Лечение при рак на черния дроб

Ракът на черния дроб (чернодробен карцином) представлява сериозно, често фатално заболяване, което може дълго време да протича тихо, подмолно, прогресирайки до необратими увреждания и затруднявайки изключително избора на ефективно лечение.
Състоянието се дължи на продължителни увреждания на чернодробните структури, като едни от най-честите причини за появата му са цироза (без значение за причината, довела до нейното развитие), вирусен хепатит (хепатит В и хепатит С), някои генетични заболявания, продължително излагане на въздействието на токсини, хронична злоупотреба с алкохол и други. Неоплазмата често протича безсимптомно или с неспецифични симптоми и при много пациенти се открива случайно (в ранните етапи) или поради развитието на тежка прогресия и развитие на усложнения.
Полезна и подробна информация за различните видове и форми при рак на черния дроб може да откриете в раздел Заболявания:
Във връзка с относително ограничените възможности за лечение при рак на черния дроб (ранно откриване на болестта се наблюдава рядко, а при диагностициране в напреднал стадий възможностите са силно ограничени) се препоръчва ежегодно проследяване на рисковите пациенти и извършване на лабораторни и образни изследвания за скрининг на чернодробен карцином.
Лечението при всеки отделен пациент е индивидуално, като включва комплексни мерки (медикаментозно лечение, немедикаментозни методики, оперативна намеса и други) и се определя в зависимост от състоянието на пациента, стадия на тумора, наличието на усложнения и редица други фактори.
Тъй като туморът показва бърза прогресия и лоша прогноза терапията обикновено се подразделя на два основни вида. При първия вид се прилагат мерки за елиминиране на туморния процес и лечение на пациентите, като обикновено това е възможно само в най-ранните етапи на болестта. При втория вид целта на лечението е подобряване на общото състояние на пациента, облекчаване на симптомите и удължаване на живота.
Лечение на чернодробен карцином: мерки, насочени към отстраняване на тумора
При пациенти с ранно поставена диагноза (най-често в резултат на целенасочен скрининг или при случайно изследване по друг повод) и определени особености на тумора (малки размери, ограничен туморен процес в рамките на органа, липса на близки и далечни метастази) е възможно провеждане на ефективно лечение за премахване на неоплазмата и лечение на пациентите с постигане на дългосрочна ремисия (туморите показват склонност към рецидиви).
Терапията често има комплексен характер и често включва комбинация от различни медикаментозни и немедикаментозни методики. Изборът на конкретно лечение се определя от лекуващия медицински екип, като при необходимост се съгласува и с други специалисти.
Необходимо е съобразяване на избора на лечебна схема с общото състояние на пациента (поносимост, здравословно състояние, наличие на други подлежащи заболявания, възраст и други).
Към едни от най-често прилаганите терапевтични възможности при пациенти с ранен етап на рак на черния дроб се включват:
- хепатектомия: хепатектомията включва хирургично отстраняване на част от черния дроб. Премахва се туморът, заедно с малък участък от здрава тъкан (за намаляване на риска от рецидив е необходимо пълно премахване на туморното огнище). Това е най-ефективното възможно лечение, но е приложимо само при малки тумори, ограничени в определен участък от черния дроб, липса на цироза (подлежаща цироза е противопоказание за хепатектомия независимо от размерите на тумора) и сериозни тежки увреждания на чернодробните структури. След отстраняването черният дроб се възстановява в рамките на няколко седмици. Операцията сама по себе си също крие известни рискове от странични ефекти и усложнения, които често са предвидими и контролируеми
- трансплантация на черен дроб: чернодробната трансплантация е ефективен метод за лечение на рак на черния дроб, тъй като се постига пълно отстраняване на тумора. Методът е подходящ само при малък процент от пациентите при строгото спазване на определени критерии (размери на туморното огнище, локализация, липса на близки и далечни метастази, общо здравословно състояние на пациента и други). Допълнително затруднение е липсата на достатъчно донори и трудното намиране на подходящ, съответстващ по необходимите показатели донор за конкретния пациент. Чернодробната трансплантация е сериозна операция, която крие рискове от поява на ранни и късни странични ефекти, включително и реакция на отхвърляне на присадката, поради което пациентите предоперативно и дълги години след операцията са на имуносупресивна терапия (която сама по себе си също крие рискове от някои сериозни странични ефекти)
- лъчетерапия: при лъчетерапията се използват високоенергийни източници за унищожаване на туморните клетки и намаляване размерите на тумора, с минимално засягане на околните структури. Често се използва за намаляване размерите на тумора предоперативно (при наличие на определен вид тумори, които позволяват последваща хепатектомия), като може да се приложи и при напреднал туморен процес за облекчаване на някои от симптомите, свързани с обструктивния синдром. Едни от най-честите странични ефекти, свързани с лъчетерапията при рак на черния дроб, включват хематологични увреждания, гастроинтестинални прояви, алопеция и други
- стереотактична лъчева терапия: това е сравнително нов, все още проучван, експериментален метод на лечение, при който се използва доставяне на високи количества радиация в тумора с максимално ограничаване на точността и без засягане на околните тъкани. Обикновено е приложим за тумори с размери до пет сантиметра. Прилага са ограничено (по-често се предпочита радиочестотна аблация на тумора), като крие риск от сериозни увреждания на гастроинтестиналния и респираторния тракт
- топлинна терапия: радиочестотната аблация използва топлина, а криоаблацията (вид криотерапия) използва ниските температури за унищожаване на раковите клетки. За навигиране се използват различни образни методи (най-често ултразвук), като топлинната терапия се прилага директно в тумора или тъканите, които го заобикалят. Най-често се прилагат през кожата, посредством лапароскопски техники или по време на оперативна намеса
- перкутанно инжектиране на етанол: при тази методика етанолът се инжектира директно в чернодробния тумор, като се прилага при тумори с размери до три сантиметра. Чести съпътстващи процедурата странични ефекти са повишение на телесната температура и болков синдром след манипулацията. При излизане на алкохола извън рамките на черния дроб се наблюдава силно проявен болков синдром. Този метод на лечение се прилага само при някои пациенти (по-голяма популярност е имал в близкото минало), като е изместен от радиочестотната аблация като терапевтична опция
За приложението на гореизброените терапевтични възможности е необходимо предварително хоспитализиране на пациента, подробни лабораторни и образни изследвания и наличие на съответната апаратура и обучени за целта специалисти.
Прогнозата при ранно откриване на процеса и целенасочено, индивидуализирано лечение е относително добра, като е необходимо често проследяване на пациентите за рецидив на тумора.
При рискови пациенти (наличие на генетично заболяване, предразполагащо към чернодробни увреждания, наличие на цироза, хроничен вирусен хепатит и други) се препоръчва адекватен контрол над основното заболяване с цел намаляване риска от малигнизиране. Ограничаването на вредните навици (например консумация на алкохол), подобряването на храненето и приема на хепатопротектори съдействат за поддържане на добра функционална активност на черния дроб.
Лечебни методи за подобряване на преживяемостта и продължителността на живот
При много от пациентите болестта се открива в напреднал етап (големи размери на тумора, излизане извън рамките на черния дроб, наличие на близки и далечни метастази, силно влошено общо състояние на организма на пациента), което силно затруднява лечението.
При тези пациенти терапевтичните опции са силно ограничени и често се изразяват само във възможност за временно облекчение симптомите на болестта. Прилагат се различни методики, като основната цел е забавяне прогресията на болестта, ограничаване развитието на свързаните с тумора усложнения, подобряване състоянието на пациента, удължаване на живота (за съжаление често се постига удължаване на преживяемостта само с няколко месеца във връзка с агресивния ход на болестта).
Методите, които се прилагат при пациенти с напреднали форми на чернодробен карцином, имат за цел намаляване размерите на тумора, ограничаване на разпространението му и засягането на близки и далечни органи.
Най-често се прилагат някои от следните терапевтични методи:
- радиоемболизация и хемоемболизация: хемоемболизацията е вид химиотерапия, а радиоемболизацията е вид радиотерапия, като особеното при тях е, че радиоактивният източник в единия случай и химиотерапевтиците в другия се прилагат в чернодробната артерия, като целта е достигане до тумора чрез кръвотока и повлияването му. Хемоемболизация се прилага и при пациенти, чакащи за чернодробна трансплантация с цел забавяне растежа на тумора
- имунотерапия: този терапевтичен метод се използва предимно при пациенти с авансирал чернодробен карцином. Одобрени през последните години препарати са ниволумаб и някои други моноклонални антитела. Основните рискове при провеждането на този вид лечение включват грипоподобни прояви, кожни нарушения, промени в теглото, стомашно-чревни прояви и други. Не всяко лечебно заведение има възможност за провеждане на имунотерапия, като е необходимо внимателно обсъждане с лекуващия медицински екип за необходимостта от подобна терапия при конкретния пациент, възможностите и рисковете, които тя предлага
- химиотерапия: химиотерапията е вид системно лечение, при което перорално (през устата) или парентерално (най-често интравенозно) се прилагат лекарства в определени схеми и дозови режими, като основната цел е потискане растежа и развитието на тумора, забавяне прогресията на болестта и разпространението на туморното огнище. Тъй като при химиотерапията се повлияват не само раковите клетки, но и редица здрави клетъчни линии, то терапията очаквано крие риск от различни по тежест странични прояви (най-често увреждания на хемопоезата, изразен косопад, стомашно-чревни оплаквания и други)
- антиангиогенезни лекарства: този вид лечение е форма на таргетна терапия, пряко и конкретно насочена срещу специфични протеини, гени и маркери на тумора в отделния пациент. Това са лекарства, насочени към прекратяване процесите на туморната ангиогенеза (създаването на нови кръвоносни съдове). Без адекватно кръвоснабдяване туморът спира (или забавя) своя растеж и развитие. Медикамент на избор при рак на черния дроб е сорафениб (в лекарствена форма за перорална употреба), като е необходимо да се има предвид рискът от диария и кожни проблеми след употребата му. Друг препарат на избор, отново за перорална употреба, е регорафениб, който обикновено се използва при пациенти, лекувани предварително със сорафениб. Ленватиниб е медикамент, който също може да се приложи при рак на черния дроб, като е подходящ при неоперабилни пациенти. Честни нежелани ефекти включват хипертония, гадене, повръщане, диария, артралгия, миалгия, редукция на теглото и други
Някои от пациентите се включват в клинични проучвания за изпробване ефективността на нови терапевтични възможности за лечение при рак на черния дроб.
Създаването на нови, ефективни (включително и при напредналите етапи на болестта) и безопасни (без риск от изява на сериозни странични ефекти) лечебни средства и методи срещу рак на черния дроб все още не е реализирано.
Основните мерки са насочени към повишаване на информираността на населението (особено на рисковите групи пациенти), ефективна профилактика (лечение на подлежащи чернодробни заболявания, прием на хепатопротектори, отказ от консумация на алкохол и други) и скрининг.
Палиативно лечение при рак на черния дроб
Палиативно лечение при рак на черния дроб може да се приложи заедно с всички други видове терапевтични възможности, като основната цел е облекчаване страданията на пациента.
Целта на този вид лечение е обгрижване на пациентите, задоволяване на техните индивидуални потребности по отношение на физическото, емоционалното и психическото им състояние, като често мерките се простират и обхващат не само болния, но и неговото семейство и близки.
Палиативното лечение обединява различни форми на терапия, включително медикаментозна, немедикаментозна, както и редица прийоми от алтернативната медицина.
Най-често се прилагат симптоматични средства за облекчаване на пациента (облекчаване на симптомите на болестта или облекчаване на някои от страничните ефекти в резултат от лечението), като например приложение на подходящи аналгетици (обезболяващи), антидиарични лекарства, лаксативи, антиеметици, антиациди, суплементация с витамини и други.
Редица методики от физикалната терапия намират приложение в палиативната терапия, успоредно с психотерапия, трудова терапия и други.
При някои пациенти се назначава специален диетичен режим (при наличие на усложнения и засягане на различни отдели на стомашно-чревния тракт) за облекчаване на храносмилането и осигуряване на всички необходими есенциални нутриенти.
Добра ефективност за подобряване на психичното и емоционално състояние на пациентите показват психотерапията в комбинация с различни духовни практики, медитация, йога и други.
Редица методики, типични за алтернативната медицина, също могат да намерят място в палиативното лечение при рак на черния дроб, като най-често това са акупунктура, акупресура, хипноза, масаж, техники за релаксация, билколечение и други.
При желание от страна на пациентите се препоръчва включването им в подходящи групи за подкрепа.
Палиативното лечение при рак на черния дроб може да се приложи при всички пациенти, независимо от стадия на болестта, етапа на развитие, тежестта на уврежданията и общото им състояние. Целта на терапията е фокусирана не върху тумора и неговото повлияване по различни начини, а върху състоянието на пациента и различни методи за неговото подобряване.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ГАНОДЕРМА RG капсули * 30 DXN
АНТИРАК - Д-Р ДАВИД СЕРВАН - ШРАЙБЕР - ИЗТОК - ЗАПАД
ПЪЛНА РЕМИСИЯ. КАК ДА ПОБЕДИМ РАКА НАПУК НА ВСИЧКО - Д-Р КЕЛИ ТЪРНЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
МУРАКОЛ ПРОТЕКТ прах 120 г
ХЕРБА ФИКС КАРЦИНОФИКС капсули * 60
МУРАКОЛ ПРОТЕКТ прах 360 г
Безплатна доставка за България!Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/liver-cancer/diagnosis-treatment/drc-20353664
https://www.cancer.net/cancer-types/liver-cancer/types-treatment
https://www.cancer.ca/en/cancer-information/cancer-type/liver/treatment/?region=on
https://www.cancercenter.com/cancer-types/liver-cancer
https://www.medicalnewstoday.com/articles/172408.php
https://www.medicinenet.com/liver_cancer_treatment/views.htm
https://www.webmd.com/cancer/understanding-liver-cancer-treatment#1
https://www.cancer.org/cancer/liver-cancer/treating.html
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебни практики при заболявания
- Натурални средства срещу липоми
- Манука
- Лечение на трихомониаза
- Преднизон
- Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
- Лечение с епинефрин
- Лечение при руптура на сухожилието (скъсано сухожилие)
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Лечение при мастит
- КП № 41.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА АЛЕРГИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ДИХАТЕЛНАТА СИСТЕМА ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
Коментари към Лечение при рак на черния дроб