Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Медицински изследвания Орален глюкозотолерантен тест (ОГТТ) Лабораторни изследвания Биохимия (Клинична химия)

Орален глюкозо-толерантен тест (ОГТТ)

от 10 фев 2011г., обновено на 06 юни 2022г.
Автор: Д-р Иван Стойчев
Орален глюкозо-толерантен тест (ОГТТ) - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Коментари
Свързаност

Въведение

В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването?

Необходима ли е предварителна подготовка?

Метод на провеждане на изследването:

Какво ще усещате по време на изследването?

Има ли рискове от провеждане на изследването?

Резултати от проведеното изследване:

Кога не трябва да провеждате изследването?

Въведение

Оралният глюкозо-толерантен тест (ОГТТ) е метод за преценка колко добре тялото на човек е в състояние да метаболизира глюкозата след натоварване с глюкоза.

Тестът обикновено се използва за изследване на диабет, инсулинова резистентност, нарушена функция на бета-клетките на панкреаса, а понякога и за реактивна хипогликемия и акромегалия или по-редки нарушения на въглехидратния метаболизъм.

Чрез ОГТТ се измерва количеството глюкоза в кръвта след гладуване и след прием на сладка напитка (глюкозен сироп) на определени интервали. Тестът за глюкозен толеранс оценява способността за регулиране на метаболизма на глюкозата.

Оралният глюкозотолерантен тест (ОГТТ) е описан за първи път през 1923 година от Jerome W. Conn.

Глюкозата е вид захар, която тялото използва, за да доставя енергия на клетките си. Тялото получава глюкоза чрез приетата храна след разграждане, след което тази глюкоза преминава в кръвта и навлиза в клетките с помощта на хормон, наречен инсулин, който се произвежда от панкреаса.

Ако клетките на тялото имат затруднения с усвояването на инсулина (инсулинова резистентност) или ако тялото не може да произвежда достатъчно количество от този хормон, нивата на глюкозата в кръвта се повишават, което може да е признак на преддиабет или диабет.

Тест за глюкозен толеранс може да се използва за идентифициране на пациенти с висок риск от развитие на диабет тип 2 въз основа на клинични рискови фактори, с оглед започване на превантивна терапия. Приблизително 25% от пациентите с нарушен глюкозен толеранс или отклонения в нивата на кръвната захар на гладно ще развият диабет тип 2 през следващите 3-5 години.
Въпреки това, резултатите от теста за глюкозен толеранс не могат да разграничат захарен диабет тип 1 и тип 2 и не могат да се използват за прогнозиране на отговора към терапията или вероятността от бъдещи усложнения.

Нарушеният глюкозен толеранс (установен чрез ОГТТ) е по-добър предиктор за повишен сърдечносъдов риск и смъртност, отколкото изследването на глюкоза на гладно.
Въпреки че това изследване е по-специфично от другите тестове, изследването на кръвна захар на гладно и хемоглобин A1c обикновено се използва по-често за скрининг.

В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването

Оралният глюкозо-толерантен тест (ОГТТ) е един от начините да се прецени колко добре тялото метаболизира глюкозата. Основните причини за назначаване на този тест включват:

Диагностициране на преддиабет и диабет

Тестът може да бъде назначен при наличие на признаци или симптоми на диабет, особено ако други тестове за диагностициране на диабет дават неубедителни резултати.

Преди OGTT е бил златен стандарт за диагностициране на диабет тип 2.

Скрининг за преддиабет и диабет

Скринингът се прави за установяване на заболяване преди проявява на характерните симптоми.
ОГТТ може да се назначи при хора на възраст над 45 години или при такива, които изложени на по-висок от средния риск за развитие на диабет.

ОГТТ се използва за скрининг за нарушен глюкозен толеранс, който е свързан с повишен риск от развитие на захарен диабет.

При жени, които са с поликистозен овариален синдром, ОГТТ е най-добрият скринингов метод за установяване на нарушен глюкозен толеранс и диабет тип 2.

Като цяло, други тестове за диабет се използват по-често за скрининг в сравнение с ОГТТ. Въпреки това, тестът за глюкозен толеранс често се използва за скрининг на диабет при бременни жени.

Скрининг и диагностициране на гестационен диабет

Изображение: www.freepik.com

Скрининг и диагностициране на гестационен диабет

Гестационният диабет е форма на диабет, която може да се развие при жени по време на бременност.

Изследването може да се направи, ако са налице неясни резултати от изследването на кръвна захар на гладно при бременни, или за скрининг за гестационен диабет при бременни жени между 24 и 28 гестационна седмица, за които не е известно, че имат диабет.

Тестът може да се използва и в постпарталния (следродилния) период за откриване на диабет при жени, които са имали диабет по време на бременността. Жените, които са имали гестационен диабет, невинаги развиват диабет по-късно в живота си, но трябва да се подлагат на скрининг за диабет поне на всеки три години през целия си живот.

Необходима ли е предварителна подготовка

Не трябва да се приемат храна и течности (с изключение на вода) 8-12 часа преди изследването. Обикновено тестът се извършва сутрин, тъй като глюкозният толеранс може да покаже дневни колебания със значително намаляване следобед. Сутринта преди изследването не трябва да се консумира кофеин или да се пуши.

Пациентът не трябва да извършва тежки физически усилия преди изследването.

В продължение на 3 дни преди изследването пациентът трябва да консумира поне 150 грама въглехидрати ежедневно.

Лекарят трябва да бъде информиран за всички лекарства и хранителни добавки, които се приемат, тъй като някои медикаменти могат да повлияят резултатите от изследването, включително:

  • салицилати
  • диуретици
  • антиконвулсанти
  • перорални контрацептиви

Тестът не трябва да се прави по време на заболяване, тъй като резултатите може да не отразяват правилно метаболизма на глюкозата на пациента.

Провеждането на орален глюкозотолерантен тест по време на бременност не изисква специална предварителна подготовка.

Метод на провеждане на изследването

Орален глюкозотолерантен тест (ОГТТ)За провеждането на това изследване е необходимо да се вземе кръв от вена, като подробна информация за вземането на кръв от медицински специалист ще намерите в:

» Изследване на кръв

Първоначално се взема кръвна проба за определяне на базовите нива на кръвната захар (определени на гладно).
След това пациента трябва да изпие 75 грама глюкоза, разтворена във вода - глюкозен разтвор.
При педиатрични пациенти количеството се дозира на килограм тегло - 1,75 g глюкоза/kg телесно тегло (максимума 75 грама глюкоза).

Глюкозата трябва да бъде изпита в рамките на не повече от 5 минути (най-добре е да се изпие наведнъж или максимално на 2-3 пъти).

След приема на глюкозния разтвор се вземат кръвни проби през определени времеви интервали (на 60-а и 120-а минута).
Тестът за глюкозен толеранс може също да бъде извършен чрез вземане на множество проби - на гладно, 30 минута, 60 минута, 90 минута и 120 минута. Това позволява оценка на глюкозната толерантност и възможност да се определи дали има забавена реакция при екскрецията на инсулин от панкреаса или забавена абсорбция на глюкоза в черния дроб.
За скрининг на диабет най-важна е пробата, взета на втория час.

Орален глюкозотолерантен тест (ОГТТ)

Вариант за диагностициране на диабет по време на бременност (гестационен диабет) е първоначален прием на 50 грама глюкоза. Ако след 1 час нивото на кръвната захар е завишено (над 7,8 mmol/L), се приема доза от 100 g глюкоза и кръвната захар се проследява в рамките на 3 часа (вземане на кръвни проби на 1-ви, 2-ри и 3-и час).

През периода на изследването пациентите не трябва да се натоварват физически, не трябва да приемат храна и не трябва да приемат големи количества вода, тъй като това може да повлияе на резултатите от теста.

Изображения: www.freepik.com

Какво ще усещате по време на изследването

Подробна информация за това, което е възможно да усетите при вземането на кръв, необходима за провеждане на това изследване, ще намерите в:

» Изследване на кръв

Изпиването на глюкозния разтвор може да е неприятно при някои хора, защото е много сладък.
Възможните странични ефекти от приема на глюкозен разтвор включват:

  • Гадене
  • Повръщане
  • Изпотяване
  • Подуване на корема
  • Главоболие
  • Ниска кръвна захар (рядко)

Сериозните странични ефекти от този тест са много необичайни, но някои хора мога да почувстват замаяност или дори може да почувстват недостиг на въздух след изпиване на глюкозата.

Има ли рискове от провеждането на изследването

Вземането на кръв по принцип се смята за нискорискова процедура, но както при всяко изследване и при това са възможни усложнения.

Повечето хора не изпитват никакви странични ефекти от провеждането на орален глюкозо-толерантен тест (ОГТТ), а сериозните усложнения са редки.

Подробна информация за възможните рискове при вземането на кръв, необходима за провеждане на ОГТТ, ще намерите при:

» Изследване на кръв

Орален глюкозотолерантен тест (ОГТТ)

Изображение: www.freepik.com

Резултати от проведеното изследване

Нормалните стойности могат да варират между различните лаборатории.

Въпреки че този тест може да се използва за диагностициране на диабет тип 1 и тип 2, диагнозата обикновено не се поставя само след единично изследване - за диагноза под внимание се вземат налични симптоми, резултати от други кръвни изследвания или повторен тест за глюкозен толеранс.

Хората, диагностицирани с преддиабет, имат по-голям риск от развитие на диабет и други здравословни състояния през годините след диагностицирането им.

Нормални стойности

 Кръвна захар:

  • На гладно: < 5,5 mmol/l
  • 60 минути след прием на глюкоза: < 8,9 mmol/l
  • 120 минути след прием на глюкоза: < 7,8 mmol/l

За диагностициране на гестационен диабет се препоръчва процедура в две стъпки, при която първата стъпка е прием на доза от 50 g глюкоза. Ако след 1 час нивото на кръвната захар е повече от 7,8 mmol/L, то на бременната се дава доза от 100 g глюкоза.
Диагнозата на гестационен диабет след това се определя от нивото на кръвната захар:

  • Преди прием на глюкоза (на гладно): > 5,3 mmol/L
  • 1 час след изпиване на глюкозния разтвор: ≥ 10,0 mmol/L
  • 2 часа: ≥ 8,6 mmol/L
  • 3 часа: ≥ 7,8 mmol/L

Орален глюкозотолерантен тест (ОГТТ)Изображение: www.freepik.com

Отклонения от нормата

Стойности на кръвната захар на гладно между 5.6 и 6.9 mmol/L показват преддиабет (нарушена глюкоза на гладно).

ОГТТ на 2-я час след прием на 75 грама глюкза нормално е < 7,8 mmol/L, докато по-високите нива показват хипергликемия.

Глюкоза в кръвната плазма между 7,8 mmol/L и 11,1 mmol/L показва „нарушен глюкозен толеранс“, а нивата равни или над 11,1 mmol/L на 2-и час потвърждават диагнозата на диабет.

Нарушен глюкозен толеранс

  • Кръвна захар на гладно: 5,6-7,0 mmol/l
  • 60 минути след прием на глюкоза: < 10.9 mmol/l
  • 120 минути след прием на глюкоза: 7.8-11,1 mmol/l

Диабет

  • Кръвна захар на гладно: > 7,0 mmol/l
  • 60 минути след прием на глюкоза: > 11,0 mmol/l
  • 120 минути след прием на глюкоза: > 11,1 mmol/l  

Високи нива на кръвна захар може да се дължат на:

  • Стрес
  • Гестационен диабет.
  • Поликистозен овариален синдром
  • Прием на някои медикаменти
  • Феохромоцитом

Ниските нива на кръвна захар може да се дължат на:

  • Синдром на малабсорбция
  • Болест на Addison
  • Заболявания на щитовидната жлеза
  • Инсулином

Кога не трябва да провеждате изследването

Факторите, които могат да могат да повлияят на резултатите от оралния глюкозо-толерантен тест (ОГТТ), включват:

  • пациенти с хипокалиемична периодична парализа
  • физическо натоварване
  • стрес - например след операция, травма, инфекция или психически стрес
  • пациенти, които отговарят на критериите за захарен диабет - клинични симптоми на диабет и високи нива на кръвна глюкоза
  • при прием на някои медикаменти
  • прием на алкохол
  • синдром на малабсорбция


Заглавно изображение: www.freepik.com

Още по темата:
  • Изследване на глюкоза в урината Изследване на глюкоза в урината
  • Инсулин и HOMA-индекс Инсулин и HOMA-индекс
  • Изследване на кетони Изследване на кетони
  • Кръвна захар Кръвна захар
4.0/5 10 оценки

Заболявания, при които се прилага Орален глюкозо-толерантен тест (ОГТТ)

  • Акромегалия и хипофизарен гигантизъм
  • Захарен диабет по време на бременността
  • Инсулинозависим захарен диабет
  • Неинсулинозависим захарен диабет
  • Полиневропатии и други увреждания на периферната нервна система
  • Полиневропатия, неуточнена
Всички

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ТЕСТ ЛЕНТИ БИОНАЙМ GS 550 * 50
30.00лв.

ТЕСТ ЛЕНТИ БИОНАЙМ GS 550 * 50

 СИСТЕМА WELLION SENSOR ЗА НЕПРЕКЪСНАТ МОНИТОРИНГ НА КРЪВНАТА ЗАХАР - ТРАНСМИТЕР * 1 + СЕНЗОР * 1
205.00лв.

СИСТЕМА WELLION SENSOR ЗА НЕПРЕКЪСНАТ МОНИТОРИНГ НА КРЪВНАТА ЗАХАР - ТРАНСМИТЕР * 1 + СЕНЗОР * 1

Безплатна доставка за България!
АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР WELLION CALLA LIGHT КОМПЛЕКТ
52.00лв.

АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР WELLION CALLA LIGHT КОМПЛЕКТ

 СИСТЕМА WELLION SENSOR ЗА НЕПРЕКЪСНАТ МОНИТОРИНГ НА КРЪВНАТА ЗАХАР - ТРАНСМИТЕР * 1 + СЕНЗОР * 3
499.00лв.

СИСТЕМА WELLION SENSOR ЗА НЕПРЕКЪСНАТ МОНИТОРИНГ НА КРЪВНАТА ЗАХАР - ТРАНСМИТЕР * 1 + СЕНЗОР * 3

Безплатна доставка за България!
ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА АКУ - ЧЕК АКТИВ * 50
24.60лв.

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА АКУ - ЧЕК АКТИВ * 50

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА АПАРАТ ЗА КРЪВНА ЗАХАР WELLION CALLA * 50
40.00лв.

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА АПАРАТ ЗА КРЪВНА ЗАХАР WELLION CALLA * 50

Коментари към Орален глюкозо-толерантен тест (ОГТТ)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Орален глюкозо-толерантен тест (ОГТТ)
    www.framar.bg 
    на 11 May 2025 в 16:21
    Коментирайте "Орален глюкозо-толерантен тест (ОГТТ)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Лабораторни изследвания
  • Биохимия (Клинична химия)
  • КП № 78.2 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ДЕКОМПЕНСИРАН ЗАХАРЕН ДИАБЕТ ПРИ ЛИЦА ПОД 18 ГОДИНИ
  • Анализ на урина
  • Д-р Николай Красимиров Костадинов
  • Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
  • Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
  • Диета № 9 - при диабет
  • Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
  • Рентгеново изследване на бял дроб
  • Фекален тест
  • Диабет
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 103 дни, 18 мин.

Микробиологично изследване на влагалищен секрет на бебе

преди 1247 дни, 5 часа
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 10 часа и 40 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 10 часа и 40 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 19 часа и 33 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 19 часа и 33 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Диабет Диабет

Диабет

от 08 апр 2025г. Прочети повече
Устройства за прием на инсулин, популярни от 60-те до 80-те години на 20 век Устройства за прием на инсулин, популярни от 60-те до 80-те години на 20 век

Устройства за прием на инсулин, популярни от 60-те до 80-те години на 20 век

от 09 дек 2024г. Прочети повече
Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета

Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета

от 13 юни 2024г. Прочети повече
Обмяна на въглехидратите Обмяна на въглехидратите

Обмяна на въглехидратите

от 11 март 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ГРАНДЕ МАСКАРА ЧЕРНА СПИРАЛА ЗА МИГЛИ 11.5 г

МУНДЖАРО КУИК ПЕН инжекционен разтвор в предварително напълнена писалка 2.5 мг/доза 4 дози

ДЕРМАКОД ФЛУИД С ДИНАЛИФТ 7% 50 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМЕН ЕНЗИМ С ЦВЕТНИ КИСЕЛИНИ 10 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМ С ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 1.5 % 10 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:04:29

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:01:29

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: Яни от 09 май 2025г. в 17:42:32

БЕТЪР МИ БЛЕНД 250 г

Коментар на: Velina от 09 май 2025г. в 17:22:35

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: Красимира от 09 май 2025г. в 17:03:23
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival