Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации Вродени аномалии и деформации на костно-мускулната система Редукционни дефекти на горен крайник Дефект с намаляване на дължината на лакътната кост

Дефект с намаляване на дължината на лакътната кост МКБ Q71.5

от 24 окт 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Дефект с намаляване на дължината на лакътната кост МКБ Q71.5 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари
Свързаност

Анатомично предмишницата е изградена от radius (лъчева кост) и ulna (лакътна кост). Свързват се с горната част на крайника чрез humerus (раменна кост). Китката е изградена от 8 кости, разположени в 2 реда. 

Повече инфромация за костите на горния крайник може да се намери в статията:

  • Кости на горния крайник (ossa membri superioris)

Дефектът, който се характеризира с намаляване на дължината на лакътната кост се причислява към редукционните дефекти на крайниците, тъй като се наблюдава намаляване на тяхната дължина.

Ръката се формира между 4-та и 8-ма гестационна седмица на бременността. Нерядко се случва това да е един период от време, в който майката дори не подозира, че е бременна. Това е периодът, през който горните крайници са най-уязвими и податливи на вредни и тератогенни фактори като тютюнопушене, алкохолизъм, употреба на наркотици или определени медикаменти по време на бременността, подлагане на лъчелечение и други.

дефект с намаляване на дължината на лакътната кост девиация

Среща се значително по-рядко от дефекта, свързан с намаляване дължината на лъчевата кост. Повечето случаи са спорадични, но има и известна генетична обусловеност. При близо 70% от случаите дефектът е едностранен. Частичната, а не пълна липса на костта е по-честа. Улнарното (на лакътна кост) скъсяване с изкривяване на радиалната (лъчева) кост и необичайни пръсти е основната характеристика на заболяването, като пръстните дефекти заемат около 90% от случаите. Някои кости, нормално съставящи китката, липсват изцяло и са деформирани. Главата на лъчевата кост се измества в близо 50% от случаите. Наличието на палец прави ръката максимално функционална, за разлика от случая с дефект при радиалната кост.

Eliot изследва 28 пациенти с дефект с намаляване на дължината на лакътната кост, за да изучи различните симптоматични вариации. Шестнадесет от тях имат двустранно засягане, девет са засегнати само левостранно, а трима имат само десностранни увреждания. Обърг (Oberg) пък описва рядката комбинация от радиални десностранни ии левостранни улнарни недостатъци в два случая. При първия случай е имало кървене през бременността, а във втория — инсулт през периода на обособяващите се крайници.

Малформацията може да се означи още като улнарна лонгитудинална недостатъчност или лонгитудинална улнарна дисплазия.

Обикновено се засяга предмишницата, но в процеса може да бъде обхваната и мишницата и долната част на ръката. Наблюдават се аномалии в костите, мускулите, сухожилията, нервите и кръвоносните съдове. При всяко дете, при което се наблюдава дефект с намаляване на дължината на лакътната кост степента на тежест е различно изразена.

В клиничната картина на дефекта с намаляване на дължината на лакътната кост симптоматично се включват девиация (отклонение) на улната от ръката, липсващи пръсти, синдактилия (сраствания на пръстите), нарушена устойчивост на лактите, ограничени движения — пронация, супинация, радиална сублуксация или дислокация (разместване), неравномерно развитие на горните крайници.

Според традиционната класификация има четири вида улнарни дефекти на предмишницата, които могат да включват различна степен на радиална деформация, със или без изместване на радиалната глава. В тази класификация стадиите имат следните характеристики:

типове дефект с намаляване на дължината на лакътната кост

  • Тип I — хипоплазия (недоразвитост) на лакътната кост, хипопластични или изцяло липсващи пръсти, минимално радиално отклонение;
  • Тип II — значително скъсяване на улната, частична аплазия на лакътната кост в долната й трета, по-голямо изкривяване на радиуса;
  • Тип III — пълно отсъствие на лакътната кост, включващо нестабилен лакът и значително силно изкривяване на лъчевата кост;
  • Тип IV — отново има пълно отсъствие на костта, но заменено с фиброзен аналог, тежко изкривяване на лъчевата кост и радиохумерална синостоза (свързване между лъчевата и раменна кост).

Paley и Herzenberg преразглеждат вече съществуващи класификации, за да създадат нова, която е пряко свързана с лечебните стратегии както следва:

  1. Първи тип - Хипопластична улна с непокътната дистална епифиза - Този тип е най-честият при вродена деструкция на радиалната глава;
  2. Втори тип - Липса на дисталната трета на улната;
  3. Трети тип - Липса на дисталните две трети от улната;
  4. Четвърти тип - Пълно отсъствие на улна;
  5. Пети тип - Радиохумерна синостоза.

Диагностично се използва рентгенография, като полезна е серийна, за да се следи прогреса на заболяването. Също така магнитно-резонансните изображения се използват за визуализация на некалцифицирани тъкани, като този метод е приложим за изучаване на ставните повърхности. Всички засегнати пациенти трябва да бъдат подложени на подробна оценка на горните крайници, за да се прецени функцията на ръцете.

Лечението на дефект с намаляване на дължината на лакътната кост включва хирургична намеса. То започва още след раждането на детето с разтягане на ръката. При ранно диагностициране, дефектът трябва да бъде отстранен преди появата на радиално изкривяване или радиална дислокация на главата, около 6-месечна възраст. Процедурата се осъществява чрез инцизии по протежение на китката. Взема се под внимание защитата на улнарните артерия и нерв. На китката се поставя ръкав за един месец. Носят се шини през нощта, в продължение на 6 месеца, за да се поддържа корекцията.

При късното диагностициране на заболяването се налага премахване на целия дефект с извършване на Z-пластика на кожата. В някои от случаите подходът е следния:

  • при наклон на радиуса - лечението се състои от радиална коригираща остеотомия;
  • при радиално изместване на главата - лечението включва основно наблюдение с последваща резекция;
  • при нестабилен лакът - радиохумерна артродеза (оперативно фиксиране) или реконструкция на лакътя.

клиничен случай с улнарно скъсяване

Индикациите за оперативно лечение включват:

  1. Улнарна девиация, при която има отклонение от нормалното положение на лакътната кост. Лечението започва още след раждането с разтягане на улнарните структури. Леките случаи ще се коригират до 6 месечна възраст.
  2. Наклон на радиуса, лечението обхваща радиална коригираща остеотомия.
  3. Ограничена ротация на предмишницата. 
  4. Изместване главата на радиуса. Лечението включва наблюдение, резекция.
  5. Нестабилен лакът.
  6. Радиохумерална синостоза.

В повечето случаи ръката е задоволително функционална. По-голяма част  от децата се приспособяват към състоянието си. Едно от често срещаните усложнения, които се наблюдават, е срастване на флексорните (сгъващи) сухожилия за пръстите, което ограничава функцията на ръката. Дислокация (расместване) на нестабилния лакът също е потенциално усложнение. Това може да бъде избегнато чрез защита на лакътя с фиксатор.

Неспецифичните противопоказания за хирургично лечение включват:

  1. При наличие на нисък или минимален функционален дефицит - в такива случаи хирургът трябва да внимава, за да не доведе състоянието до функционално по-лошо.
  2. Всеки хирургичен риск, свързан с други заболявания.
  3. Риск при прилагане на анестезия.
  4. Силно засегнат крайник и нарушена неврологична функция.
4.5/5 11 оценки

Симптоми и признаци при Дефект с намаляване на дължината на лакътната кост МКБ Q71.5

  • Отклонена позиция на ръката
  • Скъсена ръка
  • Огънати ръце
  • Слабо развита или отсъстваща кост на улната
  • Сгъната напред в китката ръка
  • Липса на различни части на улната
Всички

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/1243123-overview
https://www.orthobullets.com/hand/6068/ulnar-club-hand
https://www.slideshare.net/VictorEffiom1/congenital-anomalies-of-upper-limb
https://musculoskeletalkey.com/wp-content/uploads/2016/05/C14-FF1-1.gif
http://52.62.202.235/paediatrics/upper-limb/axial-deformity/ulna-club-hand

Коментари към Дефект с намаляване на дължината на лакътната кост МКБ Q71.5

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Дефект с намаляване на дължината на лакътната кост МКБ Q71.5
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 00:17
    Коментирайте "Дефект с намаляване на дължината на лакътната кост МКБ Q71.5"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Кости
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Междупредсърден септален дефект - търся хора с такъв проблем

преди 2699 дни, 14 часа и 14 мин.

Дефект или характерно за породата виме

преди 3595 дни, 2 часа и 54 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 12 часа и 22 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 3 часа и 22 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 3 часа и 33 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 3 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival