Безинтерфероново лечение при хроничен хепатит С
Бързите темпове на развитие на медицината в комбинация с целенасочените усилия към разработване на успешно лечение спрямо социално значимите заболявания подобрява значително прогнозата, качеството и продължителността на живот при много хронично болни пациенти.
Поредната фармакологична революция е насочена към създаване на успешен терапевтичен режим срещу хроничната форма на инфекцията с вируса на хепатит С (HCV).
Рискови фактори за заразяване с хепатит С
В световен мащаб носители на болестта са повече от 180 милиона души, а конкретно за нашата страна броят им е изчислен на 1,5 процента от населението (между 100 и 120 хиляди). Тези лица играят важна епидемиологична роля за разпространението на болестта, тъй като голям процент от тях не подозират нейното съществуване и при рисково поведение предават инфекцията и на други (около четири милиона са новозаразените всяка година в цял свят).
Рисково поведение всъщност е много общ термин, който мнозина асоциират главно с венозно инжектиране на наркотични средства и честа смяна на половите партньори при незащитен сексуален контакт, което далеч не изчерпва понятието. Повишаващи риска от заразяване са също и следните фактори:
- преливане на кръв и/или кръвни продукти, органна трансплантация или хемодиализа, особено извършени преди 1994 година
- медицински манипулации (инжектиране на лекарства, обработка на рани) с контаминирани инструменти
- стоматологични манипулации (почистване на зъбен камък, вадене на зъб) със замърсени инструменти
- козметични манипулации, включително маникюр, педикюр, акупунктура, поставяне на пиърсинг или татуировки с нестерилни игли
- използване на чужди самобръсначки, нокторезачки
Изложени на риск са медицинските работници, лицата над 40 години (особено родените между 1945 и 1965 година) и новородените от инфектирани майки (вътреутробно заразяване с вируса).
Липсата на ефективна ваксина срещу инфекцията, каквато например е разработена срещу хепатит В и се прилага задължително при всички новородени, ни прави безпомощни срещу вирусната атака.
В масовия случай остър хепатит С протича безмълвно и подмолно преминава в хроничен вирусен хепатит С, чиято клинична картина също е безсимптомна до развитието на различни по тежест усложнения, които често са първа изява на инфекцията. Хроничният хепатит С е една от водещите причини за фиброза и цироза на черния дроб, чернодробна недостатъчност, карцином на черния дроб и главна причина за чернодробна трансплантация.
Изображение: BruceBlaus, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Лечение с интерферон
Доскорошната терапия на коварната болест се състоеше в подкожно инжектиране на интерферон с или без прием на рибавирин в продължение на една година. Лечението показва задоволителен резултат едва при 50 % от пациентите на цената на изтощителни, често болезнени и описвани от пациентите като по-голямото зло от самата болест нежелани ефекти (алопеция, депресия, гадене, повръщане, увреждане на хемопоезата, увреждане на щитовидната жлеза, репродуктивни нарушения и други).
Безинтерфероново лечение
Съвременното, революционно, утвърдено безинтерфероново лечение при хроничен хепатит С показва безпрецедентна успеваемост при над 95 % и отлична поносимост от пациентите на фона на незначителни странични ефекти (главно гадене и стомашен дискомфорт) в рамките на 8 до 24 седмици в зависимост от тежестта на инфекцията и общото състояние на пациента.
Използват се антивирусни лекарства (директно действащи противовирусни средства), потискащи по различни механизми размножаването на вирусите, прилагани перорално (веднъж или два пъти дневно), самостоятелно или в комбинация:
- софосбувир
- софосбувир с ледипасвир или софосбувир с даклатасвир
- семипревир
- омбитасвир, паритапревир, ритонавир и дасабувир
При част от пациентите по строги медицински показания се прилага и рибавирин.
Лечението се поема от НЗОК, като пациентите трябва да отговарят на утвърдени критерии (възраст, генотип на инфекцията, давност на проявите, наличие на цироза, придружаващи заболявания и други).
Предприетите от Световната здравна организация (СЗО) мерки за контрол на хепатит С включват скрининг (масови профилактични изследвания) на населението и осигуряване на необходимата терапия при новооткритите пациенти.
Целта е елиминиране на болестта до 2030 година и изпращане на инфекцията в учебниците по история.
Неслучайно заболяването е известно още и като „тих убиец“ във връзка с безсимптомното си протичане и изява при налични тежки увреждания в черния дроб и екстрахепатални усложнения (васкулит, артрит, гломерулонефрит и други).
В България много клиники по гастроентерология прилагат утвърденото безинтерфероново лечение при хроничен хепатит С, но е необходимо повишаване на информираността на населението, създаване на лична ангажираност към проблема и изследване на рисковите контингенти.
Приблизително 90 % от заразените лица не подозират присъствието на вируса, тъй като дори при редовни профилактични изследвания може да липсва забележима промяна в стандартните показатели за чернодробната функция (чернодробни ензими, албумин, билирубин), а резултатите от ехографията на корема често са неспецифични и могат да са причинени от прием на алкохол, медикаменти, други заболявания.
Необходимо е целенасочено изследване за хепатит С в стандартизираните лаборатории или в рамките на ежегодните кампании за скрининг на населението. Изследването е безболезнено, достоверно и може да Ви спести редица неприятни изненади в дългосрочен план.
Своевременното откриване на болестта и приложението на безинтерфероновата терапия стоят в основата на мерките за борба с хепатит С.
Материалът участва в журналистически конкурс "Скрининг за свят без хепатит С", организиран от пациентските организации „Хепасист“ и „ХепАктив“.
Изображения: freepik.com
Заболявания, при които се прилага лечението Безинтерфероново лечение при хроничен хепатит С
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАУ ФУДС СПИРУЛИНА таблетки 500 мг * 200
ЕНТЕРОСАН АНТИВИР ФОРТЕ саше * 3
ХЕРПАКТИВ ОРАЛ 6 мл
ВИТАМИН D3 таблетки 800 IU * 120 ВИТАГОЛД
ИМУНОБОР КИДС капсули * 30
ЕЧЕМИК ФИН ЗЕЛЕН 200 гр.
Библиография
http://emedicine.medscape.com
http://www.healthline.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
http://www.medicalnewstoday.com
http://www.hepatitisaustralia.com
http://www.gastrojournal.org
http://www.mayoclinic.org
http://www.nhs.uk
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебни практики при заболявания
- Лечение на синузит
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Лечение при панкреатит
- Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
- Лечение при краста
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лечение при пиелонефрит
Коментари към Безинтерфероново лечение при хроничен хепатит С