Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Вирусен хепатит Други остри вирусни хепатити

Други остри вирусни хепатити МКБ B17

от 19 март 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Други остри вирусни хепатити МКБ B17 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Вирусните хепатити са едни от най-често срещаните заболявания в световен мащаб, засягащи черния дроб и водещи до различни по тежест усложнения при липса на своевременно диагностициране и третиране.

Освен остър хепатит А и остър хепатит В, са описани и други остри вирусни хепатити.

Заболяванията показват редица общи характеристики по отношение на механизмите на заразяване, клиничното протичане, промените в лабораторните показатели, като основните разлики са в етиологичния причинител на болестта и рисковете от развитие на тежки усложнения и последствия в дългосрочен план.

Представляват антропонози, като основен източник на заразяване е само болният човек и в определени случаи безсимптомните носители на вирусите.

Боледуват предимно детската (ранна детска възраст до 7 години) и младата, активна възраст (между 20 и 45 до 50 години), без съществени различия между мъжкия и женския пол.

В определени географски ширини доминират определени етиологични причинители, като заболеваемостта зависи от социалното и икономическото развитие на районите, здравната култура и информираност на населението, разпространението на програмите и кампаниите за рисковете, свързани със заразяването и начините на заразяване.

Заразяването с отделните причинители се осъществява по различни механизми, най-често:

  • полов път: особено характерен за хепатит В и хепатит D, като рискови фактори са честата смяна на половите партньори и незащитените полови контакти (без използване на предпазни средства като презервативи), а самото проникване на вируса се осъществява от половите секрети на болния, в които се открива във висока концентрация през микролезии и микротравми на лигавиците на половите органи
  • кръвен или трансмисивен път: при прием на венозни наркотични средства, при чести хемотрансфузии, при стоматологични, козметични (включително при поставянето на татуировки) и медицински манипулации с контаминирани инструменти
  • вертикален: от инфектираната майка вирусите преминават през плацентарната бариера и инфектират плода
  • фекално-орален: характерен е за хепатит Е, като заразяването се осъществява при ниска лична и битова хигиена, лошо водоснабдяване и висока възприемчивост на населението. Особено чести са водните епидемии, по-рядко се развиват епидемии в резултат от заразяване по контактно битов път

Времето от експозицията и проникването на вируса в организма на човека до първите клинични симптоми, известно като инкубационен период, е с различна продължителност при отделните вирусни хепатити. Така например при остър хепатит Е инкубационният период е между две и шест седмици, докато при хепатит С продължителността му е между шест и осем седмици.

Локализация на уврежданията при други остри вирусни хепатити

В зависимост от етиологичния причинител се различават следните основни видове други остри вирусни хепатити:

  • Остра делта-(супер)инфекция при хепатит В носителство: представлява заразяване с причинителя на хепатит D (известен като делта-агент и представляващ дефектен РНК вирус или вироид, който за съществуването си се нуждае от присъствието на вируса на хепатит В) на фона на персистираща хепатит В инфекция. Основната характерна особеност е високата склонност към фулминантно, изключително тежко протичане и риск от развитие на хепатална кома, чернодробна недостатъчност и неврологични увреждания.
  • Остър хепатит С: причинява се от РНК вируси с характерна морфология и сложна антигенна структура от семейството на флавивирусите (Flaviviridae). Във връзка с разпространението си предимно посредством контаминирани игли, заболяването се среща изключително често сред зависимите от венозно приложимите наркотични средства. Кръвният път е най-характерен за този тип вирусен хепатит, като голям процент от инфектираните лица не подозират за подлежащата инфекция. Заболяването може да протече остро и самоограничаващо се, като само при малък процент води до тежки клинични прояви и фулминантно протичане с развитие на хепатална кома. Основният риск при заразяване с вируса на хепатит С (HCV) е хронифицирането на инфекцията (хроничен хепатит), който се описва при около две трети от пациентите, и повишената опасност от развитие на чернодробна цироза и рак на черния дроб (хепатоцелуларен карцином).
  • Остър хепатит Е: причинители са РНК вирусите от семейството Caliciviridae, които се отличават с висока устойчивост във външната среда и спрямо действието на различни дезинфекциращи средства. Болестта представлява типична чревна антропоноза, с характерното за вирусните хепатити клинично протичане, опасна предимно за бременните жени и малките деца, при които може да протече изключително тежко и с висок леталитет.
  • Други уточнени остри вирусни хепатити: в редки случаи вирусен хепатит могат да предизвикат хепатитните вируси F и G, както и цитомегаловирусите, вирусът на Epstein-Barr и други, като клиничното протичане е идентично на останалите възпалителни заболявания на черния дроб, причинени от типичните хепатитни вируси.

Независимо от етиологичния причинител редица фактори (възраст, наличие на подлежащи заболявания, общ здравословен статус) оказват влияние върху тежестта на клиничното протичане, като се различават леко (със слабо проявени симптоми, често без жълтеница), средно тежко (лек иктер с налични астено-адинамичен и интоксикационен синдром), тежко (интензивна жълтеница, силно проявени общи прояви) и фулминантно протичане (с развитие на остра чернодробна некроза и хепатална кома).

Клиничната симптоматика при други остри вирусни хепатити е идентична, като в масовия случай включва:

  • астено-адинамичен синдром: изразена слабост и уморяемост, болка в мускулите, общо неразположение
  • интоксикационни прояви: повишение на телесната температура, главоболие
  • стомашно-чревни оплаквания: липса на апетит, гадене с или без повръщане, болка в корема
  • иктер: пожълтяване на кожата, лигавиците и склерите на очите, потъмняване на урината, обезцветяване на изпражненията (хипохолични до ахолични)
  • болка в дясно подребрие в резултат от увеличените размери на черния дроб (хепатомегалия)
  • при част от пациентите (в някои случаи при всеки втори пациент) се наблюдава засягане и на слезката под формата на спленомегалия
  • по-рядко се наблюдава полиморфен кожен обрив, лимфонодулопатия (увеличение на лимфните възли, най-често шийните и аксиларните), болки в ставите

При част от пациентите с хепатит С и делта-суперинфекция при хепатит В е възможно развитие на макулопапулозен обрив, уртикария, артралгия, засягаща предимно малките стави на крайниците, проявена интензивно в ранните сутрешни часове.

Развитието на хепатална кома при суперинфекцията с делта-агент при персистираща хепатит В инфекция протича с тежки неврологични промени, като например промяна в рефлексите, наличие на патологични рефлекси, промяна в когнитивния и психичния статус, нарушения в говора.

Поставяне на диагнозата при други остри вирусни хепатити

Поставянето на диагнозата обикновено се базира на клинико-лабораторните данни. След обстоен разпит и преглед на пациента се провеждат лабораторни изследвания за установяване на промени в кръвната картина и урината, като с особено висока информативна стойност (потвърждение на предполагаемата диагноза) са вирусологичните и серологичните изследвания за доказване на антитела към антигените на съответния етиологичен агент.

Образната диагностика включва най-често ултразвуково изследване на корем (за установяване на тежестта на уврежданията на черния дроб и/или слезката) и компютърна томография (при наличие на неврологична симптоматика).

Диференциалната диагноза включва разграничаване от другите видове остри хепатити (остър хепатит А, остър хепатит В), възпалителни заболявания на черния дроб с различна етиология (паразитози, бактериални инфекции, токсични увреждания, включително алкохолна и медикаментозна интоксикация).

Лечението при други остри вирусни хепатити е комплексно и включва:

  • почивка и постелен режим
  • подходяща диета: ограничаване на пържени и мазни храни, кафе, газирани напитки, алкохол
  • витаминни добавки: прилагат се витамини от група В, мощни антиоксиданти като витамин С, витамин Е
  • хепатопротективни средства
  • при определени състояния се прилагат антивирусни лекарства и интерферони
  • при тежко общо състояние приложение намират и системните кортикостероиди, по схема под строго медицинско наблюдение
  • симптоматични средства: аналгетици (обезболяващи), антипиретици при висока температура, средства за облекчаване на диспептичните нарушения, противовъзпалителни средства

Прогнозата се определя индивидуално в зависимост от тежестта и давността на инфекцията, общото здравословно състояние на пациента, наличието на усложнения.

Профилактичните мерки биват общи и специфични, като първите включват повишаване на здравната култура на населението, използване на предпазни средства при полов контакт, подобряване на личната хигиена и други, докато специфичната профилактика е единствено по отношение на хепатит В и включва приложение на ваксина по схема, като първата доза се прилага веднага след раждането и представлява специфична профилактика и спрямо суперинфекцията или коинфекцията с делта-агент (тъй като заразяването с него се осъществява едновременно с вируса на хепатит В или при персистираща инфекция с хепатит В).

Полезна информация по темата може да намерите на:

  • раздел Анатомия: Черен дроб
  • раздел Здравни проблеми: Хепатит
  • раздел Заболявания: Вирусен хепатит
  • раздел Медицински изследвания: Изследване за хепатит
  • раздел Алтернативна медицина: Възстановяване след прекаран вирусен хепатит с помощта на алтернативни методи
4.3/5 8 оценки

Видове Други остри вирусни хепатити МКБ B17

  • B17.0 Остра делта-(супер)инфекция при хепатит В носителство
  • B17.1 Остър хепатит С
  • B17.2 Остър хепатит Е
  • B17.8 Други уточнени остри вирусни хепатити

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ХИМАЛАЯ ЛИВ - 52 таблетки * 60
6.10лв.

ХИМАЛАЯ ЛИВ - 52 таблетки * 60

ИЗОПРИНОЗИН таблетки 500 мг * 50
35.04лв.

ИЗОПРИНОЗИН таблетки 500 мг * 50

ВИРУПРИНОЛ таблетки 500 мг * 50 ДАНСОН
30.84лв.

ВИРУПРИНОЛ таблетки 500 мг * 50 ДАНСОН

ИНОСЕДА таблетки 500 мг * 40
26.98лв.

ИНОСЕДА таблетки 500 мг * 40

ИЗОПРИНОЗИН сироп 50 мг / мл 150 мл
27.95лв.

ИЗОПРИНОЗИН сироп 50 мг / мл 150 мл

Библиография

http://emedicine.medscape.com
https://www.cdc.gov
http://www.medicinenet.com
http://www.healthline.com
http://www.webmd.com
https://patient.info

Коментари към Други остри вирусни хепатити МКБ B17

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други остри вирусни хепатити МКБ B17
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 16:17
    Коментирайте "Други остри вирусни хепатити МКБ B17"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Черен дроб
  • КП № 100 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТЪР ВИРУСЕН ХЕПАТИТ "А" И "Е"
  • КП № 101 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТЪР ВИРУСЕН ХЕПАТИТ "В", "С" И "D"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 2067 дни, 3 часа и 56 мин.

Осигурявахте ли настаняване на гостите от други градове за сватбата?

преди 2202 дни, 4 часа и 47 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 4 часа и 22 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 19 часа и 22 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 19 часа и 33 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 19 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival