Анаеробни Грам-положителни бактерии
Обща характеристика
Анаеробните бактерии се откриват върху кожата, както и в устната кухина, тънкото и дебело черво, като част от нормалната микрофлора. Анаеробните бактерии не използват кислород за своя растеж и метаболизъм, а получават своята енергия от ферментационните реакции.
Анаеробните неспоробразуващи бактерии биват:
- Грам-положителни анаероби;
- Грам-отрицателни анаероби.
Анаеробните Грам-положителни бактерии са хетерогенна група опортюнистични бактерии, съставена от:
- Неспорообразуващи пръчици от родовете Actinomyces, Eubacterium, Bifidobacterium, Rothia, Mobiluncus, Lactobacillus;
- Неспорообразуващи коки - Peptostreptococcus.
Микробиологична характеристика
Различните родове анаеробни Грам-положителни бактерии са полиморфни (с различна форма и дължина). Подреждат се на къси верижки или струпвания. Някои притежават ресни и капсули, но не образуват спори.
Род Actinomyces представляват полиморфни микроорганизми, чиято основна клетъчна единица е хифата. Нейната форма наподобява дълги, разклонени пръчици с ширина от 1 микрометър. Видовете Propionibacterium са плеоморфни грам-положителни микроорганизми, които могат да изглеждат овални, пръчковидни или коковидни.
Културелни особености
Анаеробните микроорганизми растат в безкислородна среда. По-голямата част от тях са взискателни спрямо хранителните среди и е необходима посявката им върху обогатен агар - кръвен, серумен, яйчен или с добавена глюкоза.
Бактериите от род Peptostreptococcus са умерено толерантни спрямо кислорода. Ферментират захарите и са каталаза положителни. Род Mobiluncus са много взискателни при своя растеж и се развиват бавно дори в обогатени с животински серум среди. Растежът на анаероби от род Lactobacillus върху кръвен агар е индикация за преходна бактериемия от генитален произход след раждане или хирургична интервенция.
При култивиране актиномицетите образуват сплетение от хифи - мицел. Този род расте единствено в хранителни среди с добавени кръв и глюкоза. След 7 до 14 дни от култивирането бактериите могат да образуват два вида колонии - гладки с равна периферия или зърнести с неравна периферия.
Cutibacterium (Propionibacterium) acnes е сравнително бавно нарастваща, анаеробна, Грам-положителна пръчица, свързана с кожното състояние на акне, като също може да причини хроничен блефарит и ендофталмит.
Епидемиология
Грам-положителните анаеробни пръчковидни и коковидни бактерии причиняват инфекции, които са резултат от попадането им в рани или травмирани тъкани след хирургична или стоматологична интервенция, около 25 % от всички неспецифични възпалителни процеси са причинени от анаероби.
Патогенеза и клинична картина
Повечето анаеробни инфекции са свързани със замърсяване на рани от нормална микрофлора на лигавицата на устната кухина, фаринкса или стомашно-чревния тракт.
Инфекциите, причинени от анаеробни Грам-положителни бактерии са с полимикробиална етиология, защото обикновено анаеробни бактерии се изолират в асоциация с аеробни или факултативно-анаеробни такива.
Бактерия на акнето живее дълбоко във фоликулите и порите, далеч от повърхността на кожата. В тези фоликули бактериите от P. acnes използва себум, клетъчни остатъци и метаболитни странични продукти от заобикалящата го кожа като основен източник на енергия и хранителни вещества. Повишеното производство на себум от хиперактивни мастни жлези (мастна хиперплазия) или блокиране на фоликула може да причини нарастване и размножаване на бактериите.
Fusobacterium причинява абсцеси, инфекции на рани и белодробни и интракраниални инфекции.
Prevotella може да е причина за интраабдоминални и мекотъканни инфекции.
Групата на Actinomyces включва причинители на актиномикоза, от които Actinomyces israeli и Actinomyces gerencseriae са най-често срещани. Няколко нови, наскоро описани видове, които не са свързани с актиномикоза, предизвикват инфекции на урогениталната област, гърдата и постоперативни инфекции на мандибулата, окото, главата и врата.
Актиномикозата е хронична инфекция, която причинява гнойно възпалителни поражения, заобиколени от грануломатозна тъкан в различни органи. На мястото на проникване на актиномицетите (входна врата - дихателна система, коремни органи и др.) се образуват абсцеси, които образуват фистули. От тях изтича гноен секрет. Във възпалителния секрет, както и в огнището на възпалението се намират оранжеви зрънца, наречени актиномикозни друзи.
Според локализацията на инфекцията актиномикозите биват:
- лицево-челюстна;
- лицево-шийна;
- торакална;
- абдоминална;
- в малкия таз.
Видовете лактобацилус са основни представители на нормалната микрофлора на вагината при жената. Млечната киселина е продукт на техния метаболизъм и помага поддържането на ниско рН. Те рядко причиняват заболявания. Рядко е възможно изолирането на лактобацилус от хемокултура, което е индикатор за преходна бактериемия или ендокардит след хирургична интервенция.
Бактериите от родовете Bifidobacterium, Eubacterium и Rothia притежават изключително нисък патогенен потенциал.
Клинични признаци, предполагащи възможна инфекция с анаероби включват следното:
- Неприятна миризма (причинено от производството на киселинни продукти на анаеробен метаболизъм);
- Инфекция в близост до лигавична повърхност (анаеробите са част от нормалната микрофлора);
- Газ в тъканите (производство на CO2 и Н2);
- Отрицателна аеробна култура.
Имунитет
Много анаероби (включително Bacteroides, Propionibac и видове Fusobacterium) продуцират серумно независими хемотаксични фактори, тяхната роля е да привличат клетки на имунната система.
Микробиологични диагностика
Материалите за изследване не взимат от:
- възпалени тъкани;
- плеврална пункция;
- секрет от абсцес;
- кръв;
- амниотична течност при бременни.
Събраните материали за изследване задължително се поставят в транспортна хранителна среда, която да запази жизнеспособността на бактериите.
Пробите се оцветяват по Грам и се наблюдават под микроскоп. Препоръчителна е посявката на материалите върху селективни хранителни среди, обогатени с кръв, витамин К и белтъци.
За доказване на актиномикоза е необходимо изследване на гной от фистулите или биопсичен материал. Взетите проби се подлагат на обработка с 10% NaOH, след което се оцветяват по Грам. Наличието на мицели при наблюдение под микроскоп потвърждава диагнозата.
Лечение
Лечението на актиномикозата е комбинация от хирургични методи (дрениране) и антибиотична терапия. Подходящи са пеницилинът и тетрациклините.
Терапията на акнето включва прилагането на местен антисептик и антибиотично лечение с клиндамицин.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РАДИКА БИО ФЛОРАЛНА ВОДА ОТ ЛАВАНДУЛА СПРЕЙ 100 мл
АВЕН КЛЕАНАНС КОРИГИРАЩ СЕРУМ ЗА ЖЕНИ 30 мл
НАТУРАЛНО МАСЛО ОТ АВОКАДО 50 мл ЕТЕРИНА
АЯН ЛАВАНДУЛОВА ВОДА СПРЕЙ 100 мл
ДОКТОР ДЕРМ ПРОФЕШЪНЪЛ СЕБУМ СТОП КРЕМ 50 мл
БИОФРЕШ LAVENDER ORGANIC OIL ВЪЗСТАНОВЯВАЩ НОЩЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 50 мл
Библиография
http://www.globalrph.com/bacterial-strains-anaerobic.htm
http://www.msdmanuals.com/professional/infectious-diseases/anaerobic-bacteria/overview-of-anaerobic-bacteria
https://www.livestrong.com/article/98548-anaerobic-bacteria-list/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC440844/
https://en.wikipedia.org/wiki/Propionibacterium_acnes
СТАТИЯТА е свързана към
- Специална микробиология
- Бактериология
- Анаеробни неспорообразуващи бактерии
- Акне
- Вижте каква е причината за появата на акне по различни части от тялото
- Доксициклин
- Салицилова киселина
- Лечение с масло от вечерна иглика
- Маски за премахване на белези от акне в домашни условия
- Актиномицети
- Алтернативно лечение на белези
- Макадамия, Австралийски орех
- Лечение с бензоил пероксид
Коментари към Анаеробни Грам-положителни бактерии