Други опиати МКБ T40.2
Опиатите са аналгетични алкалоидни съединения, открити в естествено състояние в опиевия мак. Той съдържа над 20 опиеви алкалоида, включително морфин, кодеин и тебаин. За клинични цели терминът "опиати" се използва само за натуралните алкалоиди, т.е. за морфина. Терминът опиоиди или морфинови производни се отнасят за веществата, които са негова химична модификация. Към тази група се отнася хероинът, кодеинът и дилаудидът.
Към рубриката други опиати се отнасят морфин и кодеин.
Морфинът представлява обезболяващо от типа на опиати. Той действа директно върху централната нервна система, като намалява чувството за болка. Прилага се орално, интрамускулно, интравенозно, подкожно, епидурално и през трахеята. Основно се метаболизира в черния дроб чрез конюгиране до морфин-глюкорониди и морфинсулфат, както и чрез деметилиране на норморфин. При свързване с мю-рецепторите се установява аналгетичния ефект, а с к-опиоидните рецептори - аналгезията, диурезата и седацията.
Минималната летална доза на морфин е 200 милиграма, а в случай на свръхчувствителност дори и 60 милиграма могат да доведат до внезапна смърт. Тежестта на симптомите, дължащи се на остра свръхдоза с морфин са директно свързани с началото и продължителността на действието на опиата. Особено тежко протичат, когато е комбиниран с алкохол, седативни средства, хипнотични агенти, фенотиазинови и трициклични антидепресанти. Симптоми на отравяне с морфин са:
- влажна кожа
- гадене
- повръщане
- тежък запек
- понижено кръвно налягане
- сърдечна аритмия
- сърцебиене
- синкаво оцветяване на устните, кожата и ноктите
- виене на свят
- сънливост
- слаб пулс
- затруднено дишане
- главоболие
- безсъние
- халюцинации
- сухота в устата
- припадъци
- загуба на апетит
- тревожност
- затруднено уриниране
- стомашни спазми
- умора
- объркване
- свиване на зениците
Смъртта е най-често резултат на потискане на дишането и сърдечен колапс, които се развиват като вторичен ефект от хипоксията и белодробния оток. Причина за смърт може да бъде и анафилактичен шок. Характерната триада при отравяне с опиати е кома, точковидни зеници и потискане на дишането.
Кодеин, известен също като 3-метилморфин, спада към групата на други опиати. Използва се за лечение на лека до умерена болка, облекчаване на кашлица, лечение на диария, синдром на дразнимото черво. Превръщането на кодеин до морфин се случва в черния дроб и се катализира от ензима цитохром Р450. Кодеин и неговите метаболити се отделят почти изцяло чрез бъбреците, главно като конюгати с глюкуронова киселина. Активните метаболити на кодеин, по-специално морфин, упражняват техните ефекти чрез свързване и активиране на μ-опиоидни рецептори.
Леталната доза на кодеин за възрастен се оценява на 0.5-1.0 грама. Симптомите на предозиране с кодеин са:
- загуба на съзнание
- затруднено дишане
- цианоза
- слаб пулс
- хипотония
- белодробен оток
- спастичност и потрепвания на мускулите
- потискане на дишането
- халюцинации
- депресия
- кожен обрив
- потискане на централната нервна система
- гърчове
- хиперпирексия
- сърдечни аритмии
- световъртеж
- миоза
- брадикардия
Смъртта от свръхдоза с кодеин е сравнително рядка. Употребата му заедно с алкохол или антидепресанти увеличават риска от летален изход.
При съмнение за интоксикация с други опиати най-важните стъпки са следните:
- осигуряване на дишането
- прилагане на налоксон като опиев антагонист, в доза при възрастни - 0,4-2 мг. венозно
- интубация с включване на кислород за предпазване от белодробен оток
- широкоспектърни антибиотици - за предпазване от аспирационна пневмония
Лечение на психическата зависимост е чрез провеждане на рехабилитация и психотерапия. Психотерапията е групова и индивидуална. Осъществява се и социотерапия, която включва привикване към труд.
Коментари към Други опиати МКБ T40.2