Обикновен хроничен бронхит МКБ J41.0
Бронхит се дефинира като възпаление на лигавицата на самите бронхи. Това са въздухоносните пътища, които пренасят инхалирания въздух към белите дробове. Хората, които имат бронхит, често имат постоянна кашлица, която е съпроводена с отделянето на гъсти секрети.
Бронхитът може да бъде остър или хроничен. Острият бронхит обикновено се предхожда от респираторна инфекция на горните дихателни пътища. При повечето пациенти състоянието се подобрява значително в рамките на няколко дни без трайни последици. Обикновен хроничен бронхит е по-сериозно състояние, което се развива с течение на времето, а не поразително бързо, както острата инфекция. Характеризира се с повтарящи се епизоди на бронхит, които продължават няколко месеца или години. Постоянното и рецидивиращо възпаление на лигавицата на бронхиалното дърво води до натрупване на прекомерно количество гъста слуз в дихателните пътища. Това ограничава въздушния поток, който постъпва и излиза от белите дробове. Блокирането на въздушния поток се влошава с течение на времето, което води до затруднено дишане.
Много хора, които страдат от хроничен бронхит, в крайна сметка развиват емфизем, който е вид белодробно заболяване. Заедно двете състояния са известни като хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ). Според Американската белодробна асоциация повече от 11 милиона души в САЩ имат ХОББ. Въпреки това, броят на заболелите е по-голям, тъй като голяма част от пациентите не търсят медицинска помощ.
Честота
Хроничен бронхит е сред най-широко разпространените хронични заболявания в световен мащаб. За по-точно определяне на честотата на заболяването е нужна точна дефиниция за хроничен бронхит. Според СЗО (Световна Здравна Организация) хроничен бронхит се дефинира като хронична кашлица и отделяне на храчки за поне 3 месеца в годината в продължение на 2 последователни години. Според някои автори дори, хроничен бронхит в по-напреднал стадий може да се причисли към ХОББ, тъй като се припокриват двете състояния. Важно е да се отбележи, че ХОББ като необратимо патологично белодробно заболяване, се разделя на три основни форми - емфизематозна, бронхитна и смесена. Именно поради тази причина понякога разпространението на хроничен бронхит, емфизем и ХОББ се припокриват взаимно.
Според различни епидемиологични проучвания, хроничен бронхит се среща при 3,4 до 22% от възрастното поколение на САЩ и процентите са дори по-високи при пациенти с ХОББ. Разпространението на болестта оказва голямо влияние върху обществото и върху здравната система по света. Заболяването е характерно за по-възрастната част от населението, тъй като основният етиологичен фактор е тютюнопушенето.
Причини
Обикновен хроничен бронхит се причинява от свръхпроизводство и хиперсекреция на слуз от гоблетовите клетки, което води до частична или пълна обструкция на бронхиалното дърво. Това води до затруднено дишане, което постепенно се влошава. Възпалението също може да увреди ресничките, които са част от защитните механизми на респираторния тракт срещу попадането на различни инфекциозни агенти. Увреждането на самите реснички създава една среда, която е благоприятна за различни вируси и бактерии. Сред най-честите причини за хроничен бронхит са:
- Тютюнопушене - според различни литературни източници, повече от 90% от случаите на хроничен бронхит са причинени от тютюнопушене. Пасивното тютюнопушене също може да допринесе за развитието на хроничен бронхит. Инхалирането на цигарен дим води до временно парализиране на ресничките, така че честото пушене за продължителен период от време може сериозно да ги увреди.
- Продължително излагане на замърсен въздух
- Излагане на индустриални или химически изпарения
- Излагане на токсични газове
- Повтарящи се респираторни инфекции
- Предхождащи рецидивиращи респираторни инфекции
Патофизиология
В основата на патофизиологията на хроничен бронхит стои свръхпроизводството на мукус в отговор на възпалителни сигнали, това е известно като лигавична метаплазия. При пациенти с ХОББ това свръхпроизводство и хиперсекреция се дължи на гоблетовите клетки, като също така се нарушава и нормалният дренаж на мукус и секрети. Лигавичната метаплазия при пациенти с ХОББ е свързана с функцията на т-клетките (т-лимфоцити). Задръжката на гъстите секрети води до частична или пълна обструкция на дихателните пътища. Всичко това води до намаляване на въздушния поток към белите дробове и намален газообмен. Установено е, че при пушачите с хроничен бронхит се наблюдава по-голям брой на споменатите гоблетови клетки, които води до прекомерна секреция на мукус.
Симптоми
Обикновен хроничен бронхит се развива дълго във времето, като при някои пациенти може да протича с остри рецидивиращи епизоди. Някои от симптомите са строго специфични за състоянието, чрез които най-често се поставя диагнозата. Сред най-характерните симптоми на хроничен бронхит са:
- Кашлица - в началото тя е непродуктивна, като с напредване на заболяването тя се съпровожда с отделяне на различно количество експекторат (храчки). Тя е най-характерния симптом за заболяването като е продължителна и мъчителна.
- Храчки (експекторация) - в началото кашлицата се съпровожда с оскъдно количество храчки, които са бистри. С напредване на заболяването количеството на слуз постепенно се увеличава поради увеличеното производство в бронхиалното дърво. Храчките могат да бъдат бели, пенести, жълто-зеленикави, гнойни, кървави и др.
- Задух (диспнея) - в крайна сметка обструкцията на дихателните пътища от прекомерната секреция на мукус води до затруднено дишане. С напредване на заболяването задухът става все по-ясно изразен.
- Умора
- Висока температура
- Втрисане
- Дискомфорт в гърдите
- Лош дъх (халитоза)
- Цианоза (посиняване на кожата на лицето около носа и устните)
Диагноза
Диагнозата на хроничен бронхит може да бъде поставена изцяло и единствено на базата на изявените симптоми при преглед от лекар. Въпреки това, повечето лекарски специалисти, пулмолози, предпочитат назначаването на различни тестове, които доказват самото заболяване. В повечето случаи това се прави поради широката диференциална диагноза на бронхита.
Физикален преглед
Физикалните находки при хроничен бронхит са характерни, особено в периодите на обостряне на състоянието на пациентите. От особено голямо значение за диагнозата на бронхита от физикалните методи при преглед е аускултацията на бял дроб. При нея се долавят следните промени:
- Разнокалибрени сухи свиркащи хрипове
- Удължен експириум
Микробиологично изследване
При хроничен бронхит, препоръчително е назначаването на микробиологично изследване на храчка поради честите вторични бактериални инфекции, които налагат антибиотично лечение. Като причинители на вторични инфекции се посочват различни бактериални агенти.
Спирометрия
Спирометрията представлява функционално изследване на белите дробове. То има за цел да направи оценка на това колко добре работят белите дробове. Правят се специфични вдишвания в машина, които прави съответните измервания, от които с най-голямо клинично значение е форсиран експираторен обем (ФЕО) и индекс на Тифно.
Рентгеново изследване
При хроничен бронхит рутинно се назначава рентгенография на гръден кош. При нея обикновено се наблюдават увеличени хилусни сенки. Освен това, рентгеновото изследване може да покаже дали са засегнати самите бели дробове от патологични промени.
Кръвни изследвания
Основно при пациенти с изразен задух и цианоза се следят нивата на кръвните газове (АКР). Често при по-тежко протичащо състояние се наблюдават отклонения от нормалните стойности.
Лечение
Лечението на обикновен хроничен бронхит е комплексно, като навременното започване на терапия и корекция в начина на живот, имат важно значение за прогнозата на самото заболяване. Заболяването може да протича от леко респираторно възпаление, до тежко животозастрашаващо състояние. Първата стъпка в лечението на бронхит е опреледяне на тежестта на заболяването, тъй като ходът на лечение може да бъде различен. Лечението при всички пациенти с хроничен бронхит е комплексно, като от голямо значение е установяването на етиологичната причина, тъй като контакт с евентуалните причинители може да доведе до обостряне в бъдещ план.
При хроничен бронхит се прилагат множество лекарствени средства, които имат за цел да въздействат на гъстите секрети, които водят до обструкция на дихателните пътища. Сред най-често използваните групи медикаменти са:
- Муколитици (втечняват гъстите секрети)
- Бронходилататори (водят до бронходилатация)
- Инхалаторни кортикостероиди
- Метилксантинови лекарства (отпускат гладките мускули на бронхите)
- Антибиотици (прилагат се при наличие на вторична бактериална инфекция с доказан причинител)
- Противовъзпалителни средства
Повечето от пациентите, които търсят лекарска помощ са в тежко състояние след обостряне на хроничния бронхит. При тях от съществено значение е кислородолечението при промяна в кръвно-газовия анализ.
Белодробната рехабилитация също се прилага при пациенти с хроничен бронхит или ХОББ, която има за цел да подобри дишането и цялото благосъстояние на пациентите. Често се състои от специални упражнения, дихателна гимнастика и хранителни консултации. Рехабилитацията има важно значение за приспособяването на пациентите към нормален начин на живот дори и с нарушени дихателни функции.
Усложнения
При прекратяване на тютюнопушенето и адекватно лечение на хроничен борнхит, рядко се наблюдават настъпили усложнения. Въпреки това, някои от пациентите не търсят лекарска помощ за дълъг период от време и постъпват в болничното заведение с някои сериозни усложнения. Сред някои от тях са:
- Обостряне на хроничен бронхит
- Пневмония
- Ателектаза
- Десностранна сърдечна недостатъчност
- Дихателна недостатъчност
Превенция
Най-важната превантивна мярка за намаляване риска от хроничен бронхит, е избягването или спирането на тютюнопушене. Честото и прекомерно пушене е свързано с тежки белодробни увреждания, които могат да бъдат необратими. По този начин също се намалява и рискът от рак на белите дробове. Също така е важно да се избягват други дразнители от заобикалящата среда, като бои, токсични изпарения, замърсяване и др. Те също могат да доведат до хроничен бронхит. Ако пациентите, които страдат от хроничен бронхит, работят в индустрията, където са изложени на такива дразнители, е важно да носят маска, която е важна защитна мярка.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
КОПРИВА КОРЕНИ
ПРОСПАН таблетки за смучене 26 мг * 20
ТРАКТУС прах за перорален разтвор в саше 600 мг * 10 НОБЕЛ
САЛБУТАМОЛ таблетки 4 мг * 25
КСИМЕБАК филмирани таблетки 200 мг * 14
ЛЕВОФЛОКСАЦИН таблетки 500 мг * 7 ЕКОФАРМ
ДРАКА ПЛОД
МУКОСОФТ саше 600 мг * 10 АДИФАРМ
ПРОСПАН ЛИКВИД САШЕ 5 мл * 21
СТАНУМ МЕТАЛИКУМ 9 СН
КОПРИВА ЛИСТА
ОСПАМОКС КУИК таблетки 1000 мг * 14
Библиография
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/chronic-bronchitis
https://medlineplus.gov/chronicbronchitis.html
https://www.webmd.com/lung/copd/copd-chronic-bronchitis
https://www.healthline.com/health/copd/understanding-chronic-bronchitis#symptoms
https://www.physio-pedia.com/Chronic_Bronchitis
Коментари към Обикновен хроничен бронхит МКБ J41.0