Хипотиреоидизъм
Хипотиреоидизъм: състояние, което се характеризира с трайно понижено до липсващо производство на тиреоидните хормони (Т3 и Т4), поради нарушена функция на щитовидната жлеза. По-често хипотиреоидизъм се среща при жените над 40-50 годишна възраст. Хипотиреоидизъм се класифицира като първичен, вторичен и третичен. Първичната форма се характеризира с нарушено производство и освобождаване на хормони от щитовидната жлеза. Вторичният хипотиреоидизъм се дължи на нарушена секрецията на TSH (тиреоид-стимулиращ хормон) от страна на хипофизата, а третичният на нарушена функция на хипоталамуса. Симптомите, които се наблюдават могат да варират широко, в зависимост от тежестта на хормоналния недоимък. Те включват: лесна уморяемост, повишено усещане за студ, запек, мускулна слабост особено в краката, депресия, нарушено внимание, необяснимо повишаване на теглото, повишена сънливост, бледа и суха кожа и коса, брадикардия (забавена сърдечна честота), мускулни крампи, болка и скованост в ставите, студени ръце и крака, повишено ниво на холестерол в кръвта, тежки менструални периоди, подпухналост на лицето, дрезгав глас. При ненавременно диагностициране и липса на лечение, симптомите могат да включват още: объркване, задебеляване на кожата, подуване на ръцете и/или краката, забавяне на речта. Продължително нелекуван хипотиреоидизъм би могъл да доведе до сериозни усложнения, като например: сърдечно-съдови заболявания, стерилитет, спонтанен аборт, остеопороза, вродени дефекти, сърдечна недостатъчност.
Щитовидната жлеза (glandula thyroidea) е жлеза с вътрешна секреция с тегло 20-25 гр., при възрастните. Разположена е в предната част на шията. Основната й функция е производството на тироксин, трийодтиронин и калцитонин, които влияят върху растежа, метаболизма и развитието.
Хипотиреоидизъм може да се дължи на:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - автоимунен тиреоидит (тиреоидит на Хашимото), нарушена функция на хипофизната жлеза, недоимък на йод, захарен диабет тип 1, синдром на Шихан (Sheehan syndrome), хипопитуитаризъм.
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект от прием на медикаменти - (литиеви соли, амиодарон, лечение с радиоактивен йод), лъчетерапия.
- Инфекциозни и паразитни болести
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - злокачествена анемия.
- Болести на нервната система - миастения гравис.
- Болести на храносмилателната система - цьолиакия.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан ревматоиден артрит, системен лупус еритематозус.
- Новообразувания - тумор на хипофизата.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - синдром на Даун (Down syndrome), синдром на Търнър (Turner syndrome), синдром на Пендред (Pendred syndrome), синдром на Ди Джордж (DiGeorge's syndrome).
- Други - оперативно лечение на щитовидната жлеза и премахване на голяма част от нея.
Заболявания при симптом Хипотиреоидизъм
- Автоимунна полигландуларна недостатъчност
- Агенезия, аплазия и хипоплазия на панкреаса
- Вроден хипотиреоидизъм без гуша
- Дисфункция на тестисите
- Другa полигландуларнa дисфункция
- Други болести на щитовидната жлеза
Коментари към Хипотиреоидизъм