Хроничен тубулоинтерстициален нефрит МКБ N11
Въведение
Хроничен тубулоинтерстициален нефрит (ХТИН), е общо описание, отнасящо се до редица различни нефропатии, характеризиращи се с хронично възпаление, което произхожда от бъбречния интерстициум. Свързва се с прогресивна загуба на скорост на гломерулна филтрация (еGFR) с течение на времето и с тубулна дисфункция.
В зависимост от това коя част от бъбрека се засяга, различават се интерстициален нефрит (въвлича се съединителната тъкан на бъбрека), пиелит (засяга се бъбречното легенче) и пиелонефрит (освен легенчето се засяга и бъбречния паренхим).
Етиология
Класификация на хроничен тубулоинтерстициален нефрит въз основа на етиологията:
- Медикаментозно индуциран хроничен ТИН: аналгетици (фенацетин и парацетамол), самостоятелно или в комбинация с ацетилсалицилова киселина и кофеин, нестероидни противовъзпалителни средства, литий, инхибитори на калциневрин (циклоспорин, такролимус), 5-аминосалицилова киселина.
Наблюдава се при прекомерна употреба на аналгетици >3 години в различни комбинации, включително НСПВС. По-често засяга женския пол.
- Токсичен хроничен ТИН: олово, кадмий, живак;
Оловна нефропатия се проявява при дългосрочно излагане на олово (топилни заводи за производство на бои или батерии/заводи за рециклиране, петролни рафинерии. Серумното олово може да не е повишено, но екскрецията на олово в урината (>0,6 mg/ден след интравенозна инфузия на натриев версенат) е доказателство за повишено натоварване с олово.
- Хроничен пиелонефрит;
- Бъбречна туберкулоза;
- Метаболитни заболявания: подагра, хиперкалциемия, хипокалиемия;
- Имунно-медииран: синдром на Сьогрен, системен лупус еритематозус, болест на антигломерулната базална мембрана, васкулит, свързан с антинеутрофилни цитоплазмени антитела (ANCA), хронично отхвърляне на бъбречен трансплантат;
- Радиационен нефрит - няколко години след излагане на кумулативна доза радиация >23 Gy.
- Хематологични/злокачествени: сърповидно-клетъчна анемия, заболявания на леките вериги, лимфопролиферативни заболявания, мултиплен миелом;
- Съдови заболявания: исхемична нефропатия, дължаща се на атеросклероза на бъбречните артерии;
- Структурни аномалии на пикочните пътища: обструктивна нефропатия, рефлуксна нефропатия;
- Наследствени: поликистозна бъбречна болест, автозомно доминантно тубулоинтерстициално бъбречно заболяване, цистиноза, болест на Дент, първична хипероксалурия;
- Други: балканска ендемична нефропатия, нефропатия на аристолохиева киселина.
Балканската ендемична нефропатия представлява ендемит по притоците на река Дунав (България, Румъния, Босна и Херцеговина, Хърватска, Сърбия);
Патофизиология
Хроничната бъбречна увреда при хроничен тубулоинтестициален нефрит причинява постепенна загуба на нефрони, което води до претоварване на останалите жизнеспособни нефрони поради хиперфилтрация. Първоначалната гломерулна хипертрофия е последвана от гломерулна склероза, свързана с интерстициална фиброза, което води до увреждане на бъбречната функция.
С напредването на ХБН уремичните токсини се натрупват в кръвта (повишават се стойностите на урея и креатинин).
Бъбречното производство на еритропоетин е намалено, което заедно с други фактори (дефицит на желязо, скрита или явна загуба на кръв, потискане на костния мозък, резистентност към еритропоетин, причинена от уремични токсини, и намалена продължителност на живота на червените кръвни клетки) води до развитие на анемия.
Смята се, че намаленото 1-алфа-хидроксилиране на витамин D в бъбреците и недостатъчното отделяне на фосфат са 2 от основните причини за вторичен хиперпаратиреоидизъм и нарушения в калциевата и фосфатната хомеостаза, които водят до метаболитно костно заболяване и съдова, клапна и тъканна калцификация.
Бъбреците губят способността си да поддържат водно-солевия баланс, нивата на електролити и pH. В резултат на нарушената бъбречна екскреция на натрий и вода, прекомерно бъбречно освобождаване на вазоконстриктори (ангиотензин II, ендотелин-1), ниски нива на вазодилататори (като азотен оксид, простагландини), симпатикова активация, хормонални и метаболитни нарушения и ригидност на стените на големите артерии, хипертония се развива при >90% от пациентите със значително увредена бъбречна функция.
Клинична картина
Хроничният тубулоинтерстициален нефрит може да протече почти безсимптомно, до появата на признаци на хронична бъбречна недостатъчност. Клиничната изява може да се редува с периоди на латентно протичане.
Възможни симптоми при заболяването са повишена телесна температура, гадене, повръщане, болка в кръста, артериална хипертония, парене при уриниране, често уриниране, увеличение на количеството на отделената урина, никтурия (често уриниране през нощта), бледост на кожата и видимите лигавици (поради анемия) и други.
Клиничните прояви зависят от тежестта на ХБЗ и основните заболявания.
- Общи симптоми: слабост, умора, хипотермия, загуба на апетит, повишена чувствителност към инфекции, гадене.
- Симптоми от страна на отделителната система: парене при уриниране, често уриниране, полиурия, никтурия, болки в лумбалната област.
- Кожни прояви: бледа, суха, хиперпигментирана кожа; удължено време на кървене и лесно образуване на синини (уремична коагулопатия); пруритус и вторични екскориации; уремичен измръзване (отлагания на урея по кожата – изключително рядко в страни с достъп до диализа и трансплантация).
- Сърдечно-съдови симптоми и усложнения: хипертония, левокамерна хипертрофия, дилатация, систолна дисфункция, застойна сърдечна недостатъчност, аритмии, ускорена атеросклероза, съдови калцификации, уремичен перикардит, внезапна смърт.
- Респираторни усложнения: белодробен оток, дишане на Kussmaul от метаболитна ацидоза, уремичен плеврит.
- Стомашно-чревни прояви: стомашна или дуоденална язва, ангиодисплазия, стомашно-чревно кървене. При пациенти с напреднала ХБН, уремичен фетор (мирис на урина от дъха), гадене и повръщане, илеус.
- Невромускулни аномалии (при пациенти с напреднала ХБН): нарушение на концентрацията и паметта, главоболие, сънливост или безсъние, поведенчески смущения (напр. апатия или раздразнителност), гърчове и кома (признаци на тежка енцефалопатия или мозъчен оток
- Симптоми от страна на репродуктивната система: менструални нарушения (олигоменорея, вторична аменорея), женско безплодие, сексуална дисфункция (загуба на либидо, еректилна дисфункция), намален брой и подвижност на сперматозоидите.
- Минерално и костно разстройство, асоциирано с ХБЗ: засягаща костната структура и произтича или от прекалено бърз (поради хиперпаратиреоидизъм, понякога наричан остеит фиброза кистика), или от прекалено нисък (адинамично заболяване на костите) костен обмен. Други причини за костно заболяване при пациенти с тежка ХБН включват бета2-микроглобулин. Разстройството се проявява като болка в костите и ставите и патологични фрактури.
Диагноза
За поставянето на диагнозата хроничен тубулоинтерстициален нефрит са необходими редица лабораторни и образни изследвания.
- Анамнеза и статус на пациента
- Анализ на урината - качествен и количествен
Сред най-често срещаните находки са: специфично тегло < 1.2, протеинурия < 1-2 гр/дн, левкоцитурия, по-рядко микроскопска хематурия.
- Кръвни изследвания - ПКК, биохимия, йонограма
Може да се наблюдават нормоцитна анемия, често непропорционално тежка за действителната степен на намаляване на еGFR; повишени нива на серумен креатинин и урея; различни електролитни нарушения (хипокалиемия или хиперкалиемия, хипокалциемия, хипомагнезиемия, хипонатриемия) и метаболитна ацидоза без анионна празнина, дължаща се на бъбречна тубулна ацидоза, която е резултат от бъбречна тубулна дисфункция.
Образни изследвания - ехография на отделителна система, eхография на бъбреци, КТ, ангиография
Ултразвуковото изследване обикновено разкрива намален размер на бъбреците и повишена ехогенност, понякога с неправилни очертания и белези.
Лечение
Елиминиране на причината: В началото на заболяването това може да доведе до значително подобрение или дори до нормализиране на бъбречната функция (при пациенти без интерстициална фиброза и гломерулна атрофия).
Лечение на ХБН
Немедикаментозна терапия
Третирайки хроничния тубулоинтерстициален нефрит като хронично бъбречно заболяване, лечението започва с промяна в начина на живот и адаптиране терапията и приема на определени медикаменти спрямо бъбречна функция на пациента. От съществено значение е и режимът на хранене и лечението на съпътстващите заболявания на пациента.
- Избягване на нефротоксични лекарства: Да се избягват аминогликозиди и амфотерицин В, когато е възможно. Сулфаметоксазол/триметоприм трябва да се дозират спореде еGFR. С повишено внимание трябва да се предприема лечение и с НСПВС.
- Препоръчва се да се избягва приложението на йоден контраст, както и на гадолиний.
- На пациентите с ХБЗ се препоръчват имунизации, основавайки се на обобщение от обсервационни проучвания на ефикасността на ваксинацията в общата популация, съчетани с доказателства за висока респираторна и инфекциозна заболеваемост при пациенти с ХБН: ваксинация срещу грип, поливалентна пневмококова ваксина, ваксинация срещу хепатит B, ваксинация срещу COVID-19.
- Режим на хранене: Основната цел е да се осигури достатъчен прием на калории и протеини, за да се избегне недохранване - 35 kcal/kg. При пациентите с висок прием на протеини (>1,5 g/kg/ден) се препоръчва да ограничаване на белтъчния внос. Препоръчва се и умерен прием на натрий /сол/. Не е необходимо да се ограничава приема на калий, освен ако няма хиперкалиемия.
Фармакотерапия
- Използване на ACEI или ARBs: ACEIs и ARBs намаляват прогресирането на бъбречно заболяване (загуба на GFR), особено при пациенти с протеинурия >1 g/ден. Тази група медикаменти има сърдечно-съдови, бъбречни ползи и се предпочита също като избор при диабетици с ХБН.
- Лечение на хипертония: Артериалната хипертония влошава бъбречната функция. Именно поради тази причина се препоръчва целево систолично кръвно налягане Оптимизиране на антилипемичната терапия – Предпочита се терапия със статини, отколкото с фибрати.
- Оптимизиране на терапията на пациенти със ЗД и Хронично бъбречно заболяване: При пациенти с диабет тип 2 с доказани бъбречни ползи освен SGLT-2 инхибиторите, са и GLP-1 рецепторните агонисти, използвани при лечение на ЗД тип 2.
- Водно-солеви баланс: Използват се диуретици като антихипертензивни средства от втора линия и за контролиране на клинично обемно натоварване, периферни отоци и застойна сърдечна недостатъчност. Предпочита се тиазиден диуретик при пациенти с лекостепенна до умерена бъбречна увреда ХБН и бримков диуретик при тези с по-тежка.
- Лечение на нарушения на калциевия и фосфатния метаболизъм и хиперпаратиреоидизъм: Използват се витамин Д, аналози на вит Д (при високи нива на ПТХ) - алфакалцидол, калцитриол, парикалцитол, калцимиметици (при хиперкалциемия)- синакалцет, и фосфат-свързащи вещества (при хиперфосфатемия).
- Лечение на анемия: Поради намаленото производство на еритропоетин възниква анемичен синдром. Използват се рекомбинантен човешки еритропоетин алфа (епоетин алфа) и еритропоетин бета (епоетин бета), дарбепоетин алфа или метокси полиетилен гликол-епоетин бета.
Хемодиализа - При хемодиализа машина филтрира отпадъчни вещества, соли и течности от кръвта на пациента, когато бъбреците вече не са в състояние да пречистват организма адекватно. Хемодиализата е един от начините за лечение на напреднала бъбречна недостатъчност.
Тя трябва да започне преди симптомите на уремия и увреждането на таргетните органи да са тежки (обикновено при пациенти с GFR 5-15 mL/min/1,73 m2).
Показания за започване на диализа са признаци и симптоми на уремия (уремичен перикардит, уремично кървене, уремична енцефалопатия или невропатия, хронично гадене и повръщане, неконтролирано обемно натоварване (оточен синдром) или хипертония, или прогресивно протеиново-калорично недохранване.
Перитонеална диализа - при перитонеалната диализа кръвта се пречиства чрез стерилен разтвор, съдържащ глюкоза, наречен диализат. Той се влива чрез тръба в перитонеалната кухина.
Трансплантация на бъбрек - ако състоянието на пациента позволява и се намери донор, трансплантацията на бъбрек може да бъде животоспасяваща за пациенти с терминална хронична бъбречна недостатъчност.
Прогноза
Прогнозата зависи от степента на бъбречна дисфункция (намаляване на GFR) към момента на поставяне на диагнозата, както и от възможностите за лечение на основното заболяване.
Снимки: freepik.com
Видове Хроничен тубулоинтерстициален нефрит МКБ N11
Симптоми и признаци при Хроничен тубулоинтерстициален нефрит МКБ N11
- Повръщане
- Гадене
- Главоболие
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Повишена телесна температура
- Затруднено дишане
Лечение на Хроничен тубулоинтерстициален нефрит МКБ N11
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ЛЕВОКСА таблетки 500 мг * 7 ТЕВА
ЛИФУРОКС таблетки 500 мг * 10 ЧАЙКАФАРМА
ЛЕВОР таблетки 500 мг * 10 ЧАЙКАФАРМА
КОЛИСТИН АЛВОГЕН прах за инжекционен / инфузионен разтвор 1 MIU * 10
ДУРАЦЕФ капсули 500 мг * 12 BMS
ЗИНАТ гранули за перорална суспензия 125 мг / 5 мл 50 мл
УНАЗИН таблетки 375 мг * 12
ЦИПРИНОЛ таблетки 500 мг * 10 KRKA
МЕДОКЛАВ прах за перорална суспензия 125 мг / 31.25 мг / 5 мл 100 мл
АКСЕФ таблетки 500 мг * 20 НОБЕЛ
ТАВАНИК таблетки 500 мг * 7 САНОФИ
РЕНОФИТ таблетки * 100 ХЕРБАМЕДИКА
Библиография
https://emedicine.medscape.com/article/243597-overview
https://empendium.com/mcmtextbook/chapter/B31.II.14.4.2.
https://empendium.com/mcmtextbook/chapter/B31.II.14.2.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5099107/
https://www.kidney-international.org/article/S0085-2538(15)48437-6/fulltext
Коментари към Хроничен тубулоинтерстициален нефрит МКБ N11