Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на дихателната система Други остри респираторни инфекции на долните дихателни пътища Остър бронхит Остър бронхит, причинен от еховирус

Остър бронхит, причинен от еховирус МКБ J20.7

от 15 окт 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Деян Маринов
Остър бронхит, причинен от еховирус МКБ J20.7 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

Бронхит е инфекциозно-възпалително заболяване, обхващащо бронхиалното дърво. В зависимост от своето протичане се разделя основно на остър и хроничен. Когато се говори за хроничен бронхит обикновено се споменават различни етиологични неинфекциозни причинители, на първо място, сред които е активното тютюнопушене.

Остър бронхит е едно от най-разпространените инфекциозни заболявания. В голям процент от случаите се касае за вирусен причинител. Едни от най-честите причинители са именно еховирусите. Те са на второ място след риновирусите по причиняване на респираторни инфекции при хората.

Те са част от ентеровирусите, които при повечето хора могат да бъдат част от гастроинтестиналната микробна флора.

Остър бронхит, причинен от еховирус обикновено протича леко. В редки случаи се наблюдава по-тежко протичане на заболяването, което изисква лекарска помощ.

Честота

Еховирусните инфекции на дихателните пътища са сред най-разпространените в световен мащаб. Самите еховируси са силно устойчиви спрямо факторите на околната среда. При попадане във външната среда могат да се съхраняват в продължение на месеци. Въпреки това, са силно чувствителни към хлорни препарати, които се използват за дезинфекция.

Естествен резервоар и източник на инфекцията е единствено човекът. Основните начини за разпространение на еховирусите е чрез:

  • Вдишване на вирусни частици
  • Близък контакт със заразно болни
  • Повърхности, замърсени с еховируси

Важно от епидемиологична гледна точка е, че повече от 90% от еховирусните инфекции протичат безсимптомно. Това има пряко отношение към повишеното разпространение сред хората и понякога епидемичните взривове.

Хората от всички възрасти са уязвими към инфекция с еховируси. Според СЗО най-податливи на остър еховирусен бронхит са децата под 15-годишна възраст. Това донякъде се свързва с факта, че децата не могат да спазват дистанция помежду си, както и прекарването за дълъг период от време в затворени пространства (детски градини, училища).

Застрашени от остра инфекция на бронхиалното дърво са също така и дългогодишните пушачи (поради вредното въздействие на тютюневия дим върху бронхиалната лигавица). При тях инфекцията по-често има хроничен характер.

Причина

Вирусни причинители на бронхит

Изображение: freepik.com

Еховирусите (Enteric, cytopatogenic Human Orphan viruses) са членове на рода Ентеровирус от семейство Picornaviridae. Те съставляват най-голямата подгрупа от ентеровируси, състояща се от 34 серотипа.

Еховирусите причиняват редица заболявания - от незначителни фебрилни състояния до тежки, потенциално фатални състояния като ентерити в детска възраст, бронхит, асептичен менингит, енцефалит, парализа и миокардит.

Структурата на еховирусите е подобна на другите ентеровируси - вирусните частици притежават иксоаедрична симетрия и се състоят от РНК и протеини. Тяхната структура им придава известна устойчивост към действието на етер и алкохол. Най-благоприятни за вирусното размножаване са еднослойните клетъчни култури от човешки ембрионални трофобласти.

Познати са 34 серотипове на тези вируси, които се различават единствено чрез реакция за свързване на комплемента и вируснеутрализираща реакция.

При попадане на еховирусите във фаринкса, започва индуцирането на тяхната репликация. Затова остър бронхит често се предхожда от катар на горните дихателни пътища. След достатъчна репликация, вирусните частици се разпространяват към бронхиалното дърво, където индуцират възпалителни промени, изразяващи се с локална хиперемия и оток на респираторната лигавица.

Симптоми

Остър бронхит, причинен от еховирус е едно остро протичащо инфекциозно заболяване засягащо респираторния тракт. Еховирусните инфекции се характеризират с инкубационен период, който е с продължителност от няколко дни. През него вирусите се реплицират до инфектиране на достатъчно голям брой клетки, увреждането, на които води до клинична изява на заболяването.

Освен локалното увреждане на бронхиалната лигавица, еховирусните инфекции по хематогенен път могат да се разпространят към други органи и системи и да предизвикат появата на различни симптоми.

Инфекцията се развива остро, като няколко дни след попадане на вирусните частици в дихателните пътища, се появяват симптоми като:

  • Кашлица
  • Висока температура
  • Хрема
  • Зачервено гърло
  • Недостиг на въздух
  • Болки в гърдите

Други симптоми, характерни за разпространението на еховирусната инфекция в други органи и системи са:

  • Гадене
  • Повръщане
  • Силна чувствителност към светлина (фотофобия)
  • Втрисане
  • Кожен обрив

Изброените симптоми не са задължителни за еховирусния бронхит, като тежестта на заболяването може да варира в широки граници. Повечето случаи на еховирусна инфекция са леки, обикновено протичащи с грипоподобни симптоми. В такива случаи дори след няколко дни се наблюдава пълно възстановяване.

Диагноза

Диагнозата на еховирусен бронхит се основава на характерната проявена симптоматика и различни серологични и образни изследвания.

Рентгенография на гръден кош

Изображение: freepik.com

Диагностициране на бронхит

Използват се различни клинични и лабораторни изследвания, които в повечето случаи се прилагат единствено за потвърждаване на диагнозата, както и е диференциално-диагностичен план. Повечето лекари могат да диагностицират остър бронхит единствено по неговата характерна клинична изява, която се описва като продължителна, неспецифична кашлица. При аускултация на белите дробове шумовата находка е характерна и се образува поради настъпилата бронхообструкция (сухи свиркащи хрипове).

Изследванията, които могат да потвърдят или отхвърлят наличието на остър бронхит са:

  • Рентгеново изследване (увеличени хилусни сенки)
  • Кръвни изследвания (повишаване на възпалителните маркери и левкоцити)
  • Спирометрия (функционално изследване на белите дробове)

Диагностициране на еховируси

В медицинската практика доказването на конкретни вирусни причинители на инфекциозно заболяване се наблюдава изключително рядко, единствено, ако се касае за съмнение за атипичен причинител при имунокомпрометирани пациенти. Това е така, тъй като повечето еховирусни инфекции протичат изключително леко. Най-честите серологични експресни изследвания са:

  • ELISA
  • PCR (Полимеразна верижна реакция)

Диференциална диагноза

Въпреки характерното протичане и клинична изява на остър бронхит, причинен от еховирус, има множество респираторни заболявания със сходно протичане. Основно диференциална диагноза се прави с остър бронхит, причинен от бактерии. Други състояние, протичащи по сходен начин са:

  • Бронхиална астма
  • Круп (обструктивен ларингит)
  • Бронхиолит
  • Коклюш (може да се подозира при малки деца)

Лечение

Обикновено еховирусните инфекции отминават след няколко дни без лечение. По-тежките инфекции могат да продължат седмица или повече, като при тях могат да бъдат прилагани различни групи лекарствени средства с цел симптоматично лечение. Засега няма етиологично лечение на еховирусните инфекции. Най-често прилаганите групи медикаменти са:

  • Аналгетици
  • Сироп за кашлица
  • НСПВС (противоъзпалителни средства)
  • Антипиретици

Усложнения

Веднъж попаднали в системното кръвообръщение (виремия), еховирусите имат изразен тропизъм към определени органи и системи, като причиняват инфекции. Някои от най-честите усложнения на остър бронхит са:

  • Пневмония
  • Менингит
  • Миокардит

Превенция

Превенция остър борнхит

Изображение: freepik.com

Някои от вирусните инфекции могат да протичат протрахирано, като с настъпилата виремия могат да бъдат засегнати множество органи и системи, които да бъдат увредени. Тъй като, все още няма етиологично лечение на вирусните инфекции, основната цел на медицинските работници е насърчаване на хората за спазване на следните превантивни мерки:

  • Често миене на ръце
  • Използване на дезинфектанти
  • Носене на маски за лице в затворени пространства
  • Избягване на контакт със заразно болни

Заглавно изображение: freepik.com

3.7/5 6 оценки

Библиография

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/echovirus-infection
https://www.healthline.com/health/echo-virus
https://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=3183
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bronchitis/symptoms-causes/syc-20355566
https://en.wikipedia.org/wiki/Bronchitis

Коментари към Остър бронхит, причинен от еховирус МКБ J20.7

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Остър бронхит, причинен от еховирус МКБ J20.7
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 03:44
    Коментирайте "Остър бронхит, причинен от еховирус МКБ J20.7"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Бронхит и перибронхит - Какво означава това?

преди 3751 дни, 8 часа и 44 мин.

Остър сърбеж при кожата около ануса и перинеума

преди 4014 дни, 9 часа и 14 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 15 часа и 48 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 6 часа и 49 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 7 часа

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 7 часа и 7 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival