Валпроева киселина МКБ Y46.5
Валпроевата киселина е ГАБА-трансаминазен инхибитор, налична и като натриева сол. Тя е един от сравнително новите представители на антиконвулсивните средства, въведени в практиката през 70-те години.
Валпроевата киселина (Convulex, Depakine) потиска проводимостта на натриевите йонни канали и увеличава нивата на ГАБА (потискащ медиатор на централната нервна система) в мозъка, като преимуществено потиска активността на ГАБА-трансаминазата. Във високи концентрации намалява мозъчното съдържание на аспартата и увеличава мембранната проводимост на калиевите йони.
Натриевият валпроат се резорбира във висока степен при орално приложение. Депакинът е високо активен при абсанси (внезапно краткотрайно помрачаване на съзнанието). Предпочита се пред сукцинимидите при генерализирани тонични-клонични гърчове и при някои видове миоклонични гърчове. Валпроевата киселина се използва също така за лечение на биполярно разстройство и профилактика на мигренозно главоболие.
Най-честите странични ефекти на валпроевата киселина (> 10 % честота) са:
- храносмилателни оплаквания - като диария, гадене, повръщане и стомашно разстройство
- проблеми със зрението - като двойно виждане или мързеливо око
- хормонални нарушения - повишено производство на тестостерон при жените и нарушения в менструалния цикъл
- косопад
- проблеми с паметта
- наддаване на тегло
- инфекции
- нисък брой тромбоцити
- виене на свят
- сънливост
- тремор
- главоболие
По-рядко срещани (1-10 % честота), но по-сериозни нежелани реакции при терапия с валпроева киселина включват:
- увреждане на черния дроб
- крехки кости - много по-често при дълготрайна употреба
- поликистозни яйчници
- нервно-двигателни нарушения - атаксия, дизартрия и необратими като късна дискинезия
- увреждане на паметта
- промени в настроението - дисфория, еуфория
- психиатрични нарушения - като халюцинации, тревожност, объркване, деперсонализация, параноя
- подуване на панкреаса
- потенциално животозастрашаващи кръвни аномалии
- високи кръвни нива на амоняк без симптоматика
- кожен обрив
- кръв в урината или изпражненията
- болезнено или затруднено уриниране
- необичайно кървене или образуване на синини
- повишен апетит
Редките нежелани реакции (< 0,1 % честота), предизвикани от терапията с антиконвулсанта валпроева киселина, се проявяват с:
- чернодробна недостатъчност
- панкреатит
- левкопения
- неутропения
- придобита аплазия на червените кръвни клетки
- агранулоцитоза
- екстрапирамидален синдром (включително паркинсонизъм, може да бъде обратим)
- мозъчни проблеми, дължащи се на високи нива на амоняк
- ниска телесна температура
- реакции на свръхчувствителност, включително синдром на полиорганна свръхчувствителност (лекарствен хиперсензитивен синдром)
- хипервентилация
- бърз, неравномерен пулс
- еозинофилен плеврален излив
- костни фрактури
- личностни промени
- промяна в ходенето и баланса
- студена пот
- дегенеративни заболявания на ставите
- виене на свят, отпадналост или замаяност при изправяне от легнало или седнало положение внезапно
Сериозна алергична реакция към това лекарство е малко вероятна, но незабавно трябва да се потърси лекарска помощ, ако това се случи. Симптомите на сериозна алергична реакция включват:
- обрив или уртикария
- проблеми с дишането
- сърбеж / оток (на лицето, езика, гърлото)
- дрезгавост
- тежък световъртеж
Рискът от развитие на сериозни чернодробни проблеми е повишен при деца по-малки от 2 години, особено ако те имат наследствено метаболитно заболяване, тежка епилептично разстройство с умствена изостаналост, органични мозъчни заболявания или ако приемат повече от един антиконвулсивен медикамент.
Валпроевата киселина, спадаща към антиконвулсивните средства, причинява вродени дефекти. Експозиция по време на бременност е свързана с около 3 пъти повече аномалии, отколкото обикновено, основно спина бифида и много по-рядко други дефекти, включително синдром на валпроат.
Характеристиките на валпроатовия синдром включват черти на лицето, които са имат тенденция да се развиват с възрастта, включително тригоноцефалия, високо чело с бифронтално стесняване, епикантус на клепачите, медиален дефицит на вежди, плосък назален мост, широк назален корен, обърнати нагоре ноздри, плитък филтрум (браздата между носа и устата), дълга горна устна и тънки очертания на устните, дебела долна устна и малка уста с наклонени надолу ъгли.
Жените, които възнамеряват да забременеят, трябва да преминат на друго лекарство по възможност. Жените, които забременяват по време на приема на валпроат, трябва да бъдат предупредени, че той причинява вродени малформации и когнитивни увреждания при новороденото, особено при високи дози (въпреки че валпроевата киселина понякога е единственото лекарство, което може да контролира гърчовете и гърчовете по време на бременност могат да имат дори по-лоши последствия). Те би трябвало да вземат високи дози фолиева киселина и да се подложат на пренатален скрининг (алфа-фетопротеин и ултразвук през втория семестър), въпреки че скринингът не открива всички вродени дефекти.
Валпроевата киселина може да предизвика дефекти на невралната тръба. Добавки фолиева киселина могат да намалят риска от вродени дефекти.
Едно скорошно проучване е показало, че деца на майки, приемащи валпроат по време на бременността, са изложени на риск от значително нисък коефициент на интелигентност. Употребата на валпроева киселина по време на бременност е свързана със значително по-висок риск от аутизъм при децата.
Коментари към Валпроева киселина МКБ Y46.5