Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Вирусен хепатит Хроничен вирусен хепатит Хроничен вирусен хепатит С

Хроничен вирусен хепатит С МКБ B18.2

от 24 март 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Хроничен вирусен хепатит С МКБ B18.2 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Изследвания
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Изследвания
Библиография
Коментари
Свързаност

Инфекцията с остър хепатит С при над две трети от пациентите преминава в хронична форма на болестта и представлява една от водещите причини в световен мащаб за развитие на тежки увреждания на чернодробните структури (цироза, злокачествени новообразувания).

При леките форми на острата инфекция пациентите често се диагностицират погрешно (обикновено със стомашно-чревна инфекция, грипоподобно заболяване), а липсата на подходяща антивирусна терапия улеснява прогресията на болестта, персистирането на вирусите в организма на болния и с течение на времето се превръща в причина за необратими нарушения в чернодробната функция и активност.

Вирусът на хепатит С (HCV) представлява РНК вирус с характерен антигенен и морфологичен строеж, който принадлежи към семейството на флавивирусите (семейство Flaviviridae).

Различават се няколко отделни генотипа (по данни от различни източници се наблюдават шест основни различни генотипа с или без подразделения), като в зависимост от генотипа се наблюдава различна по тежест клинична симптоматика и различен терапевтичен успех от приложеното лечение.

Хроничен вирусен хепатит С представлява антропоноза (боледуват единствено хората, в експериментални условия заболяване може да се развие и при някои видове шимпанзета), като заразяването се осъществява по трансимисивен път, при контакт с кръвта на болния.

Източници на заразяване са болните лица (с поставена диагноза) и безсимптомните носители на вируса, като вторите представляват висок риск от епидемиологична гледна точка, играейки основна роля за разпространението на инфекцията.

Основните методи на предаване на болестта включват:

  • кръвен път: попадане на контаминирана кръв в кръвта на здраво лице при хемотрансфузия, при различни стоматологични (вадене на зъби, зъбна хирургия, агресивно почистване на зъбен камък), медицински или козметични процедури (поставяне на татуировка или пиърсинг със заразени игли, акупунктура), трансплантация на контаминирани тъкани или органи, като особено рискова група са венозните наркомани, използващи едни и същи игли
  • полов път: макар и по-рядко заразяване е възможно при незащитен полов контакт (особено при хомосексуални мъже, поради по-високата чувствителност и ранимост на аналната лигавица), като вирусите проникват при наличие на микротравми
  • вертикален път: възможно е заразяване на плода от инфектирана майка вътреутробно или по време на раждането, като за разлика от хепатит В кърменето не е противопоказано, тъй като крие минимален риск от заразяване
  • обикновеният ежедневен контакт (ръкостискане, кихане, кашляне, прегръщане) не крие риск от заразяване

Диагностицирането и своевременното лечение на острия хепатит С значително подобрява прогнозата в дългосрочен план, въпреки което много малък процент от пациентите са с изявени клинични признаци и биват хоспитализирани.

Прогресия на хепатит С инфекцията

В повечето случаи заболяването бавно прогресира, като за наличие на хроничен хепатит С се говори при персистиране на признаците повече от шест месеца.

С течение на времето се развиват характерни промени в черния дроб, като е налице тенденция към цироза на черния дроб и повишен риск от туморно израждане.

Възможните клинични прояви при инфекцията с HCV включват:

  • общи прояви: общо неразположение, умора, мускулна слабост, леко повишение на телесната температура, главоболие, повишена раздразнителност, артралгия (болки в ставите)
  • прояви от страна на стомашно-чревния тракт: болка в дясно подребрие, болка в корема, диспептични оплаквания (гадене, повръщане, липса на апетит)
  • жълтеница: пожълтяване с различна интензивност на склерите на очите, лигавиците и кожата (при част от пациентите е налице и сърбеж по кожата), потъмняване на урината, различно проявено обезцветяване на фекалните маси

При отделните пациенти заболяването протича с различна степен на проява на отделните симптоми, като фактори, повлияващи протичането са възраст на пациента, наличие на подлежащи заболявания, честа употреба на алкохол, давност на инфекцията, прием на определени медикаменти, увреждащи черния дроб (някои антибиотици, аналгетици) и други.

Често заболяването протича напълно безсимптомно и само при целенасочено изследване може да бъде открита инфекцията.

Хепатит С при малък процент от заболелите протича с развитието на хепатална кома и тежко и бързо увреждане (некроза) на чернодробните структури с остра чернодробна недостатъчност. Хепаталната кома се среща по-рядко при хроничните форми на заболяването.

Хроничен хепатит С се асоциира със значително повишен риск от настъпване на фиброза, а впоследствие и цироза на черния дроб, като при голям процент от засегнатите това се наблюдава за период по-малък от 20 години.

При голям процент от пациентите една от първите изяви на болестта е именно чернодробната цироза и характерните за нея клинични прояви.

Подробна информация може да намерите в раздел Заболявания:

  • Фиброза и цироза на черния дроб

Наблюдава се и повишен риск от развитие на хепатоцелуларен карцином, известен още като първичен карцином на черния дроб, характеризиращ се с малки терапевтични възможности, неблагоприятна прогноза и висок леталитет.

Поставянето на диагнозата при хроничен вирусен хепатит С включва:

Доказване на инфекцията

  • анамнеза и физикални находки: разпит на болния за давността и вида на симптоматиката, информация за принадлежност към някоя от рисковите групи, палпаторно установяване на хепатомегалия (увеличение на размерите на черния дроб, което е налице при почти всички пациенти)
  • промени в лабораторните показатели: при голям процент от заболелите са налице увеличение на стойностите на чернодробните ензими (ASAT, ALAT), необходимо е проследяване на промените в белия и червения кръвен ред, нивата на албумин и билирубин
  • серологични, вирусологични изследвания: използват се различни методики (включително и бързи тестове за скрининг), които служат за потвърждение на диагнозата и се базират на наличието в организма на антитела спрямо вирусните антигени или на присъствието на вирусната РНК. Полезна информация може да намерите в раздел Медицински изследвания (Тест за хепатит С)
  • образна диагностика: увеличените размери на черния дроб лесно се установяват при ехография на корем, в определени случаи се налага извършване и на компютърна томография

Диференциалната диагноза първоначално се извършва с другите хронични хепатити, като хроничен вирусен хепатит В без делта-агент, хроничен вирусен хепатит В с делта-агент, както и със заболявания с автоимунна, инфекциозна или неопластична етиология.

Терапията на пациентите с хроничен хепатит С включва комплексен и индивидуален подход.

Утвърдени са схеми с антивирусни лекарства и/или интерферони, като в зависимост от редица фактори (възраст, пол, наличие на придружаващи заболявания, генотип на HCV, тежест на проявите) се избира подходящ терапевтичен план.

Най-често се използват интерферон алфа (от типа 2а), пегилиран интерферон алфа (от типа 2а или 2b) и/или различни противовирусни агенти (например рибавирин, софосбувир, даклатасвир или комбинации от тях). Разработената през последните няколко години безинтерферонова терапия показва обещаващи резултати с висока активност и бърз ефект.

Лечение при хроничен хепатит СРисковете от употребата на тези медикаменти са по-малки в сравнение с ползата от тях. Най-честите нежелани ефекти включват главоболие, гадене, слабост, лесна уморяемост, повишена раздразнителност, интензивен косопад и други, като се предвидими и съответно подлежат на контрол.

Ефективността от терапията е различна, като по данни на редица източници варира между 50 и 80 процента, а според проучвания относно ефективността на безинтерфероновото лечение процентите достигат почти сто.

Редица фактори повлияват ефективността от лечението, като освен факторите от страна на заболяването (тежест, давност, наличие на усложнения) голяма роля играе и съдействието от страна на пациента (редовен прием на медикаментите, проследяване на състоянието).

Препоръчва се спазване на рестриктивен хранителен режим, ограничаващ приема на газирани напитки, кафе, мазни, пържени и тестени изделия, алкохол.

За ускоряване на възстановяването на чернодробната функционална активност при хроничен вирусен хепатит С се препоръчва прием на витаминни добавки, хепатопротективни средства, фитопрепарати с доказана ефикасност.

Липсва ваксина срещу хепатит С, поради което усилията са насочени спрямо ограничаване разпространението на болестта с помощта на многобройни информационни кампании.

Целта е повишаване на здравната култура на населението, редовен скрининг на рисковите контингенти (и не само), ранно откриване на болестта. Забавянето в диагностицирането на състоянието увеличава рисковете от необратими увреждания в чернодробните структури.

Полезна информация по темата може да намерите на:

  • раздел Здравни проблеми: Хепатит
  • раздел Заболявания: Хроничен вирусен хепатит
4.0/5 13 оценки

Симптоми и признаци при Хроничен вирусен хепатит С МКБ B18.2

  • Повръщане
  • Гадене
  • Диария
  • Коремна болка
  • Умора
  • Безсимптомно протичане на заболявания
Всички

Лечение на Хроничен вирусен хепатит С МКБ B18.2

  • Алфа интерферон
  • Лечение с интерферон

Изследвания и тестове при Хроничен вирусен хепатит С МКБ B18.2

  • Биопсия на тестисите
  • Изследване на кръвни групи

Библиография

http://www.webmd.com
http://www.healthline.com
http://emedicine.medscape.com
http://www.mayoclinic.org
http://hepc.liverfoundation.org

Коментари към Хроничен вирусен хепатит С МКБ B18.2

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хроничен вирусен хепатит С МКБ B18.2
    www.framar.bg 
    на 23 May 2025 в 18:20
    Коментирайте "Хроничен вирусен хепатит С МКБ B18.2"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Черен дроб
  • омбитасвир, паритапревир и ритонавир | ATC (J05AX67)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Улцерозен хроничен проктит - търся специалист по диагнозата

преди 2574 дни, 8 часа и 16 мин.

Хроничен рефлукс дори с лечение

преди 2801 дни, 18 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 7 дни, 6 часа и 25 мин.

Какво представлява прозяването

преди 11 дни, 21 часа и 25 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 11 дни, 21 часа и 36 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 11 дни, 21 часа и 43 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МЕНТА ГЛОГ ВАЛЕРИАНА + Mg таблетки * 30 СОФАРМА

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ ДАБЪЛ капсули * 60

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ капсули * 30

ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 6 мм * 100 бр.

РЕД ПАНДА НАТОКОМБО таблетки * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

АДЕНУРИК таблетки 80 мг * 28 BERLIN CHEMIE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:04:10

РЕСТИВ дъвчащи таблетки * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 17:36:09

МАКМИРОР вагинални глобули * 12

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 17:35:45

ЕЛГИДИУМ КЛИНИК СЕНСИЛИЙВ ГЕЛ 30 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 17:26:00

КСАНАКС таблетки 0.25 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 17:25:00
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival