Грануломатозни изменения на кожата и подкожната тъкан МКБ L92
Кожните грануломатозни нарушения принадлежат към хетерогенна група от заболявания, които се различават по своята патогенеза, както и в клиничното и хистопатологичното им представяне. Отговорът на гранулома/грануломатозна тъкан представлява реакционен модел на имуногенен агент, който не може да бъде елиминиран или е бавно разградим от имунната система.
От клинична гледна точка грануломатозни изменения на кожата и подкожната тъкан са слабо дефинирани, тъй като те обикновено се характеризират само с повече или по-малко инфилтративни лезии, които могат да покажат отпечатъци тип "ябълково желе" при микроскопия. Хистопатологично, грануломатозните реакции се характеризират с възпалителен инфилтрат, състоящ се основно от макрофаги, образуващи епителиоидни или гигантски клетки.
Според А. Б. Акерман възпалението трябва да се счита за грануломатозно, ако най-малко 50% от инфилтрата се състои от хистоцити/макрофаги. Имунологичните механизми, които превръщат възпалителен отговор в грануломатозно възпаление, не са напълно изяснени. Активирането на Т-клетки (CD4-позитивни лимфоцити) води до Thl-отговор с освобождаване на интерлевкин 2 и интерферон-гама, което води до трансформация на тъканни макрофаги (хистиоцити) в епителиоидни клетки и по-нататък в гигантски клетки. Наскоро беше демонстрирано, че експресията на Е-кадхерина, основна адхезионна молекула, може да играе роля в образуването на гигантски клетки.
Класификацията на грануломатозни изменения на кожата и подкожната тъкан се основава основно на патогенетични аспекти. Поради това повечето учебници разграничават между инфекциозни и неинфекциозни грануломатозни заболявания, включително гранулома тип чуждо тяло. Други класификации отчитат също така фактори като морфологични особености или местоположение. Що се отнася до групата на неинфекциозните грануломи, през последните години многократно се обсъжда потенциалната роля на инфекциозните агенти (например, борелия в гранулома ануларе, некробиоза липоидика). В бъдеще по-нататъшният технологичен напредък вероятно ще увеличи броя на заболяванията, доказани като причинени от инфекциозни агенти.
Повече информация за грануломатозни изменения на кожата и подкожната тъкан може да прочетете тук:
- Granuloma annulare МКБ L92.0
- Некробиозис липоидика, некласифицирана другаде МКБ L92.1
- Granuloma faciale [еозинофилен гранулом на кожата] МКБ L92.2
- Гранулом тип чуждо тяло на кожата и подкожната тъкан МКБ L92.3
- Други грануломатозни изменения на кожата и подкожната тъкан МКБ L92.8
- Грануломатозно изменение на кожата и подкожната тъкан, неуточнено МКБ L92.9
Заглавно изображение: Mierlo at English Wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons
Видове Грануломатозни изменения на кожата и подкожната тъкан МКБ L92
Симптоми и признаци при Грануломатозни изменения на кожата и подкожната тъкан МКБ L92
Библиография
http://www.medscape.com/viewarticle/721924_1
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/ddg.12610/full
http://www.dermpathmd.com/cases/dermatitis/Granulomas%20of%20the%20Skin.pdf
http://pmj.bmj.com/content/76/898/457
Коментари към Грануломатозни изменения на кожата и подкожната тъкан МКБ L92
Имам гранулом, който лекарите не могат да излекуват втора година. Някои може ли да помогне с добър лекар?
Над 20год. имам ГРАНУЛОМА АНУЛАРЕ.Постави я професор. Много от лекарите в гр.Сливен не познават това заболяване!?Лекувана съм с какво ли не.....Гориха ми ръцете и краката с ток,течен азот ,йод и ....Гранулите продължават да излизат,най-вече там,където съм ухапана от насекомо.Изгубила съм всякаква надежда,че мога да се изчистя от това заболяване ,а вече съм на 50г.