Първична гонартроза, двустранна МКБ M17.0
Дегенеративно заболявания на колянната става, протичащо с деструкция на ставния хрущял е познато като гонатроза. Една от класификациите на заболяването я определя като първична или вторична. Когато се говори за първична гонатроза, двустранна се има предвид, че причината за възникване на гонартозата не е известна, но патологичният процес ангажира и двете колена.
Колянната става (от латински articulatio genus) е една от големите стави, поемаща тежестта на тялото и от съществено значение за правилната стойка и походка. В колянната става се съчленяват костите на долния крайник, а именно бедрена кост, големият пищял и капачето. Колянната става има три отдела:
- Външен — служещ за свързването между бедрената кост и големия пищял от външната страна на коляното
- Вътрешен — чрез него се съчленява бедрената кост и големия пищял от вътрешната страна на коляното
- Пателофеморален — това е частта от ставата, където капачето контактува с бедрената кост
Колянната става се укрепва посредством вътрешни и външни ставни връзки. Ставната кухина се изпълва със синовиална течност. Тя служи за намаляване на триенето, както и за изхранване на ставните хрущяли. Около напречната ос на колянната става се извършва флексия и екстензия до 140 градуса. Сгъването на коляното се съпровожда от вътрешна ротация, а разгъването от външна ротация. При първична гонартроза, двустранна тази нормална функция на коляното е нарушена.
Етиопатогенезата на заболяването не е ясна, но се предполага, че е болестният процес възниква вследствие на многофакторно влияние. Рискови групи са:
- Напреднала възраст на индивида — гонартроза, в резултат на естествен дегенеративен процес.
- Хормонални нарушения — особено внимание изискват жени в менопауза, което и определя женският пол като рисков фактор.
- Структура на тялото и индивидуални особенностти
- Затлъстяване — проблемът със затлъстяването се разглежда основно в два аспекта. Първо като механичен фактор, поради директното действие на тежестта на тялото. От друга страна се разглеждат метаболитните нарушения свързани със затлъстяването.
- Професионална вреда — водеща роля има тежкият физически труд.
- При спортисти, разгледани като остеоартроза и спорт.
- Травми на коляното
- Ювенилна остеохондроза, разгледана в рубриката "други юношески остеохондрози"
- Остеопороза
- Захарен диабет
Първична гонартроза, двустранна е идиопатична. Независимо от етиологията на заболяването патологичните изменения са свързани с увреда на хрущяла. При постепенното нарушаване на ставната повърхност се увреждат и синовиоцитите на синовиалната тъкан. Поради недостатъчното производство на синовиална течност при движения в колянната става се травмират ставните повърхности, така известното "износване на ставите". Патологичните промени са необратими. Образуват се остеофити, настъпва субхондрална костна склероза и постепенно ремоделиране на костта.
Тази увреда преминава през 4 етапа:
Първият етап се определя като начален — измененията в хрущялната тъкан са незначителни. Болевият синдром е слабо изразен и е единствено при пренатоварване. През втория и третият етап заболяването прогресира — настъпват невъзвратими патологични изменения, както и се увеличава симптоматична изява. Симптоматичната манифестация в четвъртия стадий на първична гонартроза, двустранна се изявява с класическата клинична картина:
- Болка — Болевият синдром е водещ. Тя силно изявена след натоварване или нощем. Често пациентите се будят от силната болка, която може да продължи с часове. Сутрин и особено преди обед болката е слаба или липсва.
- Сутрешна скованост
- Регионален ставен оток
- Деформиране на ставата
- Ограничена подвижност
- Нестабилна походка
Диагностиката първична гонартроза, двустранна се основава на анамнестични данни, физикален преглед, лабораторни и инструментални изследвания. От физикалният преглед водещо значение имат клиничният оглед (търси се видима деформация и ремоделиране на костта, сравняват се двете колена) и палпацията. Тактилният усет позволява да се установи оток и болезненост. Лекарят — специалист извършва стрес — тестове за установяване на степента на колянната подвижност. Като визуализираща методика се прилага предимно рентгенографията.
Терапевтичното поведение при гонартрозата е индивидуализирано. Терапията се назначава и контролира от лекар специалист по ревматологични заболявания.
Лечението бива консервативно или оперативно. Консервативната терапия е съвместна от фармакологични и нефармакологични средства. Съвременната нефармакологична терапия е представена от експертния консенсус на Research Society International през 2013 година. Подходящи методики ппри пациенти с първична гонартроза, двустранна са следните:
- Балнеолечение — подходяща е при коморбидни пациенти с полиатроза. Включва бани с термални минерални води или серни бани.
- Биомеханични интервенции — при пациенти с гонартроза може да се прилага ставна имобилизация с цел редуциране на болевия синдром.
- Подкрепящи средства, например като използването на бастуни и патерици — основава се на щадящият ефект при ходене, като резултат намалява болката и ставната скованост
- Водна или земна гимнастика — имат положителен ефект върху цялостното физическо и емоционално състояние на пациента. За съжаление ефектът им е краткосрочен.
- Контрол на теглото при затлъстяване, хормоналната терапия при менопауза, както и на другите придружаващи заболявания при коморбидни пациенти.
Фармакологичната терапия се прилага към коректен хигиенно — диетичен режим. Терапевтични средства са:
- Нестероидни противовъзпалителни средства — пер ос приемът на нестероидни противовъзпалителни средства се препоръчва да бъде съчетана с гастропротекция.
- Вътреставно амплициране на кортикостероиди.
- Вътреставно амплициране на хиалуронова киселина — редуцира се болката и се подобрява физическият капацитет.
- Глюкозамини — подобрява симптоматичната изява.
- Компреси — целят намаляване на регионалния оток.
Оперативна намеса се предприема при неефективност наконсерватината терапия. Хирургичните интервенции се класифицират в четири групи:
- Дебридман
- Артродеза
- Остеотомия
- Артропластика
Социалният ефект на първична гонартроза, двустранна е негативен. Заболяването манифестира с персистираща болка, постоянен дискомфорт, ограничен физически капацитет, което влошава качеството на живот.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
Практическо ръководство по ревматология; допълнение 1; Под редакцията на проф. Рашо Раков
Основи на ортопедията и травматологията; Дейвид Дж. Денди, Денис Дж. Едуарс; част 3- ортопедични забиолявания
Анатомия на човека, Г.Гълъбов., В.Ванков
Osteoarthritis/Author: Carlos J Lozada, MD; Chief Editor: Herbert S Diamond, MD more...
Gonarthrosis (osteoarthritis genus)- жидеореха
http://joints-health.co.uk/gonarthrosis-knee-joint-degeneration
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- Стави
- Упражнения за коленете при болка и артрозни изменения
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) на коляно
- M17 Гонартроза [артроза на колянната става]
- Болка в капачката на коляното при спортисти (коляно на бегач)
- Бърза техника с кинезио лента за намаляване на болките в коляното
- Възстановете се след скъсан менискус по 4 начина
- д-р Радослав Здравков Иванов
- Бурсит в областта на коляното при спортисти
- Направете си мехлем от яйца и сол, ако имате вода в коляното
Коментари към Първична гонартроза, двустранна МКБ M17.0