Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Чревни инфекции Други бактериални, чревни инфекции Ентероколит, предизвикан от Clostridium difficile

Ентероколит, предизвикан от Clostridium difficile МКБ A04.7

от 17 ное 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Ралица Руменова
Ентероколит, предизвикан от Clostridium difficile МКБ A04.7 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Продукти
Библиография
Коментари

Ентероколитът предизвикан от Clostridium difficile е остро инфекциозно диарийно заболяване, което възниква след продължително антибиотично лечение. Заболяването е познато още като антибиотико-асоцииран колит и се характеризира с развитието на възпаление на лигавицата на колона и протича с кърваво-слузна диария, бързо развитие на дехидратация, хиповолемия, ацидоза и хипопротеинемия.

Причини

Причинителят на заболяването е Clostridium difficile - Грам-положителна пръчица, облигатен, спорообразуващ анаероб. Бактериалните спори са изключително устойчиви спрямо влиянието на факторите на околната среда и могат да запазят своята жизнеспособност в продължение на месеци. Вегетативните форми са умерено устойчиви в оконата среда, от особено значение е способността им да се запазват във фецес до 10 дни. Клостридиум дефициле отделя два екзотоксина - ентеротоксин и цитотоксин, познати още като А и В. Ентеротоксинът предизвиква повишена чревна секреция и е основна причина за диарията. Цитотоксинът предизвиква некроза на чревния епител и хеморагични прояви. Способността да образува високо устойчиви спори, както и пагубните ефекти на ентеро- и цитотоксинът превръщат C.difficile в опасен чревен патоген.

Разпространение

Clostridium difficile е широко разпространен във външната среда, но се среща и като нормален представител на чревната микрофлора при 15% от възрастните и 70% от новородените. Механизмът на предаване на инфекцията е фекално-орален, чрез контаминирани хранителни продукти, повърхности и замърсени ръце. Наблюдават се спорадични случаи или малки епидемии в болнични заведения. Голям брой антибиотици са отговорни за развитие на заболяването, особено клиндамицин и ампицилин.

Рискови фактори

  • Продължителен прием на антибиотици - C.difficile колитът се асоциира най-често с употребата на флуорохинолони, цефалоспорини и клиндамицин без предварителна консултация с медицински специалист и за продължителен период от време. C.difficile може да колонизира стомашно-чревния тракт единствено на фона на нарушен баланс на нормалната чревна флора.
  • Здравна среда - Счита се, че риска за придобиване на C.difficile ентероколит е 13% при пациенти с болничен престой до две седмици и 50% с престой по-дълъг от четири седмици.
  • Употребата на лекарства за потискане на производството на стомашна киселина - Н2-рецепторните антагонисти увеличават риска 1,5 пъти, а инхибиторите на протонната помпа с 1,7 при употреба веднъж дневно и с 2,4 при употреба повече от веднъж дневно.
  • Ниски нива на серумен албумин - Защитните ефекти на серумния албумин се свързват със способността на този протеин да свързва токсин А и токсин В, като по този начин нарушава инвазията на ентероцитите.

Патогенеза

clostridium-difficile-colonВходна врата на инфекцията е стомашно-чревния тракт, но може да се касае и за ендогенна инфекция, причинена от увреждане на нормалната чревна флора. В червата, най-вече в колона, патогените се размножават и отделят екзотоксини А и В, които увреждат ентероцитите. Действието на токсин А е основната причина за появата на диарийни изхождания, а токсин В предизвиква некроза на дебелочревните епителни клетки. Патогенните токсини предизвикват некротични, хеморагични и възпалителни промени в дебелочревната лигавица. Характерно бива образуването на жълтеникави плаки или псевдомембрани на фона на зачервена и оточна лигавица. Често се развива тежък псевдомембранозен, хеморагичен или деструктивен колит, понякога с перфорация на черво или обилни ректорагии. Бактериите не достигат до регионалните лимфни възли и не се развива бактериемия, но билните диарични изхождания предизвикват бърза дехидратация, метаболитна ацидоза и хиповолемичен шок.

Симптоми

Инкубационният период е неопределен. Заболяването може да започне 3-4 дни след началото на антибиотичната терапия, но може да се развие и няклоко седмици след прекратяване на лечението.

Клиничната картина започва внезапно и се характеризира с:

  • втрисане и бързо повишаване на температурата;
  • гадене;
  • повръщане;
  • коремна болка, особено по хода на дебелото черво;
  • диария - 15-20 и повече изхождания за 24 часа. Изпражненията са течни, с примеси от слуз и кръв.

DifficileПонякога изхожданията са предимно кървави, като кървава вода или вода от мито месо. Диарията трудно се поддава на лечение и персистира за дълго време - средно 8 седмици, често с периоди на подобрение и влошаване.

Според тежестта на заболяването се различавт лека, средно тежка и тежка клинична форма.

Тежките клинични форми протичат с многобройни диарийни изхождания, чиито вид е оприличаван на "отделяне на кървава вода". Персистиращия диариен синдром довежда до тежка дехиратация на организма, хиполектролитемия, хиповолемичен шок и остра бъбречна недостатъчност.

Изследвания

За поставяне н правилната диагноза е необходимо провеждането на пълно физикално изследване на пациента, подбробно снета анамнеза, особено в случаи на възрастен пациент с диариен синдром и анамнеза за прилагане на антибактериална терапия. За конкретно уточняване на характера на заболяването също се назначават лаборатрони, микробиологични и при нужда серологични изследвания.

Лабораторни изследвания

  • Пълна кръвна картина;
  • Левкоцити.

Лабораторните изследвания установяват левкоцитоза изразена неутрофилия, повишени СУЕ и хематокрит.

Микробиологични изследвания

Задължително е изолирането на причинителя от фекална култура и провеждането на фекален тест.

Серологични изследвания

Доказване на токсини чрез Елайза или PCR.

Най-надежден диагностичен метод остава събирането на ендоскопски биопсичен материал от съмнителните плаки, певдомембрани или други лезии в колона.

Диференциална диагноза

Съмнение за диагнозата се поражда, когато в хода на антибиотично лечение или до три месеца след провеждането му се появи тежка диария с висока температура и токсични прояви, дехидратация и особено, когато бактериологичните резултати са отрицателни, а диарията трудно се поддава на лечение. Диференциална диагноза се прави с:

  • Доброкачествено протичаща диария след антибиотично лечение;
  • Бактериална чревна инфекция, неуточнена;
  • Ентерохеморагична инфекция, причинена от Ешерихия коли.

Диагнозата се потвърждава при изолиране на Clostridium difficile чрез фекален тест или доказване на токсините му в копрофилтрат чрез ELIZA.

Лечение

Лечението на ентероколит, предизвикан от Clostridium difficile може да бъде значително затруднено, както поради високото ниво на антибиотична резистентност, така и поради защитния ефект на псевдомембраните. Лечението се състои в незабавно спиране на антибиотичната терапия. Назначават се почивка на легло и диета, както при другите чревни инфекции с диариен синдром. Етиологичното лечение се провежда с метронидазол и ванкомицин. Патогенетичното лечение се състои в рехидратация и възстановяване на нарушенията в алкално-киселинното равновесие.

Прогнозата е сериозна. Общият леталитет достига 10%. Прогнозата се влошава особено, ако не се спрат веднага антибиотиците и не се проведе адекватно лечение.

3.4/5 13 оценки

Симптоми и признаци при Ентероколит, предизвикан от Clostridium difficile МКБ A04.7

  • Повръщане
  • Гадене
  • Главоболие
  • Диария
  • Повишена телесна температура
  • Неразположение
Всички

Лечение на Ентероколит, предизвикан от Clostridium difficile МКБ A04.7

  • Антибиотици
  • Терапия с флуиди
  • Хоспитализация

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ЖИВОВЛЕК ЕДРОЛИСТЕН ЛИСТА
2.90лв.

ЖИВОВЛЕК ЕДРОЛИСТЕН ЛИСТА

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС ДЖАРО - ДОФИЛУС ЕПС ХАЙЪР капсули * 30
99.00лв.

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС ДЖАРО - ДОФИЛУС ЕПС ХАЙЪР капсули * 30

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС ДЖАРО - ДОФИЛУС ЕПС капсули * 120
117.00лв.

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС ДЖАРО - ДОФИЛУС ЕПС капсули * 120

Библиография

https://www.nhs.uk/conditions/c-difficile/
https://www.webmd.com/digestive-disorders/clostridium-difficile-colitis#1
https://emedicine.medscape.com/article/186458-overview

Коментари към Ентероколит, предизвикан от Clostridium difficile МКБ A04.7

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 16 November 2016 в 10:58

    Биляна

    Задължително ли е спирането на антибиотичното лечение, при съмнение за псевдомембранозен колит и какво ще се случи с основното заболяване, за което е бил предписан антибиотика? Благодаря предварително!

    Препоръчва се спиране на приема на антибиотика, за който се смята, че е причинил състоянието. Понякога това може да бъде достатъчно, за да облекчи симптоматиката на псевдомембранозния колит. Предписва се друг антиботик.

  2. Биляна 
    на 15 November 2016 в 20:37

    Задължително ли е спирането на антибиотичното лечение, при съмнение за псевдомембранозен колит и какво ще се случи с основното заболяване, за което е бил предписан антибиотика? Благодаря предварително!

googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Косопад предизвикан от стрес, какво може да помогне?

преди 3991 дни, 22 часа и 9 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 11 дни, 23 часа и 33 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 20 дни, 15 часа и 45 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 31 дни, 2 часа и 19 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 35 дни, 22 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ГРАНДЕ МАСКАРА ЧЕРНА СПИРАЛА ЗА МИГЛИ 11.5 г

МУНДЖАРО КУИК ПЕН инжекционен разтвор в предварително напълнена писалка 2.5 мг/доза 4 дози

ДЕРМАКОД ФЛУИД С ДИНАЛИФТ 7% 50 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМЕН ЕНЗИМ С ЦВЕТНИ КИСЕЛИНИ 10 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМ С ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 1.5 % 10 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:04:29

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:01:29

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: Яни от 09 май 2025г. в 17:42:32

БЕТЪР МИ БЛЕНД 250 г

Коментар на: Velina от 09 май 2025г. в 17:22:35

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: Красимира от 09 май 2025г. в 17:03:23
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival