Лечение при лаймска болест (борелиоза)
Със затоплянето на времето, с идването на лятото и удължаването на светлата част на деня, човек гледа да прекара колкото може повече време навън. Независимо дали се касае за дълги разходки с половинката, излизане с приятели или игри с децата в парка, топлото време ни привлича като магнит и искаме да прекараме всяка свободна минута, наслаждавайки му си.
Като магнит обаче се привличат и някои недоброжелатели, които могат да вгорчат изживяванията ви. Рискът от ухапване от кърлеж и свързаните с това последици стои на дневен ред, тъй като със затопляне на времето тяхната популация нараства и скрити в храстите и по поляните дребните вредители очакват своята следваща жертва.
Проблемът с кърлежите не е просто с ухапването и необходимостта от посещение на спешен кабинет за отстраняване на целия кърлеж, а в рисковете от заразяване с някоя инфекция. Една от най-честите инфекции, пренасяни посредством кръвосмучещите кърлежи, е така наречената Лаймска болест или известна сред медицинските среди и като борелиоза.
Ранното откриване на болестта се свързва с наличието на ефективно лечение при лаймска болест (борелиоза), но поради характера на заразяване често се стига до закъснение с посещението на лекарския кабинет, съответно закъснение с диагнозата и риск от развитие на различни по тежест усложнения, свързани с инфекцията. При около десет процента от лицата, които са получили адекватна терапия, се наблюдават остатъчни явления с различен по тежест характер.
Лаймска болест: заразяване, симптоми, рискове, усложнения
Борелиозата или известна като лаймска болест представлява остро инфекциозно заболяване с ендемичен характер, чиито основни преносители са кърлежите.
Специфичният причинител на болестта е Borrelia burgdorferi, а като резервоар на инфекцията служат различни домашни и диви животни, птици, кучета и други.
Заразяването се осъществява при ухапване от заразен кърлеж, но също и вследствие на смачкването на заразен кърлеж и попадане на течността в конюнктивите. Засягат се всички възрастови групи, без различия между пол, като болестта е характерна за топлите месеци от годината (предимно през пролетно-летния сезон), тъй като това е най-благоприятното време за размножаване, растеж и развитие на кърлежите.
Инкубационният период (времето от проникването на причинителите до първите обективни симптоми на заразата) е от порядъка на три до 35 дни.
Важна особеност е наличието на така наречения хроничен мигриращ еритем (erythema migrans), описван често и като биволско око, поради характерния му вид върху кожата на мястото на проникването.
Симптомите при лаймска болест варират в зависимост от стадия на болестта, като се описват поражения върху кожата, ставите, сърдечно-съдовата система, очите, нервната система и други. Освен първоначалните промени по кожата често се описват и главоболие, фебрилитет (повишение на температурата), болки в мускулите и ставите.
В рамките на два до дванадесет месеца след това се развива така нареченият ранен генерализиран стадий, който може да включва поражения върху централната нервна система (парези, парализи, полиневрит, миелит и други), зрителни увреждания (иридоциклит, панофталмит) и други.
Години след началния стадий са възможни поражения върху ставите (артрит, прогресиращ до дистрофия, остеопороза, анкилоза), неврологични и сърдечни увреждания, както и засягане на кожата (хроничен акродерматит).
Полезна и подробна информация за инфекцията и нейните особености може да намерите в раздел Заболявания:
Именно поради забавената поява на голяма част от симптомите при лаймска болест след всяко ухапване от кърлеж е необходимо провеждане на съответните изследвания за изключване на болестта.
В най-добрия случай попадналият кърлеж след изваждане подлежи на специализирани изследвания и при откриване на причинителя на заразата болния подлежи на спешна терапия.
Полезна и подробна информация за изследванията за доказване на инфекцията може да намерите в раздел Медицински изследвания:
Своевременното лечение при лаймска болест (борелиоза) значително подобрява прогнозата при отделните пациенти и намалява рисковете от развитие на сериозни дългосрочни усложнения. Важно е да се отбележи, че при около десет процента от пациентите, независимо от приложената терапия, е възможно развитие на различни по тежест усложнения.
Лекарства за лечение при лаймска болест (борелиоза)
При доказване на лаймска болест е необходимо предприемане на своевременни терапевтични мерки за овладяване проявите на болестта, убиване или потискане на растежа и размножаването на причинителите в организма и намаляване на рисковете от развитие на системни увреждания.
Лечението обикновено е комплексно, като единствената етиологична терапия е с помощта на подходящи антибиотици.
Използват се представители с доказана ефективност срещу Borrelia burgdorferi, като обикновено се препоръчва продължителност на антибиотичния курс между 2 и 4 седмици, а дозите се определят в зависимост от възрастта на пациента и индивидуалните особености.
Допълнително към антибиотичната терапия се включват симптоматични средства, добавки и други за подобряване комфорта на болния и ускоряване на възстановителните процеси.
Най-често при лаймска болест се назначават някои от следните лекарства:
- доксициклин: този представител на тетрациклините е изключително ефективен и се препоръчва при възрастни и деца над 8 години, като при възрастни обичайната доза е 100 милиграма два пъти дневно перорално, а при деца дозата се изчислява въз основа на телесното тегло и обикновено е от порядъка на 4 милиграма на килограм дневно, разделена в два приема. Обикновено се назначава за период от 14 до 21 дни, като при засягане на нервната система терапията може да продължи и повече с включване на интравенозен доксициклин. Продължителното лечение крие известни рискове от поява на нежелани ефекти, като най-често това са стомашно-чревни оплаквания. Честите и продължителни курсове с доксициклин не се препоръчват поради риск от увреждане на костите и зъбите при подрастващи, засягане на черния дроб, фотосенсибилизация (повишена чувствителност към ултравиолетовите лъчи) и други
- пеницилини: тези представители на бета лактамите са особено ефективни за лечение на лаймска болест, особено при лица, които са алергични или противопоказани за лечение с тетрациклини (деца под 8 години, бременни, кърмачки, при наличие на определени подлежащи заболявания). Обикновено се назначава терапия с амоксицилин в доза 500 милиграма три пъти дневно перорално при възрастни, а при деца дозата се изчислява средно на 50 милиграма на килограм дневно, разпределена в три дози. За разлика от тетрациклините, лечението с пеницилини крие минимални рискове от поява на странични ефекти, като най-сериозната нежелана реакция е наличието на алергия (при алергия към пеницилини се предпочитат алтернативни антибиотици). Пеницилините водят до разрушаване на клетъчната стена на причинителите и убиването им, докато доксициклин потиска тяхното размножаване
- цефалоспорини: цефалоспорините са други представители на бета лактамните антибиотици с висока ефективност при лаймска болест. Те са опция на избор при наличие на противопоказания за лечение с тетрациклини и/или пеницилини, като обичайната доза при възрастни е 500 милиграма два пъти дневно перорално, а при деца е от порядъка на 30 милиграма на килограм дневно, разпределена в два приема. Цефалоспорините са подходящи за лечение при малки деца, по време на бременност и в периода на лактация, както и при наличие на редица подлежащи заболявания. Рядко водят до сериозни нежелани ефекти, като при употреба на стандартните дози могат да предизвикат при някои лица стомашно-чревни оплаквания, главоболие, по-рядко алергични прояви. При данни за засягане на централната нервна система се препоръчва използване на цефуроксим за интравенозно приложение за период от две до четири седмици
- аналгетици: при наличие на болки в мускулите и ставите, болков синдром в резултат от засягане на нервната система и други се назначават подходящи аналгетици според възрастта, физиологичните особености и общо здравословно състояние на пациента
- противовъзпалителни средства: нестероидни противовъзпалителни средства (ибупрофен, напроксен, диклофенак) се назначават обикновено при наличие на засягане от болестния процес на ставния апарат. Употребата им се назначава от лекуващия лекар, съобразно индивидуалните особености на пациента. Противопоказана е употребата на аспирин при деца под 16 години поради риск от сериозни нежелани прояви
- пробиотици: употребата на антибиотици води до ефективно справяне с неприятните патогени, причинили инфекцията, но оказват и неблагоприятно въздействие върху нормалната чревна флора, поради което се препоръчва прием на пробиотици (с или без пребиотици) по време на антибиотичния курс и малко след това
- витаминни добавки: като допълнително лечение се прилагат и средства за повишаване на собствените защитни сили (витамини, минерали, есенциални киселини, лечебни растения и други) след консултация с лекуващия лекар
Всички лекарства и мерки за лечение при лаймска болест се назначават и контролират от лекуващия лекар като се препоръчва стриктно спазване на назначения терапевтичен режим.
Основното, етиологично (насочено към отстраняване и неутрализиране на причинителите) лечение е антибиотичното, а всички останали мерки се прилагат с цел облекчаване на симптомите, подобряване на състоянието, ускоряване на възстановителните процеси.
Методите от алтернативната медицина и природното лечение (билки, етерични масла, лечебни растения, добавки и други), приложени самостоятелно нямат желаните ефекти. Въпросните средства могат да се използват като част от допълнителната терапия на фона на подходящо антибиотично лечение и само след консултация с лекуващия лекар.
Някои от тези средства могат да доведат до нежелани лекарствени взаимодействия, до влошаване на протичането на болестта и в крайна сметка да окажат неблагоприятно въздействие върху състоянието на пациента. Приложението им се осъществява с особено повишено внимание при възрастни лица, в детска възраст, както и при наличие на подлежащи хронични заболявания.
Полезна и подробна информация по темата може да намерите в раздел Алтернативна медицина:
Предпазни мерки срещу лаймска болест (борелиоза)
Най-добрите мерки за предпазване от заразяване с лаймска болест и възможните усложнения, свързани с инфекцията, включват мерки срещу ухапване от кърлеж.
Тези мерки са разнообразни и включват:
- репеленти: използване на подходящи репеленти срещу кърлежи (има комбинирани препарати, които се ефективни както срещу кърлежи, така и срещу комари и някои други вредители)
- подходящо облекло: в случай, че сте планирали пикник на някое диво място сред природата или сред зеленината в близкия парк, се препоръчва да заложите на дългите панталони (леките материи не държат топло), като особено подходящи са светлите цветове (кърлежите изпъкват на светлия фон)
- погрижете се за детето: задължително използвайте подходящи репеленти, тъй като децата не се страхуват да опознаят близките храсти, да се сприятелят с непознати кучета и други животни и често стават жертва на ухапвания (не само от кърлежи). Подходящо облекло в комбинация с добър репелент ще предпази малчуганите от дребните дразнители
- погрижете се за домашния любимец: налични са репеленти и за домашните животни, като независимо от употребата им, се препоръчва щателна проверка за нежелани посетители върху козината след всяка разходка
- погрижете се за двора: независимо дали се касае за междублоково пространство или просторен двор е важно да се погрижите срещу нежеланите натрапници с помощта на подходящи акарициди (налични са комбинирани препарати с висока ефективност към голяма част от вредителите)
В допълнение се препоръчва да избягвате необозначени и диви пътеки, да не сядате директно върху тревните площи и при възможност да се изкъпете до два часа след престой навън. Направете го като свой навик винаги да оглеждате внимателно тялото си за наличие на кърлежи, тъй като своевременното им отстраняване минимизира рисковете от последващи усложнения.
В случай, че сте сред дивата природа и забележите кърлеж по вашето тяло (или на ваш близък, дете, домашен любимец) трябва да бъдете много внимателни с неговото отстраняване и при възможност да го запазите за последващо изследване.
Полезна и подробна информация относно правилните техники и методи за отстраняване на кърлеж може да намерите в раздел Лечения:
При предприемане на мерки за предпазване от кърлеж се намалява значително рискът от сблъскване с този проблем. В случай, че забележите попаднал кърлеж или не сте сигурни какво точно се е забило в кожата ви, веднага посетете близкия спешен кабинет или се свържете с вашия лекуващ лекар.
Своевременното установяване на заразяване с борелиоза и назначаването на ранно, адекватно, индивидуализирано лечение при лаймска болест (борелиоза) значително подобрява прогнозата и намалява рисковете от развитие на сериозни и дългосрочни последици.
Заболявания, при които се прилага лечението Лечение при лаймска болест (борелиоза)
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НИМФИЯ УРЕД ЗА ОТСТРАНЯВАНЕ НА КЪРЛЕЖИ
КОКОНА S.O.S. РОЛ ОН РЕПЕЛЕНТ ГЕЛ ЗА ДЕЦА 70 мл
БИОХЕРБА СПРЕЙ ПРОТИВ КОМАРИ, КЪРЛЕЖИ И ДРУГИ НАСЕКОМИ 75 мл
БИО КИЛ ЕКСТРА СПРЕЙ 500 мл
ВИПРАЗИН РЕПЕЛЕНТЕН СПРЕЙ 120 мл
БОЧКО ЛОСИОН МУЛТИ ПРОТЕКТ ЛИМОН СРЕЩУ КОМАРИ И КЪРЛЕЖИ 120 мл
Библиография
https://www.cdc.gov/lyme/treatment/index.html
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lyme-disease/diagnosis-treatment/drc-20374655
https://www.healthline.com/health/lyme-disease
https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/arthritis-lyme-disease
https://www.wikihow.com/Beat-Lyme-Disease
https://www.hopkinslyme.org/lyme-disease/treatment-and-prognosis-of-lyme-disease/
https://emedicine.medscape.com/article/330178-treatment
https://www.uptodate.com/contents/treatment-of-lyme-disease
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебни практики при заболявания
- Хранене при Лаймска болест (борелиоза)
- A69.2 Лаймска болест
- M01.2 Артрит при Лаймска болест (А69.2ї)
- Алтернативно лечение на Лаймска болест
- Мистериозното заболяване моргелоза – реалност или психоза
- Лекарства след ухапване от кърлеж - нужна ли е терапия?
- Хранене при демодекс
- Тест за антитела при лаймска болест
- Изследване за лаймска болест
- "Не съм луд, болен съм": Как хроничната Лаймска болест променя живота на болния и неговото семейство
Коментари към Лечение при лаймска болест (борелиоза)