Гонартроза [артроза на колянната става] МКБ M17
Остеоартрозата е дегенеративно заболяване на ставния апарат. Хроничното невъзпалително заболяване на колянната става се определя като гонартроза [артроза на колянна става]. Когато причините за възникване на болестния процед не са известни, артроза на колянна става се определя като първична гонартроза, двустранна (идиопатична). Вторичната гонартроза е етиологично изяснена.
Причини
Етиологията на гонартрозата е многофакторна. Към нея спадат:
- Индивидуалните особености - пол, възраст, тегло, комобридност. Заболяването се среща предимно при жени на средна възраст поради хормонални и метаболитни промени.
- Метаболитни промени - метаболитните заболявания (например като подагра) се характеризират с излишък от продукти на обмяната, които постепенно се наслагват във вътреставното пространство и постепенно увреждат хрущялната тъкан.
- Затлъстяване - при обеситас основно значение се придава на директния увреждащ механичен фактор.
- Ставно свръхнатоварване - така известното "износване на ставите" се наблюдава предимно при спортисти или като професионално заболяване. Тук водеща роля се отдава на стероитипните движения и принудителното стоене, което анормално натоварва ставите.
- Ендокринни причини - поради естрогеновата и тиреоидната инсуфициенция (дефицит) намалява ставната протекция.
- При посттравматична гонартроза, двустранна впоследствие възниква ставна нестабилност, като травматично увредените лигаменти никога не се възстановяват напълно.
- Остеопороза
- Възпалителни заболявания на ставата, като например туберкулоза (каузистика), ревматоиден артрит.
- Автоимунни заболявания, като например лупус епитематодес.
- Ювенилна остеохондроза на тибия и фибула нерядко е причина за възникване на гонартроза [артроза на колянна става] в по-късна възраст.
Рискови контингенти за възникване на гонартроза са жени на средна възраст със затлъстяване и менопауза. Но всяко едно ставно заболяване може да доведе до остеоартроза, в случая гонартроза.
Патогенеза
Патогенезата на заболяването преминава през основни четири етапа:
- Увреждане на ставния хрущял
- Синовиално дразнене
- Ремоделиране
- Образуване на кисти
Увреждането на ставния хрущял се свързва с необратима дисфункция на хондроцитите. Постепенно се разрушава колагеновата мрежа, което ставната повърхност става неравна. Намалява съдържанието на протеогликаните. Дефицитът на колаген обуславя ставната нестабилност, а на протеогликаните - ставната еластичност. При движения неравните хрущялни повърхности се трият една в друга, отделят се частици от ставния хрущял и се образуват хрущялни лезии. Тези частици се абсорбират в ставната кухина и при последващо движение на ставата настъпва възпалителен процес, който симптоматично се изразява с болка и скованост.
При хондроцитната дисфункция в етапа на синовиално дразнене се отделят лизозоми, чието литично действие задълбочава хондроцитната дезорганизация.
Впоследствие се сформират остеофити, настъпва субхондрална костна склероза (хипертрофия на костните клетки и последващото им уплътняване).
Наблюдава се ремоделиране на костта. В областта на микрофрактурите се образуват кисти. Много автори към класическите четири патофизиологични етапа добавят и пети, а именно костна дезорганизация.
Симптоми
Кардиалните симптоми при гонартоза [артроза на колянна става] са:
- Болка - усещането за болка може да бъде ограничено или дифузно в областта на коляното. Интензитетът и се увеличава при двигателна активност.
- Сутрешна ставна скованост - след раздвижване от около 15 минути ставната скованост намалява.
- Ставен оток
Впоследствие към клиничната манифестация се добавя и деформиране на колянната става и функционални изменения. Дължи на остеофитите и на хипертрофията на костните клетки.
Диагноза
Диагностицирането на гонартоза [артроза на колянна става] се уповава на анамнестични данни и клинични изследвания. От физикалния преглед значение имат огледът на ставите, както и двустранната палпация (тактилен преглед). Не се установяват отклонения от стандартните лабораторни изследвания.
Окончателната диагноза се поставя въз основа на рентгенография, при което се визуализират:
- Стеснение на ставната цепка (феморо-пателарното пространство и феморо-тибиалното)
- Остеофити
- Костно задебеляване
Лечение
Лечението на гонартроза [артроза на колянната става] е комплексно. Започва се в началото с консервативно лечение, което бива фармакологично и немедикаментозно.
Съвременната нефармакологична терапия е представена от експертния консенсус на Research Society International през 2013 година. Подходящи методики при пациенти с първична гонартроза, двустранна са следните:
- Балнеолечение - подходяща е при коморбидни пациенти с полиатроза. Включва бани с термални минерални води или серни бани.
- Биомеханични интервенции - при пациенти с гонартроза може да се прилага ставна имобилизация с цел редуциране на болевия синдром.
- Подкрепящи средства, например като използването на бастуни и патерици - основава се на щадящия ефект при ходене, като резултат намалява болката и ставната скованост.
- Водна или земна гимнастика - имат положителен ефект върху цялостното физическо и емоционално състояние на пациента. За съжаление ефектът им е краткосрочен.
- Контрол на теглото при затлъстяване, хормоналната терапия при менопауза, както и на другите придружаващи заболявания при коморбидни пациенти.
Фармакологичната терапия се прилага към коректен хигиенно-диетичен режим. Терапевтични средства са:
- Нестероидни противовъзпалителни средства - пер ос приемът на нестероидни противовъзпалителни средства се препоръчва да бъде съчетан с гастропротекция.
- Вътреставно амплициране на кортикостероиди.
- Вътреставно амплициране на хиалуронова киселина - редуцира се болката и се подобрява физическият капацитет.
- Глюкозамин - подобрява симптоматичната изява.
- Компреси - целят намаляване на регионалния оток.
При наличие на статични аномалии оперативното лечение трябва да започне рано за коригиране на осите на натоварването. В напреднали случаи се прилага ендопротезиране на колянната става (поставя се изкуствена колянна става). След оперативната интервенция се прилага строго дозирана индивидуална физиотерапия.
Видове Гонартроза [артроза на колянната става] МКБ M17
Симптоми и признаци при Гонартроза [артроза на колянната става] МКБ M17
- Болки в мускулите
- Болки в ставите
- Схващане, скованост на мускулите
- Подуване на ставите
- Болка в крака
- Затруднено ходене
Лечение на Гонартроза [артроза на колянната става] МКБ M17
- Аналгетици
- Глюкозамин: при болка в ставите и артрит
- Здравословно тегло
- Инжекционни кортикостероиди
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- Колаген: видове, полезни свойства и приложение
Изследвания и тестове при Гонартроза [артроза на колянната става] МКБ M17
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ТРАУМИЛ S перорални капки, разтвор 30 мл
МАКСМЕДИКА КОМПЛЕКС КОЛАГЕН + ЗЕЛЕНОУСТА МИДА капсули 2 * 80
ТРАУМИЛ S таблетки * 50
АРТРОФЛЕКС таблетки * 30 DR. GREEN
ХАЯ ЛАБС ГЛЮКОЗАМИН СУЛФАТ капсули 500 мг * 90
ПРОМОВОЛТАРЕН ФОРТЕ гел 2.32 % 50 г
ТРАУМИЛ S унгвент 50 г
ЗИЛ Т таблетки * 50
АРТРЕЛА капсули * 60
МЕДТЕКСТИЛ НАКОЛЕНКА 6002 L
АМИКС ОСТЕО ТРОЙНА ФАЗА 700 гр.
АФЛАМИЛ прах за перорална суспензия 100 мг * 20
Библиография
Практическо ръководство по ревматология; допълнение 1; Под редакцията на проф. Рашо Раков
Основи на ортопедията и травматологията; Дейвид Дж. Денди, Денис Дж. Едуарс; част 3- ортопедични заболявания
Клиника на вътрешните болести, под редакция на проф. д-р Кънчо Кънев, дмн том 3
Атлас по анатомия на човека; Р.Д Синелников, Я.Р Синелников, А.Я Синелников
https://www.nursing.umn.edu/research/research-projects/knee-osteoarthritis-study
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- КП № 265 ФИЗИКАЛНА ТЕРАПИЯ И РЕХАБИЛИТАЦИЯ ПРИ БОЛЕСТИ НА ОПОРНО-ДВИГАТЕЛЕН АПАРАТ
- Стави
- КП № 91 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ДЕГЕНЕРАТИВНИ И ОБМЕННИ СТАВНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
- Упражнения за коленете при болка и артрозни изменения
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) на коляно
- Болка в капачката на коляното при спортисти (коляно на бегач)
- Бърза техника с кинезио лента за намаляване на болките в коляното
- Възстановете се след скъсан менискус по 4 начина
- д-р Радослав Здравков Иванов
- Бурсит в областта на коляното при спортисти
Коментари към Гонартроза [артроза на колянната става] МКБ M17
Мария
Здравейте, майка ми е на 67 години с износена колянна става, шипове и затруднено движение. Пепоръчват операция за смяна на ставата, но това, което ме притесява, е че тя е с наднормено тегло (при ръст около 165 см сигурно тежи повече от 90 кг). Дори не иска да се измери и не съм сигурна дали е подходяща за подобна сложна интервенция. Освен това е дългогодишен пушач, не ходи изобщо на лекар и смятам, че това крие много рискове за нея. Не знам какво да предприема, за да вземем възможно най-оптималният вариант за нея.
Здравейте! При износена колянна става, в следствие на дегенеративен процес (гонартроза), в крайните стадии на развитие на заболяването се стига до постоянен възпалителен процес, унищожаване на ставния хрущял, а в последствие и до обездвижване на ставата (анкилоза). Единственият удачен метод на лечение е подмяна на ставата с изкуствена такава. Може да обсъдите възможните рискове с лекуващия ортопед и заедно с вашия родител да решите как да подходите, като отчетете всеки възможен резултат.
Здравейте, майка ми е на 67 години с износена колянна става, шипове и затруднено движение. Пепоръчват операция за смяна на ставата, но това, което ме притесява, е че тя е с наднормено тегло (при ръст около 165 см сигурно тежи повече от 90 кг). Дори не иска да се измери и не съм сигурна дали е подходяща за подобна сложна интервенция. Освен това е дългогодишен пушач, не ходи изобщо на лекар и смятам, че това крие много рискове за нея. Не знам какво да предприема, за да вземем възможно най-оптималният вариант за нея.