзвучават още след първите няколко седмици на употреба. В дългосрочен план левотироксин нормализира хормоналния баланс, овладява симптомите, свързани с хипотиреоидизма, подпомага редукцията на теглото, нормализиране нивата на холестерола, води до подобряване вида на косата, ноктите и кожата, намаляване на отоците (причина за подпухналия вид на пациентите).
Не се препоръчва едновременна употреба с някои медикаменти, като например бета блокери, кортикостероиди, трициклични антидепресанти, лекарства за лечение на захарен диабет и други, поради повлияване на ефективността.
При определени състояния (големи размери на гушата, притискане на важни органи, тежка симптоматика) се налага хирургично отстраняване, пълно или частично, с или без предварително лечение с радиоактивен йод.
За намаляване на риска от развитие на други болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък и сродни състояния, се препоръчват някои общи профилактични мерки, като например:
- прием на добавки, съдържащи йод или лечебни растения с доказана ефективност
- подобряване на ежедневното меню и консумация на богати на йод храни
- замяна на обикновената готварска сол с йодирана
- ограничаване на вредните навици
- редовен скрининг и профилактични изследвания за ранно откриване на налични нарушения
- контрол над подлежащите заболявания
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ТЕСТ ЗА ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА * 1 2SAN
НовАЛАЙВ ПРЕМИУМ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ЖЕНИ 50+ желирани таблетки * 75
ПРОМОСУОНСЪН МУЛТИВИТАМИНИ БЕЗ ЖЕЛЯЗО таблетки * 130 SW832
ПРОМОАПТАМИЛ 2 ПРОНУТРА 400 г
АЛАЙВ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ 50 + таблетки * 30 NATURE'S WAY
ПРОМОСПОРТ МУЛТИ капсули * 60 VIRIDIAN
Библиография
https://www.thyroid.org/iodine-deficiency/
https://www.symptoma.com/en/info/goiter
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2031356
http://emedicine.medscape.com/article/122714-overview
http://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/goiter
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- Йодна решетка или лечебните свойства на рисуването с йод по кожата
- Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
- Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
- E04.2 Нетоксична полинодозна гуша
- Препоръчителна диета при хипотиреоидизъм
- Лечение с радиоактивен йод
- Съвети и естествени добавки полезни при болест на Хашимото
- Алтернативно лечение на Болестта на Базедов
- Тиреоидектомия (отстраняване на щитовидната жлеза)
- Билки при увеличена щитовидна жлеза
Коментари към Други болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък и сродни състояния МКБ E01.8
Галя Стоянова
Здравейте Фрамар! Във всички случаи ли хипотиреоидизмът е причинен от йоден недоимъ?
Здравейте! Не. Тук може да прочетете информация: Други видове хипотиреоидизъм МКБ E03
Здравейте Фрамар! Във всички случаи ли хипотиреоидизмът е причинен от йоден недоимъ?