Затруднения в концентрацията
Нарушената концентрация е периодично и нормално явление за повечето хора. Фактори като умора, стрес, хормонални проблеми при менопауза и бременност могат да повлияят на мисловния процес.
Затрудненията в концентрацията са признак, който може да възникне в резултат на физически, психологически или емоционални проблеми. Характеризира се с невъзможност за съсредоточаване върху определен проблем, ситуация или поставена задача.Намалената концентрация може да бъде свързана със смущения в паметта, като това да се окаже сериозен проблем както на работното място, така и в училище.
На какво може да се дължат затрудненията в концентрацията?
Затрудненията в концентрацията могат да се дължат на:
- Инфекциозни и паразитни болести - Лаймска болест (Lyme disease).
- Болести на органите на кръвообращението - инсулт, субдурален хематом, субарахноидален кръвоизлив, хипотония, сърдечна недостатъчност, мозъчно-съдова болест.
- Психични и поведенчески разстройства - депресия, генерализирано тревожно разстройство, стрес, алкохолизъм, деменция, психични и поведенчески разстройства дължащи се на алкохол, опиоиди и стимуланти, шизофрения, биполярно разстройство, рецидивиращо депресивно разстройство, остра стресова реакция, посттравматично стресово разстройство, анорексия, нарушения в активността на внимание.
- Болести на нервната система - нарушения в съня (безсъние, сънливост), апнея по време на сън, епилепсия, мозъчен абсцес, възпаление на мозъка, хидроцефалия, менингит, болест на Паркинсон (Parkinson's disease), болест на Алцхаймер (Alzheimer's disease), множествена склероза, главоболие от тензионен тип.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - енцефалопатия на Вернике (Wernicke's encephalopathy), гуша свързана с недостиг на йод, хипотиреоидизъм, тиреотоксикоза, автоимунен тиреоидит, хипогликемия, недоимък на магнезий, недоимък на цинк в храната, недостиг на витамини и минерали.
- Новообразувания - тумор в мозъка.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - желязонедоимъчна, фолиевонедоимъчна, витамин В12-недоимъчна.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - отравяне с олово, насилие върху дете, нараняване на главата, мозъчно сътресение.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект от медикаменти (фенилефрин, антимистамини, бензодиазепини, барбитурати).
- Болести на ухото и мастоидния израстък - шум в ушите, нарушения във вестибуларната функция.
- Болести на храносмилателната система - чернодробна недостатъчност.
- Болести на пикочо-половата система - бъбречна недостатъчност, синдром на предменструано напрежение, нарушения в менопаузата или периода около нея.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - фетален алкохолен синдром (Fetal alcohol syndrome).
- Болести на дихателната система - астматичен статус.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - нарушен глюкозен толеранс.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - преумора, стресово състояние.
Какви са признаците на нарушена концентрация?
Проблемите с концентрацията могат да бъдат както постоянни, така и епизодични, да се появяват само на работа или в училище, или при процеси като писане, четене или друг вид умствена дейност. Към честите симптоми, наблюдаващи се при затруднения в концентрацията, спадат:
- Неспособност за изпълнение на нормални ежедневни задачи
- Безпокойство
- Липса на енергия
- Честа загуба на предмети, напр. ключове и запомняне къде са оставени
- Невъзможност за изпълнение на нещата в срок и навреме
- Поява на т.нар. "мозъчна мъгла"
По-чести причини за намалена концентрация
- Безсъние (инсомния) – разстройство на съня, съпроводено с нарушена способност на организма да отпочива. Безсънието може да бъде предизвикано от редица причини: хронична преумора, стрес, депресия, прием на медикаменти, стимуланти на централната нервна система, напр. кофеин и други. Основните странични ефекти на безсънието се изразяват със сънливост през деня (нарушен циркаден ритъм), отпадналост, раздразнителност, нарушение в концентрацията.
- Сънливост – по своята същност представлява нормално чувство, проявяващо се след дълъг период на бодърстване или при наближаване обичайния час за сън. Като ексцесивната дневна сънливост (нарколепсия) се означа състояние, при което възникват пориви за сън в неподходящи ситуации, както и в необичайни часове от деня. Сънливостта може да бъде причина за нарушения в концентрацията, заради намаления метаболизъм на нервната система.
- Преумора – състояние на пълно физическо и психическо изтощение на организма. При преумора настъпва хипоксия (намалени нива на кислород в тъканите) и изразходване нивата на АТФ в тъканите, вследствие на което настъпват и нарушения не само във физическите усилия, но и в концентрацията на съзнанието.
- Мозъчно-съдова болест – характеризира се с стеноза (стеснение) на един или повече от кръвоносните съдове, кръвоснабдяващи главния мозък. Това може да се дължи най-често на атеросклеротични плаки или пристенна тромбоза. Като резултат от това настъпва тъканна хипоперфузия (намалено кръвоснабдяване) на мозъчния паренхим с промени на множество от функциите на централната нервна система, сред които е и концентрацията. За пациентите, страдащи от мозъчно-съдова болест е характерна както загуба на концентрация, така и нарушения в краткотрайната памет и фината моторика.
- Хипотиреоидизъм – патологично нарушение на функцията на щитовидната жлеза, свързано с намаление в продукцията на щитовидни хормони. Тироидните хормони регулират редица процеси в организма, най-вече обмяната на веществата. Намалената им продукция води до астеноадинамия (лесна уморяемост), намален физически капацитет, хипотония (намалено кръвно налягане), брадипсихия (забавена умствена дейност), нарушения в концентрацията и други.
Как да подобрим своята концентрация?
Ако изпитвате затруднения в концентрацията, може да опитате някои от следните методи, за да подобрите състоянието си:
- Трениране на мозъка – редовното четене, логическите игри като судоку, кръстословици, шахмат, свиренето на инструмент, напр. пиано значително подобряват концентрацията, както и краткосрочната памет.
- Достатъчно време за сън – както вече беше споменато в статията, безсънието може да има множество негативни последици върху здравето, включително и нарушения в концентрацията. Набавяйте си достатъчно време за сън – между 7 и 8 часа на ден, за да бъдете адекватни в изпълнението на ежедневните си задачи.
- Физическа активност – намалява нивата на стреса, както и признаците на психическа умора. Физическата активност има цялостно положително действие върху организма. Доказано е, че ежедневната физическа активност при деца за период от 4 седмици повишава концентрацията. Ако нямате време за отделни тренировки, опитайте например да ходите пеша до работното си място.
- Време за почивка – ако изпълнението на задачите ви не се осъществява и „буксувате“ на едно и също място, без да отбелязвате напредък в начинанията си, то е време да си дадете кратка почивка. Когато лишите мозъка си от ангажираността на задачите Ви, дори и за кратко, е твърде вероятно концентрацията Ви да се подобри.
- Слушане на музика – значително подобрява концентрацията ако е на нивото на фоновия шум или е тиха. Положителен ефект оказва класическата музика или музика с природни звуци, но не и музика, която харесвате или не харесвате, тъй като може да отвлече Вашето внимание.
- Прием на хранителни добавки – приемът им може значително да подобри Вашата концентрация. Доказани са положителните свойства на „дървото на живота“ или т.нар. Гинко билоба- хранителна добавка, подпомагаща перфузията на мозъка и меките тъкани, подобряваща паметта и концентрацията, протектираща организма от невродегенеративни процеси.
Кога да потърся лекар?
Ако нарушенията в концентрацията Ви са краткотрайни и са преминали, няма повод за притеснение относно Вашето здравословно състояние, тъй като нарушенията в концентрацията са нормални и често се наблюдават в забързаното ежедневие, но ако симптомите на разсеяност, отпадналост, липса на енергия и др. се задълбочават в прогресия, то е редно да потърсите Вашия лекар.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Затруднения в концентрацията
- Автоимунен тиреоидит
- Алфа таласемия
- Анемия при хронични болести, класифицирани другаде
- Анемия, дължаща се на ензимни нарушения
- Анемия, дължаща се на нарушения в метаболизма на нуклеотидите
- Анемия, свързана с храненето, неуточнена
Библиография
https://www.everlywell.com/blog/sleep-and-stress/trouble-focusing-common-causes/
www.healthline.com/health/unable-to-concentrate
https://www.mentalup.co/blog/solve-focus-and-concentration-problems
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hypothyroidism/symptoms-causes/syc-20350284
Коментари към Затруднения в концентрацията