Изследване на миоглобин
› В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването
› Необходима ли е предварителна подготовка
› Метод на провеждане на изследването
› Какво ще усещате по време на изследването
› Има ли рискове от провеждането на изследването
› Резултати от проведеното изследване
› Кога не трябва да провеждате изследването
Въведение
Миоглобинът е малък протеин, намиращ се в сърцето и скелетните мускули, който свързва и задържа кислорода в мускулните клетки, позволявайки на клетките да произвеждат енергията, необходима за мускулна контракция (съкращение). Когато сърцето или скелетният мускул биват увредени, миоглобинът се освобождава в кръвта, като повишените нива могат да бъдат установени в рамките на няколко часа след нараняване.
Миоглобинът действа също така като ензим, спомагащ за разграждането на азотната киселина и превръщането й в нитрат. По този начин миоглобинът помага на митохондриите в клетките да получат достъп до кислород.
Нормално в кръвта има малки количества миоглобин. По-високите нива насочват към мускулно увреждане, тъй като увредените мускули не могат да задържат миоглобина и той преминава в кръвта.
Миоглобинът се филтрира от бъбреците и се екскретира с урината. Големи количества миоглобин са токсични за бъбреците. Ако значителни количества миоглобин се отделят в кръвта, което може да се случи след тежка травма или мускулно увреждане, излишъкът от миоглобин може да причини увреждане на бъбреците и в крайна сметка да доведе до бъбречна недостатъчност.
Изображение: AzaToth, Public domain, via Wikimedia Commons
В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването
Изследването на миоглобин може да се назначи при наличие/съмнение за мускулно увреждане, възникнало например от травма, мускулна дистрофия, изгаряния, възпаление или токов удар. Когато сърцето или скелетните мускули биват увредени, в кръвта се освобождава миоглобин, чиито нива могат да бъдат измерени в рамките на няколко часа след нараняване.
Рутинно изследване за миоглобин обикновено не е необходимо при мускулната болка и слабост, тъй като това са често срещани симптоми на много временни състояния, които отзвучават без специфично лечение. Въпреки това, ако някой приема лекарство или е бил изложен на вещество, което е свързано с потенциално мускулно увреждане, тогава тестването може да е оправдано.
Към момента при хора със съмнение за мускулно увреждане се изследва креатинкиназа (CK), която е по-чувствителна, специфична и концентрацията остава повишена в кръвта за по-дълго време след нараняването.
изображение: www.freepik.com
Кръвното изследване на миоглобин може да се използва заедно с изследването за тропонин като маркер за подпомагане на ранното откриване на инфаркт. Като цяло, сега се прилага предимно изследването на тропонин.
Подробна информация за изследването на креатинкиназа и тропонин можете да намерите в статиите:
» Тропонин
Необходима ли е предварителна подготовка
Провеждането на това изследване не изисква специална подготовка, а освен това се прави предимно в спешни случаи, което прави подготовката невъзможна.
Ако има възможност, лекарят трябва да бъде уведомен за всички лекарства, билки и добавки, които се приемате, тъй като някои лекарствени средства могат да повлияят резултатите от изследването, включително:
- антибиотици
- анестетици
- антидепресанти
- антихистамини
- аспирин (салицилати)
- кортикостероиди
- лидокаин и др.
Метод на провеждане на изследването
За провеждането на това изследване е необходимо да се вземе кръв от вена, като подробна информация за вземането на кръв от медицински специалист ще намерите в:
изображение: www.freepik.com
Какво ще усещате по време на изследването
Подробна информация за това, което е възможно пациентът да усети при вземането на кръвта, необходима за провеждане за това изследване, ще намерите в:
Има ли рискове от провеждане на изследването
Вземането на кръв като цяло се смята за нискорискова процедура, но както при всяко изследване и при това са възможни усложнения.
Подробна информация за възможните рискове при вземането на кръв, необходима за изследване на миоглобин в кръвта, може да се намери в:
Резултати от проведеното изследване
Резултатите от изследването могат да варират между отделните лаборатории.
Нивото на миоглобина в кръвта започва да се повишава в рамките на 2-3 часа след инфаркт или друго мускулно увреждане, достига най-високите си нива в рамките на 8-12 часа и обикновено се нормализира в рамките на един ден.
Ако миоглобинът не се повиши в рамките на 12 часа след появата на болка в гърдите, инфаркт е много малко вероятен. Въпреки че отрицателният резултат за миоглобин изключва сърдечен удар, положителният резултат трябва да бъде потвърден чрез изследване за тропонин.
Увеличението на миоглобина се открива по-рано от тропонина, но не е толкова специфично за сърдечно увреждане и високите нива не се задържат толкова дълго, колкото тези на тропонина.
изображение: www.freepik.com
Нормални стойности
- 25-70 ng/mL
Отклонения от нормата
Повишени нива на миоглобина в кръвта означава, че е налице скорошно увреждане на мускулната тъкан, което може да е резултат от:
- мускулна травма
- гърчове
- хирургични интервенции
- мускулна дистрофия
- възпаление на скелетните мускули (миозит)
- сърдечен удар
- мускулни инжекции
- тежко физическо натоварване
- малигнена хипертермия
- миозит
- прием на някои медикаменти
- токсични вещества
Значително повишено ниво на миоглобин може да се дължи на рабдомиолиза.
Високите нива на миоглобин могат да показват увреждане на мускулите или сърцето, но изследването не показва причината за увреждането или локализацията в тялото.
По-ниски нива на миоглобин може да се дължат на:
- Ревматоиден артрит
- Миастения гравис
- Антитела срещу миоглобин в кръвта
изображение: www.freepik.com
Кога не трябва да провеждате изследването
Факторите, които могат да възпрепятстват изследването на миоглобин в кръвта или да повлияят на резултатите, включват:
- мускулни инжекции
- интензивно физическо натоварване
- бъбречни заболявания
- употреба на алкохол
- прием на някои медикаменти
- употреба на кокаин
- наскоро прекарана ангина
- електрокардиоверзио
Заглавно изображение: www.freepik.com
Коментари към Изследване на миоглобин