Гноен отит на средното ухо, неуточнен МКБ H66.4
Възпалението на кухината на средното ухо, когато причината за него е неуточнена се означава като гноен отит на средното ухо, неуточнен. Гноен отит на средното ухо е възпаление на тимпаничната мембрана, свързано с ретротимпаничен излив и наличие на гной в средното ухо, което понякога може да бъде придружено от оторея. В този случай се отбелязват увреждане на тимпаничната мембрана, нарушение на предаването на звукова вълна през слуховите костици и прогресивна загуба на слуха.
Епидемиология
Възпалителните процеси в ушната кухина създават много проблеми. Едно от тези заболявания е гнойният отит на средното ухо. Според статистиката острата форма представлява 25-30% от всички заболявания на ушите. Най-често засяга деца под 5-годишна възраст, на второ място са възрастните хора, на трето - юноши на 12-14 години.
Етиология
Гнойният отит на средното ухо е възпалителен процес с инфекциозен характер, обхващащ всички анатомични части на средното ухо: тимпаничната кухина, Евстахиевата тръба и мастоидния израстък. Най-честите причинители на този отит са стафилококи, стрептококи, пневмококи, колибактерии и други, като инфекцията преминава по пътя на Евстахиевата тръба.
Това е състояние, при което има възпаление на средното ухо, често във връзка с инфекция на горните дихателни пътища.
Причините за развитието на болестта са:
- нараняване
- имунологичен дефицит
- генетично предразположение
Провокиращи фактори могат да бъдат:
- хипотермия
- хиповитаминоза
- преумора
- възпалителни процеси в назофаринкса
- проникване на чужда микрофлора в ухото
Клинична картина
Честите симптоми са силна болка в ушите (изразена при малко дете чрез раздразнителност и безсъние), треска, астения и анорексия. Болките в ушите, възникващи през нощта и висока температура са чести, но не са задължителни. Ушният барабан перфорира в приблизително 5% от случаите и перфорацията обикновено заздравява спонтанно. Свързаните неспецифични признаци включват стомашно-чревни разстройства, кашлица и ринорея в контекста на свързаната вирусна инфекция.
Децата често се проявяват с висока температура, оталгия, промени в апетита и повръщане. Често се случват чести и продължителни нощни възбуди, свързана с дневна сънливост и значително намаляване на активността през деня.
Диагноза
Диагнозата на гноен отит на средното ухо, неуточнен се потвърждава от отоскопско изследване и образни изследвания. Тимпаничната мембрана се изследва внимателно за хиперемия, оток, кръвоизлив и ерозия. Течността в средното ухо прави тимпаничната мембрана да изглежда непрозрачна и предизвиква изпъкване на мембраната във външния ушен канал. Ако тимпаничната мембрана е разрушена или ерозирана, течността се аспирира внимателно от средното ухо за цитология и бактериологична култура.
Рентгенографското изследване на черепа е ценно при диагностицирането и прогнозирането на хроничен отит на средното ухо.
Диференциална диагноза се прави с:
- външен отит
- аденит в ушния канал
- болка от зъбен произход
- херпесна инфекция на ухото
- чуждо тяло във външното канал
Лечение
Основната цел на лечението е облекчаване на симптомите при гноен отит на средното ухо, неуточнен. Повтарящи се епизоди може да доведе до образуване на белези на тъпанчето с трайно увреждане на слуха, перфорация и оторея, холестеатома или мастоидит. С изключение на малкото усложнения дадени по-горе, обикновено е пълна резолюция в рамките на няколко дни.
Настоящият начин на основно лечение е комбинация от тоалет на ухото и локални антимикробни капки. Системните перорални или парентерални антибиотици, въпреки че са опция, се използват по-рядко поради факта, че локалните антибиотици в комбинация с тоалет на ухото са в състояние да постигнат значително по-високи тъканни концентрации от системните антибиотици (от порядъка на 100–1000 пъти по-големи). Хирургията по начин на мастоидектомия традиционно е била основата на терапията. Ретроспективните проучвания обаче предполагат, че мастоидектомията не превъзхожда по-консервативните терапии като ушен тоалет и локални и системни антибиотици. Реконструкцията на тимпаничната мембрана или тимпанопластиката е друга хирургична техника, често използвана при персистиращи перфорации след лечението на активната ушна инфекция.
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
НЕОЦЕФ таблетки 400 мг * 10
АМОКСИКЛАВ ES прах за перорална суспензия 600 мг / 42.9 мг / 5 мл 100 мл
ЦИПРОФЛОКСАЦИН АКТАВИС таблетки 500 мг * 10 ТЕВА
НЕОЦЕФ таблетки 400 мг * 5
АМОКСИГАММА таблетки 875 мг/125 мг * 21
ЛИФУРОКС таблетки 500 мг * 10 ЧАЙКАФАРМА
АУГМЕНТИН таблетки 875 мг / 125 мг * 14 ФАРМАЛЕЙК
АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг/125 мг * 20 БЕСТА МЕД
Библиография
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/suppurative-otitis-media
https://www.merckmanuals.com/home/ear,-nose,-and-throat-disorders/middle-ear-disorders/otitis-media-chronic-suppurative
https://www.ugmk-clinic.ru/article/news/gnojnyj-otit-lechenie-i-profilaktika/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4835974/
Коментари към Гноен отит на средното ухо, неуточнен МКБ H66.4