Намален мускулен тонус
Намаленият мускулен тонус е състояние на намалено мускулно съпротивление при пасивно разтягане. Това състояние се нарича още мускулна хипотония. То може да бъде причина за промяна в позата, мускулната консистенция и обема от движения на крайниците. В зависимост от начина на възникване, намаленият мускулен тонус може да бъде вроден и придобит. Вродената мускулна хипотония може да се наблюдава още при раждане или в кърмаческа възраст, като съществува и доброкачествена хипотония, която не е свързана с отделно състояние.
Симптоми при намален мускулен тонус
При наличие на намален мускулен тонус от вроден характер при новородени и деца, може да се наблюдават следните симптоми:
- липса или лош контрол спрямо положението на главата
- забавяне в развитието на грубите двигателни умения(децата не могат да пълзят)
- забавяне в развитието на фините двигателни умения(при хващане на предмет)
- липса на сгъваемост в областта на ставите на ръцете и краката, те висят право надолу
- слаб или тих глас и плач при новородени
- затруднения в храненето(при сучене и преглъщане)
При придобита хипотония при възрастни индивиди се наблюдава:
- промяна в стойката
- трудна промяна в положението на тялото
- намаляване на силата и на издържливостта
- хипергъвкавост
- променени рефлекси
- затруднения в говора
Защо възниква мускулната хипотония?
Мускулният тонус представлява нормалната резистентност на мускула при пасивното му разтягане. Мускулният тонус се състои от динамичен(при разтягане) и статичен(при покой) компонент. Той се контролира най-вече от нервната система. Към нарушенията на мускулния тонус спадат:
- мускулна хипотония
- мускулна хипертония
- дистония
Намаленият мускулен тонус може да се наблюдава в следствие на:
- Увреждане на периферния двигателен неврон - при този тип увреждане се засягат ограничен брой мускули, инервиращи се от периферния двигателен неврон
- Увреждане на дълбоката сетивност - в зависимост от локализацията на увредата се засягат мускулните групи на долни и горни или долни крайници
- Церебрален или гръбначномозъчен шок - засяга ограничен брой мускулни групи, инервирани от централния двигателен неврон
- Малкомозъчно увреждане - то може да бъде остро или хронично, като при хроничното малкомозъчно увреждане мускулната хипотония е по-слабо изразена и се установява по-трудно клинично, за разлика от острото малкомозъчно увреждане, при което хипотонията е генерализирана
На какво може да се дължи намаления мускулен тонус?
Намаленият мускулен тонус може да се дължи на:
- Болести на нервната система - миастения гравис, болест на Гилен-Баре (Guillain-Barre syndrome), хронична възпалителна демиелинизираща полиневропатия, вродена миастения, увреждания на периферния двигателен неврон, малкомозъчни увреждания инсулт.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - тризомия 21, синдром на Патау(Patau's syndrome), синдром на Прадер-Уили(Prader-Willi syndrome), синдром Кри ду чат(Cri-du-Chat syndrome), мускулна дистрофия тип Дюшен/Бекер
- Някои състояния, възникващи в перинаталния период - хипоксична исхемична енцефалопатия.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - хипотиреоидизъм.
- Травми, отравяния и други последици от въздействието на външни причини - травма на гръбначния мозък.
По-чести причини за намален мускулен тонус
Хипотония при новородени
Най-честата причина за вродената мускулна хипотония при новородени е предтерминното раждане, наричано още преждевременно. Като преждевременно се означава раждане, осъществяващо се повече от 3 седмици преди очаквания термин. Колкото по-рано се роди едно бебе, толкова по-големи могат да бъдат негативните последици върху неговото здравословно и психическо развитие. С напредване на развитието на новороденото, обикновено намаления мускулен тонусизчезва. При някои вродени генетични заболявания, напр. При синдром на Даун, също се наблюдава намален мускулен тонус. Синдромът на Даун е вид геномна аномалия, свързана с поява на трета хромозома в 21-вата хомоложна двойка. Нарушенията, които се наблюдават при такива пациенти, са свързани както с физическото, така и психическото развитие.
Повече информация за заболяването може да намерите на:
Намален мускулен тонус (хипотония) при бебета и деца
Инсулт
Мозъчният инсулт е заболяване, настъпващо в резултат на нарушение в мозъчното кръвообращение. Той бива хеморагичен или исхемичен, а промените, които настъпват, оказват влияние върху речта, двигателните функции и паметта. Намален мускулен тонус при инсулт се наблюдава непосредствено след неговата изява, като в рамките на няколко дни той се възстановява или спастично се повишава.
Миастения гравис
Миастения гравис(myasthenia gravis pseudoparalytica) представлява автоимунно заболяване, характеризиращо се с абнормна мускулна слабост и уморяемост след повторна или постоянна мускулна работа. Поради намалените ацетилхолинови рецептори в мускулните синапси, настъпва нарушение в нервно-мускулното предаване, ето защо мускулната хипотония е често срещан симптом при това заболяване.
Множествена склероза
Множествената склероза(Encephalomyelitis disseminata, дисиминативна склероза) се характеризира като автоимунно заболяване, протичащо с хронифициращо възпаление, а причините за появата на болестта остават неизяснени. При дисиминативната склероза имунната система атакува миелиновите обвивки на собствените си нервни клетки, в резултат на което могат да се наблюдават различни симптоми още в ранната фаза на заболяването: парестезии, мускулни спазми, намален мускулен тонус, лесна уморяемост.
Инфекциозни заболявания
Намаленият мускулен тонус може да се дължи на инфекциозни заболявания. Инфекцията с ботулинов токсин представлява токсико-медиирано състояние, дължащо се на прякото действие на токсина върху клетките на нервната система. Ботулизмът се характеризира с главоболие, повръщане, намален мускулен тонус, отслабени сухожилни рефлекси. При лечение с подходяща терапия симптоматиката намалява и мускулният тонус напълно се възстановява.
Как се поставя диагнозата?
Диагностиката на намаления мускулен тонус се базира на преглед от специалист и апаратни изследвания. Ако се подозира за мускулна хипотония при новородено или малко дете, обикновено се започва с консултация при невролог и педиатър. Въпросите, на които ще трябва да отговорите на специалиста, могат да включват:
- Подробности около Вашата бременност и по какъв начин е протекла
- Дали след раждането са се наблюдавали проблеми, като например припадъци
- Дали Вие или друг член на семейството са имали такива проблеми
След оценка на състоянието се извършва пълен физикален преглед от страна на лекаря-специалист. Могат да се проведат следните допълнителни изследвания както при деца, така и при възрастни за установяване причината на намален мускулен тонус:
- Компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс(ЯМР)- използват се за откриване на аномалии или увреждания в нервната система
- Електроенцефалография(ЕЕГ)- тест, чрез който се проследява мозъчната активност
- Електромиография(ЕМГ)- тест, чрез който се проследява мускулната активност, посредством малки иглени електроди, които се вкарват в мускулните влакна
- Мускулна биопсия - взима се малка проба от мускулната тъкан и се изследва под микроскоп
- Генетични изследвания - могат да бъдат полезни в диагностиката и лечението, тъй като може да се установи дали има наличие на мутантен(променен) ген, причиняващ мускулната хипотония
В някои случаи, въпреки изчерпателните прегледи и тестове, причината за намалената мускулна слабост е идиопатична, тоест остава неизяснена. Във всички случаи обаче е необходимо да се изготви адекватен план за лечение.
Как да си помогнем сами?
След консултация с физиотерапевт е необходимо да се изпълняват стриктно упражненията, показани от него. Нужно е също пациентът да има и воля, за да може да се справя с приспособяването към новата ситуация.
Кога да потърсим лекар?
Лечението на мускулната хипотония зависи от причината на възникването и. Хипотонията, причинена от преждевременно раждане, обикновено се подобрява при растежа на детето. В случай на инфекция, мускулната слабост успешно изчезва след адекватно лечение на болестта. Ако причината за мускулната хипотония остане неизяснена, основните методи за лечение са физиотерапия и трудова терапия.
- Физиотерапия - Служи за подобряване на намаления мускулен тонус и променената стойка, както и укрепване на мускулите около ставите на ръцете и краката за осигуряване на по-добра стабилност. Физиотерапията включва упражнения, които могат да се изпълняват както с физиотерапевт, така и самостоятелно в хода на домашното лечение.
- Трудова терапия - При нея се придобиват умения, свързани с извършване на ежедневни дейности. Вашият трудотерапевт ще насочи вниманието Ви върху подобряване уменията на пръстите и ръцете, които са необходими при процесите на хранене, обличане и др. Речевата и езиковата терапия се препоръчва в случаите, когато хипотонията е пряко свързана с проблемите в говора и преглъщането. Редовното изпълнение на задачите, поставени от физиотерапевт и/или трудотерапевт повлияват положително състоянията на намален мускулен тонус.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Намален мускулен тонус
- Chondrodysplasia punctata
- Osteogenesis imperfecta
- Агенезия, аплазия и хипоплазия на панкреаса
- Адреногенитални разстройства
- Анемия, дължаща се на нарушения на ензимите на гликолизата
- Антидоти и хелатообразуватели, некласифицирани другаде
Библиография
Пенко Шотеков, Венета Божинова; „Неврология“, издателство АРСО
Драга Тончева, Стоян Лалчев; „Медицинска генетика“, издателство СИМЕЛПРЕС
https://www.healthline.com/health/hypotonia
https://www.livehealthily.com/childrens-health/hypotonia
Коментари към Намален мускулен тонус