Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Други хипогликемии

Други хипогликемии МКБ E16.1

от 04 май 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Други хипогликемии МКБ   E16.1 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Панкреасът е жлеза със смесена секреция - както ендокринна, така и екзокринна. Тя играе важна роля в храносмилането и метаболизма. Въпреки че е предимно екзокринна жлеза, отделяща различни храносмилателни ензими, панкреасът има и ендокринна функция, изпълняваща се от клетките на Лангврхансовите острови. Те отделят глюкагон, инсулин, соматостатин и панкреатичен полипептид.

  • α-клетките произвеждат хормона глюкагон и съставляват около 20% от всеки остров. Глюкагонът регулира нивата на кръвната захар. Ниските нива на кръвната захар стимулират освобождаването му.
  • β-клетките произвеждат инсулин и съставляват около 75% от всеки остров. Високите нива на кръвната захар стимулират отделянето на инсулин.
  • δ-клетката представлява четири процента от клетките на островчетата и секретира пептидния хормон соматостатин.
  • F-клетките представляват около 1% от Лангерхансовите острови и секретират панкреатичен полипептид. Смята се, че той има отношение в регулацията на апетита, както и във функцията на панкреаса.

ПанкреасГлюкозата е необходима за енергия на всички клетки в тялото на човек. Тялото извлича глюкоза от разграждането на съдържащите въглехидрати храни и напитки, които консумираме. Глюкозата, която не се поема от клетките за гориво, се съхранява под формата на гликоген в черния дроб и мускулите, или да се превръща в триглицериди и да се складира под формата на мастната тъкан.
Хипогликемията е клиничен и биологичен синдром, причиняващ множество диагностични и терапевтични проблеми.

Хипогликемията се характеризира с намаляване на плазмената концентрация на глюкозата под 3.9 mmol/l при болни с диабет и под 3.6 mmol/l при недиабетици. Най-честата причина за хипогликемия при пациенти с диабет е инжектиране на повече единици инсулин, пропускане на хранене, прекомерна физическа активност.
Хипогликемията, която се среща при хора без диабет е по-рядко срещана. Тя може да бъде медикаментозна хипогликемия без кома, да се прояви в хода на някои критични заболявания, които нарушават функцията на бъбреците и черния дроб, свръхпроизводство на инсулин, някои нарушения на жлезите на надбъбрека и хипофизата също могат да доведат до хипогликемия и други.

Основните клинични симптоми при хипогликемия се разделят на:

  • адренергични - треперене, тревожност, сърцебиене
  • холинергични - гадене, обилно потене, чувство за глад, парестезии
  • неврогликопенични - обърканост, слабост, зрителни смущения, трудно концентриране, главоболие, замаяност, загуба на съзнание, кома, в тежки случаи летален изход.

Към други хипогликемии спадат следните състояния:

  • Функционална нехиперинсулинемична хипогликемия
  • Хиперинсулинизъм

            -БДУ (без допълнителни уточнения)
            -Функционален

  • Хиперплазия на островите на β-клетките на панкреаса БДУ (без допълнителни уточнения)
  • Енцефалопатия след хипогликемична кома

1.Функционална нехиперинсулинемична хипогликемия - идиопатичната реактивна хипогликемия е състояние, при което рецидивиращи епизоди на симптоматична хипогликемия се случват един до четири часа след хранене, обикновено след богати на въглехидрати храни. Разпространението на състоянието не е напълно изяснено.
Няма данни, че инсулиновата секреция е повишена, но се съобщава за повишена клетъчна чувствителност към инсулин. Недостатъчната секреция на глюкагон, включително компенсаторното усилване на епинефроновата секреция също може да бъде обяснение.
Високопротеиновата диета, честото хранене (6 пъти дневно) и избягването на прости захари повлияват добре пациенти с реактивна хипогликемия. Признаците и симптомите на хипогликемия са глад, слабост, треперене, сънливост, изпотяване, замаяност, и тревожност. Възможно е наличието на симптоми, наподобяващи реактивна хипогликемия без всъщност кръвнозахарните нива да са ниски.

2.Хиперинсулинизъм - представлява състояние, което се характеризира с наличие на инсулин над нормалното ниво в кръвта на човек. Нормално секрецията на инсулин е тясно свързана с нивото на глюкоза в кръвта. Хиперинсулинизъм може да се дължи на намаляване на чувствителността към инсулин и високи нива на кръвната захар (хипергликемия) и прекомерната секреция на инсулин и ниски нива на глюкоза (хипогликемия), инсулином, който представлява тумор на панкреаса. Хиперинсулинизмът е рисков фактор за неинсулинозависим захарен диабет, също така вследствие на инсулинова резистентност може да повиши кръвното налягане и да допринесе за хипертония с директно действие върху съдовите ендотелни клетки. Клинично заболяването се характеризира със спонтанна хипогликемия при гладуване. ХиперинсулинизъмСимптомите, които се наблюдават при хипогликемия са тахикардия, изпотяване, тремор, неспокойствие, прималяване, чувство на глад, главоболие, притъмняване пред очите, нарушение на съзнанието, гърчови пристъпи и кома.

  • вроден хиперинсулинизъм - важна причина за неонатална хипогликемия, която продължава след първите няколко часа от живота. Това е най-честата причина за неонатална хипогликемия. Среща се с честота 1:50 000 живородени. Клиничната картина варира в зависимост от възрастта на детето. Новородените могат да имат цианоза, респираторен дистрес, апнея, летаргия, изпотяване, хипотермия, раздразнителност, намален апетит, тахикардия, повръщане, гърчове. При по-големите деца може да се появи с главоболие, промени в поведението и психичното състояние, глад, повишен апетит, тахикардия, намалена концентрация, гърчове. Ранната диагностика и лечение са от съществено значение за предотвратяване на хипогликемичните епизоди. Около 60% от бебетата с хиперинсулинизъм развиват хипогликемия през първия месец от живота си.
  • хиперинсулинизъм при възрастни - Инсулиновата резистентност е призната като предиктор за развитието на захарен диабет тип 2 и водещ елемент в диагнозата метаболитен синдром. Нивата на инсулин при това състояние са по-високи спрямо очакваните. Така инсулиновата резистентност по дефиниция е свързана с хиперинсулинемията.

    По-редки причини за хиперинсулинизъм са инсулинома и несидобластозата. При β-клетъчен аденом на панкреаса хипогликемията се дължи на ендогенна свръхпродукция на инсулин, при екстрапанкреасни тумори - инсулиноподобна активност.

Често хиперинсулинемията при възрастни в началните етапи остава незабелязана. Въпреки това следните симптоми могат да ни насочат към диагнозата:
- необичайно наддаване на тегло
- глад предимно за храни, богати на въглехидрати
- проблеми с концентрацията, тревожност
- отпадналост и умора
- хипогликемия

Хиперплазия на панкреаса3.Хиперплазия на островите на β-клетките на панкреаса - Панкреатичните β-клетки са единствения източник на инсулин - хормонът, който понижава нивата на кръвната захар чрез увеличаване на приема глюкоза и намаляване на хепатитния глюкозен продукт. При хиперплазията на панкреаса клетките обикновено са със запазена структура, но са много на брой.
Физиологичната хиперплазия на β-клетките обикновено се наблюдава при пациенти с инсулинова резистентност и ранен стадий на захарен диабет тип 2. Освен постпрандиална хипогликемия, не се съобщава за други синдроми, причинени от физиологичната хиперплазия на β-клетките.
Терминът несидобластоза означава промени в дукталния епител на Лангерхансовите острови на панкреаса. Клинично се изявява с хиперинсулинемична хипогликемия.

4.Енцефалопатия след хипогликемична кома - състоянието спада към други хипогликемии. За разлика от други тъкани в човешкия организъм, мозъкът изисква непрекъснато подаване на глюкоза. Има много ограничени запаси на гликоген и не се синтезира ендогенна глюкоза. Мозъкът заема около 2% от телесното тегло на човек, а използва за нуждите си приблизително 25% от глюкозата в организма.
Хипогликемична енцефалопатияХипогликемичната енцефалопатия представлява тежко състояние, което възниква при абнормно понижаване стойностите на глюкозата в кръвта, което води до намалена синтеза на някои невротрансмитери. Основните от тях са ацетилхолин, гамааминомаслена киселина и глутамат. Клинично при хипогликемичната енцефалопатия болните стават неспокойни, възбудени, разтревожени. Понякога болните са отпуснати и сънливи. Наблюдават се също делирозни състояния, инконтиненция, мускулни съкращения, неволеви движения и други. Неврологични изследвания показват, че мозъчната кора, хипокампусът и базалните ганглии са най-често засегнатите структури при тежка хипогликемия.

Хипогликемичната кома се среща предимно при диабетици, лекувани с инсулин. Често комата се предшества от изпотяване, главоболие, чувство за страх, зрителни и говорни смущения, хиперкинезии, гърчове.

Диагнозата други хипогликемии се поставя на базата на анамнеза, клиничните прояви и лабораторните данни:
Изследват се стойности на кръвна захар, проинсулин и инсулин, гликиран хемоглобин, C-пептид, провежда се орален глюкозотолерантен тест. Провежда се и уринен анализ, като най-често се търсят глюкоза, албумин и кетони в урината. При съмнение за инсулином, хиперплазия на β-клетките на панкреаса, при енцефалопатия след хипогликемична кома са необходими и образни изследвания като: ехография на корем, компютърна томография, ЯМР.

Лечението на други хипогликемии се състои в екзогенен внос на глюкоза. При по-леки състояния глюкозата се приема перорално, а при тежки състояния, протичащи със загуба на съзнание - се прилагат парентерално глюкозни разтвори.

2.9/5 7 оценки

Симптоми и признаци при Други хипогликемии МКБ E16.1

  • Повръщане
  • Главоболие
  • Диария
  • Усещане за отпадналост
  • Гърчове
  • Виене на свят
Всички

Лечение на Други хипогликемии МКБ E16.1

  • Лечение на спешни състояния
  • Междинни хранения
  • Промени в диетата
  • Упражнения

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ТЕЧНА ЗАХАР WELLION SHOT туба 15 г
2.20лв.

ТЕЧНА ЗАХАР WELLION SHOT туба 15 г

ГЛЮКОЗА инжекционен разтвор 40% 10 мл * 1 СОФАРМА
0.96лв.

ГЛЮКОЗА инжекционен разтвор 40% 10 мл * 1 СОФАРМА

ГЛЮКОЗА инжекционен разтвор 10% 10 мл * 50 СОФАРМА
43.38лв.

ГЛЮКОЗА инжекционен разтвор 10% 10 мл * 50 СОФАРМА

ГЛЮКОЗА инжекционен разтвор 25% 10 мл * 50 СОФАРМА
43.50лв.

ГЛЮКОЗА инжекционен разтвор 25% 10 мл * 50 СОФАРМА

ЕНТЕРОСАН D таблетки 360 мг * 20
12.10лв.

ЕНТЕРОСАН D таблетки 360 мг * 20

Термолабилни
ГЛЮКОЗА инжекционен разтвор 40% 10 мл * 50 СОФАРМА
45.79лв.

ГЛЮКОЗА инжекционен разтвор 40% 10 мл * 50 СОФАРМА

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/921258-clinical#b4
http://www.ajnr.org/ajnr-case-collections-diagnosis/hypoglycemic-encephalopathy
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK28273/
https://www.em-consulte.com/en/article/79836
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3020366/
Диференциална диагноза на вътрешните болести, Роберт Хеглин, София, 1978 г.

Коментари към Други хипогликемии МКБ E16.1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други хипогликемии МКБ   E16.1
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 11:57
    Коментирайте "Други хипогликемии МКБ E16.1"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Задстомашна жлеза
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 2066 дни, 23 часа и 36 мин.

Осигурявахте ли настаняване на гостите от други градове за сватбата?

преди 2202 дни, 27 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 2 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 15 часа и 2 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 15 часа и 14 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 15 часа и 20 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival