Лекарства след ухапване от кърлеж - нужна ли е терапия?
› Какви рискове крие ухапването от кърлеж?
› Кога е необходима терапия след ухапване от кърлеж?
› Антибиотик след ухапване от кърлеж
› Симптоматични лекарства при ухапване от кърлеж
Въведение
Ухапванията от кърлеж са една от относително честите причини за посещение на медицински специалист, като при правилно изваждане на кърлежа и обработка на мястото обикновено не се налага провеждане на последващо специфично лечение.
В определени ситуации е нужна допълнителна терапия и назначаване на лекарства след ухапване от кърлеж с цел облекчаване на някои оплаквания и/или намаляване на риска от развитие на трансмисивна инфекция, пренасяна от кърлежите.
Какви рискове крие ухапването от кърлеж?
Ухапванията от кърлеж са изключително чести в практиката, особено през топлите месеци от годината, като макар и на пръв поглед безобидни, крият някои значителни здравни рискове:
- алергична реакция: рисковете от алергична реакция са по-високи при пациенти с множество известни подлежащи алергии, както и при многобройни ухапвания от кърлеж в кратък период от време. Протича с различни оплаквания с локален и системен характер, като в тежките случаи изисква спешна медицинска намеса
- локални прояви: най-честата реакция на организма след ухапване от кърлеж са локалните прояви, включващи сърбеж, болка, зачервяване, парене, локален дискомфорт и други, като тяхното наличие не означава задължително алергия или предаване на трансмисивно заболяване, а се дължи на локална реакция към слюнката и секретите на кърлежите
- трансмисивна инфекция: най-висок риск след ухапване от кърлеж е вероятността от пренасянето от кърлежа и съответно предаване към гостоприемника на трансмисивна инфекция. Болестите, пренасяни от кърлежи, включват Лаймска болест (с най-висока честота), петниста треска от скалистите планини, колорадска кърлежова треска, туларемия, ерлихиоза. Някои от тях са специфични и ендемични за определени географски ширини, като за територията на България най-висок риск е налице за предаване на Лаймска болест
За редуциране на риска от поява на някои от гореизброените реакции, както и за тяхното овладяване при вече налични оплаквания, по преценка на лекуващия лекар може да се наложи провеждането на специфична и насочена терапия след ухапване от кърлеж.
Кога е необходима терапия след ухапване от кърлеж?
Специфична антибиотична профилактика с доксициклин е необходима само при наличие на определени обстоятелства, включващи:
- пребиваване в ендемичен район: разпространението на пренасяните от кърлежи инфекции показва различна честота в отделните географски ширини, като посещението на ендемичен за определена инфекция район и ухапването от кърлеж изискват повишено внимание
- късно откриване на кърлежа: счита се, че колкото повече време кърлежът престои забит в кожата, толкова по-висок е рискът от пренасяне на инфекция. Престой над 36 часа се счита за рисков и може да наложи провеждането на антибиотична профилактика. Откриването на кърлеж по дрехите, полазване от кърлеж, без ухапване и кръвосмучене не се асоциира с риск от заразяване
- откриване на напоен с кръв кърлеж: откриването на голям по размери кърлеж и напълнен с кръв насочва към вероятност за продължителен престой и крие по-висок риск от пренасяне на зараза
- установяване на кърлеж от вида Ixodes: преносители на Лаймската болест са само кърлежите от вида Ixodes, като след изваждане на кърлежа се препоръчва неговото изследване за установяване на вида му и евентуално за оценка на риска от пренасяне на зараза
- поява на определени симптоми: краткият престой на кърлеж впит в кожата може да причини леки локални раздразнения. Появата на характерния обрив тип биволско око се асоциира с риск за Лаймска болест и изисква своевременна консултация със специалист
Задължителен профилактичен прием на антибиотик е необходим при ухапване от кърлеж в ендемичен район, откриване на добре кръвонапълнен кърлеж от вида Ixodes след повече от 36 часа.
При ранно отстраняване, откриване на малък по размер кърлеж, както и установяване на кърлежи от другите видове не се асоциира с висок риск от развитие на Лаймска болест и не изисква профилактична терапия.
Самоцелният прием на антибиотици, без данни за необходимост и без медицински показания, крие своите рискове и не се препоръчва.
Антибиотик след ухапване от кърлеж
Едно от най-честите лекарства, които се назначават след ухапване от кърлеж, е антибиотик. Антибиотичната терапия в подобна ситуация е с профилактична цел.
Най-често се назначават широкоспектърни антибиотици с ефективност срещу най-честите причинители на трансмисивни инфекции, пренасяни от кърлежи, каквато е групата на тетрациклиновите антибиотици.
Тетрациклините показват изключително широк спектър на действие и макар и с висока ефективност употребата им е оправдана само в случаите на висок риск от поява на инфекция.
Предпочитан представител е доксициклин, тъй като има дълъг плазмен полуживот, което позволява еднократен прием в денонощието.
След ухапване от кърлеж доксициклин обикновено се назначава в еднократна доза 200 милиграма за възрастни и 4,4 милиграма на килограм тегло за възрастни и деца под 45 килограма в рамките на първите три дни след премахване на кърлежа. Този профилактичен курс се счита за високо ефективен и безопасен, като рискът от нежелани реакции е минимален във връзка с еднократния прием и липса на натоварване на организма с допълнителни дози.
По преценка на лекуващия лекар доксициклин може да бъде назначен в кратък или продължителен терапевтичен курс, съобразно индивидуалните особености при конкретния пациент.
При непоносимост или алергия към доксициклин или при наличие на противопоказания за провеждане на терапия препаратът може да се замени с друга антибиотична група по преценка на лекуващия лекар.
Съвременните препоръки включват еднократна доза на доксициклин в рамките на до 72 часа след отстраняване на кърлежа, като по-продължителен прием или алтернативни антибиотици не се препоръчват във връзка с риска от странични ефекти, ниската вероятност за развитие на Лаймска болест и наличните съвременни терапевтични опции за лечение на инфекцията.
Симптоматични лекарства при ухапване от кърлеж
След ухапване от кърлеж при поява на алергична реакции, локални промени, общо неразположение може да се обмисли назначаването на краткосрочна симптоматична терапия, като сред най-често използваните групи лекарства се включват:
- нестероидни противовъзпалителни средства: най-често използвани са ибупрофен, кетопрофен, декскетопрофен, напроксен, като се назначават за няколко дни с цел облекчаване на възпалителната реакция, обезболяване при наличие на болков синдром. Могат да се приемат през устата или да се прилагат локално под формата на гел, крем, маз, лосион, разтвор
- аналгетици-антипиретици: аналгин и парацетамол са опции на избор при наличие на болков синдром или повишение на температурата при малки деца или бременни жени след ухапване от кърлеж. Обикновено се прилагат в рамките на един или два дни, рядко се налага по-продължителна употреба
- антихистамини: при развитие на алергична реакция е уместно назначаването на локални или системни антихистамини с цел бързо облекчаване на алергичните прояви. При остра реакция и данни за анафилактичен шок, което се наблюдава изключително рядко в клиничната практика, може да се наложи спешна терапия и парентерално лечение
- локални средства: локални средства, съдържащи анестетици (например бензокаин, лидокаин), са сред най-често назначаваните препарати след ухапване от кърлеж, в случаите, в които се налага терапия. Могат да се прилагат и средства с успокояващ ефект, включително и каламинов лосион
Назначаване на терапия и прием на лекарства след ухапване от кърлеж се препоръчва само в определени случаи и задължително под медицински контрол. Лекарствената терапия, макар и рядко назначаване след ухапване от кърлеж, може да намали значително риск от развитие на пренасяна от кърлежи инфекция, особено Лаймска болест, да облекчи наличен дискомфорт и да подобри състоянието на засегнатите.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НИМФИЯ УРЕД ЗА ОТСТРАНЯВАНЕ НА КЪРЛЕЖИ
АУТАН ЛОСИОН СПРЕЙ ПРОТИВ КЪРЛЕЖИ 100 мл
БРОС АЕРОЗОЛ ПРОТИВ КОМАРИ И КЪРЛЕЖИ 90 мл
СТОП ТИК КОМПЛЕКТ спрей 9 мл + изделие за отстраняване на кърлежи
БОЧКО ЛОСИОН ПРОТИВ УХАПВАНЕ ОТ НАСЕКОМИ 1+ 120 мл
MEDISKIN DB РЕПЕЛЕНТ ПРОТИВ УХАПВАНЕ ОТ КОМАРИ И КЪРЛЕЖИ 100 мл
Библиография
https://www.healthline.com/health/tick-bites
https://www.cdc.gov/lyme/resources/pdfs/lyme-pep-low-ink-p.pdf
https://www.drugs.com/health-guide/lyme-disease.html
https://www.cdc.gov/ticks/pdfs/FS_TickBite-508.pdf
https://www.uptodate.com/contents/what-to-do-after-a-tick-bite-to-prevent-lyme-disease-beyond-the-basics
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/7234-tick-bites
https://www.hopkinslyme.org/lyme-education/what-to-do-after-a-tick-bite/
https://www.webmd.com/first-aid/ticks-treatment
https://myhealth.alberta.ca/Health/aftercareinformation/pages/conditions.aspx?hwid=ug6294
https://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-tick-bites/basics/art-20056671
СТАТИЯТА е свързана към
- Профилактика и хигиена
- Лечение при лаймска болест (борелиоза)
- Хранене при Лаймска болест (борелиоза)
- A69.2 Лаймска болест
- M01.2 Артрит при Лаймска болест (А69.2ї)
- Мистериозното заболяване моргелоза – реалност или психоза
- Алтернативно лечение на Лаймска болест
- Изследване за лаймска болест
- Хранене при демодекс
- Тест за антитела при лаймска болест
- "Не съм луд, болен съм": Как хроничната Лаймска болест променя живота на болния и неговото семейство
Коментари към Лекарства след ухапване от кърлеж - нужна ли е терапия?