Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Продукти - Е-аптека
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Медицински изследвания Изследване за хепатит

Изследване за хепатит

от 22 яну 2013г., обновено на 28 юли 2023г.
Изследване за хепатит - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Коментари
Свързаност

Хепатитът е едно от най-коварните заболявания, тъй като поради липсата на ясни симптоми много хора не подозират, че са заразени. Хроничните хепатити В и С крият сериозни рискове от тежки усложнения - ако не бъдат лекувани, могат да доведат до цироза и рак на черния дроб. Ранната диагностика и започване на адекватно лечение могат да предотвратят тези тежки усложнения.

Вирусният хепатит е инфекциозно заболяване, характеризиращо се с увреждане на черния дроб, може да протече с или без поява на жълтеница. 

Пет са хепатотропните вируси, причиняващи хепатит - обозначават се с първите букви от латинската азбука, както следва: хепатитен А вирус (HAV), хепатитен В вирус (HBV), хепатитен С вирус (HCV), хепатитен D вирус (HDV) и хепатитен Е вирус (HEV). Те са представители на различни вирусни семейства. Освен тях съществуват и други вируси, като цитомегаловирус (CMV) и Епщайн-Бар (EBV),  които макар и значително по-рядко, също могат да предизвикат вирусен хепатит.

Съществуват разнообразни диагностични методи за откриване на хепатотропните вируси. Най-масово се прилага имуноензимният метод за откриване както на директни (антигени), така и на индиректни (антитела) вирусни маркери в кръвта. Молекулярно-биологичните методи за диагностика - PCR, преди всичко за амплификация на вирусния геном, също намират приложение.

Тестовете за хепатит се използват както в диагностиката (откриване и проследяване на случаите, ефекта от лечението), така и за целите на епидемиологичното проучване - установяване на източника и пътищата на предаване при епидемични взривове в болнични условия и в обществото.

Тестовете за вирусни хепатити се базират на едни и същи имуноензимни и молекулярно-биологични методи. Изследванията за различните видове хепатити може да разгледате тук:

  • Хепатит А
  • Хепатит В
  • Хепатит С
  • Хепатит Д

В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването?

Изследване за хепатит се прави за да се докаже наличието на инфекция и да се определи типа хепатитен вирус, което има значение и за избора на лечение. Вирусният хепатит може да се прояви с някои от следните симптоми:

  • Болка и тежест в областта на дясното подребрие
  • Болки в ставите, мускулите или корема
  • Гадене, повръщане
  • Жълтеница (не е задължителна)
  • Висока температура, отпадналост
  • Промяна в цвета на урината и изпражненията
  • Липса на апетит, загуба на тегло

Тестовете за хепатит се правят в следните случаи:

  • За да се установи дали причината за нарушената функция на черния дроб се дължи на хепатитна инфекция
  • Като скрининг при хора, попадащи в рискови групи - здравни работници, наркозависими
  • Проверка за наличие на имунитет след проведена имунизация
  • Изследване на потенциални донори на кръв, органи
  • Проследяване ефекта от антивирусното лечение
  • Изследване за носителство след контакт с болни от хепатит

Необходима ли е предварителна подготовка?

Не е необходима предварителна подготовка при изследване за вирусен хепатит. 

Метод на провеждане на изследването:

За целите на изследването се взема кръвна проба, най-често от вена на ръката. За да се улесни тази манипулация, около мишницата се увива еластична превръзка, при което вените изпъкват и стават по-достъпни за пунктиране. След като се вземе пробата, иглата се изважда и мястото се притиска, за да се спре кървенето. 

Може да се направи серологично и вирусологично изследване за хепатит. Чрез серологичните тестове се откриват специфични за всеки тип вирус вещества (антигени) или вещества, които организмът произвежда в отговор на инфекцията (антитела).

При съмнения за наличие на остра хепатитна инфекция трябва да се направи изследване на следните хепатитни маркери - IgM anti-HAV, HBsAg, IgM anti-HBc и anti-HCV.

Какво ще усещате по време на изследването?

При вземане на кръвна проба може да усетите убождането при навлизането на иглата. Може да чувствате стягане от еластичната превръзка, увита около мишницата.  

Има ли рискове от провеждането на изследването?

Рисковете при вземане на кръвна проба за изследване за хепатит са минимални. Възможна е появата на флебит (възпаление на вената), получаването на малък кръвоизлив (хематом) около мястото на убождането и по-продължителното кървене при хора със забавено кръвосъсирване (при прием на медикаменти като аспирин, варфарин и други).

Резултати от проведеното изследване:

Серологичното изследване за хепатит търси маркери, които се откриват при инфекция с определен тип хепатитен вирус.

    Нормални стойности:

Не се откриват маркери на хепатитните вируси.

   Отклонения от нормата:

При наличие на инфекция се откриват вирусни антигени или антитела срещу определен вид хепатитен вирус.

Острата и хроничната инфекция могат да бъдат разграничени въз основа на антивирусните антитела, като преобладаването на антитела от клас IgG насочва към хронична, а превалирането на IgM антитела към остра инфекция.

Основният специфичен серологичен маркер на хепатит А вирусна инфекция са антителата срещу вируса от клас IgM - anti-HAV IgM. Те се появяват заедно с първите клинични симптоми, в края на инкубационния период (средно 30 дни след заразяването), достигат бързо пикова стойност, която се задържа за около 2-3 месеца. Обикновено anti-HAV IgM изчезват след шестия месец, като на тяхно място се появяват антитела срещу HAV от класа IgG anti-HAV IgG.

Основен диагностичен маркер на острата хепатит В вирусна инфекция е повърхностният антиген на вируса - HBsAg, който се появява в кръвта още по време на инкубационния период и заедно с вирусната ДHK, откривана в серума, са първите директни маркери. Следващият маркер е „е” антигенът на HBV - HBeAg, който се открива при активно вирусно размножаване. Наличието на маркерите HBsAg и HBV ДНК за повече от 6 месеца е показател за хронифициране на HBV инфекция. Друг характерен маркер на острата HBV инфекция са антителата срещу ядрения антиген на вируса - anti-HBc IgM. Появата им съпровожда първите клинични симптоми, като до 6 месеца от началото на инфекцията те намаляват до неоткриваемо равнище. Малко след тях, в острата фаза на заболяването се откриват и антитела срещу същия антиген, но от клас IgG - anti-HBc IgG, които след 6-ия месец напълно заместват ранните антитела. Освен в острата фаза на инфекцията, те се откриват при хронична инфекция, както и след оздравяването.

Липсата на специфичен маркер за ранната фаза на хепатит С вирусната инфекцията съществено затруднява нейното точно определяне. Първият маркер на HCV е появата на неговата РНК в кръвта, появява се около две седмици от началото на заразяването. Откриването на антитела срещу HCV (anti-HCV) е основен метод, но отнема до 35-50 дни. 

Инфекцията с хепатит D вирус се появява само при наличие на HBV, като супер или ко-инфекция. Именно затова освен откриването на anti-HDV антитела в серума на инфектираното лице се търси и маркери за HBV инфекция (anti-HBc IgM, Ig G). 

Хепатит Е вирусната инфекция е рядко срещана в България, в основата на нейната лабораторна диагностика стои откриването на индиректни специфични маркери - anti-HEV IgM и anti-HЕV IgG. Определянето на HEV RNA не се извършва рутинно в клиничната практика.

Кога не трябва да провеждате изследването?

Противопоказания за провеждане на изследване за хепатит на практика няма.


Заглавно изображение: freeepik.com

Още по темата:
  • Aланин аминотрансфераза (АЛАТ, ALAT) Aланин аминотрансфераза (АЛАТ, ALAT)
  • Тест за хепатит В Тест за хепатит В
  • Тест за хепатит Д Тест за хепатит Д
  • Тест за хепатит С Тест за хепатит С
5.0/5 3 оценки

Заболявания, при които се прилага Изследване за хепатит

  • Вирусен хепатит, неуточнен

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХИМАЛАЯ ЛИВ - 52 таблетки * 60
5.90лв.

ХИМАЛАЯ ЛИВ - 52 таблетки * 60

ХЕПАТОСТИМ таблетки * 120 ТОШКОВ
17.90лв.

ХЕПАТОСТИМ таблетки * 120 ТОШКОВ

ЛИВЪРКЕЪР таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД
41.80лв.

ЛИВЪРКЕЪР таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД

БЯЛ ТРЪН ЕКСТРАКТ капсули * 30 VIRIDIAN
26.20лв.

БЯЛ ТРЪН ЕКСТРАКТ капсули * 30 VIRIDIAN

БИОДОКТОР ХЕПАТО - ЗА ЧЕРНОДРОБНА СИСТЕМА солуцио 50 мл
13.70лв.

БИОДОКТОР ХЕПАТО - ЗА ЧЕРНОДРОБНА СИСТЕМА солуцио 50 мл

МАЙ РИАЛ УЕЙ ЛИВЪР ТАЙД ПЛЮС ЗА ПОДКРЕПА НА ЧЕРНИЯ ДРОБ капсули * 30
84.40лв.

МАЙ РИАЛ УЕЙ ЛИВЪР ТАЙД ПЛЮС ЗА ПОДКРЕПА НА ЧЕРНИЯ ДРОБ капсули * 30

Коментари към Изследване за хепатит

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Изследване за хепатит
    www.framar.bg 
    на 03 October 2023 в 01:05
    Коментирайте "Изследване за хепатит"

СТАТИЯТА е свързана към

  • КП № 100 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТЪР ВИРУСЕН ХЕПАТИТ "А" И "Е"
  • КП № 101 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТЪР ВИРУСЕН ХЕПАТИТ "В", "С" И "D"
  • Хепатит
  • Диета № 5 - при остри хепатити и холецистити
  • Компютърна томография (КТ) на корем
  • Хранене при стеатоза (затлъстяване) на черния дроб
  • Билки за лечение на черния дроб
  • Лечение с интерферон
  • Гама-глутамилтранспептидаза (ГГТ, ГГТП)
  • Рентгеново изследване (рентгенография) на корем

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Микробиологично изследване на влагалищен секрет на бебе

преди 660 дни, 13 часа и 44 мин.

Ваксина против COVID и комбинираната срещу хепатит А и Б

преди 909 дни, 4 часа и 53 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Препоръчително ли е да даваме Черен дроб от треска на бебе

преди 4 дни, 15 часа и 47 мин.

Кафеникаво зацапване по време на бременност

преди 8 дни, 17 часа

Лазерна епилация на цялото лице за брадата

преди 30 дни, 23 часа и 4 мин.

Психологът В. Б. от Шумен - впечатления.

преди 54 дни, 10 часа и 54 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival