Рабдомиолиза
› По-чести причини за възникване
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
› Прогноза
Въведение
Рабдомиолиза представлява разрушаване на мускулните влакна поради увреда или некроза на скелетните мускули. След разпада на влакната, техните вътреклетъчни компоненти се освобождават в кръвния поток, за да бъдат филтрирани и отстранени от тялото. Увредените мускулни клетки освобождават миоглобин, креатин киназа, лактат дехидрогеназа, калий, фосфат и пикочна киселина в кръвта. Повишените нива на миоглобин (протеинов пигмент) могат да доведат до значително увреждане на бъбреците и развитие на остра бъбречна недостатъчност. Рабдомиолизата е животозастрашаващо състояние, което се наблюдава по-често при спортисти и хора, извършващи интензивна физическа дейност.
Рабдомиолизата може да се дължи на:
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - тежки травми (от автомобилна катастрофа, срутване на сграда), изгаряния (електрически удар, удар от мълния), ухапване от отровна змия или насекомо, фрактури, злоупотреба с алкохол, консумация на отровни гъби.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - метаболитни нарушения, хипотиреоидизъм, диабетна кетоацидоза, болест на натрупването на гликоген.
- Болести на нервната система - мускулна дистрофия тип Дюшен, епилепсия.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - дерматомиозит, склеродермия, системен лупус еритематозус, ревматоиден aртрит, полимиозит.
- Инфекциозни и паразитни болести - бактериални или вирусни инфекции.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - употреба на медикаменти (циклоспорин, еритромицин, колхицин), злоупотреба с наркотици (кокаин, екстази).
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - припадък.
- Други - силно физическо натоварване (например при маратон), продължителна неподвижност.
По-чести причини за възникване
Травматични причини
Тежка физическа активност: разрушаване на мускулните влакна може да се появи след интензивни тренировки и упражнения, особено при нетренирани лица или липса на предварителна подготовка. В някои случаи, рабдомиолиза се развива при дългогодишни спортисти, които се подлагат на високоинтензивни тренировки или такива, участващи в тежки състезания - маратон, вдигане на тежести и др. Рискът за развитие на рабдомиолиза се повишава при извършване на тежка физическа активност и тренировки в горещи и влажни условия, където рискът от дехидратация и последваща мускулна увреда се увеличава многократно.
Мускулно нараняване: пряката увреда на скелетната мускулатура е най-честата причина за възникване на рабдомиолиза. Нараняването на мускулните влакна може да възникне след силен удар, продължителна компресия или оказване на механична сила върху даден мускул. Тези състояния се наблюдават обикновено в хода на автомобилни катастрофи, срутвания на сгради, затискане от тежки предмети, падане от високо и др. Продължителният натиск върху мускулите води до нарушение в кръвоснабдяването им с последващо увреждане и смърт на мускулните клетки.
Изгаряния: тежките изгаряния, които обхващат голяма повърхност от тялото, могат да причинят значителни мускулни увреждания. Високите температури директно разрушават мускулните влакна и водят до развитие на рабдомиолиза. Тези последствия са особено характерни за изгаряния, възникнали при излагане на електрическо напрежение като преминаване на електрически ток през тялото или удар от мълния. Продължителното излагане на висока температура може да доведе до дехидратация на организма и електролитни нарушения, които допълнително влошават състоянието на мускулите и увеличават риска от усложнения като бъбречна недостатъчност.
Нетравматични причини
Възпалителни заболявания: те могат да са причина за развитие на рабдомиолиза чрез някоко механизма:
- Директно увреждане на скелетната мускулатура: такъв тип увреда се наблюдава при токсично действие на даден патоген върху определени мускулни групи. Рабдомиолиза се развива в хода на различни бактериални или вирусни инфекции, както и при нашествие на паразити в организма.
- Антитела, които атакуват мускулните клетки: антителата се образуват в хода на различни автоимунни заболявания. Те водят до развитие на автоимунно възпаление и до разрушаване на мускулните влакна. Пример за автоимунни заболявания, които могат да причинят рабдомиолиза са дерматомиозит, склеродермия, системен лупус еритематозус, ревматоиден артрит, полимиозит и други.
Отравяния и интоксикации: една от вероятните причини за възникване на рабдомиолиза е интоксикация, като спектърът от потенциални вещества е широк. Той включва различни лекарства, наркотици, алкохол, природни отрови, химически токсини и други. Сред лекарствата, най-много данни за възникване на рабдомиолиза има след прием на статини, особено в комбинация с други холестерол-понижаващи средства. Независимо от вида на отравянето, някои вещества могат да имат директно токсично действие върху мускулните клетки като нарушават метаболитните процеси и предизвикват разрушаване на напречнонабраздените мускулни влакна.
Метаболитни заболявания: някои хора са предразположени към развитие на рабдомиолиза поради наличие на някакъв вид генетично заболяване или нарушение в обмяната на веществата. Тези заболявания обикновено представляват нарушения в метаболизма на въглехидратите, аминокиселините, липидите или друг вид биохимични процеси, които водят до разрушаване на мускулната тъкан. Рабдомиолиза може да възникне в хода на ендокринни нарушения като дефицит на щитовидни хормони (хипотиреоидизъм), захарен диабет, синдром на Кушинг и др.
Симптоми
Симптомите на рабдомиолиза могат да варират от леки до тежки в зависимост от причината за възникване и тежестта на състоянието. Първоначалните симптоми при рабдомиолиза могат да бъдат леки. Те не са специфични и често имитират други състояния. Наблюдават се:
- Болка в мускулите
- Мускулна слабост
- Подуване в областта на засегнатия мускул
- Тъмен цвят на урината
- Липса на сили
- Отпадналост
- Гадене
- Повръщане
- Температура
- Обърканост и замайване
Кога да потърсите лекар?
Консултацията с медицински специалист при съмнение за рабдомиолиза е препоръчително да се случи бързо и навреме, за да се избегне развитието на допълнителни усложнения.
Задължително потърсете медицинска помощ, в случай че забележите някои от следните симптоми:
- Подуване на глезените
- Неконтролируемо кървене
- Промяна в цвета на урината
- Намалено количество или липса на урина
- Отоци по лицето или други части на тялото
Диагноза
Поставянето на диагноза включва подробен разпит за наличните симптоми на пациента, физикален преглед и назначаване на допълнително изследвания, с които да се уточни състоянието. Лабораторните изследвания обикновено включват вземане на кръв и урина. При налични данни за рабдомиолиза може да се очаква повишение в нивата на:
Усложнения
Навременното разпознаване на симптомите и започване на лечение са от съществено значение за предотвратяване на сериозните усложнения, които могат да възникнат в хода на рабдомиолизата. Развитие на остра бъбречна недостатъчност е най-честото и животозастрашаващо усложнение, което води до тежки, а в някои случаи и до необратими нарушения в бъбречната функция. Други усложнения, които са свързани с рабдомиолизата могат да бъдат:
- Електролитни нарушения
- Сърдечни аритмии
- Артериална хипертония
- Метаболитна ацидоза
- Дисеминирана интраваскуларна коагулопатия (ДИК синдром)
Лечение
Лечението на рабдомиолиза е комплексно и изисква бърза намеса на медицински специалисти. То може да включва:
- Вливане на интравенозни течности: най-често се прилага физиологичен разтвор (0.9% NaCl).
- Корекция на електролитните нарушения: използват се калциев глюконат, натриев бикарбонат, инсулин и глюкоза.
- Хемодиализа: прилага се при особено тежки състояния и развитие на остра бъбречна недостатъчност.
Лечението е важно да е съобразено с подлежащата причина за възникване на рабдомиолиза. Препоръчително е да се преустанови приемът на лекарства, за които има данни, че причиняват мускулна увреда.
Прогноза
Прогнозата при рабдомиолиза зависи от множествено фактори, включително причината за възникване на състоянието, степента на мускулна увреда, наличието на усложнения и ефективността от лечението. Пациенти с лека степен мускулна увреда обикновено се възстановяват напълно без наличие на дълготрайни последици. Ранното разпознаване на симптомите и поставяне на диагнозата значително намаляват риска от тежки усложнения и подобряват прогнозата.
Заболявания при симптом Рабдомиолиза
- Болест на натрупването на гликоген
- Дерматополимиозит
- Други миопатии
- Други опиати
- Други разстройства на обмяната на въглехидратите
- Други уточнени газове, дим и пари
Продукти свързани със СИМПТОМА
МАГНЕЗИЕВ ЦИТРАТ капсули * 60 NUTRIGOLD
ФЛЕКС КОМПЛЕКС крем 50 мл
НАКОЛЕНКА МЕДИЛАСТ АКТИВ размер XL * 1 МЕДИКА
СУОНСЪН ТРОЕН МАГНЕЗИЕВ КОМПЛЕКС капсули 400 мг * 30 SW1243
ПРОМОМАГНЕЗИЙ (ВИСОКО ПОТЕНЦИРАН) И ВИТАМИН B6 капсули * 30 VIRIDIAN
ПЮР НУТРИШЪН L - АРГИНИН 1000 мг капсули * 100
Библиография
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21184-rhabdomyolysis
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/rhabdomyolysis-symptoms-causes-treatments
https://www.healthline.com/health/rhabdomyolysis
https://medlineplus.gov/ency/article/000473.htm
Коментари към Рабдомиолиза