Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на пикочо-половата система Гломерулни болести Наследствена нефропатия, некласифицирана другаде

Наследствена нефропатия, некласифицирана другаде МКБ N07

от 15 март 2015г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Виктория Карамитева
Наследствена нефропатия, некласифицирана другаде МКБ N07 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари

Наследствената нефропатия, некласифицирана другаде е генетично хетерогенно разстройство, характеризиращо се с нефритен синдром (хематурия, протеинурия, хипертония, до бъбречна недостатъчност), съчестана често със сензоневрална глухота и по-рядко офталмологични симптоми.

Причини

Наследствена нефропатия, неклацифицирана другаде протича под формата на нефритен синдром, причинен от мутация в гените COL4A3, COL4A4 и COL4A5, които кодират алфа-5 веригата на колаген от тип IV и водят до променени колагенни вериги.

Колаген

Механизмът, чрез който промяната на колагена причинява гломерулно разстройство е неизвестен. В повечето семейства се наблюдава удебеляване и изтъняване на гломерулните и тубулни мембрани на базата, с мултиламиниране на lamina densa във фокално или локално разпределение (модел на тъкане на кошници). Образуват се гломерулни цикатрикси (белези) и настъпва интерстициална фиброза.

Класификация

Разстройството се унаследява най-често по Х-свързан начин (унаследяване чрез половата Х-хромозома), въпреки че съществуват автозомно-рецесивни и рядко автозомно-доминиращи разновидности.

Случаите с X-свързано наследяване могат да бъдат клинично категоризирани като:

  • Ювенилна форма: Бъбречната недостатъчност се развива между 20 и 30 години.
  • Възрастна форма: Бъбречна недостатъчност се развива при хора> 30 години.

Симптоми

Класическо Х-свързано заболяване при мъжете и автозомно-рецесивното заболяване са клинично сходни. Пациентите развиват бъбречни симптоми и признаци, подобни на тези при остър нефритен синдром (микроскопска или макроскопска хематурия, хипертония, протеинурия) и прогресират до бъбречна недостатъчност на възраст между 20 и 30 години (ювенилни форми).

Налице е често сензорна загуба на слуха, засягаща по-високите честоти. Слуховото ангажиране може да не се забележи през ранното детство.

Зрителни и слухови проблеми

Офталмологични аномалии - катаракта (най-често), преден лентиконус (правилна конична издатина на предния аспект на лещата поради изтъняване на капсулата на лещата), сферофакия (сферична деформация на лещата, която може да предразположи към сублуксация на лещата), нистагъм, пигментоза на ретината, слепота, но по-рядко от загуба на слуха (глухота).

Х-свързаното заболяване се среща при хетерозиготни жени, които, тъй като имат една нормална Х хромозома, обикновено имат по-малко тежки, по-бавно прогресиращи симптоми от мъжете.

Някои мъже с Х-свързано заболяване развиват бъбречна недостатъчност след 30-годишна възраст със загуба на слуха, която настъпва късно или е лека, а автозомно-доминантното заболяване обикновено не причинява бъбречна недостатъчност до възраст ? 45 години (възрастни форми).

За разлика от наследствената нефропатия, неклацифицирана другаде при пациенти със синдром на Alport, свързан с X, сензоневралната загуба на слуха обикновено се проявява още в детска възраст, докато бъбречните заболявания често не се проявяват до зряла възраст.

Други небъбречни прояви рядко включват полиневропатия и тромбоцитопения.

Симптоми, вследствие на развилата се бъбречна недостатъчност:

  • Анемия (намалена продукция на еритропоетин в бъбреците)
  • Бъбречна остеодистрофия и остеопороза (намалена хидроксилация на вит Д в бъбреците) - фрактури
  • Отпадналост
  • Отоци, белодробен оток
  • Повишени нива на калий и фосфор в кръвта, намалени на калций
  • Повишен риск от атеросклероза и съответво повишен сърдечносъдов риск
  • Метаболитна ацидоза

Атеросклеротична плака

Диагноза

Към диагноза наследствена нефропатия, некласифицирана другаде се насочваме при пациенти с микроскопска хематурия при изследване на урината или повтарящи се епизоди на масивна хематурия, особено ако се наблюдава придружаваща аномалия на слуха или зрението или фамилна анамнеза за хронично бъбречно заболяване.

Анализ на урината

В допълнение към дисморфичните червени кръвни клетки, урината може да съдържа протеини, бели кръвни клетки и отливки от различни видове. Нефротичен синдром се появява рядко.

Уринен анализ

Молекулярно-генетичен анализ на гените COL4A

Често е необходима комбинация от имунооцветяване и електронна микроскопия, за да се разграничи наследственият нефрит от някои форми на заболяване на тънката базална мембрана.

Бъбречна биопсия

Прави се бъбречна биопсия с имунооцветяване за подвидовете от тип IV колаген:

  • Характерна дезорганизация на lamina densa с променливо удебеляване и изтъняване на гломерулната капилярна базална мембрана, наблюдавана с помощта на електронна микроскопия.
  • Наблюдават се фетални гломерули и пенести клетки в материала от увредения бъбрек.
  • Добре е да се направи и кожна биопсия с имунооцветяване за подтипове колаген тип IV при пациент с положителна фамилна анамнеза.

Лечение

Лeкува се хроничната бъбречна недостатъчност, до която прогресира генетичното заболяване.

Диета

Диетата с ниско съдържание на протеини и ниско съдържание на сол може да доведе до по-бавна прогресия на ХБН и намаляване на протеинурията, както и до контролиране на симптомите на напреднала ХБН за забавяне на диализния старт.

Медикаментозно лечение

  • Инхибиторите на ангиотензин конвертиращия ензим (ACEI) или антагонистите на рецепторите на ангиотензин II (ARB) се препоръчват като агенти от първа линия, тъй като е установено, че те забавят влошаването на бъбречната функция. Също така те намаляват риска от големи сърдечно-съдови събития като инфаркт на миокарда, инсулт, сърдечна недостатъчност и смърт от сърдечно-съдови заболявания. Агресивното понижаване на кръвното налягане намалява риска от летален изход.
  • За анемията се препоръчва лечение с рекомбинантен еритропоетинов препарат, като преди въвеждането му в терапията се предприема парентерално лечение с желязо.
  • Калцитриолът се препоръчва при дефицит на витамин D и контрол на метаболитните костни заболявания.
  • Фосфат-свързващи вещества се използват за контрол на серумните нива на фосфатите, които обикновено са повишени при напреднало хронично бъбречно заболяване.
  • Инхибиторите на фосфодиестераза-5 и цинкът могат да подобрят сексуалната дисфункция при мъжете.

Хемодиализа

Хемодиализа

Хемодиализата, перитонеалната диализа и бъбречната трансплантация са трите основни лечебни начина при пациенти с терминална бъбречна недостатъчност.

Неотложните показания за започване на диализа включват уремичен перикардит, енцефалопатия и белодробен оток поради претоварване с течности.

Уремичните симптоми (гадене, повръщане или умора), ацидоза и хиперкалиемия, които не се повлияват от медицинска терапия, също индикират започване на диализа.

Пациентите с диабет обикновено са по-симптоматични при всяко ниво на бъбречна дисфункция в сравнение с пациенти без диабет и следователно обикновено започват диализа по-рано от пациентите без диабет.

Прогноза

Прогресия до терминална бъбречна недостатъчност и летален изход. Започването на навременна и адекватна терапия забавя влошаването на бъбречната функция и удължава живота на пациентите.

Снимки: freepik.com

3.6/5 7 оценки

Симптоми и признаци при Наследствена нефропатия, некласифицирана другаде МКБ N07

  • Бъбречни симптоми
  • Кръв в урината
  • Високо кръвно налягане
  • Повишено ниво на белтък в урината
  • Оток
  • Бъбречна недостатъчност
Всички

Библиография

https://www.msdmanuals.com/professional/genitourinary-disorders/glomerular-disorders/hereditary-nephritis
https://www.msdmanuals.com/home/kidney-and-urinary-tract-disorders/kidney-filtering-disorders/hereditary-nephritis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4975268/
https://www.nature.com/articles/pr196960
https://en.wikipedia.org/wiki/Chronic_kidney_disease

Коментари към Наследствена нефропатия, некласифицирана другаде МКБ N07

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Наследствена нефропатия, некласифицирана другаде МКБ N07
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 07:58
    Коментирайте "Наследствена нефропатия, некласифицирана другаде МКБ N07"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Наследствена хипербилирубинемия - синдром на Gilbert

преди 4525 дни, 9 часа и 29 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 20 часа и 2 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 11 часа и 2 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 11 часа и 14 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 11 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival