Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации Вродени аномалии и деформации на костно-мускулната система Редукционни дефекти на горен крайник Редукционен дефект на горен крайник, неуточнен

Редукционен дефект на горен крайник, неуточнен МКБ Q71.9

от 09 окт 2011г., обновено на 08 дек 2022г.
Редукционен дефект на горен крайник, неуточнен МКБ Q71.9 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Вродените аномалии на горните крайници се срещат рядко. Тяхното разнообразие е твърде голямо, но много от тях нямат практическо значение и не изискват специално лечение.

Детското развитие се счита за процес, който започва в матката и включва физическо развитие, неврологично съзряване и изграждане на детските когнитивни, социални, поведенчески и афективни умения, като по този начин ги прави способни да задоволяват потребностите и нуждите на тяхната среда. Първите години от живота се считат за критични за развитието на детето. 

синдром на Холт-Орам

Формирането на крайниците е сложен и многоетапен процес, който се извършва между 4-та и 8-ма г.с. Всеки неблагоприятен фактор, оказал влияние през този период, води до дефекти в развитието им. Такива са:

  • прекарани инфекции по време на бременността (цитомегаловирус, варицела зостер вирус);
  • употреба на алкохол, наркотици и тютюнопушене;
  • прием на някои медикаменти като валпроати (за лечение на биполярно афективно разстройство, мигрена, епилепсия), талидомид, антибиотици, кетоконазол;
  • недостиг на фолиева киселина в майчиния организъм, ако жената приема такива таблетки, то вероятността да има дете с малформация на крайници намалява с 30-40%;
  • излагане на радиационни лъчения.
Друг фактор е възрастта на майката. За оптимална се смята между 21 г. и 35 г. В този период организмът на жената е най-подготвен да забременее и износи здраво дете. Над 35 г. се смята за рискова бременност и налага редовно, внимателно проследяване.
 
Към редукционен дефект на горен крайник, неуточнен се причислява вроденото отсъствие или хипоплазия на дълги костите и пръсти. Засегнатите деца са класифицирани въз основа на анатомията и причината за техните недостатъци. Честотата на всички видове дефицит на крайниците е 79 деца на 1 000. Приблизително 1 500 новородени годишно страдат от недостатъци на крайниците.
 
Този тип деформации понякога настъпват де-ново (спорадично), без да има видима причина. Ако в семейството, както и назад в родословието, се открият хора със същата малформация, то би било възможно да бъде предадена автозомно-доминантно или автозомно-рецесивно. При болен родител, вероятността да бъде унаследена е 50%.

Ектромелията е вродено състояние, при което липсват или са недоразвити костите на горния крайник. В зависимост от засегнатите кости, тя има различни разновидности:

  1. амелия - липса на един или повече крайници
  2. хемимелия - липса на предмишница, пръсти, длани
  3. ектродактилия - липса на пръсти
  4. ектрохеа - липса на длан
  5. фокомелия - имплантирането на периферния участък на крайника към основата
  6. ектромелия улне - липса на улна (лакътна кост)
  7. ектромелия радии - липса на радиус (лъчева кост)

вродена липса на пръст

Малформациите на горните крайниците са значително по-често срещани от тези на долните. И двете страни на тялото се засягат със сравнително еднаква честота, понякога са двустранни. Почти половината от засегнатите деца са с малформация на пръстите, но нормални дълги кости. Най-честата причина за недостиг на крайниците са дефекти на съдовете (22 на 1 000). Причина за това може да бъде синдромът на амниотичната лента.

Първата консултация на дете с голяма аномалия на горния крайник може да бъде трудно както за родителите, така и за лекаря. Често родителите не осъзнават степента на малформацията и как тя ще се развие или няма, или очакват по-добър резултат от лечението, отколкото детето може да получи. Не бива да се дава измамна надежда или грешна информация, а да бъдат добре осмислени твърдения. 

От диагностична гледна точка тази малформация се забелязва още през бременността на ехография. Изгледа на 3D и 4D ехографите е толкова ясен, че да покаже голям брой дефекти. Между 18 и 20 г.с. е препоръчително да се направи т.нар. фетална морфология. Изображението внимателно разглежда плода, визуализира лице, вкл. устните, кости и пръсти, сърце, бъбреци, стомах, коремна стена, гръбначен стълб. Прегледът отнема около 30 минути. След раждането обикновено дефектът е видим, ако ли не - то имайки предвид бързия темп на растеж на едно новородено дете, бързо ще се изяви изоставане на крайника. Рентгенографията показва ясно костната конфигурация. 

скъсена лъчева кост с липса на пръсти

Вроденият дефицит на горните крайници увеличава риска от болки в областта на врата, рамото, горната част на ръката, съпътстващи се с чувство за тежка умора. Това трябва да бъде взето предвид при разработването на програми за рехабилитация. С времето детето ще се адаптира към деформацията на горните крайници. Лекуващият лекар трябва да съветва и насочва родителите. Някои автори са на мнение, че ако корекцията на деформациите е извършена своевременно с развитието на тялото, то координацията на движенията и функционалните резултати в зряла възраст ще бъдат по-добри. Други автори обаче смятат, че тази хипотеза не е научно подкрепена и препоръчват хирургически подход, прилаган по-късно, тъй като анатомичните структури ще бъдат по-големи и го улесняват.

Операцията на редукционен дефект на горен крайник, неуточнен се основава на това кои кости са засегнати, има ли запазени стави, каква е връзката. В някои случаи пръсти са свързани само чрез сраснала кожа, която се коригира много бързо. Интервенцията може да мине за еднодневна хирургия дори. Докато други ситуации налагат по-сложни методи, когато има засегнати костни структури и мускули. В някои случаи се налагат многоетапни операции. Тъй като децата растат, костите им се променят, то следва да се проследяват контролно на определен период от време, който ще прецени екипът от лекари какъв точно да бъде. Инфекциите са риск, който съпътства всяка хирургична намеса, затова трябва да бъдат извършени прецизно с подходяща следоперативна грижа. Възстановяване на инервацията (нервите) и кръвоснабдяването е добре да се случи на възможно най-ранен етап.

протеза на ръка

Понякога част от операциите се правят единствено с козметични цели. Това подпомага социализирането и самочувствието на детето. Протезирането е метод на лечение при дефицит в долната част на ръката. Съвременните протези са разработени максимално естествено, за да не създават дискомфорт. Зависи от възрастта на децата обаче (много малки, тийнейджъри), е трудно да свикнат и е възможно да ги отхвърлят. Просто устроените протези се слагат още в първите 1-2 години, докато миоелектричните - първото десетилетие, когато има възможност.

Белезите трябва да бъдат скрити и сведени до минимум, когато е възможно. Те са смущаващи за родителите и децата, защото разкриват историята им. Погледнато от друга страна обаче, децата са по-спокойни с белег, отколкото вродена аномалия. Непосредствено след операцията белезите са червени, но след време избледняват. Когато има вродена липса на пръсти се използват кожни графтове (присадки), които да заличат дефекта максимално. Те са естествени, участват адекватно в растежа на детето, обикновено се взимат от гънка на тялото.

3.8/5 6 оценки

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4799456/
http://drsoniaplasticsurgery.com/dt_procedures/congenital-limb-defects-deformities/
https://www.slideshare.net/VictorEffiom1/congenital-anomalies-of-upper-limb
http://www.aboutbirthdefects.org/upper-limb-deficiencies/
https://www.babycenter.com.au/a557390/18---20-week-pregnancy-ultrasound
http://www.health.state.mn.us/divs/cfh/topic/diseasesconds/limbdef.cfm
https://adc.bmj.com/content/83/1/10

Коментари към Редукционен дефект на горен крайник, неуточнен МКБ Q71.9

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Редукционен дефект на горен крайник, неуточнен МКБ Q71.9
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 01:37
    Коментирайте "Редукционен дефект на горен крайник, неуточнен МКБ Q71.9"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Кости
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Остра болка и схващане на крайник

преди 1976 дни, 7 часа и 30 мин.

Междупредсърден септален дефект - търся хора с такъв проблем

преди 2699 дни, 15 часа и 33 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 13 часа и 41 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 4 часа и 41 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 4 часа и 53 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 5 часа
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival