Недоимък на пиридоксин МКБ E53.1
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
› Прогноза
Витамин В6
Недоимък на пиридоксин представява дефицит на витамин В6. Дефицитът на витамина води до изменения на кожата, кръвта и нервите. Както дефицитът, така и излишъкът от пиридоксин може да причини периферна невропатия.
Витамин В6, или още пиридоксин, представлява водоразтворим витамин от група В. Неговата активна форма в организма - пиридоксал 5-фосфат служи като коензим в над 100 биохимични реакции, включващи метаболизма на аминокиселините (по-специално хомоцистеин), въглехидратите (глюконеогенеза, гликогенолиза) и липидите. В6 има роля в когнитивното развитие чрез синтезата на невротрансмитери, за имунната система - има значение за производството на интерлевкин-2 и заема важна роля в синтеза на хемоглобин в организма.
Мозъчното развитие на плода изисква адекватен внос на витамин В6, което продължава и през периода на ранната детска възраст. Важно е да се приема по време на бременност и кърмене.
Съществуват няколко активни съединения, които са по общото название витамин В6. Те включват пиридоксин под формата на алкохол, пиридоксал като алдехид, пиридоксамин - съдържащ амино-група и фосфатни естери. Естерите са основната коензимна форма и са пиридоксал-5-фосфат и пиридоксамин-5-фосфат. В месото като форма на витамин В6 се съдържат главно естери, а при растенията - пиридоксин. Пиридоксин е формата на витамин В6, която се среща най-често като съставка на мултивитамини.
В човешкото тяло витамин В6 не се съхранява за дълго време, което означава, че се изисква ежедневен прием на витамина. Препоръчителният дневен прием на витамин В6 при възрастни е от 1 до 1,7 мг дневно, за деца от 1 до 3 години - 0,5 мг дневно, а за деца от 3 до 13 г. - 1 мг на ден. По време на бременност и кърмене препоръчителната дневна доза е 1,9-2 мг дневно. Високите дози на витамин В6 водят до хипервитаминоза. Такива са над 250 мг за 24 часа. Това води до токсичност и нежелани ефекти върху кожата, храносмилателната и нервната система.
Епидемиология
Идиопатичният дефицит на витамин В6 е много рядък. Придобитият дефицит е свързан с възпалителни нарушения и употреба на някои медикаменти. Съществува и пиридоксин-зависим припадък, който също е рядко автозомно-рецесивно заболяване. Сидеробластната анемия, реагираща на пиридоксин, е също рядко състояние.
Причини
Причините за недоимък на пиридоксин могат да включват следното:
- тежко недохранване
- абсорбцията на пиридоксин е намалена при възрастни хора и при пациенти с чревни заболявания, както и такива, които са претърпели чревни операции
- клиарънсът на пиридоксин се засилва при чернодробни заболявания, както и при прием на някои лекарства
- разграждането на пиридоксин се засилва при състояния, свързани с повишени нива на алкална фосфатаза и други.
Рискови фактори
Различни състояния увеличават риска от възникване на пиридоксинов дефицит - напредналата възраст, недохранване, възпалителни състояния. Рисковите фактори за дефицит на витамин В6 включват:
- Медицински състояния - ревматоиден артрит, хепатит и екстрахепатална обструкция на жлъчните пътища, хепатоцелуларен карцином, хронична бъбречна недостатъчност, трансплантация на бъбрек, високи серумни нива на алкална фосфатаза, медицински интервенции (хемодиализа, перитонеална диализа, фототерапия), медикаменти (хидралазин, изониазид, пенициламин).
- Неправилна диета, недохранване, тютюнопушене и намален внос на витамин В6 в организма.
- Проучвания показват, че азиатските жени в детеродна възраст са с повишен риск от развитие на пиридоксин.
- Въпреки че недоимъкът на витамин В6 може да се развие във всяка възраст, по-възрастните индивиди са изложени на повишен риск.
- Пидоксин-зависимите гърчове се появяват най-често при деца под 3-месечна възраст, обикновено през неонаталния период (първите 28 дни).
- Наследствената сидеробластна анемия се проявява през първите няколко дни от живота на човека.
Патофизиология
Витамин В6 се абсорбира в част от тънкото черво - йеюнум. Метаболизира се на клетъчно ниво в черния дроб - в митохондриите и цитозола. Екскрецията на излишния пиридоксин се осъществява чрез бъбрека. В6 се свързва с албумина в кръвта.
Дефицитът на пиридоксин може да причините прояви на гърчова симптоматика при млади индивиди.
При възрастни дефицитът се проявява с кожни обриви и промени в психичния статус. Недоимъкът води и до нормоцитна анемия, неспецифичен сърбящ кожен обрив, хейлит, глосит. Тежкият дефицит на витамин В6 води до депресивни състояния.
Съвременни проучвания оценяват ролята на дефицита на витамин В6 при сърдечно-съдови заболявания, рак, когнитивен спад. Те сочат, че има отговор на състоянията при добавяне на витамин В6 към терапията. Съществуват и изследвания, които сочат, че допълнителния внос на витамин В6 води до намаляване на симптомите на ПМС и хиперемезис граидарум.
Симптоми
Дефицитът на витамин В6 може да засегне различни системи и органи.
- Кожа и видими лигавици - хейлит, глосит, себореен дерматит
- Нервната система при възрастни - изтръпване и слабост в дисталните части на крайниците, намален чувствителност, сензорна атаксия, генерализирани гърчове
- Нервната система при новородени и кърмачета - хипотония, раздразнителност, безпокойство, фокални двустранни двигателни или миоклонични припадъци, инфантилни спазми
По време на бременност може да се развие недоимък на пиридоксин. Повишената физическа активност води до преходно увеличение на нивата на витамина в плазмата. Симптоматиката се владее от слабост, виене на свят, възпалителни изменения. Развива се атеросклероза с възможност за настъпване на инцидент - инфаркт, инсулт, венозен тромбоемболизъм. Анемията е причина за настъпване на умора. Наблюдават се още слабост и скованост на крайниците. От страна на храносмилателната система се развива безапетитие и повръщане. При обективното изследване се открива глосит и хейлоза. Наблюдава се и себореен дерматит.
Диагноза
За диагнозата недоимък на пиридоксин основно значение имат определяне серумното ниво на пиридоксал-5-фосфат, определяне на еритроцитната аспартат аминотрансфераза, кръвна картина - при наследствена сидеробластна анемия се откриват белези на анизо- и пойкилоцитоза, хипохромия, микроцитоза,определяне нивата на хомоцистеин.
Диференциална диагноза
В диференциално-диагностичен план влизат анемия, бери-бери, диабетна кетоацидоза, дисоциативно разстройство, хомоцистеинурия, дефицит на фолиева киселина, неонатални припадъци, пелагра, интоксикация с медикаменти и др.
Лечение
При състояния и заболявания, при които има дефицит на витамин В6, дозировката и лечението се съобразяват с тежестта на симптомите. Витамин В6 се прилага терапевтично в перорална и парентерална форма. Новородени с дефицит на витамин В6, водещ до припадъци, изискват парентерален внос на витамина в дозировка от 10 до 100 мг в зависимост от килограмите и състоянието на детето. По-леките състояния, причинени от недоимък на пиридоксин, се лекуват чрез орален внос на витамин В6. Дозировката варира от 25 до 600 мг на ден в зависимост от възрастта на пациента, състоянието и наличната симптоматика. Препоръчва се прием на храна, богата на месо, черен дроб, риба, зеленчуци, плодове и зърнени храни.
Подробна информация за лечението с витамин В6 може да прочетете на:
Прогноза
Ако бъде диагностициран навреме и лекуван адекватно, за болни, страдащи от дефицит на витамимн В6 - прогнозата е благоприятна.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Недоимък на пиридоксин МКБ E53.1
ВсичкиЛечение на Недоимък на пиридоксин МКБ E53.1
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ВИТАМИН B комплекс таблетки * 20 СОФАРМА
ВИТАМИН B6 ПИРИДОКСАЛ 5 - ФОСФАТ капсули 50 мг * 30 НАТУРАЛ ФАКТОРС
ЛИНЕКС КОМПЛЕКС капсули * 14
ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ B КОМПЛЕКС таблетки * 30
АБОФАРМА МАГНЕЗИЙ 1000 + ВИТАМИН B6 таблетки * 50 + 10
НЕВРОБЕКС таблетки * 150 ТЕВА
БИОКЕЪР НУТРИСОРБ ВИТАМИН B6 течен 30 мл
ОСТРОВИТ МАГНЕЗИЙ + ВИТАМИН B6 таблетки * 90
МИЛГАММА N капсули * 100 WORWAG PHARMA
МИЛГАММА таблетки 100 мг * 30 WORWAG PHARMA
БЕНЕВРАКС таблетки * 30 АДИФАРМ
СУПЕРМАГНЕЗИЙ ЗА СЪРЦЕТО И МОЗЪКА разтвор 200 мл ПАШКУЛЕВ
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_B6
https://emedicine.medscape.com/article/124947-overview#a6
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470579/
https://en.wikipedia.org/wiki/Pyridoxine
Коментари към Недоимък на пиридоксин МКБ E53.1