Лечение при диабетна нефропатия
Захарният диабет през последните десетилетия бавно, но сигурно се превръща в едно от най-често срещаните в клиничната практика заболявания. Редица фактори оказват влияние върху изявата на болестта, като се наблюдава тревожна тенденция към постоянно нарастване честотата на заболяването в цял свят.
Полезна, подробна и изключително изчерпателна информация за рисковите фактори и етиологията на болестта, характерните симптоми, протичане, особености и методи за диагностика може да намерите на:
- раздел Здравни проблеми: Диабет
- раздел Заболявания: Захарен диабет
- раздел Медицински журнал: Захарен диабет при деца и юноши
Болестта сама по себе си показва прогресивен ход и плавно увреждане на редица органи и структури в организма, но многобройни и разнообразни фактори въздействат върху скоростта на настъпване на тези увреждания и усложнения, свързани с диабета.
Така например редица вредни навици, като тютюнопушене (стимулира процесите на възпаление в организма), редовна консумация на алкохол (понижава имунитета и оказва директно токсично действие върху клетките), употреба на наркотични вещества (комплексно неблагоприятно действие върху целия организъм), нездравословно хранене (с течение на времето води до наднормено тегло и затлъстяване, дислипидемия, оказва директно въздействие върху нивата на редица микроелементи и макроелементи) съдействат за по-бързото настъпване на усложненията на захарния диабет.
Липсата на контрол на болестта, високите нива на кръвна захар, както и дългогодишното протичане на заболяването (давност по-голяма от десет години) са също водещи рискови фактори за развитие на усложнения на болестта.
Едно от сравнително честите дългосрочни усложнения на захарния диабет е увреждането на бъбречната функция с развитие на така наречената диабетна нефропатия. Липсата на лечение при диабетна нефропатия или неподходящите терапевтични методи крият сериозни рискове за здравословното състояние на пациента.
Диабетната нефропатия се среща при всеки трети пациент със захарен диабет (по-често сред мъжете, при наличието на вредни навици и давност на болестта над 10 години) и е една от водещите причини за развитие на бъбречна недостатъчност в световен мащаб.
Полезна информация за състоянието може да намерите в раздел Патология:
Терапията на диабетната нефропатия се определя в зависимост от стадия на болестта (обикновено в ранните стадии заболяването се овладява сравнително лесно, като е възможно забавяне и спиране на неговата прогресия, докато напредналите и крайни стадии изискват агресивен подход на лечение), наличието на придружаващи заболявания (високо кръвно налягане, метаболитен синдром, дислипидемия и други), общото здравословно състояние на пациента (възраст, вредни навици, наличие на усложнения).
Използват се лекарства от различни групи, чиято цел е от една страна забавяне прогресията на болестта, а от друга страна намаляване риска от появата на нови усложнения, свързани с диабета.
Характерно за напредналите форми на болестта е липсата на ефективност от прилаганите медикаментозни средства и необходимостта от различни оперативни и други техники за поддържане и стабилизиране състоянието на пациента.
Лечение при диабетна нефропатия: лекарства и методи за терапия в ранните етапи на болестта
Лечението в ранните етапи на болестта е комплексно и обикновено води до добри резултати, забавяне на прогресията на уврежданията, минимизиране на риска от настъпване на нови усложнения. За целта е необходимо да се доверите на доказан специалист в областта с достатъчно опит и познания за съвременните методи на лечение на усложненията на захарния диабет.
Терапията при началните стадии на диабетната нефропатия включва различни лекарствени средства от различни фармакологични групи, като целта е повлияване на бъбречната функция по различни механизми (директно и косвено).
Най-общо е необходим адекватен контрол на диабета (при поддържане на нормални нива на кръвната захар рисковете от усложнения намаляват), поддържане в норма на кръвното налягане (при много пациенти високото кръвно налягане се оказва една от причините за появата на бъбречни увреждания), регулиране на липидните показатели (високите нива на холестерол и триглицериди предразполагат към развитие на атеросклероза, която от своя страна се свързва с риск от увреждане на бъбречните структури), както и въвеждане на някои промени в начина на живот.
Лечението на диабетна нефропатия включва използването на следните лекарства и прилагането на следните методики:
- лекарства за контрол на диабета: изключителна важна част от терапията при захарен диабет е поддържането на болестта под контрол с помощта на подходящи средства. Необходим е строг индивидуален подход, като в зависимост от вида на болестта (тип 1 или тип 2) се прилагат различни средства. Така например при диабет тип 1 основната опция са различните видове инсулин (обикновено за подкожно инжектиране), докато при диабет тип 2 при сравнително запазена инсулинова секреция се прилагат перорални лекарства за лечение на болестта (в напредналите форми и при някои подлежащи състояния се налага преминаване към инсулин)
- лекарства за контрол над кръвното налягане: високото кръвно налягане е независим рисков фактор за настъпване на бъбречни увреждания, поради което е необходимо ранно лечение за поддържане на адекватни стойности на систолното и диастолното налягане. При лица със захарен диабет и хипертония препарати на първи избор са представителите на АЦЕ инхибиторите (еналаприл, лизиноприл, периндоприл, рамиприл и други), които благоприятно повлияват и бъбречната функция (оказват нефропротективен ефект). При непоносимост или наличие на противопоказания за прием на АЦЕ инхибитори подходяща алтернатива са препаратите от групата на блокерите на ангиотензиновите рецептори, известни още като сартани или ангиотензин II антагонисти (валсартан, кандесартан и други)
- лекарства за контрол на нивата на холестерола: високите нива на холестерол са рисков фактор за поява на различни системни усложнения и се дължат на комплексни фактори. За нормализиране на липидния профил (холестерол, триглицериди, нива на LDL и HDL) се прилагат различни лекарства (статини като например симвастатин, аторвастатин, розувастатин, прием на секвестранти на жлъчни киселини като например колестирамин и други), хранителни добавки (омега-3 мастни киселини, витамини от група В, коензим Q10 и други), билки и лечебни растения (чесън, джинджифил, куркума, артишок), повишаване на двигателната активност, корекция в хранителния режим
- симптоматично лечение: симптоматичното лечение включва прилагане на различни лекарства и добавки за подобряване на общото състояние на пациента, облекчаване на дискомфорта, предизвикан от различни прояви на диабетната нефропатия, като терапията се назначава допълнително към основното лечение и се контролира от лекуващия лекар
- промени в диетата: захарният диабет сам по себе си налага промени в храненето, а при наличие на бъбречни увреждания е необходима още по-голяма бдителност, особено по отношение на приема на течности, продукти, съдържащи натрий, калий, фосфор. Полезна и подробна информация по темата може да намерите в раздел Лечения: Здравословно хранене при диабет
- ограничаване на вредните навици: тук се включват ограничаване до пълен отказ на тютюнопушенето, свеждане до минимум (при възможност пълно въздържание) на приема на алкохол, повишаване на двигателната активност, съобразно здравословното състояние на пациента, минимизиране приема на вредни храни и напитки (газирани напитки, храни и напитки, съдържащи кофеин, високомазнинни храни, тестени изделия, пържени и преработени продукти и други)
- прием на аспирин: вашият лекуващ лекар ще прецени необходимостта от ежедневен прием на аспирин (обикновено вечер) за намаляване на риска от сърдечно-съдови инциденти. Не се препоръчва самоволен прием на аспирин, без знанието на лекуващия лекар, тъй като при някои пациенти това може да нанесе повече вреди, отколкото ползи
При някои пациенти е необходимо съгласуване на терапията между отделните специалисти (нефролог, ендокринолог, кардиолог) с цел оптимизиране на лечението, постигане на бързи и трайни резултати на фона на минимален риск от изява на различни по тежест странични ефекти, свързани с употребата на различните медикаменти.
Лечение при диабетна нефропатия: подход при напреднал стадий на болестта
Крайните стадии при диабетната нефропатия не се повлияват от приема на медикаменти, тъй като са налице тежки увреждания в структурите на бъбреците, значително ограничаване на тяхната функционална активност и невъзможност за изпълнение на добре познатите им физиологични функции.
Настъпват тежки увреждания, които обикновено се проявяват под формата на бъбречна недостатъчност, за чието лечение е необходим по-агресивен и инвазивен подход.
В масовия случай пациентите се насочват към подходяща диализа за пречистване на кръвта и поддържане на състоянието до намирането на подходящ донор за извършване на бъбречна трансплантация. Без подходящо лечение прогнозата е изключително неблагоприятна.
Основните мерки, които се предприемат при пациенти с краен стадий на диабетна нефропатия, включват:
- бъбречна диализа: методът се прилага за пречистване на кръвта от отпадни продукти и токсични вещества и заместване на бъбречната функция при лицата с тежки увреждания на отделителната система. В зависимост от състоянието на пациента и някои други особености се прилагат два основни вида (метода) на бъбречната диализа, а именно хемодиализа, при която е необходима специална апаратура, катетеризация на подходящ венозен съд, създаване на артерио-венозен шънт, фистула или изкуствена съдова протеза и обикновено се прилага в съответното болнично заведение и перитонеална диализа, която се осъществява в дома на пациента след предварително поставяне на необходимите средства за пречистване на кръвта в перитонеалната кухина, като позволява по-голяма независимост на пациента и свобода на времето (кръвта се пречиства докато пациентът спи, извършва ежедневните си дейности, работи, докато при хемодиализата е необходим няколкочасов престой ежедневно в болничното заведение)
- трансплантация на бъбрек: бъбречната трансплантация е единственото дефинитивно лечение при лица с краен стадий на диабетна нефропатия, но нейното извършване е свързано с редица допълнителни фактори, като например намирането на подходящ и съвместим донор, подходяща медикаментация за намаляване риска от отхвърляне на присадката (прием на подходящи имуносупресивни средства, които от своя страна крият рискове от изява на различни по тежест странични ефекти), чест и продължителен мониторинг на състоянието на пациента
- палиативно и симптоматично лечение: такъв тип лечение се прилага на фона на бъбречната диализа за облекчаване на някои от признаците на болестта или за поддържане на пациента при невъзможност или нежелание за извършване на диализа
Лечението при краен стадий на диабетна нефропатия (тежка бъбречна недостатъчност) изисква добре подготвен и обучен екип от специалисти (ендокринолог, нефролог, хематолог и други), наличие на съответното оборудване и условия за провеждане на терапията и активно съучастие от страна на пациента.
Здравните и научни специалисти активно работят в посока създаване на нови методи на лечение на това изключително сериозно усложнение на захарния диабет, като усилията са в посока на разработване на нови медикаменти, инвазивни и неинвазивни методики за лечение, а основните надежди за лечението на крайните форми на болестта са фокусирани във възможностите за използване на стволови клетки и регенеративната медицина.
Превенция (профилактика) на диабетна нефропатия
Най-доброто лечение, подобно на ситуацията при редица други заболявания, е активната профилактика. В случай, че имате подлежащ диабет е необходимо да спазвате съответния диетичен режим, редовно да приемате назначените от лекуващия ви лекар медикаменти и да не пропускате профилактичните прегледи.
При много пациенти бъбречните увреждания предшестват поставянето на диагнозата захарен диабет (обикновено се касае за диабет тип 2, при който протичането е подмолно и почти безсимптомно), като в този случай се препоръчва здравословен хранителен режим, активна физическа натовареност, ограничаване до минимум на вредните навици и редовно посещение на лекарския кабинет за рутинните профилактични изследвания.
Най-общо мерките за превенция на диабетна нефропатия включват:
- редовно проследяване нивата на кръвната захар и поддържането им в норма
- редовно проследяване на кръвното налягане и поддържането му в норма
- ежегодно проследяване на липидния профил и предприемане на съответните мерки при наличие на отклонения
- здравословен хранителен режим, основан на повишен прием на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, ядки, риба, мляко и млечни продукти
- намаляване приема на сол
- отказ от тютюнопушене
- отказ от прием на алкохол
- подходяща ежедневна физическа натовареност (поне 30 минути)
- ограничаване на стреса (доколкото е възможно) с помощта на различни техники (медитация, техники за релаксация, дълбоко дишане и други)
- повишаване на здравната култура и информираност относно захарния диабет, особеностите в протичането, рисковете от усложнения и увреждания, свързани с болестта
- спазване на наставленията и препоръките на лекуващия лекар
Ефективното и трайно лечение при диабетна нефропатия изисква индивидуален и комплексен подход при всеки отделен пациент, добра колаборация между лекуващия медицински екип и пациента и активно съучастие от страна на болния.
Заболявания, при които се прилага лечението Лечение при диабетна нефропатия
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АЛИН ЧАЙ РЕПЕЙ КОРЕНИ 40 гр.
ХЕЛТ АГЕЙН ТИНКТУРА ДЪЛГОЛЕТИЕ 100 мл
БЕЛЕНО ПРОСО 200 г ЗДРАВНИЦА
КОД ДИАБЕТ - Д-Р ДЖЕЙСЪН ФЪНГ - ИЗТОК - ЗАПАД
ХОМЕОПАТИЯ - ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - КОЛЕКТИВ - БОАРОН
ИГЛА МИНИ СПАЙК ЗА БАНКИ С ФИЛТЪР СИНЯ * 50 4550234
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetic-nephropathy/diagnosis-treatment/drc-20354562
https://emedicine.medscape.com/article/238946-treatment
http://care.diabetesjournals.org/content/28/1/164
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1281451/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/319686.php
https://www.webmd.com/diabetes/guide/diabetes-kidney-disease
https://www.touchendocrinology.com/pharmacologic-treatment-of-diabetic-nephropathy/
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебни практики при заболявания
- Естествени средства за облекчаване на бъбречна болка
- Лечение на синузит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Алтернативно лечение на дископатия
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Лечение при краста
- Лечение при панкреатит
- Анализ на урина
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
Коментари към Лечение при диабетна нефропатия