Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Болести на щитовидната жлеза Други болести на щитовидната жлеза Други уточнени болести на щитовидната жлеза

Други уточнени болести на щитовидната жлеза МКБ E07.8

от 03 май 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Други уточнени болести на щитовидната жлеза МКБ E07.8 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Увреждания на щитовидната жлеза се развиват в резултат от многобройни въздействия от околната среда, подлежащи заболявания, травми, оперативни интервенции и други.

Към рубриката други уточнени болести на щитовидната жлеза се включват:

  • дефект на тироксин-свързващия глобулин
  • кръвоизлив в щитовидната жлеза
  • инфаркт в щитовидната жлеза
  • синдром на болест с еутиреоидизъм

Редица фактори повишават риска от увреждания в тироксин-свързващия глобулин, като увеличение в свързващата способност се наблюдава под въздействие например на редица лекарства (естрогени, метадон, клофибрат, флуороурацил, хероин, ралоксифен), чернодробни заболявания, порфирия, HIV инфекция, докато понижение в свързващата способност се наблюдава при продължителен прием на кортикостеориди, андрогени, фенитоин, фуроземид, хепарин, остра инфекция и други.

Най-често кръвоизливът на щитовидната жлеза се дължи на други заболявания засягащи жлезата. Такива заболявания са киста, неоплазия, възлеста трансформация, травма. Кръвоизлив на щитовидната жлеза може да се наблюдава след извършването на биопсия или постоперативно.

Синдром на болест с еутиреоидизъм се развива при наличие на подлежащи остри състояния, като например стомашно-чревни инфекции, респираторни заболявания, сърдечно-съдови болести и инциденти, включително инфаркт на миокарда, бъбречни увреждания, метаболитни увреждания, остро възпаление, гладуване, изгаряния, травма, хирургична интервенция, злокачествени новообразувания (независимо от локализацията), след трансплантация на костен мозък и други.

При всички тези състояния се развива преходна промяна в нормалните нива на щитовидните хормони и/или на тиреостимулиращия хормон (TSH).

Промените в нивата на щитовидните хормони рядко водят до изразени клинични симптоми, по-често са само преходен лабораторен признак за друго остро заболяване.

Изключително рядко, при много малък процент от пациентите е възможно развитие на гуша (увеличение на размерите и обема на жлезата). Възможни са прояви като например промяна в чувствителността спрямо топлина и студ, стомашно-чревни увреждания (запек, диария, стомашен дискомфорт), емоционална нестабилност и чести промени в настроението, сърдечно-съдови увреждания и инциденти.

Своевременното откриване и отстраняване на причината, довела до състоянието, значително подобрява прогнозата, намалявайки рисковете от дългосрочни последици и увреждания.

Най-честите усложнения включват развитие на перманентен хипотиреоидизъм, неоплазия на щитовидната жлеза, вторична инфекция, системни увреждания (на нервната система, на сърдечно-съдовата система, метаболизма и други).

Поставяне на диагнозата при други уточнени болести на щитовидната жлеза

Откриването на болестта се базира на обстоен анализ на резултатите, получени след използването на многообразие от диагностични методики:

  • разпит на болния: с важно диагностично значение е информацията за прекарани наскоро тежки заболявания, травми, инциденти, хирургични интервенции, наличие на подлежащи хронични заболявания
  • физикални находки: при прегледа на болния обикновено не се установяват промени в щитовидната жлеза (обикновено липсва увеличение на размера и консистенцията на жлезата, не се описват промени в симетричността, плътността на структурата)
  • данни от лабораторните изследвания: необходимо е изследване нивата на щитовидните хормони и тиреостимулиращия хормон, като при отделните пациенти се наблюдават различни отклонения. Най-често се наблюдава понижение на нивата на трийодтиронин (Т3), а при някои пациенти се наблюдават отклонения и в нивата на тиреостимулиращия хормон, нива на кортизола и други
  • образни методи на изследване: за изясняване на налични промени в структурата на жлезата се използват различни техники за визуализация, най-често ултразвуково изследване (ехография на щитовидната жлеза), компютърна томография (КТ), ядрено-магнитен резонанс (ЯМР)

Лабораторните изследвания при синдром на болест с еутиреоидизъм се назначават обикновено няколко месеца след овладяването на проявите на острото състояние, довело до неговото развитие (травма, операция, инфаркт), тъй като изследването им в острия етап не е информативно и показателно и може да стане причина за погрешно диагностициране.

Диференциалната диагноза при кръвоизлив или инфаркт на щитовидната жлеза, дефект на тироксин-свързващия глобулин и синдром на болест с еутиреоидизъм включва разграничаването им от останалите заболявания на щитовидната жлеза. При синдром на болест с еутиреоидизъм в действителност липсва увреждане на щитовидната жлеза и е необходимо различаване на състоянието от истинските заболявания на жлезата (хипотиреоидизъм, тиреотоксикоза, автоимунни, неопластични процеси).

Лечение при други уточнени болести на щитовидната жлеза

Терапията се определя индивидуално в зависимост от етиологията на болестта, индивидуалните особености на болния, тежестта на симптоматиката.

Така например при инфаркт или кръвоизлив в щитовидната жлеза са необходими своевременни мерки за неговото овладяване, тъй като структурата е добре кръвоснабдена и е възможно възникване на сериозни усложнения и дългосрочни последици.

Често се предприема хирургичен подход и оперативно отстраняване на причините, довели до кръвоизлив, или извършване на съответните оперативни техники и методи за спиране на кръвотечението.

Прилагат се и лекарства от групата на антикоагулантите по схема, като дозата и продължителността на терапията се определят в зависимост от състоянието на конкретния пациент.

При синдром на болест с еутиреоидизъм и наличие на промени в нивата на щитовидните хормони без данни за заболяване, ангажиращо самата жлеза, се предприемат общи мерки за овладяване на причините, довели до развитието на това състояние (травма, инфекция, инфаркт на миокарда и други).

Прилагат се лекарства от различни групи, като целта е контролиране и овладяване на симптомите на общото заболяване, довело до промени в нивата на щитовидните хормони.

Не е необходимо прилагането на лекарства за щитовидната жлеза, заместително лечение с левотироксин или приложение на йодни препарати.

Обикновено при овладяване на състоянието (болест, травма, съдов инцидент), довело до развитието на синдром на болест с еутиреоидизъм, след определен период от време (в рамките на няколко седмици до няколко месеца) се наблюдава нормализиране нивата на щитовидните хормони.

Прилагат се и общи симптоматични мерки за нормализиране на наличните нарушения, засягащи киселинно-алкалното равновесие, електролитната хомеостаза, метаболизма и други.

Желателно е проследяване на състоянието на засегнатите лица в продължение на достатъчно дълъг период (няколко месеца след нормализиране нивата на щитовидните хормони) с цел намаляване рисковете от развитие на различни по тежест последици.

Препоръчва се физикален преглед, лабораторна диагностика и образна (ултразвукова) диагностика, тъй като иначе временните изменения под влияние на различни фактори могат да доведат до перманентни увреждания.

Прогнозата при други уточнени болести на щитовидната жлеза се определя за всеки конкретен пациент индивидуално според тежестта на симптомите, здравословното състояние на болния, навременното лечение и отговора към приложената терапевтична схема.

Още по темата:
  • E03.4 Атрофия на щитовидната жлеза (придобита) E03.4 Атрофия на щитовидната жлеза (придобита)
  • E06 Тиреоидит E06 Тиреоидит
  • E07.9 Болест на щитовидната жлеза, неуточнена E07.9 Болест на щитовидната жлеза, неуточнена
  • E07.0 Хиперсекреция на калцитонин E07.0 Хиперсекреция на калцитонин
3.5/5 4 оценки

Симптоми и признаци при Други уточнени болести на щитовидната жлеза МКБ E07.8

  • Умора
  • Усещане за отпадналост
  • Безсимптомно протичане на заболявания
  • Недостиг на въздух
  • Намален мускулен тонус
  • Трудност при преглъщане
Всички

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

МАГНЕЗИЕВ ЦИТРАТ + ВИТАМИН B6 капсули * 30 VIRIDIAN
21.90лв.

МАГНЕЗИЕВ ЦИТРАТ + ВИТАМИН B6 капсули * 30 VIRIDIAN

L - ТИРОЗИН капсули 500 мг * 50 HOLLAND & BARRETT
25.80лв.

L - ТИРОЗИН капсули 500 мг * 50 HOLLAND & BARRETT

МАГНАЛАБС ТИРОБЕНЕ капсули * 30
28.90лв.

МАГНАЛАБС ТИРОБЕНЕ капсули * 30

КЕЛП КАФЯВИ ВОДОРАСЛИ капсули 600 мг * 100 NATURE'S WAY
28.20лв.

КЕЛП КАФЯВИ ВОДОРАСЛИ капсули 600 мг * 100 NATURE'S WAY

ГРЕВИЯ НЕРВОТРЕМ капсули * 60
84.90лв. 76.41лв.

ГРЕВИЯ НЕРВОТРЕМ капсули * 60

ПРОМО
КАЛИВИТА СПИРУЛИНА И ХЛОРЕЛА ПЛЮС таблетки * 100
110.10лв.

КАЛИВИТА СПИРУЛИНА И ХЛОРЕЛА ПЛЮС таблетки * 100

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/118651-overview
https://en.wikipedia.org/wiki/Euthyroid_sick_syndrome
http://www.msdmanuals.com/professional/endocrine-and-metabolic-disorders/thyroid-disorders/euthyroid-sick-syndrome
http://www.clinicaladvisor.com/critical-care-medicine/thyroid-disorders-sick-euthyroid-syndrome/article/587230/
http://www.mdedge.com/jfponline/dsm/1131/critical-care/sick-euthyroid-syndrome

Коментари към Други уточнени болести на щитовидната жлеза МКБ E07.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други уточнени болести на щитовидната жлеза МКБ E07.8
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 01:41
    Коментирайте "Други уточнени болести на щитовидната жлеза МКБ E07.8"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • E03.4 Атрофия на щитовидната жлеза (придобита)
  • Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
  • Съвети и естествени добавки полезни при болест на Хашимото
  • Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
  • Лененото семе нормализира функцията на щитовидната жлеза
  • Консумирайте чай от маточина при проблеми с щитовидната жлеза
  • Не подценявайте болната щитовидна жлеза при бременност
  • Ако тренирате и гладувате, но килограмите не помръдват, проверете щитовидната си жлеза
  • Над 1,5 милиарда души в света са изложени на риск от заболяване на щитовидната жлеза
  • Метимазол
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Оперирана щитовидна жлеза и тройчатка

преди 1611 дни, 11 часа и 53 мин.

Помага ли Тирохелп при намалена функция на щитовидната жлеза?

преди 1846 дни, 5 часа и 49 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 9 часа и 52 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 2 часа и 33 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 9 часа и 24 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 16 часа и 26 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Функция и хормони на щитовидната жлеза Функция и хормони на щитовидната жлеза

Функция и хормони на щитовидната жлеза

от 19 сеп 2024г. Прочети повече
От какво се повишава ТСХ (TSH)? От какво се повишава ТСХ (TSH)?

От какво се повишава ТСХ (TSH)?

от 22 авг 2024г. Прочети повече
Жълтуга, Багрилна жълтуга, Бояджийска жълтуга, Цветило, Типец Жълтуга, Багрилна жълтуга, Бояджийска жълтуга, Цветило, Типец

Жълтуга, Багрилна жълтуга, Бояджийска жълтуга, Цветило, Типец

от 17 апр 2024г. Прочети повече
Метимазол Метимазол

Метимазол

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival