Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Вирусен хепатит

Вирусен хепатит МКБ B15-B19

от 14 март 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Вирусен хепатит МКБ B15-B19 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Лечения
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Вирусните хепатити представляват инфекциозни заболявания, които се характеризират с дифузно възпаление и поражения върху черния дроб и прояви на обща интоксикация.

Те са една от най-честите причини за развитие на тежки увреждания на чернодробните структури, като например цироза, чернодробна недостатъчност, първичен карцином на черния дроб (хепатоцелуларен карцином), всяко от които се характеризира с малки терапевтични възможности и неблагоприятна прогноза.

Най-честите причинители на вирусен хепатит са различните видове хепатитни вируси, като например хепатит А вирус (HAV), хепатит В вирус (HBV), хепатит С вирус (HCV), делта агент (HDV), хепатит Е вирус (HEV).

По-редки причинители на вирусен хепатит са Herpes simplex от първи и втори тип (HSV 1 и HSV 2), Cytomegalovirus (CMV), Epstein-Barr (EBV), Herpes zoster virus, Adenovirus, Coxackie virus, Reovirus, Rubeola virus.

Засягат се в еднаква степен представителите на мъжкия и женския пол, като по-често боледуват детската възраст и младата, активна възраст между 20 и 50 години. Не се наблюдават съществени расови и етнически различия, като в отделните географски райони преобладават различните видове вируси.

Хепатитните вируси причиняват заболяване само при хората (инфекциите се отнасят към антропонозите), като само в експериментални условия е възможно заразяване на някои видове шимпанзета с определени вирусни агенти.

Заразяването се осъществява по различни механизми при отделните видове, като най-често се описват следните методи за предаване на болестта:

  • фекално-орален път: характерен е за вирусите на хепатит А и хепатит Е, които се предават при консумация на контаминирани хранителни продукти или вода, като благоприятен фактор е ниската лична или обществена хигиена и контакт със заразени лица (директен или при контакт с предмети на болния)
  • полов път: особено характерен за вируса на хепатит В и хепатит D, възможен (макар и по-рядко наблюдаван) и при вируса на хепатит С. Етиологичните агенти се откриват във високи концентрации в половите секрети на заразените лица, като предразполагащи фактори са наличието на микролезии по лигавиците, липсата на предпазни средства (презервативи) и честата смяна на половите партньори
  • кръвен, трансмисивен път: особено характерен за вирусите на хепатит С, хепатит В и хепатит D, като за заразяване е необходим контакт на заразена кръв с кръвта на здраво лице, което се осъществява най-често при кръвопреливане, хемодиализа, трансплантация на органи, но също и при различни медицински, стоматологични и козметични манипулации с нестерилни игли, включително при поставянето на татуировка, пиърсинг, както и при акупунктура. Особена рискова група са лицата, използващи венозни наркотици
  • вертикален път: възможно е заразяване на плода от инфектираната майка трансплацентарно (вътреутробно), при преминаване на вирусите през плацентарната бариера, а при хепатит В риск представлява и кърменето на новороденото, тъй като етиологичният агент се излъчва във високи концентрации и с майчиното мляко
  • пряк контакт: при някои видове вирусен хепатит съществува риск при заразяване, особено на малките деца, при наличие на болен в семейството

След проникването на вирусните агенти в организма на болния е необходим различен по продължителност инкубационен период за изява на първите клинични признаци, вариращ от няколко седмици до няколко месеца.

В зависимост от етиологичния агент и давността на инфекцията (при персистиране на проявите и задържане на причинителя в организма повече от шест месеца се говори за хроничен вирусен хепатит) се различават следните форми на болестта:

  • Остър хепатит А: инфекцията представлява типична чревна антропоноза, засягаща най-често детската възраст, като инкубационният период е в рамките най-често на две до четири седмици. Най-честите прояви на болестта включват гадене и повръщане, стомашен дискомфорт, развитие на жълтеница, с характерните за нея прояви. В масовия случай пациентите се възстановяват напълно, като само при малък процент от заразените лица е възможно тежко, фулминантно протичане с развитие на хепатална кома, остра чернодробна некроза и неврологична симптоматика.
  • Остър хепатит В: болестта протича с различна тежест и под различна форма (лека, средна, тежка, фулминантна с или без развитие на хепатална кома) в зависимост от наличието или липсата на едновременна (коинфекция) или допълнителна (инфектиране с делта-агент при персистираща хепатит В инфекция) инфекция с делта-агента, причинител на хепатит D. Коинфекцията показва склонност към тежко протичане, докато суперинфекцията по-често протича фулминантно с остра чернодробна недостатъчност и хепатална кома.
  • Други остри вирусни хепатити: хепатит Е протича идентично на хепатит А, като представлява типична чревна антропоноза, докато хепатит С в масовия случай протича безмълвно, подмолно с хронифициране на инфекцията и риск от сериозни увреждания в дългосрочен план. Острата инфекция с хепатит С е симптоматична при по-малко от 20 процента от заразените, като при една част от тях проявите с неспецифични (гадене, повишена температура, главоболие) и стават причина за погрешно диагностициране.
  • Хроничен вирусен хепатит: хепатит В хронифицира при малък процент от заразените лица, хепатит А хронифицира по изключение (при по-малко от един процент от пациентите с остра инфекция), а хепатит С показва склонност към хронифициране при над две трети от пациентите, криейки сериозни рискове от развитие на чернодробна цироза и други усложнения, които често са една от първите изяви на болестта
  • Вирусен хепатит, неуточнен

Клинични прояви при вирусен хепатит

Независимо от етиологичния агент вирусните хепатити показват идентична клинична картина, като се различават най-общо две форми на болестта, а именно иктерна (с наличие на жълтеница) и аниктерна (без жълтеница).

Характерно за иктерната форма е наличието на астено-адинамичен синдром (мускулна слабост, умора, отпадналост, общо неразположение), интоксикационен синдром (главоболие, повишение на телесната температура), жълтеница (пожълтяване с различна интензивност на склерите, кожата и лигавиците, изсветляване на цвета на урината, обезцветяване на фекалните маси), болка в дясно подребрие, която е проява на увеличените размери на черния дроб (хепатомегалия).

Възможно е засягане и на слезката под формата на спленомегалия (увеличение размерите на органа), болки в ставите, сърбеж, обрив по кожата, увеличение на лимфните възли и други.

При аниктерната форма са налице всички изброени прояви без жълтеницата.

Развитието на остра чернодробна некроза и наличието на благоприятстващи фактори (подлежащи заболявания, погрешно диагностициране, липса на лечение) увеличават риска от развитие на хепатална кома с характерната за нея неврологична симптоматика.

Характерно за острите вирусни хепатити е бързото развитие на некроза на хепатоцитите в центролобуларните зони, различна по степен дегенерация на чернодробните клетки с образуване на ацидофилни телца (телца на Каунсилман). Възпалителната реакция е представена от пролиферирали Купферови клетки и пръснати кръглоклетъчни инфилтрати. Още в острия стадий едновременно с клетъчната некроза се наблюдава регенерация на чернодробните клетки. В част от случаите предимно с HCV и HEV хепатит се открива интрахепатална холестаза. Инфилтратите са разположени близо до жлъчните каналчета, като последните са запушени с жлъчни запушалки.

Основните рискове при вирусен хепатит с различните етиологични агенти са свързани с хронифициране на инфекцията, развитие на фиброза и цироза на черния дроб, малигнено израждане, като често се наблюдават и екстрахепатални усложнения, като васкулит, артрит, гломерулонефрит, хемопоетични увреждания и други.

Поставянето на диагнозата се базира на анализиране информацията, получена от различните методи за изследване:

  • разпит на болния: епидемиологична анамнеза за принадлежност към рискова група
  • преглед на пациента: физикалните находки са характерни при наличието на жълтеница
  • лабораторни изследвания: обикновено са налице промени в чернодробните ензими (повишение на ASAT и ALAT), албумин и билирубин, рядко се наблюдават съществени промени в белия и червения кръвен ред
  • серологични, вирусологични изследвания: изследвания за хепатит, които се базират на откриване на специфични антитела към съответните вирусни антигени или генетичен материал на конкретния вирус
  • образна диагностика: при ултразвуково изследване (ехография) на корем се установяват промените в черния дроб, а при наличие на неврологична симптоматика се препоръчва извършване и на компютърна томография

Поставяне на диагнозата при вирусен хепатит

Диференциалната диагноза включва различаване на отделните вирусни хепатити един от друг, както и различаването им от възпалителните промени в черния дроб, резултат от автоимунни, токсични или неопластични заболявания.

Лечението при вирусен хепатит е комплексно и с индивидуална насоченост.

Препоръчва се постелен режим и почивка на легло до преминаването на острия стадий, рестриктивна диета за облекчаване дейността на черния дроб (ограничаване консумацията на газирани, съдържащи кофеин напитки, алкохол, мазни и пържени храни), прием на хепатопротективни медикаменти (силимарин) и различни витаминни добавки (витамин Е, витамин С, витамини от група В) за ускоряване на възстановителните процеси в чернодробните структури.

При хепатит В и хепатит С се прилагат антивирусни медикаменти по различни схеми. Хепатит С се лекува успешно при над 90 % от пациентите с безинтерфероновата терапия, представляваща комбинация от различни противовирусни агенти в определени дози и режим, които се приемат перорално за период най-често от три месеца и крият риск от незначително странични ефекти.

При хепатит А и Е лечението е почти изцяло симптоматично.

Прилагат се обезболяващи, препарати за овладяване на диспептичните оплаквания и повишената температура.

Прогнозата се определя индивидуално в зависимост от тежестта и давността на клиничните прояви, наличието или липсата на усложнения, възрастта и общото състояние на болния, своевременната диагностика и подходяща терапия.

Профилактичните мерки са общи и включват контрол над кръвните продукти и донорски органи, повишаване на здравната култура и информираност на населението, санитарен контрол на заведенията за обществено хранене, като при хепатит В е разработена специфична профилактика, включваща ваксина против хепатит В, която за нашата страна е задължителна за всички новородени.

4.0/5 9 оценки

Видове Вирусен хепатит МКБ B15-B19

  • B15 Остър хепатит А
  • B16 Остър хепатит В
  • B17 Други остри вирусни хепатити
  • B18 Хроничен вирусен хепатит
  • B19 Вирусен хепатит, неуточнен

Симптоми и признаци при Вирусен хепатит МКБ B15-B19

  • Повръщане
  • Гадене
  • Главоболие
  • Диария
  • Коремна болка
  • Умора
Всички

Лечение на Вирусен хепатит МКБ B15-B19

  • Антивирусни лекарства
  • Интравенозно хранене
  • Лечение с интерферон
  • Лечение с помощта на минерали
  • Медикаменти
  • Намаляване на приема на алкохол
Всички

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

АКТИВЕН ХЕМИЦЕЛУЛОЗЕН КОМПОНЕНТ (AHCC) капсули * 120
142.00лв.

АКТИВЕН ХЕМИЦЕЛУЛОЗЕН КОМПОНЕНТ (AHCC) капсули * 120

Безплатна доставка за България!
ЕСЕНЦИАЛЕ МАКС капсули 600 мг * 30 САНОФИ
33.49лв.

ЕСЕНЦИАЛЕ МАКС капсули 600 мг * 30 САНОФИ

БЯЛ ТРЪН капсули 200 мг * 90 SANCT BERNHARD
92.00лв.

БЯЛ ТРЪН капсули 200 мг * 90 SANCT BERNHARD

ХЕПАТОФЕЛИН капсули 540 мг * 60 ВИТА ХЕРБ
62.70лв.

ХЕПАТОФЕЛИН капсули 540 мг * 60 ВИТА ХЕРБ

ТИНКТУРА МОРСКА КРАСТАВИЧКА 20 мл
11.80лв.

ТИНКТУРА МОРСКА КРАСТАВИЧКА 20 мл

КАРСИЛ таблетки 22.5 мг * 80 СОФАРМА
11.64лв.

КАРСИЛ таблетки 22.5 мг * 80 СОФАРМА

МАГНАЛАБС РЕПАХЕП капсули * 30
25.50лв.

МАГНАЛАБС РЕПАХЕП капсули * 30

ИЗОРЕКС таблетки 500 мг * 50
35.04лв.

ИЗОРЕКС таблетки 500 мг * 50

ХЕЛИДОНИУМ МАЮС 9 СН
5.39лв.

ХЕЛИДОНИУМ МАЮС 9 СН

ИЗОПРИНОЗИН прах за перорален разтвор 1000 мг * 24
38.00лв.

ИЗОПРИНОЗИН прах за перорален разтвор 1000 мг * 24

ВИРУПРИНОЛ таблетки 500 мг * 50 ДАНСОН
30.84лв.

ВИРУПРИНОЛ таблетки 500 мг * 50 ДАНСОН

ИНО-ПРОТЕКТ таблетки 500 мг * 30
19.77лв.

ИНО-ПРОТЕКТ таблетки 500 мг * 30

Библиография

http://www.healthline.com
http://emedicine.medscape.com
https://medlineplus.gov
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
http://www.gastrojournal.org
http://www.mayoclinic.org
http://www.who.int
http://www.webmd.com

Коментари към Вирусен хепатит МКБ B15-B19

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Вирусен хепатит МКБ B15-B19
    www.framar.bg 
    на 11 May 2025 в 15:12
    Коментирайте "Вирусен хепатит МКБ B15-B19"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Повишен титър на РНК на вируса на хепатит С
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Лечение с Карсил при хроничен хепатит - невирусен

преди 4860 дни, 26 мин.

Хепатит - мнения и въпроси за лечение, изследвания, ваксини, диети и превенция

преди 5104 дни, 16 часа и 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

[{{"Verified"}}] Temu Coupon Code $100 Off [{{"acp856709"}}] + Get 40% Discount

преди 1 мин.

[Verificado] C?digo de descuento de T??U: $3.500 de descuento

преди 29 мин.

T??U Coupon Code $100 Off [?acp856709?] For Existing Customers June 2025

преди 31 мин.

[{Updated}] T??U Coupon Code $100 Off [?acp856709?] For New & Existing Users

преди 36 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ГРАНДЕ МАСКАРА ЧЕРНА СПИРАЛА ЗА МИГЛИ 11.5 г

МУНДЖАРО КУИК ПЕН инжекционен разтвор в предварително напълнена писалка 2.5 мг/доза 4 дози

ДЕРМАКОД ФЛУИД С ДИНАЛИФТ 7% 50 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМЕН ЕНЗИМ С ЦВЕТНИ КИСЕЛИНИ 10 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМ С ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 1.5 % 10 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:04:29

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:01:29

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: Яни от 09 май 2025г. в 17:42:32

БЕТЪР МИ БЛЕНД 250 г

Коментар на: Velina от 09 май 2025г. в 17:22:35

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: Красимира от 09 май 2025г. в 17:03:23
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival