Загуба на слуха, неуточнена МКБ H91.9
Загуба на слуха, неуточнена може да бъде вродена или да се появи в по-късен етап от живота. При повечето от хората над 60 години се появява постепенно и е част от естествения процес на стареенето.
Към рубриката "Загуба на слуха, неуточнена" спадат глухота без допълнителни уточнения, високочестотна глухота (нарушено възприятие на високочестотни звуци) и нискочестотна глухота (нарушено възприятие на нискочестотни звуци).
Загубата на слуха може да бъде три основни типа - слухопроводен, слухоприемен и смесен тип.
Слухопроводен тип загуба на слуха се получава, когато звукът не се провежда ефективно чрез външния ушен канал до тъпанчето и малките кости (ossicles) на средното ухо. Проводящата загуба на слуха обикновено включва намаляване на ниво на звука или възможността да се чуят най-слабите звуци. Този тип загуба на слуха може да се коригира чрез лекарства или хирургически интервенции. Причините за проводяща загуба на слуха са:
- Инфекция на ушите (отит на средното ухо)
- Алергии (серозен отит на средното ухо)
- Дисфункция на Евстахиевата тръба
- Перфорирано тъпанче
- Тумори
- Прекомерно количество ушна кал
- Инфекция в ушния канал (външен отит)
- Наличие на чуждо тяло
- Малформации на ушната мида, ушния канал или средното ухо
Слухоприемен тип загуба на слуха (невросензорна загуба на слуха) се среща, когато има увреждане на вътрешното ухо или на нервните пътища от вътрешното ухо към мозъка. Това е най-честият тип на трайна загуба на слуха. Намалява се възможността да се чуят най-слабите звуци. Дори когато словото е достатъчно силно, за да чуе, се възприема като неясен или приглушен звук. Някои от възможните причини на
- Лекарства, които са токсични за слуха
- Генетични причини за загуба на слуха
- Травма на главата
- Малформация на вътрешното ухо
- Излагане на прекомерно силен шум
- Баротравма
- Съдови заболявания - сърповидно-клетъчна болест, диабет, левкемия, полицитемия и заболявания, при които е увеличено съсирването на кръвта
- Деца и възрастни с бъбречни проблеми са по-податливи на невросензорна загуба на слуха
- Болест на Мениер - обикновено е свързана с шум в ушите, но често прогресира до глухота и тежък световъртеж
- Инфекции - паротит, морбили, грип, херпес симплекс, херпес зостер, мононуклеоза, сифилис, менингит
- Свързана с възрастта загуба на слуха
- Холестеатома
Смесен тип загуба на слуха е съчетание на слухопроводена загуба на слуха с невросензорна загуба на слуха - наблюдава се увреждане на външното или на средното ухо, заедно с това на вътрешното ухо или на слуховия нерв.
Диагнозата загуба на слуха се поставя след някои изследвания като аудиометрия, които ще определят тежестта на заболяването, вида на глухотата и други.
Лечението на загуба на слуха, неуточнена, зависи от степента и вида на нарушение на слуха и се осъществява от специалист по УНГ (ушни, носни и гърлени болести).
Коментари към Загуба на слуха, неуточнена МКБ H91.9