Хроничен ринит МКБ J31.0
Ринит е медицински термин за локално възпаление на лигавицата на носната кухина. Под хроничен ринит се означава възпаление на носната лигавица, което продължава повече от четири последователни седмици.
При дълго продължение на заболяването настъпват необратими локални патологични промени, които впоследствие отслабват локалните защитни механизми. Това представлява предпоставка за възникване на чести вирусни и бактериални инфекции на респираторния тракт.
Симптомите и протичането на заболяването варира при различните пациенти. При някои заболяването не изисква специфично лечение, но при други се изискват специфични лечебни мероприятия.
Посочват се множество причини, които могат да доведат до хроничното възпаление на носната лигавица. Най-често срещаната сред пациентите причина е алергична реакция към някои алергени, с които пациентите се срещат в ежедневието си.
Диагностицирането на заболяването не представлява трудност за лекарите, тъй като клиничната изява на хроничен ринит е характерна. Въпреки това, е нужно уточняването на точната причина за заболяването. Това е свързано с по-бързото възстановяване на пациентите.
Честота
Хроничен ринит е едно от най-разпространените заболявания сред хората. В световен мащаб се наблюдава значително увеличение на броя на заболелите. Според направени проучвания разпространението на ринит сред деца е около 40% от общия брой и от 10 до 30% при възрастни.
Ако хроничният ринит е с алергична етиология, то неговата клинична изява в 80% от случаите е преди 20-годишна възраст. Разпространението в различните страни варира като най-тежки случаи се наблюдават в Африка и Латинска Америка. Това вероятно се дължи на географските различия във видовете и потентността на различните алергени, както и общата аероалергенна възприемчивост на населението.
Самият хроничен ринит не е животозастрашаващ, освен в случаите, когато е придружен от тежка протичаща бронхиална астма или анафилаксия. Доказано е, че когато хроничният ринит е придружен от състояния като астма, атопичен дерматит, той рязко може да влоши общото състояние на пациентите.
САЩ съобщават, че средно между 30 и 60 милиона души биват диагностицирани с хроничен ринит. Само по себе си, заболяването може да доведе до влошаване на качеството на живот като се съпровожда от симптоми като умора, сънливост и неразположение. Това води до нарушение в работните процеси или пропускане на учебни мероприятия.
Причини
Съществуват множество потенциални причини за хроничен ринит, затова е създадена класификация за по-лесно представяне.
Изображение: freepik.com
Неалергичен хроничен ринит
- Екологични и професионални дразнители - прах, дим, силни дразнещи миризми могат да предизвикат хроничното възпаление на носната лигавица. Химически изпарения при някои професии също могат да причинят заболяването.
- Климатични промени - рязката промяна в температурата или влажността на въздуха действат неблагоприятно при множество хора, което може да доведе до набъбване на носната лигавица.
- Инфекции - като потенциални причинители на хроничен катар на носа се посочват множество вирусни агенти, сред които най-често срещани са:
- Консумация на храни и напитки - консумацията на горещи или пикантни храни също може да доведе до хроничен ринит. Хроничният прием на алкохол също при повечето индивиди води до набъбване на носната лигавица и назална конгестия (запушен нос).
- Прием на медикаменти - за някои определени лекарствени препарати е известно е, че могат да индуцират хроничен ринит като нежелана лекарствена реакция (НЛР). Сред тях са различни противовъзпалителни, антихипертензивни и орални контрацептиви, антидепресанти и др.
Алергичен хроничен ринит
При алергичен хроничен ринит, индивидът е свръхчувствителен към някои вещества от заобикалящата го среда. При среща с това конкретно вещество (алерген) се активира неговата имунна система, което до води до разширяване на съдовете в носната лигавица и локален оток на носната лигавица. Някои от често срещаните алергени са:
- Пърхот от домашни любимци
- Цветен прашец
- Мухъл
- Прахови акари
Патофизиология
По-горе споменатите причини за хроничен ринит водят до патологични промени в носната лигавица. В началото на заболяването тя е силно зачервена и оточна. С напредване на заболяването, повърхностният лигавичен слой започва да атрофира поради намаленото кръвоснабдяване. Според различните видове промени, които се забелязват при заболяването се различават следните морфологични видове ринит:
- Атрофичен - атрофичен хроничен ринит, известен още като озена, се характеризира с вторична атрофия на носната лигавица, предхождана от възпалителни промени.
- Грануломатозен - разрастване на съединителната тъкан и образуването на различни по големина грануломи.
- Хипертрофичен - хипертрофията на носната лигавица е характерна за началните стадии на заболяването.
- Обструктивен - възпалителните промени и набъбването на носната лигавица, водят до обструкция на горните дихателни пътища и затруднение на дишането.
- Гноен - гноен хроничен ринит се наблюдава при вторична бактериална инфекция.
- Улцерозен - характеризира се с язвени патологични промени в лигавицата, които могат да бъдат свързани с обилно кървене.
Симптоми
Изображение: freepik.com
Единствената разлика между остър и хроничен ринит е давността на заболяването. Както вече споменахме, възпалителен процес, който продължава повече от четири седмици. Проявените симптоми са характерни за заболяването, въпреки че много често се наблюдават като придружаващи друго инфекциозно заболяване на дихателната система. Някои от най-срещаните симптоми за хроничен ринит са:
- Главоболие
- Чувство за тежест в лицевата област
- Кихане - кихането е често срещан симптом при хроничен ринит. Поражда се от дразненето на рецепторите, разположени в носната кухина.
- Умора - пациентите се чувстват изтощени, което им пречи за извършването на ежедневните дейности.
- Суха кашлица - кашлицата е непродуктивна и отново се провокира от дразненето на тусигенните рецептори на горните дихателни пътища от възпалителния процес.
- Сърбеж в носа - пациентите усещат силен сърбеж от вътрешната страна на носа. Много често кожата около самия нос е зачервена.
- Хрема
- Назална секреция - секрецията от носа е обилна с бистър характер.
Диагноза
Диагностицирането на хроничен ринит не представлява трудност за лекарите. Диагнозата може да бъде поставена единствено на базата изявените характерни за заболяването симптоми, както и тяхната поява и давност.
Най-важно от медицинска гледна точка е изясняването на точната причина за появата на заболяването. Както вече споменахме, много често хроничен ринит може да бъде индуциран от алергична реакция към различни вещества. Единственият метод за доказване на алергичен причинител на заболяването е чрез епикутанно тестуване (кожен тест). Той може да отхвърли или приеме възможен алергичен причинител.
Кръвни изследвания
Изследването на венозна кръв може да подпомогне правилното диагностициране на заболяване чрез измерване на стойностите на някои от антителата в кръвта, конкретно имуноглобулин Е (IgE). При повишени стойности се говори за алергичен хроничен ринит.
Назална ендоскопия
Това е инвазивно ендоскопско изследване на носната кухина, която обикновено се използва за оценка на носните канали и тяхната проходимост. Чрез този метод може да се изключи засягането на синусовите кухини от възпалението, като едно от най-честите усложнения на заболяването.
Лечение
Изображение: freepik.com
Първа стъпка в лечението на заболяването е изясняване на конкретната причина. Ако се окаже, че основна причина за хроничен ринит са някои вредни фактори на околната среда и от ежедневието на пациента, се препоръчва тяхното избягване.
За някои пациенти симптомите могат да пречат на извършването на нормалните ежедневни дейности, затова се предназначават някои лекарствени препарати за симптоматично облекчение:
- Солни спрейове за нос
- Назални деконгестанти - тяхната употреба не трябва да продължава повече от 10 дни, тъй като носната лигавица развива известна зависимост към тяхното действие.
- Кортикостероидни назални спрейове
- Антихистамини - особено ефективни при алергичен хроничен ринит. Тяхното действие е основно насочено към намаляване на локалната възпалителната реакция в носната кухина.
Усложнения
Усложненията на хроничен ринит са сравнително често срещани, но те не са животозастрашаващи. Някои от тях са:
- Назални полипи - представляват доброкачествено разрастване на лигавицата на носната кухина с образуването на полипозни образувания поради хроничното възпаление. Малките полипи не създават проблеми и не налагат допълнително лечение, но по-големите могат да доведат до обструкция на дихателните пътища. Това налага тяхното хирургично отстраняване.
- Синузит - продължителното запушване на носа поради неалергичен ринит при някои пациенти може да доведе до развитието на възпаление на някои от синусовите кухини.
- Среден отит - назалната конгестия и набъбването на носната лигавица могат да доведат до инфекция на средното ухо.
Превенция
Ако вече е поставена диагнозата на заболяването, предприемането на следните мерки може да намали тежестта на клиничната изява и симптомите:
- Избягване на тютюнопушене.
- Избягване на вредните въздействия на околната среда (замърсен въздух).
- Внимателна употреба на назални деконгестанти - препоръчително е тяхната употреба да не продължи повече от 10 дни, тъй като се развива известна зависимост от тяхното действие.
- Предприемане на правилно лечение, което да влияе благоприятно на върху хода на заболяването.
Заглавно изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Хроничен ринит МКБ J31.0
ВсичкиЛечение на Хроничен ринит МКБ J31.0
Изследвания и тестове при Хроничен ринит МКБ J31.0
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ВИБРОЦИЛ спрей 15 мл
НИЗИТА унгвент за нос 20 г
ИБУПРОМ СИНУС таблетки * 12
ВИБРОЦИЛ капки за нос, разтвор 15 мл
БАКТРОБАН маз за нос 3 г
МАРИМЕР ИЗОТОНИК спрей за нос 100 мл
КУИКС СОФТ назален спрей 30 мл BERLIN CHEMIE
МУПИРОНАЗАЛ 20 мг/г маз за нос 3 г
НАЗО ЛИБЕРО НАЗАЛЕН СПРЕЙ 100 мл
РИНОЛЕКС унгвент 18 г СОФАРМА
КУИКС назален спрей 2.6% 30 мл BERLIN CHEMIE
КУИКС ЕКСТРА СПРЕЙ 30 мл BERLIN CHEMIE
Библиография
https://www.medicinenet.com/chronic_rhinitis/article.htm
https://www.healthline.com/health/chronic-rhinitis
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nonallergic-rhinitis/symptoms-causes/syc-20351229
https://en.wikipedia.org/wiki/Rhinitis
https://emedicine.medscape.com/article/134825-overview
Коментари към Хроничен ринит МКБ J31.0