Остра делта-(супер)инфекция при хепатит В носителство МКБ B17.0
При остра делта-(супер)инфекция при хепатит В носителство се касае за развитие на хепатит D на фона на предшестващ хепатит В, като при тази форма на инфекциозния процес е налице по-тежко протичане, риск от развитие на фулминантна форма на болестта, тежки чернодробни поражения.
Вирусен хепатит тип D се предизвиква от хепатитен вирус D (РНК вирус), наречен още делта-антиген, който се развива само в присъствието на HBV инфекция и често води до бързо хронифициране на процеса с развитие на чернодробна цироза.
Нарича се още дефектен вирус или вироид, който за съществуването си се нуждае от външната обвивка на хепатит В вируса (Hbs антигена).
Открит е през 1977 година, като показва структурна аналогичност с причинителите на вирусен хепатит А, вирусен хепатит В и вирусен хепатит С.
Вирусен хепатит D може да се развие само като смесена инфекция при различни варианти на участие на HBV:
- ко-инфекция: едновременно заразяване с двата вируса
- супер-инфекция: при заразяване на носител с HBsAg или наслагване на HDV инфекция към хроничен хепатит В вирус
Съвременни изследвания в областта допускат възможност за самостоятелно съществуване на хепатитния D вирус, но са необходими задълбочени проучвания.
Болестта е повсеместно разпространена, като показва по-висока честота в Средиземноморските райони, Северна Африка и други. В еднаква степен се засягат представителите на двата пола, като по-често болестта поразява младата, активна възраст (между 20 и 50 години).
Механизмите на предаване на инфекцията се припокриват с тези при остър хепатит В и включват:
- полов път: при честа смяна на половите партньори и липса на предпазни средства (презервативи)
- кръвен (трансмисивен): чрез трансфузия на кръв и/или кръвни продукти, при хирургични, козметични или стоматологични манипулации с контаминирани инструменти, при венозно инжектиране на наркотични средства
- вертикален: заразяване на новороденото от майката, болна или носителка на вируса
- пряк контакт: дискутира се възможността от заразяване в семейството при наличие на болен и близък контакт
Рискови контингенти са болните от хепатит В, венозните наркомани, хомосексуални мъже (по-висока възприемчивост на аналната лигавица), болни от хемофилия, болни на хемодиализа и други.
Патогенезата на заболяването не е добре изяснена и проучена, като се допуска, че е подобна на тази при вирусен хепатит тип В. Уврежданията в чернодробните структури са по-тежки и крият по-висок риск от развитие на различни усложнения.
След попадане в организма на болния, вирусът атакува чернодробните клетки (хепатоцити), водейки до различни увреждания.
Заразяването с HDV води до увеличаване на тежестта на клиничното протичане на HBV инфекцията.
Клиничната картина при остра делта-(супер)инфекция при хепатит В носителство е идентична на тази при вирусен хепатит тип В. Развива се при хронично инфектирани с хепатит В вируса лица, които допълнително се заразяват с делта-вируса, като основните разлики са в тежестта на проявите.
При суперинфекцията болестта показва склонност към фулминантно протичане с развитие на некроза на черния дроб, хепатална кома, увреждания на централната нервна система.
Характерните клинични признаци включват:
- общо неразположение, умора, слабост
- главоболие, повишение на телесната температура
- диспептични прояви, липса на апетит
- болка в дясно подребрие
- увеличение на размерите на черния дроб, по-рядко и на слезката
- пожълтяване на лигавиците, склерите на очите, кожата
- изсветляване на фекалните маси, потъмняване на урината
- промени по кожата: полиморфни обривни единици, сърбеж
- възможни са болки в ставите, увеличение на лимфните възли
- повишена раздразнителност, промяна във физиологичните рефлекси
- при развитие на хепатална кома е налице промяна в психичния статус, сомнолентност, промяна в говора и почерка, наличие на патологични рефлекси
Според различните източници наличието на суперинфекция с хепатит D е основната причина за развитие на остра чернодробна некроза и хепатална кома при лицата с хепатит В, докато според други са възможни и леки форми на протичане на суперинфекцията с хронифициране на процеса.
Възможните усложнения в хода на болестта включват развитие на остра чернодробна недостатъчност, увреждане на други органи и системи (развитие на гломерулонефрит, полиартрит, хемопоетични нарушения, менингит и други), циркоза, хепатоцелуларен карцином.
Диагностицирането при остра делта-(супер)инфекция при хепатит В носителство включва клинико-лабораторни методи на изследване, образни методики, като потвърждението се осъществява с помощта на вирусологични и серологични изследвания. Целта е да се установи D-антигена, както и да се открият специфичните HDV-антитела.
Анамнезата и физикалните находки насочват към състоянието, лабораторните промени често са неспецифични, налице е уробилиногенурия, чернодробните трансаминази са повишени в различна степен. За установяване тежестта на органните увреждания е необходима образна диагностика (ехография на корем, компютърна томография).
Болните се хоспитализират в съответните инфекциозни отделения, като е необходимо спазването на постелен режим и рестриктивна диета.
Прилагат се различни медикаментозни средства с цел забавяне прогресията на инфекцията, облекчаване на симптомите и възстановяване на функционалната активност на увредените органи.
Под строг медицински контрол се прилагат интерферони, антивирусни лекарства, кортикостероиди при необходимост, вливания с инсулин.
Приложението на витаминни добавки цели ускоряване на възстановителния процес, като се препоръчва прием на витамин С, витамин Е, витамин К, витамини от група В, хепатопротектори и други.
Симптоматичните средства целят облекчаване на диспептичните оплаквания, повишената температура, болковия синдром.
Прогнозата е сериозна във връзка с тежките клинични прояви на инфекцията, като прогностични фактори с голямо значение са наличието на подлежащи заболявания, своевременното диагностициране и лечение, както и индивидуалните особености на пациента.
Профилактичните мерки са насочени към ограничаване разпространението на хепатит В (специфична ваксинопрофилактика), повишаване на здравната култура и информираност на населението.
Полезна информация може да намерите в раздел Здравни проблеми:
Симптоми и признаци при Остра делта-(супер)инфекция при хепатит В носителство МКБ B17.0
ВсичкиЛечение на Остра делта-(супер)инфекция при хепатит В носителство МКБ B17.0
Библиография
http://www.healthline.com
https://en.wikipedia.org
http://www.who.int
http://emedicine.medscape.com
https://medlineplus.gov
Коментари към Остра делта-(супер)инфекция при хепатит В носителство МКБ B17.0