Терморегулация при топло и студено
Когато температурата на околната среда е в нормални граници, терморегулаторните механизми не се задействат. Когато температурите са ниски, организмът губи топлина и се включват механизми за запазването и, а когато е топло се стимулира отдаването на топлина. То тези причини се класифицират два пътя на терморегулация – термогерулация при топло и терморегулация при студено. Физиологичните механизми на терморегулация са съпроводени с промени в сърдечно-съдовата система, поради което освен изменение в температурата, се наблюдава и в кръвното налягане и минутния обем на сърцето.
Терморегулация при топло
Когато температурата на околната среда е висока, организмът се стреми да се охлади и да върне телесната си температура в нормални граници. Това се осъществява благодарение на механизмите на терморегулация.
Механизмите за запазване на телесната температура при топло са вазодилатация, изпотяване, понижаване на метаболизма и поведенчески промени (намаляване на физическата активност, намаляване на облеклото). При топъл климат пасивните механизми често са неефективни. Разширяването на кръвоносните (вазодилатацията) спомага за отделяне на топлина от сърцевината на тялото към периферията. Това създава градиент за отдаване чрез конвекция и излъчване, защото се повишава температурата на кожата. Разтегливостта на кожните вени е доста голяма. Този факт спомага за поемането на по-голямо количество кръв и за подобряване на топлообмена. Механизмът на кожна вазодилатация не е изяснен. Предполага се, че отделя медиатор азотен оксид или вазоактивен пептид от холинергични симпатикови влакна.
Когато на човек му е топло, най-нормалната и най-забележимата реакция е потоотделянето. Изпотяването започва при температура около 36.7о С. Този процес отново се регулира от кожните терморецептори. Чрез потоотделянето се отделя голямо количество топлина. Този процес благоприятства изпарението. Високата околна температура води до повишаване на кожната и ректалната телесна температура. Това води до увеличаване на потоотделянето и минутния обем на сърцето и ускоряване на сърдечната честота.
Понижаването на метаболизма води до по-малка продукция на енергия и съответно на топлина. Този механизъм също оказва влияние на терморегулацията при топло.
Терморегулация при студено
Когато температурата на околната среда е ниска, единствената цел на организма е да запази телесната си температура в нормални граници. Това се осъществява чрез понижаване на топлообмена и увеличаване на топлопродукцията. В този случай основно значение придобива термогенезата. Тя е важна, тъй ако съществува голям градиент за отделяне на топлина, термогенезата е единствения способен механизъм за запазване на нормалната телесна температура. Когато е студено, топлина се губи чрез конвекция.
Начините за запазване на топлината на тялото са вазоконстрикцията и термогенезата. Вазоконтрикцията се осъществява под действието на симпатиковите влакна. По този начин се понижава притокът на кръв към кожата и загубата на топлина. Интересно е, че при по продължително превиване на студено може да се наблюдава вазодилация под влияние на студа.
Термогенезата е от съществено значение за запазване на телесната температура. Треперенето е особено ефективен механизъм, който може да увеличи до три-четири пъти количеството топлина в организма. При студена околна среда се повишават нивата на щитовидните хормони и катехоламините.
В организма се наблюдава аклиматиация. Аклиматизацията представлява физиологичното приспособяване на организма към различни климатични условия. Човек може да се приспособи както към по-топли, така и към по-студени условия. При по-топъл климат аклиматизацията протича бързо в първите 3 дни, като след това се забавя. Продължителното превиване на студен климат води до промени с механизмите на топлоптодукция, които се изразяват в увеличаване на химичната термогенеза. Това се осъществява и под влиянието на щитовидните хормони.
Човешкият организъм е една изключителна система, която е развила забележителни механизми за регулация на телесната температура, които се влияят дори от температурата на околната среда.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КОНДИЦИЯ ТОПЛО СЪРЦЕ
ЗЕНЕТ КОНВЕКТОР 2000W Z-530
НовЗЕНЕТ КОНВЕКТОР 1500W Z-526
НовТОПЛИНЕН ЦИРКУЛАТОР STARLYF THERMA BOOST
Безплатна доставка за България!ЛИЙ СТАФОРД КОКО ЛОКО ТЕРМОЗАЩИТЕН СПРЕЙ ЗА КОСА 150 мл
НовЛИЙ СТАФОРД СТИЛИЗИРАЩ СПРЕЙ ЗА КОСА ЗА ТОПЛИННА ЗАЩИТА 200 мл
НовБиблиография
https://en.wikivet.net/Thermoregulation_-_Anatomy_%26_Physiology
http://intranet.tdmu.edu.ua/data/kafedra/internal/normal_phiz/lectures_stud/en/Nurse/Bacchaour%20of%20sciences%20in%20nurses/ADN/34%20Physiology%20of%20thermoregulation.htm
https://www.britannica.com/science/thermoregulation
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Терморегулация на човешкия организъм
- Регулация на телесната температура
- Терморегулаторни механизми
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Телесна температура
- Ацетаминофен
- Студен компрес или пакет с лед
- Алтернативна терапия при студова алергия
- Как да свалим температурата при бебе
- Как да се преборим с настинките и грипа без лекарства
- Термофор (грейка)
Коментари към Терморегулация при топло и студено