Гноен ендофталмит МКБ H44.0
Ендофталмитът е възпалително заболяване на вътреочните кухини. Панофталмитът представлява възпаление на всичките слоеве на окото. Ендофталмитът може да възникне по ендогенен или екзогене път. При нормални условия, кръвно-очната бариера осигурява естествена защита срещу развиването на инфекция. При ендогенния ендофталмит, пренасяни от кръвта микроорганизми, преминават през кръвно-очната бариера и предизвикват възпалителни изменения. Всяка хирургическа процедура, която нарушава целостта на очната ябълка, може да доведе до екзогенен ендофталмит.
Причинителите на ендофталмита са стафилококи, стрептококи, псеудомонас, ешерихия коли, найсерия менингитидис, клебсиела, серация, ентерококи, кандида албиканс, криптококус, актиномицес.
Клинически, гноен ендофталмит се представя с болка, зачервяване, подуване на клепачите, намалена зрителна острота, главоболие, фотофобия, обилно сълзене и дразнене на очите. При очния преглед на болен с гноен ендофталмит може да се установи подуване и зачервяване на клепачите, хипопион, хемоза, намален или липсващ червен рефлекс, папилит, оток на роговицата, гноевидно течение от окото.
В диференциално диагностичен план, трябва да се има предвид корнеална абразия, разкъсване на роговицата, язва на роговицата, гноен кератит, херпес зостер офталмикус, руптура на очната ябълка, ирит, увеит, излив в стъкловидното тяло. За поставяне на диагнозата се прави микробиологично изследване на вътреочната течност и хемокултура, пълна кръвна картина, скорост на утаяване на еритроцитите, рентгенография на гръдния кош, ултразвук на сърцето за доказване на вегетации, компютърна томография, биомикроскопия, фундускопия.
Лечението на ендофталмита зависи от етиологията му. Прилагат се антибиотици локално и системно (ванкомицин, амикацин, цефтазидим, цефалоспорини 3-та генерация), циклоплегични капки за очи, кортикостероиди, фликоназол, амфотерицин В.
Усложненията на ендофталмита са пълна загуба на зрение и енуклеация. Прогнозата на заболяването е изключително променлива и зависи от етиологията на гнойния ендофталмит. За нейното подобряване е необходимо започването на лечението да бъде възможно най-бързо и адекватно.
Коментари към Гноен ендофталмит МКБ H44.0