Смесен, обикновен и слузно-гноен хроничен бронхит МКБ J41.8
Бронхиалното дърво е част от долните дихателни пътища, чиято основна функция е свързана с провеждане на инхалирания въздух до белите дробове. Много често се наблюдава възпалението на бронхите, състояние известно като смесен, обикновен и слузно-гноен хроничен бронхит.
Повечето от случаите на бронхит са причинени от някакви външни дразнители, които водят до локално възпаление. За остър бронхит като основни причинители, които се срещат при повече от 90% от случаите са различни инфекциозни агенти, най-често вируси. При хроничен бронхит инфекциозните агенти са на заден план, като основно вредно въздействие имат различни фактори от ежедневието на пациентите. Като основна етиологична причина за хроничен бронхит се посочва тютюнопушенето. Вредното въздействие на различните дразнители има увреждащ ефект върху респираторната лигавица, и по-конкретно задръжката на секрети. Според СЗО (Световна Здравна Организация) хроничен бронхит се дефинира като ежедневна продуктивна кашлица, която продължава поне 3 месеца за поне 2 последователни години.
Честота
Разпространението на хроничен бронхит най-вече зависи от професионалната експозиция на пациентите, техният социално-икономически статус и най-вече дали са активни пушачи. При някои от изброените фактори, присъстващи в анамнезата на пациентите, рязко се увеличава шансът за хроничен бронхит. Според различни литературни източници, хроничен бронхит засяга между 3% и 7% от световното население, което го прави едно от най-широко разпространените хронични респираторни заболявания.
Причини
Хроничен бронхит, за разлика от острия, се причинява от продължителното действие на различни дразнители от ежедневието на пациентите. Като такива най-често се посочват:
- Тютюнопушенето - според направени проучвания, много голям процент от активните пушачи в някакъв етап от живота развиват хроничен бронхит. При различните пациентите той е с различна тежест и клинична изява, като се включват и множество други фактори, от които зависи това. Вредното въздействие се причинява от веществата, съдържащи се в цигарения дим, като никотин и катран. Те водят до увреждане на нормалната функция на респираторните цилии, разположени върху лигавичния слой. Освен това, при често тютюнопушене се наблюдава повишена секреция от гоблетовите клетки на мукус, което също стои в основата на бронхита. Отказването от тютюнопушенето има мигновен благоприятен ефект върху протичането на бронхита и здравето на пациентите, но за някои от тях може да се окаже голямо предизвикателство.
- Силно запрашен въздух
- Работа в текстил
- Работа с киселини и други химични вещества
- Работа в металургия
Симптоми
В началните етапи на смесен, обикновен и слузно-гноен хроничен бронхит клиничното протичане е неспецифично с различни субективни симптоми, които могат да се срещат и при много други заболявания. От най-голямо диагностично значение за състоянието са следните симптоми:
- Кашлица - това е най-характерният симптом за бронхит, като в началото тя е непродуктивна, но с развитието на заболяването тя се съпътства от отделянето на храчки. Тя е продуктивна, мъчителна и може да персистира за много дълъг период от време. В някои литературни източници дори се споменава като "тютюнджийска кашлица".
- Храчки - както споменахме, с напредване на бронхита, се появяват и храчки с различна характеристика - от бистри, до гнойни и дори примесени с жилки кръв. Това също е много характерен симптом за хроничен бронхит, който задължително трябва да присъства, за да бъде поставена диагнозата.
Сред други често срещани симптоми при бронхит са:
- Главоболие
- Отпадналост
- Болки в гърдите
- Недостиг на въздух
- Цианоза (посиняване на кожата на лицето)
- Висока температура
Препоръчва се консултация с лекар при:
- Тежко протичащо заболяване
- Примесени с кръв храчки (хемоптизис, хемоптое)
- Симптомите персистират повече от няколко седмици
- Проявен задух и цианоза (говорят за тежко протичащ бронхит)
Диагноза
Диагнозата на смесен, обикновен и слузно-гноен хроничен бронхит може да бъде изцяло на базата на проявените симптоми, както и с допълнение от анамнестични данни за хронична експозиция на вредни фактори. Въпреки това, понякога диагностицирането може да бъде затруднено, особено при полиморбидни пациенти или атипично протичащо заболяване. В такъв случаи могат да се използват някои от следните диагностични методи:
- Рентгеново изследване на гръден кош - това е най-широко използваното образно изследване за диагностициране на различни инфекциозни и неинфекциозни респираторни заболявания. При бронхит, могат да се визуализират характерни патологични промени в рентгенографията (най-често това са увеличени хилусни сенки).
- Култура от храчка - кашлица, съпроводена от обилна експекторация налага използването на микробиологично изследване на храчка. То може да докаже евентуални бактериални причинители на инфекция, която най-често е вторична. Именно доказан бактериален агент, налага включването на антибиотици в терапията на пациентите.
- Спирометрия - функционално изследване на белите дробове, при което много често се откриват различни отклонения в нормалните стойности, особено при пациенти с хроничен бронхит или дългогодишно пушачи.
- Кръвни газове - алкално-киселинното равновесие (АКР) е изследване, при което е нужно вземането на артериална кръв от някой съд. Най-често се прилага при пациенти с данни за остро или хронично нарушение в нормалната респираторна функция. Такива пациенти много често са в тежко състояние, с проявен задух, цианоза и с количествени промени в съзнанието.
Лечение
Лечението на хроничен бронхит е в няколко направления - етиологично (ако има доказан бактериален причинител на вторична инфекция), симптоматично (за облекчаване на проявените симптоми) и патофизиологично (за въздействие върху основните патологични промени в бронхите). Лечението може да се проведе както в домашна обстановка при по-леките случаи, така и в лечебни заведения при тежките случаи. Няма строго специфично лечение за бронхит, като при всеки един пациент се подхожда индивидуално в зависимост от:
- общото състояние
- тежест на заболяване
Някои промени в начина на живот също могат да помогнат за облекчаване на симптоми, като например:
- хранене със здравословна храна
- редовни упражнения
- избягване на тютюнопушенето
- прием на много течности
За симптоматично лечение се използват различни лекарствени средства, сред които са:
- Бронходилататори
- Инхалаторни кортикостероиди
- Лечение с кислород - при пациенти с изявен задух, цианоза и промени в КАС (киселинно-алкално състояние)
- Муколитици
- Антитусивни
- Аналгетици
- НСПВС (Нестероидни противовъзпалителни средства)
При пациенти с доказан бактериален причинител се използват различни антибиотици, които имат доказана ефективност спрямо конкретния причинител на инфекцията.
Усложнения
Усложненията най-често се проявяват при недобре лекуван бронхит, който е довел до различни локални патологични промени в бронхиалното дърво и белите дробове. Сред най-честите усложнения на бронхит са:
- Пневмония
- Дихателна недостатъчност
- ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест)
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ТАВАНИК таблетки 500 мг * 5 САНОФИ
КСИМЕБАК филмирани таблетки 200 мг * 14
МУКОСОФТ саше 600 мг * 10 АДИФАРМ
КСИМЕБАК филмирани таблетки 100 мг * 20
Библиография
https://www.webmd.com/lung/copd/copd-chronic-bronchitis
https://www.healthline.com/health/copd/understanding-chronic-bronchitis
https://en.wikipedia.org/wiki/Bronchitis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482437/
https://www.nhs.uk/conditions/bronchitis/
Коментари към Смесен, обикновен и слузно-гноен хроничен бронхит МКБ J41.8