Холангит МКБ K83.0
› Честота
› Причини
› Патоанатомия и патофизиология
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Холангит представлява възпалително заболяване на жлъчните пътища с потенциал да причини значителна заболеваемост и смъртност. Най-често срещаната е острата форма на заболяването. Много пациенти с остър холангит се повлияват от антибиотична терапия. Въпреки това, пациентите с тежък или токсичен холангит могат да не се повлияят от антибиотичното лечение и да се приложат различни инвазивни методи за жлъчен дренаж.
За първи път заболяването е разпознато от Шарко през далечната 1877 г., когато той описва характерните симптоми на заболяването, а именно треска, жълтеница и болка в горен десен квадрант на корема. През 1959 г. Рейнолдс описват по-тежката форма на заболяването, която включва допълнителни компоненти като септичен шок и качествени промени в съзнанието. Именно тези пет симптома оформят така наречената пентада на Рейнолдс, която е патогномонична за холангит.
Самите жлъчни пътища слъжат за транспорт на жлъчка от черния дроб и жлъчния мехур към тънките черва, и по-конкретно дуоденума. Жлъчката представлява жълто-зеленикава течност, която участва основно в процесите на смилане и абсорбция на мазнини. Когато се възпалят или блокират жлъчните пътища, жлъчката може да се върне обратно към черния дроб като причинява стаза. Това може да доведе до увреждане на черния дроб и нарушаване на неговата функция.
Към статията холангит се включват следните състояния:
- Холангит БДУ
- Асцендентен холангит
- Първичен холангит
- Рецидивиращ холангит
- Склерозиращ холангит
- Вторичен холангит
- Стенозиращ холангит
- Гноен холангит
Честота
Холангит е сравнително често срещано състояние, което може да засегне хора на всяка възраст. Еднакво е разпространен както при мъже, така и при жени. Пиковата възраст в честотата на холангит е 50-60 години. Един вариант наречен азиатски холангит или пиогенен холангит, се наблюдава с повишена честота в Югоизточна Азия. При деца и млади хора холедохалната киста може да причини холангит.
Причини
При голяма част от пациентите точната причина за холангит не е изяснена. Хроничният холангит може да се дължи на автоимунно заболяване. Това може да се тълкува като атака на собствената имунна система на организма срещу жлъчните пътища. Именно това води до възпаление. С течение на времето възпалението може да предизвика белези или растеж на твърда тъкан около самите жлъчни пътища. Тази тъкан прави пътищата твърди и тесни. Това затруднява дренирането на жлъчка.
Като основни причини за остър холангит се посочват:
- Бактериална инфекция
- Жлъчни конкременти
- Туморна формация на главата на панкреаса
Патоанатомия и патофизиология
От патологоанатомична позиция холангитът се разглежда като катарален, гноен и фибринозно - гноен, а за клиничната практика е важно разграничаването на остра (гноен, гнойно-септичен), хронична и хронично рецидивираща форма.
Остър супуративен холангит е заболяване, при което има макроскопски гной в жлъчната система. Той заслужава специално внимание, тъй като се смята за най-тежката форма на болестта.
Склерозиращия холангит е рядко заболяване, което засяга или цялото или част от екстрахепатално жлъчно дърво, понякога и интрахепаталните жлъчни пътища. Нарича се още облитерираш холангит или стенозиращ холангит, поради прогресиращото задебеляване на стените на жлъчните канали и намаляване на техния лумен. Склерозиращия холангит може да бъде първичен и вторичен.
Първичен е когато неизвестни причини засягат жлъчните пътища и водят до задебеляване на стената им. Последните изследвания показват, че причините за развитието на първичен склерозиращ холангит са генетични и имунологични фактори. За вторичен склерозиращ холангит се говори, когато е последица от остър холангит, конкременти, оперативна травма или други токсични агенти.
Симптоми
Клиничните изяви могат да бъдат от лека краткотрайна температура и коремна болка до летална форма на острия супуративен холангит. Клинически, състоянието се характеризира с не много силна болка в горна част на корема, екзацербация на жълтеницата, пруритус и понякога тръпки. Клинично обикновено има очевидна жълтеница, но невинаги.
Гаденето и повръщането не са задължителни признаци, но почти винаги ги има. Повечето от болните имат палпаторна болка, която не е много силна, рядко може да има признаци на перитонеално дразнене, а по изключение може да се палпира и туморовидна формация. Гнойният холангит се смята за най-тежката форма, тъй като картината на сепсис засенчва тази на основното заболяване.
Типична за клиниката на холангит е триадата на Шарко - фебрилитет с разтрисане, болка и иктер, но при продължително боледуване се описва пентадата на Reynold - болка и иктер, разтрисане, депресия, умствена слабост. Тези симптоми от триадата и пентада са най-силно изразени при гнойния холангит.
Диагноза
За диагностициране на холангит най-често се използват следните методи:
- Кръвни изследвания - рутинното лабораторно изследване открива левкоцитоза, хипербилирубинемия и повишена алкална фосфатаза. Серумната амилаза може да бъде увеличена в около 1/3 от болните, акцентирайки върху холедохолитиазата като най-честа патология, стояща в основата на холангита. Има промени във функционалните чернодробни проби при всички болни. Когато се поставя точна диагноза трябва да се направят подходящи изследвания, за да се открие и локализира причината.
- Ехография на корем - ехографията е изследване, с което насочено трябва да се търси, тумор в главата на панкреаса или в хилуса на черния дроб, разширение на жлъчните канали и други причини.
- ЕРХП (ендоскопска ретроградна холангио-панкреатикография) - ЕРХП е показана след потискане на инфекцията.
- Скенер на корем - показан за определяне на точната големина и локализация на туморен процес или друг процес притискаш холедоха и дилатаирани жлъчни пътища.
Лечение
Холангитът е едно от най-тежките, упорити и трудно лечими усложнения на жлъчната стаза. Лечението е насочено към контролиране разпространението на инфекцията и премахване на причината довела до холангита. При всички пациенти и особено при тези с асцендентен холангит се започва бързо и своевременно лечение с широкоспектърни антибиотици.
Антибиотичното лечение продължава няколко дни преди да се пристъпи към оперативно лечение. При неповлияване на състоянието, оперативното лечение е по спешност. Някои автори препоръчват оперативно лечение и декомпресия на жлъчните пътища по спешност след поставяне точна диагноза (особено при супуративния холангит).
Прогноза и усложнения
Като едно тежко протичащо заболяване, което при част от пациентите е животозастрашаващо, прогнозата на холангит е благоприятна при навременно диагностициране и адекватно лечение. Ранното антибиотично лечение е от голямо значение, както и дренажът на жлъчните пътища. Факторите, които са свързани с лоша прогноза включват напреднала възраст, остра бъбречна недостатъчност, цироза и злокачествена жлъчна обструкция.
Смъртността от остър холангит варира около 5-10% с по-висок на смъртност при пациенти, които се нуждаят от спешна жлъчна декомпресия или операция. Холангит има значителен потенциал за смъртност и заболеваемост, особено ако не се лекува.
Усложненията на заболяването включват:
- Пиогенен чернодробен абсцес
- Холангиолитичен абсцес
- Остра бъбречна недостатъчност
- Хепаторенален синдром
- Билиарна цироза
- Портална хипертония
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Холангит МКБ K83.0
ВсичкиЛечение на Холангит МКБ K83.0
- Антибиотици
- Витамин К
- Диета с ниско съдържание на сол
- Лайфстайл лечение
- Намаляване на приема на алкохол
- Почивка на легло
Изследвания и тестове при Холангит МКБ K83.0
- Aланин аминотрансфераза (АЛАТ, ALAT)
- C-реактивен протеин
- Алкална фосфатаза (АФ, ALP)
- Аспартат аминотрансфераза (АСАТ, ASAT)
- Гама-глутамилтранспептидаза (ГГТ, ГГТП)
- Ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
НО - ШПА МАКС таблетки 80 мг * 24 САНОФИ
ДРО СПАЗ таблетки 40 мг * 20 АДИФАРМ
НО - ШПА КОМФОРТ таблетки 40 мг * 24 САНОФИ
АМОКСИКЛАВ прах за перорална суспензия 250 мг / 62,5 мг / 5 мл 100 мл
ТУБОЦИН капсули 300 мг * 100 ТЕВА
АМОКСИГАРД таблетки 875 мг / 125 мг * 14
МИНОЦИКЛИН капсули 100 мг * 16
ГЕНТАМИЦИН инжекционен разтвор 40 мг/мл 2 мл * 10 СОФАРМА
НО - ШПА ампули 40 мг 2 мл * 25 САНОФИ
ЦИПРОФЛОКСАЦИН таблетки 500 мг * 10 СОФАРМА
ГЕНТАМИЦИН ДС инжекционен разтвор 40 мг/мл 2 мл * 10 ДАНСОН
РОВАХОЛ капсули * 30
Библиография
https://emedicine.medscape.com/article/184043-overview
https://emedicine.medscape.com/article/774245-overview
https://www.healthline.com/health/cholangitis
https://en.wikipedia.org/wiki/Ascending_cholangitis
https://medlineplus.gov/ency/article/000290.htm
Коментари към Холангит МКБ K83.0