Анемия, свързана с храненето, неуточнена МКБ D53.9
› Причини и патогенетични особености
› Диагноза
› Лечение при неуточнена анемия, свързана с храненето
Въведение
Анемията е кръвно заболяване, което се характеризира с намален брой на червените кръвни клетки (еритроцитите) в периферната кръв и намалени стойности на хемоглобин в кръвта. Червените кръвни клетки са основен компонент на кръвта и изпълняват жизненоважната функция да транспортират кислород от белите дробове към клетките на всички органи и тъкани в тялото. При анемия се нарушава доставката на кислород до тъканите, развива се тъканна хипоксия (кислородна недостатъчност), което е причина за появата на многостранни прояви.
При персистиращ хранителен дефицит, провокиран от различни причини, се развива анемия, свързана с храненето, неуточнена.
Причини и патогенетични особености
Основните патогенетични моменти при развитието на анемия включват нарушаване процесите на формиране на еритроцитите в костния мозък, скъсен живот на еритроцитите (средният живот на един еритроцит е около 120 дни) поради увеличено разрушаване при преминаването им през капилярната система на ретикулоендотелната система, вследствие на структурни промени, както и загуба на еритроцитна маса при остри или хронични кръвоизливи.
Анемия, свързана с храненето, неуточнена, може да възникне при недоимъчно хранене. Редица нутриенти (хранителни вещества) са необходими за нормалното протичане на процесите на делене, диференциране и узряване на еритроцитите в костния мозък, за правилното осъществяване на клетъчните метаболитни процеси. Недостатъчният прием на основни хранителни вещества като витамини, белтъци, въглехидрати, мазнини, макроелементи и микроелементи може да причини развитието на хронична анемия.
Изложени на по-висок риск са малки деца и подрастващи, бременни жени и кърмачки във връзка с повишените им нужди, както и лица с подлежащи хронични заболявания или приемащи определени медикаменти, които могат да влошат усвояването на хранителните вещества и съдържащите се в тях витамини и минерали.
Характерни симптоми
Хроничната анемията при недоимъчното хранене в повечето случаи е леко проявена и се открива при изследване по друг повод. Ако хранителният дефицит е значителен се развиват тежки форми на анемия, но те са по-често срещани в развиващите се страни, където снабдяването с храна на населението е съществен проблем, а достъпът до пресни плодове и зеленчуци, месо и млечни продукти е затруднен.
Клиничната проява на хронична анемия при недоимъчно хранене се свързва със симптоми, които са по-често слабо изразени и могат да включват:
- симптоми при леки форми: чувство на слабост или умора, отпадналост, главоболие, недостиг на въздух, бледа кожа и лигавици, нарушения на съня, нарушена концентрация, понижена трудоспособност, сърцебиене
- симптоми при тежки форми: при по-тежко изразен анемичен синдром се наблюдават изразен задух, включително и при покой, учестена сърдечна дейност и палпитации (сърцебиене), намален апетит, силно изразена умора, психични нарушения, депресивни епизоди и други
- симптоми при деца: освен гореизброените признаци, хроничната анемия, свързана с недоимъчно хранене, може да доведе до поведенчески нарушения при деца, като пряк резултат от увреждане на неврологичното развитие при подрастващи и намалена когнитивни способности при деца в училищна възраст
Диагноза
Диагнозата при неуточнена анемия, свързана с храненето, често се поставя на базата на изключване на другите възможни форми на анемия, като обикновено се основава на обстойната информация, получена при съответните изследвания и диагностични методики:
- анамнеза и клиничен преглед: обръща се внимание на хранителните навици на пациентите, данни за спазване на рестриктивни диети, скорошни заболявания, бременност, вредни навици и други, които могат да провокират анемия. При прегледа се установяват различни по тежест находки, зависещи главно от тежестта на анемичния синдром
- лабораторни изследвания: назначават се подробни кръвни изследвания с проследяване нивото на хемоглобина, брой червени кръвни клетки, брой ретикулоцити, серумен феритин, серумни нива на желязото, витамин В12, фолиева киселина, а при необходимост се назначават и други кръвни тестове
В диференциалната диагноза на неуточнената анемия, свързана с храненето, трябва да се изключат всички възможни заболявания, които могат да причинят анемия, както първични, така и вторични, както и всички лекарства, които могат да окажат негативно въздействие върху хемопоезата.
Лечение при неуточнена анемия, свързана с храненето
Лечението се провежда в зависимост от състоянието на пациента, наличието на усложнения, тежестта на анемичния синдром и редица индивидуални особености:
- лечение при леки форми: при леки форми подобряването на диетата за продължителен период от време води до пълно възстановяване, като обикновено се предприемат общи мерки за корекция на дефицита, при необходимост се назначават и перорални добавки за овладяване на анемичните прояви
- лечение при тежки форми: при по-тежки състояния може да се наложи лечение в болнично заведение, вливания, инжекционно приложение на съответните медикаменти, а в някои случаи и преливане на кръв
Прогнозата при неуточнена анемия, свързана с храненето, при ранно установяване на нарушенията е благоприятна, тъй като състоянието бързо се повлиява от промени в хранителния режим.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Анемия, свързана с храненето, неуточнена МКБ D53.9
- Главоболие
- Умора
- Усещане за отпадналост
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Недостиг на въздух
- Виене на свят
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ГЕРИСАН капсули 150 мг * 30 ЗА ВЪЗРАСТНИ
БИОХЕРБА КОПРИВА капсули 350 мг * 100
НАУ ФУДС ВИТАМИН B12 липозомен спрей 59 мл
ТЕЧНО ЖЕЛЯЗО 330 мл ХЕРБАМЕДИКА
БЪЗАК СИРОП 500 мл ЖИВИТА
ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА (МЕТИЛФОЛАТ) 1000 мкг + ВИТАМИН B12 50 мкг сублингвални таблетки * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
ГЛОГ ПЛЮС капсули * 240 SANCT BERNHARD
СУОНСЪН ХЛОРОФИЛ капсули * 90 SWR056
ПРОМОБИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ЧЕРВЕН КАНТАРИОН 50 мл
НАУ ФУДС ГЛУХАРЧЕ КОРЕН капсули 500 мг * 100
ТИКВЕНО МАСЛО 350 мл АГРОСЕЛПРОМ
КИТАЙСКА ХЛОРЕЛА таблетки 500 мг * 120 HOLLAND & BARRETT
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/188770
https://en.wikipedia.org/wiki/Nutritional_anemia
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12264581/
https://www.winchesterhospital.org/health-library/article?id=19079
https://www.healthline.com/health/best-diet-plan-for-anemia
Коментари към Анемия, свързана с храненето, неуточнена МКБ D53.9