Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации Вродени аномалии и деформации на костно-мускулната система Редукционни дефекти на горен крайник

Редукционни дефекти на горен крайник МКБ Q71

от 17 окт 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Редукционни дефекти на горен крайник МКБ Q71 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Библиография
Коментари
Свързаност

Малформациите на горен крайник не са често срещани. Всяка година около 4 на 10 000 бебета се раждат с подобни аномалии.

Костната система на горните крайници е представена от къси и дълги кости, оформящи мишница, предмишница, длан, пръсти. Повече за анатомията им може да се прочете в статията:

  • кости на горния крайник (ossa membria superioris)

Редукционните дефекти на горен крайник могат да съществуват изолирано, но често се срещат и в синдроми, отразени в други органи, като сърдечно-съдовата система, стомашно-чревния тракт и пикочно-половата. От всички случаи на дефекти на крайниците, 75% обхващат горната част на крайника до лакътя и 25% долната част на крайниците. Няма открития за това коя страна е засегната по-често. В около 6,5% от случаите съществува друг член на семейството, диагностициран със скелетен дефект. Ако е налично фамилното обременяване, важно е родителите да си направят генетични тестове, които ще оценят риска от предаване на мутиралия ген в поколението. Унаследяването в повечето случаи е автозомно-доминантно, рядко автозомно-рецесивно, но е възможно и спорадично (де-ново) възникване. Някои са свързани с Х-хромозомата, а други с дупликация на половата хромозома.

вродена липса на горен крайникКрайниците се формират между 4 г.с. и 8 г.с. Ръцете започват да се движат около 9 г.с., като заедно с това се развиват и кожните им гънки. Всеки неблагоприятен фактор, оказал влияние в този период, може да доведе до малформация в развитието. Съществува т.нар. синдром на амниотичната лента, върва, при който се откъсва лента от амниона, тя се увива около крайника, нарушава кръвоснабдяването му и така спира растежа. В зависимост от това на каква височина ще се случи, то последствията са на различно ниво. Може да засегне както само пръст, така и целия крайник. Също така причина би могла да бъде съдово увреждане с инфекциозен или друг вид причинител, който нарушава кръвоносните съдове, следователно и изхранването на тъканите.

Причината за малформациите с намаляване на крайниците не е категорична. Проучвания показват, че определени поведения или експозиции по време на бременността могат да увеличат риска от поява на бебе с редукционен дефект. Те включват:

  1. Прекарана инфекция от майката, докато тя е бременна. Опасни са цитомегаловирусните, варицела зостер вирус, рубеола.
  2. Прием на определени лекарства, такива са валпроати (използвани за лечение на биполярно афективно разстройство, епилепсия, мигрена), талидомид (приеман преди години при гадене и повръщане), антибиотици.
  3. Тютюнопушенето също е сериозен вредител, както приема на алкохол и наркотици.
  4. Работещите във вредна среда майки, например радиационни излъчвания, трябва да прекратят работата си на ранен етап от бременността.

Рискът от дете с костна малформация се намаля ако майката приема мултивитамини и фолиева киселина преди и в ранна бременност.

Липсата на определени отдели от горния крайник (а в някои случаи може да липсва и целия крайник) се означават като редукционни дефекти на горния крайник, тъй като се наблюдава редукция (намаление) на дължината на крайника.

Класификационната система на Swanson, която е приета и от Американското хирургично дружество, ги подразделя на големи категории:

  • неуспех на формирането;
  • неуспех на диференциацията (разделяне);
  • грешка в дупликацията (етап на удвояване на хромозомите);
  • проблем в нарастването;
  • дефект в зреенето;
  • генерализирани скелетни аномалии.

вродена липса на лакътна кост

Разнообразието на редукционните дефекти на горния крайник е твърде голямо и много от тях нямат практическо значение и не изискват специално лечение. Могат да се разделят по следния начин:

  1. Пълната липса на един, два или всички крайници се нарича амелия (amelia). При липсата на четирите крайника, състоянието е известно като тетра-амелия.
  2. Липсата на пръсти се означава като ектродактилия (ectrodactylia). От всички пръсти, липсата на палец е най-тежка, защото е невъзможно противопоставянето на останалите, водещо до осъществяване на хватателната функция, която има ръката.  Обхваща едва 4% от всички редукционни дефекти.
  3. Липсата на длан е аномалия, известна като ектрохеа (ectrochea). 
  4. Липсата на пръсти и длан се нарича хемимелия (hemimelia).
  5. Липсата на радиус се означава като ектромелия радии (ectromelia radii).
    - Среща се в синдром с някои тромбоцитопении, предавани автозомно-рецесивно. Проявяват се с усложнения при кървенето, намален брой на тромбоцити (клетки, участващи в съсирването на кръвта).
    - Друго заболяване, което доминира с липса на радиус е Holt-Oram syndrome. В клиничната си картина той включва и сърдечни пороци.
    - Симптомите на VACTERL syndrome виключват радиална ектромелия, дефект в прешлените, изграждащи гръбначния стълб, сърдечни, бъбречни и стомашни малформации, трахеоезофагеална фистула (неестествена връзка между трахеята и хранопровода), езофагеална атрезия (непроходимост на хранопровода).
  6. Липса на улната - ектромелия улне (ectromelia ulnae). Така наречената ulnar clubhand е заболяване, което попада сред хипоплазиите на лакътна кост. Изключително рядко срещано. В последствие предмишницата се изкривява и затруднява движението ''ръка - уста".
  7. Липсата на раменна кост - ектромелия брахии (ectromelia brachii).
  8. Свързването на периферния участък на крайника към основата се означава като фокомелия (phocomelia). Пример за този тип аномалия е липса на мишницата и предмишницата и прикрепянето на дланта с пръстите директно към областта на раменната кост. Този тип крайници се означава още като тюленоподобни крайници.
    - Среща се в Roberts syndrome, унаследяването е автозомно-рецесивно, засяга не само костите на крайниците, но и лицевите кости, разцепване на горната устна, атрезия на носни прегради, ушни дефекти, екзофталм (изпъкнали очни ябълки).

вродена липса на киткаМетод на диагноза е ехографията на бременна жена. В самото началото от  развитието е възможно да не се забележи дефект, но в днешно време  препоръчителна е феталната морфология между 19 г.с. и 22 г.с., която се  извършва посредством 3D и 4D ехограф. След раждането малформациите са  видими. Те трябва да бъдат проследявани в хода на растеж на детето, за  целта важна е рентгенографията. Процентът на диагностицирани случаи преди раждането е приблизително 55%.

При повечето пациенти редукционните дефекти на горен крайник са незначителни и не налагат лечение. Около 10% от всички обаче, са доста тежки. Тези деца срещат затруднения в социализирането, спортуване или някои ежедневни дейности. Специфичното лечение на редукционни дефекти на горен крайник се определя от лекаря като се взима под внимание възрастта на детето, степента и вида на дефекта, толерантността му към някои медикаменти (анестетици), процедури и терапии. Главната цел на лечението е да осигури крайник, който има правилна функция и външен вид. То се осъществява чрез протезиране, хирургия, рехабилитация. Някои деца имат известни трудности в ежедневието си, но с подходящо лечение и грижи, те могат да живеят продуктивен живот. Важно е да бъдат насърчавани и подкрепяни.

4.0/5 7 оценки

Видове Редукционни дефекти на горен крайник МКБ Q71

  • Q71.0 Вродена пълна липса на горен крайник (крайници)
  • Q71.1 Вродена липса на предмишница и предлакът при наличие на китка
  • Q71.2 Вродена липса на предмишница и китка
  • Q71.3 Вродена липса на китка и пръст(-и)
  • Q71.4 Дефект с намаляване на дължината на лъчевата кост
  • Q71.5 Дефект с намаляване на дължината на лакътната кост
  • Q71.6 Китка тип щипка на рак
  • Q71.8 Други редукционни дефекти на горен крайник (крайници)
  • Q71.9 Редукционен дефект на горен крайник, неуточнен

Симптоми и признаци при Редукционни дефекти на горен крайник МКБ Q71

  • Симптоми от пръстите
  • Деформация на пръста
  • Недоразвитие на палеца на ръката
  • Изтъняване на ноктите
  • Недостатъчно развитие на ноктите на ръцете
  • Хиперконвексни нокти
Всички

Библиография

https://www.cdc.gov/ncbddd/birthdefects/ul-limbreductiondefects.html
https://www.jemds.com/latest-articles.php?at_id=5999
https://www.pedrad.org/LinkClick.aspx?fileticket=k8YTAU-WVoU%3D&portalid=5
https://pdfs.semanticscholar.org/d7a6/df61819cfab346e3e39115bd3b177109ecf8.pdf

Коментари към Редукционни дефекти на горен крайник МКБ Q71

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Редукционни дефекти на горен крайник МКБ Q71
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 21:05
    Коментирайте "Редукционни дефекти на горен крайник МКБ Q71"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Кости
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Остра болка и схващане на крайник

преди 1976 дни, 2 часа и 58 мин.

Мостове горен и долен

преди 4261 дни, 13 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 9 часа и 9 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 9 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 21 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 28 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival