Изследване за лаймска болест
› В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването
› Необходима ли е предварителна подготовка
› Метод на провеждане на изследването
› Какво ще усещате по време на изследването
› Има ли рискове от провеждането на изследването
› Резултати от проведеното изследване
› Кога не трябва да провеждате изследването
Въведение
Лаймската болест е заболяване, причинено от инфекция с бактерия, която се разпространява чрез ухапване от определени видове кърлежи. Симптомите могат да засегнат кожата, където е настъпило ухапването, или други кожни участъци, като могат да прогресират, за да засегнат други части на тялото. Лаймската болест се причината от семейство бактерии, известни като Borrelia.
Лаймската болест може да бъде много трудна за диагностициране, тъй като клиничните й прояви наподобяват тези на много други състояние, поради което се означава като "велик имитатор".
Целта на изследването за лаймска болест е да се определи дали се установяват антитела в резултат на излагане на бактерията Borrelia bugdorferi, която причинява лаймска болест.
Тестовете за антитела могат да бъдат извършени както с кръвен материал, така и с пунктат от цереброспинална течност (ликвор) или ставна (синовиална) течност.
Изображение: CDC, Public domain, via Wikimedia Commons
Недостатък на изследванията за антитела е, че на тялото са необходими 2 до 3 седмици, за да синтезират откриваеми нива на антитела срещу B. burgdorferi, тоест не се установяват веднага. Първо се образуват антитела от клас M (IgM), повишават се до максимални концентрации за около 6 седмици и след това започват да намаляват. Антителата от клас G (IgG) се откриват няколко седмици след експозицията, повишават се до максимални нива около 4-6 месец и могат да останат високи в продължение на много години, дори и след успешно излекуване от лаймска болест. Серологичното изследване не може да направи разлика между минали инфекции и нова инфекция, тоест не може да определи момента на заразяване с лаймска болест – дали инфекцията се е развила скоро или преди години.
Самостоятелното тълкуване на резултатите от изследването на кръв не може да определи със сигурност дали е налице лаймска болест, поради което трябва да се вземат предвид и други фактори, като придружаващи симптоми, анамнеза за контакт с кърлежи и други.
Освен изследването на кръвта е възможно да се анализира течност от централната нервна система (ЦНС) за признаци на бактерията Borrelia - изследване на цереброспиналната течност (ликвор). Изследването на ликвор не може със сигурност да изключи минала или настояща инфекция на централната нервна система с Borrelia. Данните oт изследването на ликвора, съчетани с подробна анамнеза и физикален преглед, могат да спомогнат за потвърждаване/отхвърляне засягането на ЦНС.
За диагностицирането на Лаймска болест извън централната нервна система, кръвният тест е предпочитаният подход.
В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването
Изследването обикновено е показано, ако човек има симптоми на лаймска болест и известно или възможно излагане на кърлежи, които могат да пренасят бактерията Borrelia burgdorferi, в гористи или тревни площи. Въпреки това, тъй като е необходимо време, за да се развият антитела, времето за тестване е важно да се вземе предвид - на организма са необходими две до три седмици, за да произведе откриваеми нива на антитела срещу B. burgdorferi.
Симптомите на Лаймска болест зависят от фазата на развитие на бактериалната инфекция:
- В началната фаза симптомите обикновено се откриват само близо до мястото на ухапването от кърлеж. Този ранен стадий се нарича еритема мигранс (erythema migrans) и включва видим обрив (познат още и като "биволско око"), който обикновено се развива в рамките на няколко седмици след ухапване.
При ранно локализирано заболяване и еритема мигранс, кръвният тест обикновено не е от полза, тъй като антителата не са имали достатъчно време да се развият.
- В следващата фаза бактериите достигат други части на тялото и могат да причинят общи симптоми като треска, главоболие и лесна уморяемост, както и други грипоподобни симптоми. В някои случаи бактериите могат да засегнат сърцето или нервната система.
- Последната фаза настъпва дълго след първоначалното ухапване от кърлеж и най-често включва симптоми, засягащи ставите (артрит със силна болка в ставите и подуване, особено в коленете) или нервната система.
Изображение: CDC/ James Gathany, Public domain, via Wikimedia Commons
Други симптоми, които могат да се повяват седмици и месеци след ухапване от кърлеж, включват:
- световъртеж
- задух
- допълнителни обриви по други части на тялото
- парализа на лицевия нерв
- изтръпване на ръцете и краката
- сърцебиене
- аритмия
- проблеми с паметта
Някои симптоми на Лаймска болест, като например болки в ставите, могат да бъдат причинени от много други здравословни състояния. Поради тази причина не се препоръчва изследване, ако са налице само тези неспецифични симптоми и няма други индикации за излагане на Borrelia. В тези случаи положителният тест може да бъде подвеждащ, тъй като антителата може да са резултат от минала инфекция, а не от активно състояние, причиняващо настоящите симптоми.
Изследването на гръбначно-мозъчната течност е най-често показано, когато човек има неврологични симптоми, съответстващи на лаймска болест и положителни или неубедителни кръвни тестове.
Необходима ли е предварителна подготовка
Изследването за лаймска болест не изисква специална предварителна подготовка.
Метод на провеждане на изследването
За изследването на Лаймска болест е необходимо да се вземе венозна кръв, като подробна информация за вземането на кръв от медицински специалист ще намерите в:
Изображение: www.freepik.com
При определени обстоятелства - неврологични симптоми, съответстващи на Лаймска болест и положителни или неубедителни кръвни тестове - се налага изследване гръбначномозъчна течност (ликвор) чрез лумбална пункция.
Подробна информация за изследването ще намерите в:
Изображение: Blausen.com, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Много рядко се взема кожна биопсия от обрив.
Основни методи за изследване
Съществуват 2 основни метода за изследване за лаймска болест:
- Ензимно-свързан имуносорбентен анализ (ELISA) - често използван за диагностициране на лаймска болест поради своята бързина и висока чувствителност. Чрез ELISA се откриват както IgM, така и IgG антитела срещу B. burgdorferi. ELISA е чувствителен, но има висок процент фалшиви положителни резултати, давайки положителни резултати при инфекциозна мононуклеоза, ревматоиден артрит и други автоимунни състояния.
- Уестърн блот тест (Western blot) - този тест също идентифицира антитела срещу лаймска болест и може да потвърди резултатите от ELISA.
Най-често се извършва при съмнение за хронична форма
Индиректна имунофлуоресценция (IFA) - рядко се използва днес, тъй като има значителна субективност в техниката на провеждане
Тестовете за антитела трябва да протичат двуетапно – да се извърши ELISA, последван от Western blot тест. Уестърн блот тест трябва да се извърши при всички лица с положителен или горнограничен резултат от ELISA.
Изображение: www.freepik.com
Други тестове
- Полимеразна верижна реакция (PCR) - за установяване на ДНК на B. burgdorferi. Може да се използва за идентифициране на активна инфекция, когато има симптоми на лаймска болест, неповлияващи се от антибиотично лечение. PCR тестът не е широко разпространен поради причината, че е труден за провеждане и изисква определено оборудване. Също така е възможно да се получат фалшиво позитивни резултати.
Използва се предимно за потвърждаване на наличието на бактерията в ставната течност при артрит и в цереброспиналната течност при менингит, предизвикани от лаймска болест.
- Хистологично изследване - изследване на тъканна проба за наличието на бактерия-причинител на лаймска болест. Този метод е бавен – изисква до няколко седмици за получаване на резултата
Какво ще усещате по време на изследването
Подробна информация за това, което е възможно да усетите при вземането на кръв, необходима за този тест, ще намерите в:
Информация за това, което е възможно да усетите по време на лумбалната пункция, може да намерите в статията:
Изображение: www.freepik.com
Има ли рискове от провеждане на изследването
Вземането на кръв като цяло се смята за нискорискова процедура, но както при всяко изследване и при това са възможни усложнения.
Подробна информация за възможните рискове при вземането на кръв, необходима за провеждане на това изследване, ще намерите при:
Подробна информация за възможните рискове при извършване на лумбална пункция, ще намерите при:
Резултати от проведеното изследване
Ако ELISA се проведе в кратък интервал след ухапване от кърлеж или възможна експозиция, той може да не успее да открие антитела срещу B. burgdorferi и обикновено се повтаря няколко седмици по-късно. Около 30% от тестовете са положителни след 2 седмици и около 80% след 6 седмици. Процентът нараства с продължителността на инфекцията.
Позитивните тестове за антитела могат да показват както наличие на активна болест, така и останали антитела след преболедуване от лаймска болест. PCR може да се извърши за потвърждение на активен процес след получаване на положителен резултат от тестовете за антитела.
Нормални стойности:
- Не се откриват антитела срещу бактерията, причиняваща Лаймска болест (B. burgdorferi)
- Полимеразна верижна реакция (PCR) не открива ДНК на B. burgdorferi
Изображение: www.freepik.com
Отклонения от нормата:
- Откриват се антитела срещу B. burgdorferi
- Полимеразна верижна реакция (PCR) открива ДНК на B. burgdorferi.
Ако ELISA тестът е положителен и двата IgG и IgM Western blot теста са отрицателни, вероятно резултатът от ELISA е фалшиво положителен и лаймска болест не е причината за симптомите.
Ако ELISA и IgM тестовете са положителни, със или без положителен IgG тест, вероятно се касае за скорошна инфекция и е препоръчително лечение с антибиотици.
Положителен ELISA тест с положителен IgG и отрицателен IgM тест може да се види при Лаймска болест в по-напреднал стадий. Трябва да се има предвид, че тези резултати могат да се видят и когато излагането на B. Burgdorferi е станало преди много време и настоящите симптоми може да не са свързани. Това е особено вероятно при хора, които са били изложени на ухапвания от кърлежи по време на работа, по време на отдих или защото живеят близо до гори или тревни площи.
Кога не трябва да провеждате изследването
Факторите, които могат да възпрепятстват изследването за лаймска болест или да повлияят на резултатите от теста, включват:
- Неправилно вземане на пробата - кръв/ликвор
- Неправилно съхранение и транспортиране на пробата
- Хемолиза на кръвната проба
- Контаминирани проби
- Хиперлипидемия
- Прием на антибиотици преди изследването - може да доведе до ниски или липсващи нива на антитела
- Кръстосана реактивност - поради наличие други бактериални инфекции е възможно антитела към други бактерии да бъдат открити чрез тестове за антитела срещу лаймска болест. Това е фалшиво положителен резултат, тъй като тестът показва излагане на Borrelia, когато всъщност не е настъпило такова. Подвеждащ положителен резултат може да възникне и при пациенти, които са преболедували лаймска болест в миналото.
Изображение: www.freepik.com
- Стандартизиране на интерпретацията на получените резултатите - необходимо е спазване на определени критерии от лабораториите при тълкуването на резултатите
- Време на провеждане на теста - важно е да се има предвид кога се прави изследването, тъй като е необходимо време на различните антитела да се развият и да бъдат откриваеми в кръвта. Развитието на антителата срещу B. burgdorferi отнема поне 1 седмица.
- Серологичните тестове не трябва да се използват за оценка на отговора към лечението, тъй като антителата персистират дълго време (години) след проведено лечение
- Серологичното изследване не може да направи разлика между минали инфекции и нова инфекция
- Системен лупус еритематозус - може да доведе до фалшиво положителни резултати за лаймска болест
- Поликлонални гамапатии - може да доведе до фалшиво положителни резултати за лаймска болест
Заглавно изображение: www.freepik.com
Заболявания, при които се прилага Изследване за лаймска болест
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечение при лаймска болест (борелиоза)
- Хранене при Лаймска болест (борелиоза)
- A69.2 Лаймска болест
- M01.2 Артрит при Лаймска болест (А69.2ї)
- Мистериозното заболяване моргелоза – реалност или психоза
- Алтернативно лечение на Лаймска болест
- Лекарства след ухапване от кърлеж - нужна ли е терапия?
- Тест за антитела при лаймска болест
- "Не съм луд, болен съм": Как хроничната Лаймска болест променя живота на болния и неговото семейство
- Пийте билкови отвари срещу лаймска болест при ухапване от кърлеж
Коментари към Изследване за лаймска болест