Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Болести на щитовидната жлеза Болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък, и сродни състояния Други болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък и сродни състояния

Други болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък и сродни състояния МКБ E01.8

от 25 апр 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Други болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък и сродни състояния МКБ E01.8 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Към други болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък и сродни състояния, принадлежи придобитият хипотиреоидизъм вследствие на дефицит на йод.

Недостатъчният внос на микроелемента с храната и питейната вода е проблем, засягащ милиони хора в световен мащаб, водещ до различни по тежест увреждания на щитовидната жлеза и синтезираните от нея хормони.

Необходимите дневни количества йод се изчисляват на приблизително 150 микрограма, като нуждите се определят от редица фактори. При бременност изискванията към организма нараства, съответно нарастват и нуждите от внос на йод на 220 микрограма, а в периода на лактацията препоръчителният внос се изчислява на 290 микрограма.

Дефицит на йод като причина за болести на щитовидната жлезаОсновните източници на йод за хората са храната и водата, като в редица географски райони, особено в планинските и полупланинските зони, се описва ендемичен характер на заболяванията на щитовидната жлеза, дължащи се на дефицит на йод, като гуша (струма), кретенизъм, придобит хипотиреоидизъм.

Причините се крият в тревожно намаляващите нива на йод в почвата в тези (и много други) райони, в резултат от което и земеделската продукция е с ниско съдържание на йод.

Човек си набавя с водата приблизително една десета от необходимото количество, а останалото се осъществява посредством растителни и животински източници, като особено богати са риба, морски дарове, водорасли, яйца, мляко и млечни продукти, ядки и други.

Причини и рискови фактори за развитие на придобит хипотиреоидизъм, причинен от йоден недоимък:

  • намален внос на йод посредством питейната вода
  • намален внос на йод с храната
  • малнутриция, малабсорбция, анорексия, заболявания, водещи до влошено усвояване на микроелемента
  • тютюнопушене: съдържащите се в дима субстанции влошават усвояването на йода
  • генетична предразположеност: мутациите в определени гени са причина за повишената чувствителност на определени индивиди към дефицит на йод
  • прием на определени медикаменти (например амиодарон, литий), излагане на професионални вредности, водещи до влошено усвояване на йод

В резултат от понижения внос на микроелемента в организма се задействат определени компенсаторни механизми, целящи временно поддържане на оптимални нива на основните хормони на щитовидната жлеза, а именно тироксин (познат още като Т4) и трийодтиронин (познат още като Т3).

По данни от различни източници продължителният прием на по-ниски от 100 микрограма дневни дози йод повишава риска от развитие на дефицит, докато гуша и хипотиреоидизъм се развиват при хроничен прием на по-ниски дози от 50 микрограма.

Хормоните на щитовидната жлеза са отговорни за поддържането на многобройни процеси в организма, включително енергиен метаболизъм, имунологична резистентност, терморегулация, репродуктивно здраве и други.

Намаленият внос води до ниски нива на Т4, в резултат от което се подава сигнал към съответните структури за повишаване продукцията на тиреостимулиращ хормон (известен още като TSH). Той мобилизира клетките на щитовидната жлеза (тиреоцитите), повишавайки техния метаболизъм и чувствителността им към йод.

В резултат от тези процеси тиреоцитите увеличават своите размери, което води и до нарастване размерите на щитовидната жлеза. Настъпва хипертрофия, хиперплазия и повишена васкуларизация на тиреоидеята.

Лекият йоден дефицит се компенсира успешно за определен период от време с помощта на този механизъм, но при тежък дефицит с голяма давност настъпва хипотиреоидизъм с характерните за него симптоми.

Симптоми при други болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък и сродни състояния

Клиничната картина се определя в зависимост от няколко основни фактора, а именно:

  • тежестта на йодния дефицит
  • степента на увеличение на щитовидната жлеза
  • функционалната активност на жлезата
  • наличието на подлежащи хронични заболявания, които могат да влошат протичането

Дефицитът на йод дълго време може да остане незабелязан и недиагностициран, като се асоциира с увреждания на репродуктивното здраве (честа причина за затруднения при забременяване, спонтанен аборт, патологично протичане на бременността), понижен имунитет (чести и тежко протичащи банални инфекции), емоционална лабилност, депресивни епизоди и други.

СимптомиУголемената щитовидна жлеза (гуша, струма) представлява преди всичко козметичен дефект, но при значително увеличение може да предизвика прояви на компресия, в резултат от притискане на разположени в съседство структури, органи, съдове и нерви. Най-честите симптоми в резултат от притискане са затруднено преглъщане (при притискане на хранопровода), затруднено дишане, задух (при притискане на трахеята), синдром на Horner (протичащ с птоза, миоза и енофталм).

При придобит хипотиреоидизъм, причинен от йоден недоимък, пациентите най-често се оплакват от симптоми като усещане за студ (повишена зиморничавост), суха кожа, запек, подпухналост на лицето, дрезгав глас, увеличаване на телесната маса, повишение на холестерола в кръвта, мускулни болки, нарушения в менструацията, депресия и други.

Полезна информация за различните заболявания на щитовидната жлеза, развиващи се в резултат от дефицит на йод, може да намерите в раздел Заболявания:

  • Болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък, и сродни състояния

Поставяне на диагнозата при други болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък и сродни състояния

Основно значение за диагностицирането на придобит хипотиреоидизъм, причинен от йоден недоимък, имат данните от разпита на болния, физикалните находки, хормоналните показатели, образните методи на изследване.

Анамнезата е информативна за вноса на йод посредством храната, пребиваването в ендемичен район, наличието на фамилна обремененост, някои субективни оплаквания от страна на пациента.

Физикалният преглед се осъществява посредством оглед и палпация (внимателно методологично опипване на жлезата), като целта е определяне на налични промени в размерите, симетричността, консистенцията, плътността, както и за наличието на болка в областта.

За улесняване на лекарите и стандартизиране на критериите е въведена класификацията на СЗО, която категоризира резултатите от физикалния преглед в няколко основни степени.

При степен нула липсват видими промени, не се палпира увеличена щитовидна жлеза. Първа степен се подразделя на две, като при първа А степен жлезата не се вижда при екстензия на шията назад, докато при първа Б степен се вижда, като и при двете се палпира леко уголемената жлеза. Втора степен включва уголемена щитовидна жлеза, видима при обичайната позиция на шията (без да е необходима екстензия на шията), а при трета степен се вижда от разстояние (размерите са силно увеличени и водят до деформация в областта на шията).

За определяне на функционалната активност на жлезата е необходимо изследване на щитовидните хормони и тиреостимулиращия хормон.

С високо диагностично значение са резултатите от различните образни изследвания, като в зависимост от състоянието на болния се предпочита един или друг от следните методи:

  • ултразвуково изследване (ехография) на щитовидна жлеза
  • КТ на щитовидна жлеза (скенер)
  • ЯМР на щитовидна жлеза
  • рентгеново изследване на щитовидна жлеза
  • радиоизотопно изследване на щитовидна жлеза

При съмнения за неоплазма или диагностични затруднения и необходимост от патоморфологично определяне на процеса се извършва тънкоиглена биопсия на щитовидната жлеза с последващо хистолгично типизиране на получения материал.

Диагностициране на заболявания на щитовидната жлеза

Лечение при други болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък и сродни състояния

Терапевтичният план при придобит хипотиреоидизъм, причинен от йоден недоимък, се определя индивидуално и се назначава от специалист (ендокринолог).

Най-често се прилага заместително лечение с лекарства за щитовидната жлеза, а именно левотироксин, който нормализира нивата на щитовидните хормони и води до намаляване размерите на жлезата.

Представлява синтетичен хормон, идентичен на синтезирания от щитовидната жлеза тироксин. Прилага се самостоятелно или в комбинация с калиев йодид, като се препоръчва започване с възможно най-ниската доза и постепенно повишение до достигане на адекватната доза, облекчаваща проявите на болестта.

Препаратът се отличава с добра поносимост и ефективност, като може да се използва дори по време на бременност. При част от пациентите терапията е продължителна, като част от симптомите отзвучават още след първите няколко седмици на употреба. В дългосрочен план левотироксин нормализира хормоналния баланс, овладява симптомите, свързани с хипотиреоидизма, подпомага редукцията на теглото, нормализиране нивата на холестерола, води до подобряване вида на косата, ноктите и кожата, намаляване на отоците (причина за подпухналия вид на пациентите).

Не се препоръчва едновременна употреба с някои медикаменти, като например бета блокери, кортикостероиди, трициклични антидепресанти, лекарства за лечение на захарен диабет и други, поради повлияване на ефективността.

При определени състояния (големи размери на гушата, притискане на важни органи, тежка симптоматика) се налага хирургично отстраняване, пълно или частично, с или без предварително лечение с радиоактивен йод.

За намаляване на риска от развитие на други болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък и сродни състояния, се препоръчват някои общи профилактични мерки, като например:

  • прием на добавки, съдържащи йод или лечебни растения с доказана ефективност
  • подобряване на ежедневното меню и консумация на богати на йод храни
  • замяна на обикновената готварска сол с йодирана
  • ограничаване на вредните навици
  • редовен скрининг и профилактични изследвания за ранно откриване на налични нарушения
  • контрол над подлежащите заболявания
Прогнозата се определя индивидуално в зависимост от давността и тежестта на симптомите, наличието на подлежащи заболявания и отговора към приложената терапия.
Още по темата:
  • E01.1 Полинодозна (ендемична) гуша, свързана с йоден недоимък E01.1 Полинодозна (ендемична) гуша, свързана с йоден недоимък
  • E01 Болести на щитовидната жлеза,  свързани с йоден недоимък,  и сродни състояния E01 Болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък, и сродни състояния
  • E01.0 Дифузна (ендемична) гуша, свързана с йоден недоимък E01.0 Дифузна (ендемична) гуша, свързана с йоден недоимък
  • E01.2 Гуша (ендемична), свързана с йоден недоимък, неуточнена E01.2 Гуша (ендемична), свързана с йоден недоимък, неуточнена
3.5/5 10 оценки

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ТЕСТ ЗА ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА * 1 2SAN
23.80лв. 19.04лв.

ТЕСТ ЗА ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА * 1 2SAN

Нов ПРОМО
ЕЛИТ-ФАРМ ЙОД (КАЛИЕВ ЙОДИД) таблетки * 80
6.20лв.

ЕЛИТ-ФАРМ ЙОД (КАЛИЕВ ЙОДИД) таблетки * 80

Нов
МАТИСЪН КЕЛТСКА МОРСКА СОЛ ЕДРА 400 г
13.70лв.

МАТИСЪН КЕЛТСКА МОРСКА СОЛ ЕДРА 400 г

СУПРАДИН ЕНЕРДЖИ ефервесцентни таблетки * 15 BAYER
23.90лв.

СУПРАДИН ЕНЕРДЖИ ефервесцентни таблетки * 15 BAYER

ИНОФАРМ ХОЛИСТИК БЮТИ РЕКОНТРУИРАЩА ФОРМУЛА КОСА капсули * 60
74.99лв.

ИНОФАРМ ХОЛИСТИК БЮТИ РЕКОНТРУИРАЩА ФОРМУЛА КОСА капсули * 60

Нов
ПРЕГНАКЕЪР ОРИГИНАЛ таблетки * 30 ВИТАБИОТИКС
36.00лв.

ПРЕГНАКЕЪР ОРИГИНАЛ таблетки * 30 ВИТАБИОТИКС

Библиография

https://www.thyroid.org/iodine-deficiency/
https://www.symptoma.com/en/info/goiter
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2031356
http://emedicine.medscape.com/article/122714-overview
http://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/goiter

Коментари към Други болести на щитовидната жлеза, свързани с йоден недоимък и сродни състояния МКБ E01.8

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 25 January 2021 в 15:40

    Галя Стоянова

    Здравейте Фрамар! Във всички случаи ли хипотиреоидизмът е причинен от йоден недоимъ?

    Здравейте! Не. Тук може да прочетете информация: Други видове хипотиреоидизъм МКБ E03

  2. Галя Стоянова 
    на 24 January 2021 в 03:12

    Здравейте Фрамар! Във всички случаи ли хипотиреоидизмът е причинен от йоден недоимъ?

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Йодна решетка или лечебните свойства на рисуването с йод по кожата
  • Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
  • Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
  • Лекарството за хипотиреоидизъм левотироксин крие риск от остеопороза
  • От какво се повишава ТСХ (TSH)?
  • E04.2 Нетоксична полинодозна гуша
  • Тиреоидектомия (отстраняване на щитовидната жлеза)
  • Препоръчителна диета при хипотиреоидизъм
  • E04.1 Нетоксичен единичен възел на щитовидната жлеза
  • Лекарства за щитовидната жлеза
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

преди 4053 дни, 6 часа и 29 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 10 часа и 10 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 1 час и 10 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 1 час и 22 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 1 час и 29 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Функция и хормони на щитовидната жлеза Функция и хормони на щитовидната жлеза

Функция и хормони на щитовидната жлеза

от 19 сеп 2024г. Прочети повече
От какво се повишава ТСХ (TSH)? От какво се повишава ТСХ (TSH)?

От какво се повишава ТСХ (TSH)?

от 22 авг 2024г. Прочети повече
Лечение с помощта на минерали Лечение с помощта на минерали

Лечение с помощта на минерали

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Има ли връзка между намалената функция на щитовидната жлеза и депресията Има ли връзка между намалената функция на щитовидната жлеза и депресията

Има ли връзка между намалената функция на щитовидната жлеза и депресията

от 12 юли 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival