Пневмония, причинена от респираторно синцитиален вирус МКБ J12.1
Респираторно-синцитиален вирус (RSV) е един от най-широко разпространените инфекциозни причинители на заболявания, засягащи долните дихателни пътища. Инфекциите с този вирус са толкова разпространени, че според световни данни повечето от децата преди 2-годишна възраст вече са били инфектирани.
При възрастни и здрави индивиди RSV-вирус причинява леко респираторно заболяване, което да имитира настинка. При някои хора, особено малки деца, инфекциозният процес може да засегне и белите дробове, причинявайки пневмония. Вирусната пневмония може да варира като тежест, от леко протичащо заболяване, до животозастрашаващо състояние. Тази тежест на клинично протичане на заболяването се влияе от вирулентността на причинителя и състоянието на имунната система на заразения индивид, и дали тя е в състояние да се справи с инфекцията.
Честота
Както вече споменахме инфекциите с респираторно-синцитиален вирус са широко разпространени в световен мащаб. Според направени проучвания средно 4-5 милиона деца заболяват от инфекция с RSV-вирус. Заболяването не обхваща само малки деца, а също и възрастни. Сравнително често пневмония, причинена от респираторно синцитиален вирус обхваща и възрастни над 65-годишна възраст.
След преболедуване от инфекция с този вирус не се изгражда траен имунитет срещу него, затова реинфекциите засягат хора от всички възрастови групи. Самите реинфекции протичат като леко грипоподобно заболяване на горните дихателни пътища. Те обхващат всички индивиди над 3 години. Преди тази възраст RSV-вирусите причиняват пневмония.
За RSV е характерна сезонната проява основно през студените месеци от годината (от средата на месец септември до средата на февруари).
При някои групи индивиди заболяването може да протече изключително тежко и да доведе до трайни необратими усложнения. Основните рискови групи болни са:
- Хора с хронични заболявания като бронхиална астма, диабет, ХОББ и др.
- Хора с вродена слабост на имунната система
- Придобит имунен дефицит (ХИВ-инфекция)
- Дългогодишни активни тютюнопушачи
Причина
RSV-вирусите принадлежат към семейството Paramyxoviridae, род Pneumovirus. За пръв път тези инфекциозни причинители са изолирани през 1956 година.
Тези вируси притежават силно изразен полиморфизъм, което се изразява в различната форма, в която могат да се откриват тези вируси. RSV са сравнително малки на размери, съдържащи външна липопротеинова мембрана, както и РНК геном.
RSV са сравнително устойчиви на условията на външната среда и при стайна температура те могат да останат живи до 24 часа. Вирусът причинява инфекция само при хората и се разпространява само между тях. Съществуват няколко основни начина за предаване на инфекцията с този вирус:
- контактно-битов път - най-често чрез замърсени ръце или прибори за хранене
- аерогенен (въздушно-капков) път - инхалиране на вирусни аерозоли при кихане и кашляне
Патофизиология
Респираторно-синцитиалните вируси причиняват инфекция на дихателната система. При попадане на вирусните частици първоначално те засягат горните дихателни пътища. Прикрепят се към клетките на респираторната лигавица и започват тяхната вътреклетъчна репликация на вирусна РНК. Затова пневмонията, причинена от тези вируси започва първо с грипоподобни оплаквания. 1-2 дни след първите проявени симптоми, инфекциозният процес се разпространява към белите дробове основно чрез погълнатите секрети, тъй като е нарушен механизмът, с който се очистват от организма. Друг основен механизъм за разпространение на инфекцията е чрез кръвта (хематогенно).
Симптоми
Както всяко инфекциозно заболяване, и пневмония, причинена от респираторно синцитиален вирус започва с инкубационен период, който е средно между 4-6 дни. Характерното за този период е липсата на симптоми, които да насочат лекаря към определено заболяване и силната вирусна репликация, която прави хората силно заразни за околните през този период. След инкубационния период обикновено инфекцията започва с грипоподобни оплаквания, които включват:
- Хрема
- Фебрилитет - в началните стадии на заболяването, температурата е леко завишена около 38 градуса.
- Суха кашлица
- Главоболие
- Отпадналост
В рамките на няколко дни инфекциозният процес може да обхване белите дробове, причинявайки пневмония. Характерните симптоми за вирусна пневмония са:
- Треска - повишаване на температурата над 39 градуса, която трудно се повлиява от антипиретици.
- Влажна кашлица, съпроводена с обилна експекторация (храчки)
- Затруднено дишане (задух)
- Цианоза - посиняване на кожата на лицето около носа и устните поради липсата на кислород. Тя е резултат от експираторната диспнея (затрудненото дишане)
- Хрипове - силен шум, който обикновено се чува при издишване.
- Повърхностно, учестено дишане
Тъй като вирусната пневмония основно обхваща малки деца под 2-годишна възраст, при поява на някои от следните симптоми, е нужна спешна консултация с лекарски специалист (някои от тях са изброени по-горе):
- Необичайна умора (летаргия)
- Раздразнителност
- Лошо хранене
Диагноза
За поставяне на диагнозата пневмония, причинена от респираторно синцитиален вирус се следват следните стъпки.
Физикален преглед
Още при физикалния преглед, лекарят може да подозира наличие на инфекция с респираторен синцитиален вирус, особено ако има епидемичен взрив в даден регион. От самия преглед от специалист, особено насочващи към определеното заболяване представлява аускултацията на белите дробове. Патологичните отклонения, които често се долавят при това заболяване са:
- Учестено дишане (тахипнея)
- Наличие на задух (при засягане на долните дихателни пътища той е експираторен)
- Хрипове - патологични шумове, които говорят за наличие на секрет в бронхите. При вирусна пневмония се аускултират както влажни, така и сухи хрипове.
Кръвни изследвания
Характерно за всяко инфекциозно заболяване е завишаването на маркерите на възпаление:
Микробиологично изследване
Взима се гърлен секрет или материал от храчка, които се използват за посяване в специални хранителни среди. Тези среди са създадени за бактериален растеж и по този начин се доказва, ако има съмнение.
Рентгеново изследване
Рентгенографията на гръден кош е методът, който доказва наличие на белодробно засягане от инфекциозния процес. Тъй като пневмонията е вирусна, патологичните промени основно засягат интерстициалната тъкан на белите дробове.
PCR (Полимеразна верижн реакция)
Чрез този метод може да се докаже етиологията на специфичен вирусен причинител. Отново за субстрат на изследването се използват гърлен секрет и храчка. В изследвания материал, PCR може да докаже наличие на вирусна РНК или ДНК.
Диференциална диагноза
Вирусната RSV пневмония може да протича със сходна клинична проява и симптоми, както и множество други заболявания.
Лечение
За лечението на вирусна пневмония се използват различни групи медикаменти, някои от тях насочени срещу конкретния причинител, а други се използват за симптоматично облекчение. Най-често използваните медикаменти за справяне с това заболяване са:
- Антивирусни медикаменти - това са лекарствени препарати, които се използват за справяне с налична вирусна инфекция. Най-подходящ антивирусен препарат е паливизумаб, който се използва при съмнение за RSV-инфекция. Той се прилага при малки деца над 1 година и обикновено се прилага за превенция към RSV-инфекция, а не за лечение. Използва се в продължение на няколко месеца в пиковия сезон на RSV инфекциите.
- Антипиретици - за висока температура
- Аналгетици - за повлияване на главоболието
- НСПВС - противовъзпалителни средства
- Назални деконгестанти (капки за запушен нос)
- Антитусивни лекарства - против кашлица (влажна или суха)
- Антибиотици - често се прилагат при наличие на вирусна пневмония поради огромния риск за развитие на вторична бактериална инфекция
Усложнения
Най-честите усложнения на респираторния синцитиален вирус включват:
- Среден отит - разпространение на инфекцията към средното ухо. Среща се сравнително често в клиничната практика при малки деца, заболели от вирусна пневмония.
- Бронхиална астма - според някои проучвания преболедуването от RSV-инфекция има отношение към по-честата поява на астма по-късно в живота.
- Рецидивириащи инфекции - както вече споменахме за RSV-инфекциите характерни са рецидивиращите инфекции които протичат като леко респираторно заболяване на горните дихателни пътища.
Библиография
https://emedicine.medscape.com/article/300455-overview#a1
https://www.webmd.com/lung/rsv-in-babies
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/respiratory-syncytial-virus/symptoms-causes/syc-20353098
https://emedicine.medscape.com/article/971488-overview
Коментари към Пневмония, причинена от респираторно синцитиален вирус МКБ J12.1