Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на дихателната система Хронични болести на долните дихателни пътища Обикновен и слузно-гноен хроничен бронхит

Обикновен и слузно-гноен хроничен бронхит МКБ J41

от 04 ное 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Деян Маринов
Обикновен и слузно-гноен хроничен  бронхит МКБ J41 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Лечения
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Бронхит се дефинира като възпаление на големите и средни долни дихателни пътища, известни като бронхи. Симптомите на заболяването най-често включват продуктивна кашлица, отделяне на храчки, хрипове и др. В зависимост от продължителността и вида на възпалението, бронхит може да бъде остър или хроничен.

Хроничен бронхит се определя като продуктивна кашлица (кашлица свързана с отделянето на храчки), която продължава три месеца или повече в продължение на две последователни години. Много хора с хроничен бронхит имат хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ). Всъщност тези две състояния са взаимно свързани, като се смята, че тежко протичащ хроничен бронхит с изявени патологични промени, се причислява към ХОББ. Според Американската белодробна асоциация повече от 11 милиона души в САЩ имат ХОББ. Смята се, че много повече хора имат това състояние и не са диагностицирани. Етиологията на обикновен и слузно-гноен хроничен бронхит е многофакторна, но като водеща причина се посочва тютюнопушенето. Първата стъпка в лечението е именно дългосрочното прекратяване на пушенето, както и излагането на замърсен въздух и пр. Хора с по-тежко протичащо състояние могат да се възползват от кислородна терапия, особено ако имат проявен задух.

Заболяването е с изключително бавна еволюция и рядко пациентите търсят лекарска помощ в началните етапи на бронхит. Игнорирането на симптоми за дълъг период от време, води до съответно по-тежко протичане на заболяването и неефективност от приложеното след това лечение.

Честота

Хроничен бронхит е сред най-често срещаните хронични респираторни заболявания. Направени са множество епидемиологични проучвания, според които хроничен бронхит засяга приблизително между 3% и 7% от общата популация. Донякъде самата честота на бронхит и ХОББ се припокриват, приблизително в около 70% от случаите, тъй като се касае за едно и също заболяване, но в различен етап на развитие. Като основна рискова група се посочват възрастните под 50-годишна възраст, които са ежедневно изложени на различни вредни фактори от заобикалящата среда. Счита се, че нарастващото разпространение на хроничен бронхит е свързано със застаряващото световно население, масовото тютюнопушене, професионална експозиция и социално-икономическия статус.

Причини

Тютюнопушене

Както вече споменахме, етиологията на хроничен бронхит при повече пациенти е комплексна. Много рядко може да се посочи само една единствена причина за бронхит, тъй като факторите, които могат да доведат до него, действат за много период от време. Излагането на тези фактори от заобикалящата среда понякога може да бъде неволно, свързано с дадена професия или социално-икономически статус. Слузно-гноен бронхит обикновено се свързва с вторична бактериална инфекция, която е следствие на задръжката на секрети в бронхиалното дърво. Сред доминиращите бактериални агенти са:

  • Стафилококи
  • Стрептококи
  • Mycoplasma pneumoniae
  • Haemophilus influenzae

Сред най-честите причини за хроничен бронхит се посочват:

  • Тютюнопушене - тютюнопушенето се посочва като основен причинител на бронхит при повече от 90% от диагностицираните пациенти. Вдишваният ежедневно от активните пушачи тютюнев дим, има силно увреждащо действие върху респираторната лигавица и по-конкретно цилиите (разположени са върху респираторната лигавица). По този начин се нарушава дренажната функция на произведения мукус.
  • Силно запрашена среда
  • Индустриални замърсители на въздух
  • Професионална експозиция на вредни вещества (парфюмерия, текстил, добив на въглища и др.)
  • Излагане на химикали като амоняк и серен диоксид
  • Гастроезофагеален рефлукс

Освен това, се смята, че хората с някои от следните заболявания, са предразположени към хроничен бронхит:

  • Астма
  • Муковисцидоза
  • Бронхиектазна белодробна болест

Патофизиология

Смята се, че хроничен бронхит е причинен от свръхпродукция и хиперсекреция на секрети от гоблетовите клетки. Епителните клетки, покриващи респираторния тракт, отговарят на вредните въздействия и токсичните продукти, чрез производство и овобождаване на възпалителни медиатори като интерлевкини, цитокини и др. Алвеоларният епител е както на прицел, така и инициатор на възпалителни процес при хроничен бронхит. По време на обостряне на възпалението при хроничен бронхит, бронхиалната лигавица става хиперемична и оточна с намалена бронхиална мукоцилиарна функция. Това от своя страна води до възпрепятстване на въздушния поток поради стесняване на лумена на дихателните пътища. Самата бронхиална обструкция допълнително води до локално дразнене и увеличава възпалителния процес и патологичните промени, които индуцира.

Симптоми

Симптоми при хроничен бронхит

Според СЗО (Световната здравна организация, обикновен и слузно-гноен хроничен бронхит се дефинира при наличие на продуктивна кашлица, която е с продължителност 3 месеца, за две последователни години. В началните стадии на заболяването, кашлицата може да не е продуктивна, но именно поради тази причина се посочва, че храчки се срещат при повече от 50% от пациентите с хроничен бронхит. Характерът на храчките може да варира в зависимост от давността на възпалението и наличието на бактериален причинител на инфекция.

Хроничен бронхит е с бавна еволюция във времето, като обикновено са нужни години експозиция на посочените по-горе рискови фактори и тяхното вредното въздействие върху респираторната лигавица. В началните стадии на заболяването е много трудно неговото диагностициране поради липсата на специфични симптоми.

Сред най-характерните симптоми при хроничен бронхит са:

  • Кашлица - както вече споменахме в началото на заболяването тя е непродуктивна, като след това е свързана с отделянето на голямо количество храчки, които имат различен характер. Кашлицата се явява като един от защитните механизми на дихателната система, който се активира при дразненето на тусигенните рецептори разположени в лигавицата на респираторния тракт.
  • Храчки - експекторацията е с различна характеристика, като при гнойни храчки евентуално се касае за вторична бактериална инфекция. Задръжката на секрети в бронхиалното дърво, създава среда, благоприятстваща бактериалния растеж.
  • Висока температура
  • Обща отпадналост
  • Главоболие
  • Неразположение
  • Чувство на задух
  • Болка в гърдите
  • Цианоза (синкаво оцветяване на кожата около носа и устните)
  • Болки в коремните мускули и гърба - обикновено се асоциират с продължителната мъчителна кашлица, която при някои пациенти може да персистира за дълъг период от време.

Диагноза

Като най-критичен момент при диагностицирането на хроничен бронхит се посочва много сходното протичане с други респираторни заболявания, и именно тяхното диференциране. От особено голямо значение е подробно снетата анамнеза за вредни навици и рискови фактори от ежедневието на пациентите, чиято хронична експозиция може да доведе до бронхит. Поставянето на диагнозата може да стане изцяло на база на проявените характерни симптоми, тъй като те са патогномонични за бронхит. Въпреки това, повечето лекари предпочитат използването на различни диагностични методи, които освен поставяне на диагноза, служат и за определяне тежестта на заболяването и общото състояние на пациентите.

Физикален преглед

От физикалния преглед, от съществено значение за бронхит е аускултацията на белите дробове. При настъпила бронхообструкция и задръжка на секрети, се аускултират типичните находки за хроничен бронхит:

  • Удължен експириум
  • Сухи свиркащи хрипове

Кръвни изследвания

  • Венозна кръв - изследват се най-често стойностите на СУЕ (Скорост на утаяване на еритроцити), C-реактивен протеин, левкоцити и др.
  • Артериална кръв - изследват се стойностите на кръвните газове, като при хроничен бронхит с проявен задух и цианоза, може да има отклонения в нормалните стойности на парциалното налягане на кислород, въглероден диоксид, рH и др.

Рентгеново изследване

Голямо значение за потвърждение на диагнозата има рентгеновото изследване, което има за основна цел да представи евентуалното засягане на белодробния паренхим във възпалителния процес. При голяма част от пациентите, особено с остър епизод на бронхит, се визуализират различни засенчвания в белите дробове. Това състояние е известно като бронхопневмония и е едно от заболяванията, с които трябва да се прави диференциална диагноза.

Спирометрия

Най-широко използваният и високо информативен тест за изследване на белодробната функция е спирометрията. Тестът е безболезнен и отнема около 10 минути. Тя е функционално изследване, което се използва за диагностика на различни белодробни заболявания - астма, бронхит, емфизем и други. С помощта на спирометрия е възможно:

  • Точно идентифициране на скрит бронхоспазъм - основният симптом на белодробни заболявания, като астма и хроничен обструктивен бронхит
  • Точна диференциална диагноза между тези заболявания
  • Оценка на тежестта на заболяването
  • Избор на оптималното лечение и определяне на ефективността на терапията в динамика

Микробиологично изследване

Основна индикация за микробиологично изследване е наличието на гнойна експекторация. За изследването е нужен материал от храчка или гърлен секрет. Използват се специални хранителни среди, които благоприятстват бактериалния растеж. При някои от пациентите с хроничен бронхит може да бъде доказана вторична бактериална инфекция.

Диференциална диагноза

Диференциалната диагноза е широка и обхваща различни заболявания, основно засягащи респираторния тракт. Сред най-често срещаните са:

  • Грип
  • Пневмония
  • Астма
  • Инфекция на горните дихателни пътища
  • Бронхиектазна болест
  • ХОББ

Лечение

Отказване от тютюнопушене

Основната цел в лечението на обикновен и слузно-гноен хроничен бронхит е облекчаване на самите симптоми, да се предотвратят усложненията и да се забави прогресията на заболяването. Въпреки, по-леката клинична изява на заболяването в начален етап, много от пациентите съобщават за нарушено качество на живот. За лечението на хроничен бронхит се прилагат различни групи лекарствени средства, чиято основна цел е намаляване на свръхпроизводството на секрети от бронхиалната лигавица, контролиране на възпалението и намаляване на кашлицата. Сред най-често използваните медикаменти са:

  • Бронходилататори - бронходилататорите са група лекарства, известни като агонисти бета-адренергичните рецептори. Те могат да имат както краткотрайно, така и дълготрайно действие, в зависимост от желания ефект.
  • Кортикостероиди - при хроничен бронхит се прилагат инхалаторно, като имат локално действие с намаляване на възпалението и секрецията на мукус. Въпреки това, те се прилагат за кратък период от време поради риск от предизвикване на остеопороза, диабет и хипертония при продължителна употреба.
  • Антибиотична терапия - тяхното приложение е наложително, когато се касае за вторична бактериална инфекция и доказан бактериален причинител на инфекция. Използват се широкоспектърни антибиотици, сред които са макролиди, цефалоспорини и др.
  • Инхибитори на фосфодиестераза - намаляват възпалението и насърчават релаксацията на гладката мускулатура на респираторния тракт, като предотвратяват хидролизата на цикличен аденозин монофосфат (АМФ).
  • Муколитици - имат за цел втечняване на образуваните гъсти секрети, които водят до обструкция на дихателните пътища.
  • Антитусивни - прилагат се за повлияване на мъчителната кашлица.

Освен медикаментозното лечение за хроничен бронхит от голямо значение са и останалите мерки, които ще предприеме пациентът за промяна на начина на живот. Най-критично е отказът от тютюнопушенето, което за някои пациенти представлява голяма трудност. Доказано е, че прекратяването на тютюнопушенето води до понижаване на секретията на мукус в бронхиалното дърво.

Белодробната рехабилитация е също важна част от лечението на заболяването. Тя се състои основно в промяна на начина на живот, редовна физическа активност и избягване на известни замърсители както на работното място, така и в ежедневието.

Прогноза

Хроничен бронхит е известен с това, че причинява обструкция на въздушния поток и влошава белодробната функция. Големи епидемиологични проучвания показват, че хроничната хиперсекреция на секрети от бронхите води до отклонения в нормалните стойности при функционално изследване на белите дробове. Много от нелекуваните пациенти, които дори могат да останат недиагностицирани за дълъг период от време, развиват ХОББ в някакъв етап от живота. Това увеличава настъпващите усложнения и смъртността от това заболяване. Именно затова, е нужно стриктно спазване на предписаните мерки и лечебни мероприятия, както и избягване вредните въздействия от заобикалящата ни среда.

Изображения: freepik.com

3.3/5 6 оценки

Видове Обикновен и слузно-гноен хроничен бронхит МКБ J41

  • J41.0 Обикновен хроничен бронхит
  • J41.1 Слузно-гноен хроничен бронхит
  • J41.8 Смесен, обикновен и слузно-гноен хроничен бронхит

Симптоми и признаци при Обикновен и слузно-гноен хроничен бронхит МКБ J41

  • Повишена телесна температура
  • Затруднено дишане
  • Недостиг на въздух
  • Загуба на тегло
  • Загуба на апетит
  • Кашлица
Всички

Лечение на Обикновен и слузно-гноен хроничен бронхит МКБ J41

  • Антибиотици
  • Антихолинергици
  • Бронходилататори
  • Кортикостероиди
  • Лечение с кислород
  • Медикаменти
Всички

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

РУЖА МЕДИЦИНСКА КОРЕНИ
3.60лв.

РУЖА МЕДИЦИНСКА КОРЕНИ

ГЕЛОМИРТОЛ ФОРТЕ капсули 300 мг * 20
18.55лв.

ГЕЛОМИРТОЛ ФОРТЕ капсули 300 мг * 20

МУКОПЛАНТ ЛЕКА НОЩ сироп 100 мл
13.60лв.

МУКОПЛАНТ ЛЕКА НОЩ сироп 100 мл

СЕПИА ОФИЦИНАЛИС 30 СН
5.39лв.

СЕПИА ОФИЦИНАЛИС 30 СН

ПАНАДОЛ ОПТИЗОРБ таблетки 500 мг * 24
5.13лв.

ПАНАДОЛ ОПТИЗОРБ таблетки 500 мг * 24

ДОКТОР ТАЙС ЕХИНАЦЕЯ ФОРТЕ перорални капки, разтвор 50 мл
12.60лв.

ДОКТОР ТАЙС ЕХИНАЦЕЯ ФОРТЕ перорални капки, разтвор 50 мл

АВИАЙРЕ   9 СН
5.39лв.

АВИАЙРЕ 9 СН

ОСПАМОКС КУИК таблетки 1000 мг * 14
8.48лв.

ОСПАМОКС КУИК таблетки 1000 мг * 14

АЦЦ 600 ефервесцентни таблетки * 10
20.46лв.

АЦЦ 600 ефервесцентни таблетки * 10

ЛЕВОТЕКС таблетки 500 мг * 7 ФОРТЕКС
16.70лв.

ЛЕВОТЕКС таблетки 500 мг * 7 ФОРТЕКС

Нов
ЗИНАТ таблетки 250 мг * 10
7.55лв.

ЗИНАТ таблетки 250 мг * 10

БАРИТА КАРБОНИКА  15  СН
5.39лв.

БАРИТА КАРБОНИКА 15 СН

Библиография

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/chronic-bronchitis
https://medlineplus.gov/chronicbronchitis.html
https://www.healthline.com/health/copd/understanding-chronic-bronchitis
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bronchitis/symptoms-causes/syc-20355566
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482437/
https://en.wikipedia.org/wiki/Bronchitis

Коментари към Обикновен и слузно-гноен хроничен бронхит МКБ J41

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Обикновен и слузно-гноен хроничен  бронхит МКБ J41
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 12:45
    Коментирайте "Обикновен и слузно-гноен хроничен бронхит МКБ J41"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Бял дроб
  • Дихателна тръба и бронхи
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Улцерозен хроничен проктит - търся специалист по диагнозата

преди 2567 дни, 2 часа и 41 мин.

Хроничен рефлукс дори с лечение

преди 2794 дни, 13 часа и 3 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 49 мин.

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 15 часа и 49 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 16 часа и 1 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 16 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДЖОНСЪН БЕЙБИ ШАМПОАН 300 мл

ДЖОНСЪН БЕЙБИ ШАМПОАН 500 мл.

ДЖОНСЪН БЕЙБИ ШАМПОАН 750 мл

А-ДЕРМА ЕПИТЕЛИАЛ HA+ УЛТРА РИПЕЪР КРЕМ SPF50+ 100 мл

ИНОФАРМ МЕНОПАУЗА СЪПОРТ ФОРМУЛА капсули * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО капки за очи 5 мл.

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:37:43

Изследване на вагинален секрет

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:25:42

С-ТОНИН капсули * 60 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:21:33

МУПИРОНАЗАЛ 20 мг/г маз за нос 3 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:18:37

Изследване на вагинален секрет

Коментар на: Дияна Василева от 16 май 2025г. в 12:18:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival